"מהפך", קראו לפרק הזה בקדימונים שהופיעו בפרסומות, והאמת היא ש... וואלה, קצת הגזימו. מהפך זה סקר שמנבא הפסד לליכוד, או רננה רז מתחננת שנבזבז מים, או עונה שלמה בלי אסי ורותם מנחים משהו ביחד. אבל פרק בהישרדות שבו הבריתות ממשיכות להתקיים כרגיל, עם ג'ובאני בג'יבריש שגורם לנו להעריך מחדש כתוביות, ג'וזי במלחמתו באירה ואף אחד שזוכר מי זה שקד - זה סתם עוד יום באי. המהפך היחיד שבאמת זכינו לראות בפרק הזה הוא את אירה עם חיוך, וגם הוא נעלם מהר - במשימת החסינות מול ג'ובאני. 

שלא תחשבו, שיבוש השבטים וערבובם מחדש הוא צעד מתבקש שבכל עונה מצפים לו, אבל רעיון לחוד וביצוע לחוד, ויצא שהביצוע הרג את המתחים הכיפיים היחידים שכבר התהוו בין השורדים. קחו למשל את הסיפור המגה נפיץ בין אירה לג'וזי - שהופרדו למחנות יריבים, מה שנתן להם לגיטימציה לשנוא אחד את השנייה. משעמם.

אז מהפך פסיכי עדיין אין, אבל הדינימיקה בכל זאת משתנה. איפה כן ראינו את זה? במשולש האהבה בין אלכסה, נעמה וליהיא, שכל מה שהיה צריך כדי לפרק אותו הוא ריב על מעיל. תזכורת: ליהיא רצתה לקחת מלונא את המעיל שלה, שלדבריה שייך לשבט הקודם שעזבה ושעכשיו נמצאת בו ליהיא, אבל אלכסה התערבה, עמדה לצד לונא והתסיסה אותה נגד ליהיא - עליה הגנה נעמה. יחסי האהבה-שנאה על האי אומרים פחות על השלישייה המתוסבכת ויותר על המשחק עצמו, ועל הקלות בה אנשים מפתחים תלות כשהם תקועים יחד באותו מקום וחייבים אחד את השני בשביל לשרוד, ואיך שהם מבלבלים את שותפות הגורל הנסיבתית ב"אהבה". מספיק משבר אחד ביחסים כדי להפוך אהבה לשנאה, וכדי לראות שליהיא ונעמה משדרות על אותו גל בעוד שאלכסה שוחה באוקיינוס משלה.

View this post on Instagram

A post shared by הישרדות - העמוד הרשמי (@survivor.israel) on

ועוד משהו לגבי אלכסה: מצד אחד, היא ממש מקשה לחבב אותה ולהיות בעדה, כי היא בוחרת להכנס לעימותים גם כשממש אין צורך (שחס וחלילה אף אחד לא יחשוב שהיא חלשה ו/או רגישה ו/או פראיירית). מצד שני, היא גם השורדת היחידה שעושה רושם שבאמת הכל קטן עליה - המשימות, הרעב, הקור, העימותים, הביקיני. אפשר לפחד ממנה ולא ולרצות בחברתה - אבל גם להעריץ את כמה שהאישה הזו חדורת מטרה, וראינו את זה אתמול במשימת בול העץ (סוף סוף משימה עם מינימום ביצוע ומקסימום מתח).

אלכסה אולי לא עוברת בקלות בגרון, אבל זה גם לא מעניין אותה. היא לא עלתה על טיסה בשביל לרכוש חברים. הבעיה היחידה היא שזה בדיוק מה שצריך כדי להגיע לגמר. הרצון של ג'ובאני, שניצח במשימת החסינות, לשים את הקול שלו נגד אלכסה - והקלות בה אחרים מוכנים לעזור למהלך שלו, מוכיחים שהחוזק של אלכסה יכול בקלות להפוך לחולשה שלה בהישרדות.

בקטנה:

* "עכשיו אתה הפסידו" (ג'ובאני), "לנצח את אירה זה הספק" (ג'וזי) , "בנות, אתם יכולים להחזיר מעילים" (ליהיא). אוקיי, לנו יש כתוביות, אבל איך לעזאזל השורדים מבינים אחד את השנייה?

* בפעם המי יודע כמה, ג'וזי אמר על עצמו (הפעם במשימה מול מישל) שהוא מרגיש כמו דויד מול גוליית. או שהוא צריך ללמוד עוד ביטויים בעברית, או שמישהו צריך לספר לו על סינדרום ירושלים.

* ג'ובאני יצא המלך של הפרק, גם כשלא התבייש לבכות על הניתוק משמחה, וגם כשבמקום לחגוג את הניצחון שלו במשימת החסינות - הוא רץ במהירות לעזור לאירה שנתקעה במכשול. לעומתו, אסף אשתר הפך לקלישאה של גבר מבדיחות של קטורזה כשקרא לליהי ונעמה "רעש".

* כשליהיא מספרת למצלמה שלונא לא החזירה לה את המעיל, היא לובשת עליונית מהממת עשויה נצנצים. אז נשמה, למה רבנו על המעיל חצי שעה?