תאמינו או לא, אבל הופ נגמרת לה העונה. נכון, נשאר לנו עוד את אירוע הגמר, אבל בגדול מדובר בהפתעה: מתי לאחרונה צפיתם בריאליטי, בטח VIP, שלא נמתח על פני חודשים? אז הנה עוד נקודה מרעננת בעונה הנוכחית של "המטבח המנצח", יחד עם הגילוי של נטלי לוי אהרון, השואו של אורלי זילברשץ והחילבה של כייבל.

אז יש לנו גמר, שבו יתחרו ראשים בראשים אורלי ואלישע מול דודו ונטלי. האמת? מדובר בהפתעה. עזבו את אלישע, טבח בעברו עם ניסיון אדיר במטבחים לוהטים שסיים יחד עם אמא שלו במקום הראשון, ועזבו רגע את דודו, שאכן התגלה כהפתעה, ותתמקדו בעיקר בוורדה וקורין, באמא והבת, שמבשלות בכל שבוע ארוחות שבת וסיימו במקום האחרון. הלם, נכון? הצמד שחי את חייו בסטורי ורוב האינסטגרם שלו מורכב מהעוגיות המפתות של ורדה והמנות שקורין מבשלת לחילי סיים במקום האחרון. הפתעת העונה לרעה.

את סבב המטבחים האחרון לפני הגמר התחילו השבוע כאמור אורלי ואלישע, אולי הזוג הכי מפתיע וממכר שראינו על המסך מזה שנים. לכולם היה ברור שאלישע יהיה זה שיוביל, אורלי בעיקר תצחיק ותנסה לעמוד בלחץ, ובסוף חלוקת העבודה הזו ביניהם עבדה נהדר. הם מצחיקים יחד, כובשים, ובגדול אלישע הגיע לבד אבל עם אורלי. מבחינתי הם המודל הכי נכון שנראה על המסך ל"אמא ובן", עם המון כנות וישירות, מינימום פוזה, ובעיקר כישרון שעובר מבן לאם.

אורלי זילברשץ ואלישע בנאי. כישרון שעובר מבן לאם  (צילום: קשת 12, המטבח המנצח VIP)
אורלי זילברשץ ואלישע בנאי. ניסיון מנצח | צילום: קשת 12, המטבח המנצח VIP

למרות הביקורת העניינית של רותי על המנה הראשונה שלהם, אחת הפשוטות והמוצלחות שהוגשו העונה, צריך להעריך את אלישע שהחליט ללכת על בטוח. כן, להעריך. ארוחה טובה חייבת להיפתח טוב, ואם אתה יודע שיש לך קלף מנצח, גם אם זה "רק" דג נא עם כמה קישוטים מדויקים - לך על זה. ואלישע הלך וגם ניצח. 9 נקודות מחיים ועוד 9 מרותי (למרות הביקורת) הסבירו מיד לאן נושבת רוח הארוחה הזאת - ובדיוק כמו שצפינו יחד עם חבריהם לשולחן, הם התעלו על כולם והוכיחו שניסיון בסוף מנצח הכל. זה התחיל טוב והמשיך לא רע בכלל.

נכון שהשולחן לא ממש אהב את העיקרית ופירורי אבן היוגורט, אבל בשביל זה יש לנו שני שופטים שמבינים דבר או שניים וידעו להעריך את מה שעשה שם אלישע עם הדג הצרוב לעילא ורוטב העגבניות שנראה כמו בריכה, אבל כזו שתפגשו בעיקר בצפון איטליה. אלישע העז, לא התנחמד, ובעיקר ידע שיש לו כלים וידע שאין לאף אחד אחר בשולחן והוא לא היסס להשתמש בהם. אורלי הייתה שם כדי לתמוך ולהרים, וביחד הם הרכיבו בהצלחה מרשימה את הצמד שזכה ובצדק במקום הראשון. 81 נקודות הם קיבלו, מתוך 100 כן? ובתור אחד שעוקב אחרי התכנית עוד מימי חי זקוטו ולבנה מלכה - הם לא היו צריכים את עונת ה-VIP בשביל להוכיח את מה שאלישע רצה להוכיח. הם ראויים לכל תחרות.

איתן כבל וחגית מדמון. אם זו הייתה תכנית מאכלי עדות (צילום: קשת 12, המטבח המנצח VIP)
איתן כבל וחגית מדמון. אין דרך לשפוט ארוחה כזו | צילום: קשת 12, המטבח המנצח VIP

את הארוחה האחרונה של הסבב אירחו חגית ואיתן כבל. עם שולחן מעוצב כמו חינה תימנית ותפריט שהוא הארדקור השכונות הכי יהודיות בצנעה ועדן - גם הם, בדיוק כמו אלישע, בחרו שלא להתנחמד, לא לשנות, לא להתאים. הם הלכו על מה שהם הכירו מהבית, ובגדול כנראה על הדבר היחיד שהם יודעים לבשל היטב. האם זה מתאים לתכנית בישול? האם אם הם היו עולים לגמר היה להם עוד מה להציע? כנראה שלא, אבל זה לא באמת משנה, כי מה שחשוב הוא עצם ההתמודדות, וחגית ואיתן תרמו לתכנית הזאת הרבה מעבר לקובנייה הרכה כמו ענן וכמויות אדירות של חריף.

יש תחרות שבה חגית ואיתן היו מנצחים

בתור מי שנשוי לבת העדה, ואוכל באופן קבוע את כל התפריט שהגישו הכייבלים (אולי חוץ מקפה לבן. מי הכיר? מי ידע?), אני מודה שהתרגשתי לראות את המטבח הזה סוף סוף מקבל נוכחות מעבר לג'חנון ורסק, עם מנות שהורכבו בדיוק מדהים, ואם זו לא הייתה תחרות בישול, אלא סוג של חשיפה אמיתית של מטבחי עדות - חגית ואיתן היו מסיימים במקום הראשון. המרק המדהים, העסיד שבא לידו ומעטים מכירים, הירק הטרי שהוגש על השולחן, הקפה והג'עלה. זה היה מסע קולינרי שהתעלה מעל לניקוד והתחרות - ובדיוק כמו שאמרה רותי, אין באמת דרך לשפוט ארוחה כזו מול ארבע הארוחות האחרות. אין לה תחרות, אין איך להתחרות בה, ובעיקר אין *לה* איך להתחרות במנות כמו סשימי או טרטר.

למרות זאת, ואולי דווקא בגלל זה, חגית ואיתן סיימו עם 78 נקודות ובמקום הרביעי בתחרות. שניים מהסוף ועם חיוך מלא גאווה. הם, מבחינתם, השיגו בדיוק את המטרה שלשמה הגיעו לתכנית; לחשוף את המטבח שעליו גדלו לקהל הרחב, בלי התאמות או קציפות (למרות שקציפת החילבה של איתן לוקחת כל מסעדת גורמה). הם באו לתת בראש ועשו זאת בצורה מושלמת. עכשיו ירים את היד מי שהיה מסרב לארוחה כזו פעם ברבעון. יופי, אני שמחה לראות. ידיים למטה.

אז הנה, אירוע הגמר מגיע, בקרב שהתוצאה שלו כאילו ידועה מראש, ואלו כנראה יהיו אלישע ואורלי, בעיקר בגלל הימים של אלישע תחת מיתרי הקול של רושפלד, אבל כמו שכבר הספקנו להכיר את נטלי ודודו - אנחנו באמת לא יודעים עליהם יותר מדי, וזו התחלה מעולה לגמר. יש כאן קרב פתוח ומסקרן, ואם היה והצמד לוי-אהרון ינצח את בנאי-זילברשץ, אפשר להכריז על הפתעת העונה (כן, אחרי הכישלון של משפחת גדעון) ואולי על ההפתעה הכי גדולה בריאליטי הבישול בישראל מאז ומעולם. אנחנו? לגמרי בעד.