היעל - Nothing Compares 2 U

יעלי, טוב שלא בחרת איזו אריה של ורדי. לשיר שיר של פרינס לוכסן שינייד אוקונור זה כמו להגיד "כן, נראה לי אתחיל לצאת קצת לריצות בערב. כמה קשה זה כבר מרתון?". ובכל זאת, היעל נתנה ביצוע מתוק שהוציא מהשיר את הגוונים הכועסים יותר שבו, וזה היה נעים גם אם מוזר לצפייה. הימורי השופטים מתרכזים קודם כל ביופיה של הזמרת, שזה בסדר גמור, אבל האם הבנתם את הפורמט? זו מסכה כבדה, זו תחפושת מורכבת - כולנו היינו יכולים להיות יפים מתחת להן.

ואחרי שמות הגיוניים כמו אילנית לוי והגיוניים פחות כמו מירי בוהדנה, אופירה הטילה פצצה ושיערה שמדובר במלי לוי. זה גם היה ניחוש מפתיע, אבל גם מושכל מאוד, ולמלי לוי אכן יש קול מתוק, סוואג מוזיקלי כלשהו (נזכור ולא נשכח לעולם את הקליפ ל"מאוהבת") ובאופן כללי היא מישהי שמגיע לה הרבה יותר. כלומר, שיווקו לנו את ההימור על חיים צינוביץ' כשיחוק של אותו פרק, אבל דווקא הניחוש של מלי נראה לי מקורי ומעניין עוד יותר. ההימור של שחר על כתריה הרגיש מעט נואש, וסטטיק אימץ את אחד השמות שהוזכרו פה בחטף בשבועות הקודמים וטען שזו גלית גיאת. ולעזאזל, גם זה משכנע.

המלפפון החמוץ - All About The Bass

ראשית, האם שמתם לב למוטיב האירוח של סרטוני הרמזים? היעל ניהלה ותפעלה בית מלון בעוד המלפפון החמוץ העמידה ארוחה משפחתית מושקעת. שנית, האם רקדניות הליווי של המלפפון, חמושות בכיסויי עיניים ירקרקים (אם זה לא מכסה את האף זה לא נחשב, בנות) ובגדי גוף בגוון נזלת? לעולם לא. הביצוע עצמו לא היה הטוב ביותר של המלפפון , אבל עדיין היה אנרגטי ומהנה ובעיקר מצחיק, עם כמה עליות נאות ותווים ארוכים נעימים. השופטים העלו את כל ההילוכים - בן אל וסטטיק הצליחו לתפור כמות מרשימה של רמזים מהסרטון ולהוכיח באמצעותם שמדובר בג'ודי ניר מוזס, שהלוואי אמן תתגלה בסופו של דבר מתחת למלפפון, אבל לא. מירי דבקה במאיה ורטהיימר ואופירה הרהיבה עוז והימרה על לוסי דובינצ'ק. צדי הצטרף לקאדר המהמרים ברשת (ולעתים גם בריקאפ הזה, לא אכחיש) והלך על עינת שרוף. מה שמבלבל אותו הוא הגובה, אבל בואו, הבנו שזו דרך מתעתעת מאוד להבין מי מסתתר מתחת לתחפושת.

מלפפון חמוץ – "All About That Bass" (צילום: מתוך: "הזמר במסכה", קשת 12)
ספוקי, סקרי. המלפפון החמוץ ורקדניות הליווי | צילום: מתוך: "הזמר במסכה", קשת 12

הדרקון - ויקיפדיה

יופי, כבר ממש דאגתי שמא לא יהיה שיר של חנן בן ארי בעונה הזו. הדרקון, חברים, הוא זמר זמרירי. "ויקיפדיה" הוא שיר עם מעברים קוליים קשים והוא עמד בהם בהצלחה רבה, שגרמה לצדי להתעלף (אתגר, אני יודע). השופטים עדיין תקועים על הרמזים הקולינריים שהופיעו אי אז בתכנית הראשונה ואני חושש שנועדו בראש ובראשונה לבלבל אותם. הניחוש של אופירה הוליד אמנם פרומו מאוד מרגש, אבל קשה לי לתמוך בתאוריית חיים צינוביץ' שהעלתה וששכנעה גם את מירי אחרי שהדרקון אישר לה שהוא ממש לא צביקה הדר. לצינוביץ' יש קול גבוה יותר, אבל היי, אם יתגלה שהדרקון יורק האש הוא האיש שהיה פעם השרוף אני לא אכעס. הניחוש של צדי אודות יובל כספין גם הוא מבריק למדי - כספין הוא זמר מוכשר וחובב במות ידוע עם צמה אייקונית, כמו זו שהופיעה בסרטון הרמזים.

השור - Stitches

רוצה לעצור רגע ולברך את אלוהים או כל ישות קוסמית אחרת שאחראית לכך שאנחנו חיים במציאות בה זוכה אירוויזיון, שיחגוג בשנה הבאה 70, מחופש לשור סקסי ואנין טעם ומבצע בטלוויזיה קאבר לשון מנדז. תקופה יפה לחיות בה בסך הכל, למרות הקורונה. רמזיו של השור היו ונותרו מהקשים בתכנית, והבחירות המוזיקליות שלו בשילוב הנוכחות הבימתית שלו יצרו חידה אחת גדולה. הביצוע עצמו היה אחלה, אם כי רווי לחישות, מה שכמובן הקשה עוד יותר על זיהוי קולו של השור. השמות שנזרקו בשולחן השופטים היו מגוונים ויצירתיים - אסף גרניט (שהולך ומסתמן כהימור שצדי זורק בכל פעם שאין לו מושג מי מולו), גיא גיאור ואדם, עם מיני-פיצוח של סטטיק ובן אל בזכות השיר "עולה עולה", שהביא אותם כל כך קרוב לנחש יזהר כהן - ובכל זאת הותיר אותם בטעותם.

השור – "Stitches" (צילום: מתוך: "הזמר במסכה", קשת 12)
כל כך קרובים. השור | צילום: מתוך: "הזמר במסכה", קשת 12

התרנגול - Halo

ואם כל הנשים ב"הזמר במסכה" הן מארחות מצטיינות, כל הגברים בתכנית הם חוקרים קשוחים וחסרי עכבות, ואחרי סרטון החקירות של הדוב, עליו השלום, סרטון הרמזים החדש של התרנגול היה רווי מרגלים, משימות סודיות, שוטרים וקונספירציות. הביצוע היה, כמיטב המסורת של התרנגול, מטריף. זה אתגר לא פשוט לקחת את השיר החרוש של ביונסה ולבצע אותו בו זמנית בחן ובמקוריות (מצד שני, למה שתרנגול לא יצטיין במקוריות?), וכן, בכישרון. סטטיק ובן אל שיערו שזה אקי אבני, הימור שמחרפן אותי כבר כמה שבועות מרוב ההיגיון שבו, אבל אופירה שיחקה אותה כשהימרה על שי אביבי. כלומר, לשי יש אנרגיה אחרת לגמרי מזו שהתרנגול הפגין, אבל אהבתי את ההיצמדות לרמזים ואהבתי עוד יותר את המחשבה על שי אביבי ב"הזמר במסכה". רק דמיינו את התגובות של הילדים ברחבי הארץ שינסו להבין מי הוא אחרי שיסירו ממנו ראש של, לא יודע, פרה או אנטנה. כנ"ל אסי כהן - הימור מעניין אבל אנרגיות שונות לגמרי. הפיצוח של צדי אודות גל תורן, שבאמת לא מופיע במספיק דברים בטלוויזיה הישראלית, יפה ומעניין, אבל אני עדיין במחנה מירי מסיקה, שהעתיקה ממני (ומשחר, לפרקים) כשהימרה על צחי הלוי

החשיפה: השור

מה מה מה, מישהו כבר הימר על יזהר כהן אחרי הביצוע הראשון שלו והמישהו הזה הוא אני? על לא דבר. רגע לפני החשיפה, צדי ושחר עוד טענו שזה מסעדן, סטטיק ובן אל הלכו על הקטגוריה הרחבה "זמר עבר" ואופירה סירבה לנחש כי יש גבול לכל תעלול. וברגע הגילוי של יזהר, נשמע שמדינה שלמה עצרה את נשימתה ותהתה איך התלתלים שלו ישרדו שהות ארוכה כל כך מתחת למסכה, אבל פתחי האוורור הוכיחו את עצמם, ויזהר נראה רענן (כמות אדים מינימלית על המשקפיים), מאושר ואסיר תודה על כל השבחים שהרעיפו עליו. ובצדק - הוא הצליח להטריף את כל הפאנל וגם להזכיר לקהל הצופים את הקול הבאמת בלתי ניתן להכחשה שלו. 

השור בשיחה ראשונה אחרי ההדחה (צילום: ערב טוב עם גיא פינס, קשת 12)
רענן. יזהר כהן | צילום: ערב טוב עם גיא פינס, קשת 12