שלוש עונות של סצנות אונס, הוצאות להורג ופיות מחוררים של שפחות לא הספיקו לכם בשביל לחוש תחושת מחנק? אין בעיה, בדיוק בשביל זה סידרו לכם את פרק 9, שבו ג'ון, שנדמה שעברה כבר הכל בתקופה שלה בתור שפחה בגלעד, מוצאת את עצמה מאבדת את השפיות. ג'ון נאלצת להסתגר בחדר בית החולים של נטלי - השפחה שהתחרפנה ונורתה בפרק הקודם - ולהתפלל בפניה על הברכיים, עד שהתינוק שבבטנה יוולד. עונש דודה לידיה קלאסי.

אליזבת מוס סיפרה שבמקור, הפרק הזה אמור היה להכיל פלאשבקים, ובסופו של דבר יוצרי הסדרה בחרו לוותר עליהם ולהשאיר אותו ממוקד בחוויה המייאשת של ג'ון. מדובר בבחירה מעולה, כי כשהצופים נשארים עם ג'ון, ובדיוק כמוה לא מקבלים מנוחה מחדר בית החולים, תחושת הזמן הולכת לאיבוד גם עבורנו, למרות שמדובר בפחות משעה ולא חודשים שלמים.

ג'ון ונטלי (צילום: HULU)
עונש דודה לידיה קלאסי | צילום: HULU

לא פשוט לנתח את הפרק הזה, שעומד בפני עצמו ומספר סיפור ספציפי על מה שעוברת הנפש של ג'ון כשהיא מורחקת מהכל ונאלצת לבהות בנטלי המונשמת מפרכסת, מחרבנת ובשאר הזמן רק להקשיב לצפצופי המכונות. כמו שאומר לה הרופא, אין פלא שהיא השתגעה, ולמזלה של ג'ון מדובר ברופא שככל הנראה נשארה לו טיפת אנושיות כלשהי, והוא מחליט שלא לדווח על הניסיון שלה לתקוף את סרינה ג'וי. האם סרינה בעצמה אמרה לו שלא לדווח? לא ברור, כי השיחה ביניהם לא נשמעת, אבל כפי שאנחנו כבר יודעים, יש לה יחסים מורכבים עם ג'ון, ואם היא הייתה חושקת במותה היא כבר הייתה מוצאת דרך לשלוח אותה לתלייה מזמן. אגב, אם הרופא נראה לכם מוכר, מדובר במי שגילם את בילי באלי מקביל - דמות ראשית אך בלתי זכירה בעליל.

אז מה עכשיו? אין סיבה לשבור את ג'ון בשלב הזה של הסדרה אם לא הופכים אותה לחזקה יותר, ובאמת - בסוף הפרק היא מחליטה להפוך לג'ון שינדלר, ומחליטה שתתחיל לרקוח מזימה להברחת כמה שיותר ילדים וילדות מגלעד. יכול להיות שהיא חושבת שהמפקד לורנס יסכים להתגייס למטרה? או שהיא סומכת על רשת המרתות המורדות שעזרו לה להבריח את ניקול? נראה שמדובר בערבוב של תקווה, מטרה מחודשת וגם קצת הזיות נרקיסיסטיות שגורמות לג'ון לחשוב שהיא מסוגלת להוציא לפועל תוכנית מורכבת כפי שהיא מתארת. ג'נין גם מאשימה אותה בכך בפרק - שהיא השתנתה, שהכל סובב סביבה. ובכן ג'נין, ג'ון לא השתנתה, אולי פשוט לא שמת לב עד כה שהיא מרוכזת בעצמה. וחוץ מזה, הסדרה נקראת סיפורה של שפחה, ולא סיפורן של שפחות, אז למה בדיוק ציפית?

סיפורה של שפחה משודרת בימי חמישי ב-22:00 ב-HOT HBO