הערב כבר נצפה במשדר זהה אך ארוך יותר, עם מתמודדים אינפנטיליים יותר והשלכות מרחיקות לכת. אבל עזבו אתכם מהבחירות, התכנסנו כאן כדי לסכם עונה של "האח הגדול", ש... איך נגדיר את זה? לא היטיבה עם אף אחד מהצדדים. לא איתנו ולא עם ההפקה. מספרית, מדובר על עונה חלשה יחסית מבחינת נתוני צפייה. ובפן הלא סטטיסטי, מדובר על עונה עם זוכה ראויה לחלוטין, שהאפילה על עונה שהייתה מלאה בהמון דברים, רובם ככולם שליליים. מספרים לא משקרים.

להשתמש במילה "גרועה" על העונה הזאת יהיה שגוי, הרי גם אם המספרים היו נמוכים יותר מהרגיל, הם עדיין היו גבוהים. המילה הנכונה היא "מעצבנת". כן, ככה נגדיר את העונה. על קצה המזלג, שערוריית אלימלך קשתי, זריקת כל הפורמט הידוע לפח וכיפוף החוקים שלו חדשות לבקרים, ניסיונות עצלים ליצירת מאבקים פוליטיים (שליטרלי הופסקו על ידי הצופים ובחירות המודחים שלהם), עזיבות בלתי צפויות מרצון או בגלל חשש לאלימות ומשימות באמת הזויות, אפילו יחסית לסטנדרטים של "האח הגדול". וכמובן, הגמר המעצבן בהפתעה, אם כי היה שווה לחזות באלמוג יוצאת מהבית בנעלי בית מושלמות.

אבל איכשהו, כל השערוריות, העצבים על העונה, הטענות על זלזול בצופים, המריחה, המשימות המוזרות ובגדדי - כל זה הופך באמת למזערי מול הזוכה הראויה והמוצדקת ביותר בהיסטוריית "האח הגדול", זהבה בן. ומזל של "האח הגדול" שהייתה לו זהבה בן שהצילה לו את העונה.

רגע, עוד נחזור לזהבה, אבל קודם ראוי להתייחס לאירוע הגמר בהפתעה, שחוץ מה"הפתעה", הוא עדיין היה "גמר": ארוך, מטרחן ומתיש ולא רק זה - הדיירים לא קיבלו, כמיטב המסורת, סקירה מקיפה על כל מה שקרה מחוץ לבית. כולנו זוכרים את ההלם על פניהם של חמישיית הגמר בעונה הקודמת, כשגילו לראשונה על השלכותיה של מגפת הקורונה, כמו גם בליל מוזר של רגשות שעובר על כולם כשהם רואים לראשונה מה כתבו עליהם, כמה צפו בהם ומי חיקה אותם. אמנם הם נחשפו מעט למה שקרה בחוץ (וקרה המון בחודשים האחרונים), אבל ראבק, זה גמר! כבר הפתעתם אותם עם כפכפים ובלי איפור, אפילו זה לא מגיע להם ולנו?

ראשונה לצאת מהבית הייתה אלמוג, שלדעתי הייתה יכולה להגיע הרבה יותר רחוק, גם בתודעת הקהל, אם הייתה נכנסת בכניסה הראשונה. למרות מערכת היחסים עם הגבר הפרובלמטי של הבית היא עדיין נשארה מתוקה ואהובה והצליחה לבלוט גם בזכות עצמה למרות שיכלה ללכת לאיבוד בין השתיקות והשנ"צים על הספה בחוץ ובין האבל על אובדנו של יהודה.

אחריה יצא אורן שסיים במקום החמישי (הקלאסי למשבצת הדייר החדש שהגיע לגמר), שהוא מצד אחד ליהוק מושלם של ההפקה ומצד שני פספוס גדול כי כנראה שהיינו מקבלים הרבה יותר ממנו אם  - נכון מאוד - היה נכנס בתחילת העונה. מצד שלישי, אולי בגלל שהדיירים הוותיקים לא רואים בחדשים איום על המקומות בגמר, היה לו הרבה יותר קל להתחבר. מצד רביעי, אורן הוא שובר דיסטנס ולא נראה כמו מישהו שיתקשה ליצור חברות תוך שניה עם כל בנאדם שנמצא בבית. לעולם לא נדע. בגדול, נראה שהכניסה בעיקר עשתה לו טוב תדמיתית ועזרה לו למנף את הקריירה. היו לו את כל הקלפים ביד: ילד-גבר חמוד שקל להתאהב בו, שטותניק שבא להטריל ולעשות צחוקים וכמובן הצד המרגש של זוכה ריאליטי בישול שפתח מסעדה, התמודד עם קשיי הקורונה ואבא טרי לתינוק.

View this post on Instagram

A post shared by האח הגדול (@bigbrotherisrael)

למקום הרביעי הגיעה קארין, שלמעשה הייתה לכל אורך העונה קצת עוף מוזר, כדיירת שהצליחה לעורר אמפתיה ואנטגוניזם כמעט באותה מידה עבור הצופים. נראה שהיא גם הדיירת שספגה את הכי הרבה ביקורת מצד הדיירים האחרים וגם מצד הצופים כמעט על כל דבר שעשתה, וכנראה שרכבת ההרים הרגשית הזו היא גם מה שהביא אותה לגמר. בשונה מתדמית הביצ'ית שדבקה בה בגלל תעודת הזהות, היא דווקא עברה מסך כחמודה ובעלת אופי חינני, וזה מה שנזכור לה.

במקום השלישי סיים תום, שהיה דייר מעולה - דבר שבא לידי ביטוי בעיקר מאז שגל הודחה. כל מה שהראו עליו עד להדחה של גל היה התרכז במערכת היחסים הזו, ולא תמיד זה החמיא לו. מאז שעזבה, במקום לספור את הדקות עד ההדחה הוא נפתח בלי חשש (ולא רק בהקשר הרומנטי), הפך לאחד הדומיננטיים בבית והצליח להביא את עצמו לידי ביטוי, כך שגם המקום שלו לגמרי מוצדק.

View this post on Instagram

A post shared by ״תודהה אמאלה זה מושלם״ - (@forgalandtom)

ג'וזי, המקום השני, הוא זוכה ראוי לעונה, אבל לצערו הייתה זהבה בעונה הזאת. רק על ההתעללות הרגשית שההפקה העבירה אותו בבית, מגיע לו לזכות. הפייק גמר, הצפת העבר שלו, המסר מאמא שלו. כבוגר ריאליטי, ראו לאורך כל העונה שהוא לכאורה מבין את המשחק: רגיש כשצריך, עצבני כשצריך, עושה הרבה כדי להתבלט. אבל ראינו בו גם צדדים שלא הכרנו לפני כן, גילינו אדם פחות שטחי שעבר דבר או שניים בחיים, והבנו שמה שהוא הציג עד עכשיו היה בעיקר מסכות ומגננות. קיבלנו מתמודד מצוין שהצליח לעורר אמפתיה ואהדה אצל הצופים, גם בזכות העבר המורכב והקשה, אבל ממש לא רק.   

והנה הגענו לזהבה, שמה שהכי יפה בהתנהלות שלה הוא שהיא לא הייתה צריכה לעשות שום דבר מיוחד כדי להציל לאח הגדול את העונה ולזכות בה. למעשה, היא אפילו לא התבלטה בחלק גדול מהעונה ודווקא העזיבה של מי שהיה הכי קרוב אליה, דרור, גרמה לה לשבור את הכלים במונחי זהבה בן. היא פשוט התנהגה לאורך העונה... כמו שהיא רגילה. התמיכה המוחלטת שהיא מקבלת עכשיו היא מרגשת וכנראה מגיעה לה בזכות היותה בן אדם שאי אפשר לשנוא. כן, אפשר גם לבקר אותה ולומר שהיא מתמודדת שבחרה לא להתלכלך ולהתנגח בבית הכי נפיץ שיש, אבל נסו בעצמכם להיות מוקפים חודשים ארוכים בעשרות מצלמות 24/7 ונראה אם תצליחו לצאת נשמות טובות שאין בהן, אפילו למראית עין, טיפה של ציניות. אין שום סיכוי.

View this post on Instagram

A post shared by האח הגדול (@bigbrotherisrael)

בהנחה שראיתם את כל הפרקים כמוני, נסו להיזכר בריב, סכסוך או אפילו ויכוח שזהבה הייתה מעורבת בו בצד הפוגע. הדבר היחיד (וגם הוא לא היה מכוון) הוא תקרית האורז עם שולה זקן מתחילת העונה, וגם זה, בדיעבד, היה המקרה שגרם לזהבה להבין לאן היא הגיעה ועשה לה רק טוב. עם כל הכבוד לתקווה גדעון, אביחי אוחנה ושאר זוכים מרגשים יותר ופחות - התמונה של זהבה הבוכייה יוצאת מהבית כמנצחת הגדולה, זה משהו שלא היה באף עונה וזו תמונת סיום טובה שתשכיח הכל.

כנראה שלא יינתן לנו הרבה זמן להתאושש כי על פי השמועות, העונה הבאה תעלה כבר בקיץ בקונספט קצת שונה של רווקים-רווקות. נועה יונני, אגב, את לא חייבת להירשם גם אליה. כלקח מהעונה האחרונה, נראה שהדבר העיקרי שיצטרכו לחשוב עליו בהפקה הוא איך להפסיק לזלזל באינטליגנציה של הצופים. ראינו המון עונות, אנחנו כבר לא נופלים בכל מלכודת טראשית, לפחות לא בהתחלה. השתפשפנו, בואו תנסו לאתגר אותנו קצת. לגבי זה שכנראה נמשיך לשמוע "חיים שלי" כל 5-7 שניות בממוצע - טוב, לזה כבר התרגלנו, זה בסדר. בהצלחה.