גברת אמלי פרי, מי את ומאיפה נחתת עלינו ככה פתאום באמצע העונה? בשום שלב בחודש הראשון בבית לא הסתמנת כדיירת שמתקרבת לאזורי העניין - אני אפילו הרחקתי לכת והימרתי עלייך בביטחון מוחלט כמודחת הראשונה - אבל אתמול סיימת הליך מטמורפוזה זריז והפכת, לא עלינו, לכוכבת ריאליטי בהתהוות. אפשר לאהוב את מה שהיה אתמול, לגמרי אפשר גם לא, אבל אי אפשר להתעלם מזה שאמלי פרי היא החל מהיום אחד ממוקדי הכוח הגדולים בבית "האח הגדול" ניצבת על החורבות של מה שהיו פעם אסיף, ניר ובקרוב אולי גם ירדן.

וזה לא שהשבוע האחרון נתפר למידותיה של אמלי. להפך. היינו אמורים להתכנס פה היום ולדבר על התקף הבהלה של תקווה וחגית בסוויטה (וכן, אנחנו עדיין מחכים שמישהו יסביר לנו לְמה זה נועד חוץ מלצלם צרחות של השתיים), על האיחוד המרגש של רונן ובתו לירן בסוויטה (שוב, אף אחד לא הסביר לנו למה זה קורה) ובעיקר על הרגעים היפהפיים בהם יוסי התחפש לקקדו וצעק "קוקי, קוקי" כל שעה עגולה. הערת ביניים על יוסי, כי נכון לעכשיו אין באמת הזדמנויות לדבר בהן עליו - האיש נכנס על תקן יוסי בובליל ובקצב הזה עוד יהפוך לפותנה ג'אבר. מדובר באחת ההפתעות המתוקות של העונה, ובאיש עם שיער שבאמת לא נותר אלא לקנא בו. 

חזרה לאמלי, המנטוס בבקבוק הקולה שהוא הפרק של אתמול. ישיבות תקציב תמיד היו ותמיד יהיו באר בלתי נדלית של ריבים, צעקות ואנשים שמוכנים לוותר על פחמימות לשבוע בשביל סיגריות, וגם הפעם הנוסחה המנצחת הזו לא אכזבה. על מה בעצם התחיל כל הסכסוך? לאח הגדול יש וידאו של כל רגע בבית מכל זווית ואפילו הוא לא הצליח להסביר מה גרם לאמלי להתפרצות זעם שכזו. רגע אחד ליאור לא מבין למה ספר עד 60 כמו משוגע במשך לילה שלם בשביל תוספת של כמה מאות שקלים בלבד לתקציב, ורגע אחר אמלי צרחה עליו שוב ושוב "גבינות לבנות!", "במבות!" ו"עשרה שקלים!". מה הביא אותנו מנקודה א' ל-ב'? לא ברור. האם משם דהרנו יחד עם אמלי לנקודה ט' בערך? כמובן.

אמלי הנסערת מסרבת להירגע אחרי הריב עם ליאור, נכנסת לחדר השינה, ו - ניחשתם נכון - רבה שם עם ליאור. הפעם כבר לא מדובר בעוד ריב קטנוני על התלות של ליאור בגבינה לבנה (שאני יכול רק להזדהות איתה) אלא במאבק מגדרי של ממש. מה מסתבר? אמלי פרי, סימון דה בבואר של נווה אילן וישובי ההר, לוחמת את מלחמתן של כל נשות הבית אחרי ש"אחת-אחת הן עלו במדרגות" (היו שתי הדחות עד אז), ולמעשה כל הדיון סביב התקציב הוא בכלל עימות של אישה אחת מול שבעה גברים. בין ליאור ההמום ואמלי שהייתה פסע מלשרוף חזייה, ניצב גדי שמעליו ניהלו השניים את מלחמת הצעקות שלהם, והפך לנפגע חרדה של ממש. עוד עדה להתרחשות - תקווה, שתיארה את אמלי כמי ש"יצא לה וריד באף".

כמו כל רעידת אדמה שמכבדת את עצמה, גם להתפרצות של אמלי יש כמה רעידות משנה. ליאור ואסיף נכנסים לעימות פיזי של פחות משנייה, ודקה אחר כך כבר משלימים וזוכים לאזהרה בלבד מהאח. האם מדובר בנזיפה מוצדקת או בניסיון של ההפקה לקדם את אסיף - איש שמייצר כמות ענייין בבית זהה לזו שחצי שערה בפוני של תקווה מייצרת - צעד נוסף החוצה אל עבר רלוונטיות חלקית מאוד מחוץ לבית? לא מן הנמנע שכן.

View this post on Instagram

A post shared by האח הגדול (@bigbrotherisrael) on

והייתה גם סוגיית הנקניקיות של חגית. חגית-תלמה ותקווה-לואיז הבריזו מישיבת התקציב לא לפני שהבהירו את הדרישות שלהן לסיגריות עבור שתיהן ולנקניקיות עבור חגית והצליחו לגרום לניר לצאת משלוותו, דבר שאולי אמור להרגיש חריג אבל למעשה קורה פעמיים ביום בלי שנשים לב. בהמשך, אדם ואמלי הפיקו עימות בבית סביב עניין התזונה של חגית, שמתברר שמלבד נקניקיות גם לגמרי נהנית מכל שאר האוכל בבית, כאשר כל הנושא מוצג לנו במונטאז' אכזרי ואפקטיבי של חגית פותחת את התנור ואוכלת נגיסי עוף. סיר הנקניקיות שאמלי מבשלת אכן מבעבע, אבל בסוף מתפרץ דווקא עליה, כשכל הדיירים, מגדי ועד ליאור, מגנים על חגית ומוכיחים ש"צאו לה מהצלחת" זה "אני אמא לילדים" החדש - אפיון שאסור בתכלית האיסור להעביר במסגרתו ביקורת על מישהו.

בסוף נפרדנו מרות, שלא נשארה לה באמת ברירה אחרי שהוצגה בפרק במשך 20 שניות במצטבר. אבל לא העריכה היא זו שהביאה למפלה של רות, אלא היא עצמה. טייטל האינטליגנטית של הבית אמנם מגיע לה ובצדק, אבל היא לא הצליחה למנף אותו באף שלב בלי להרים ידיים באמצע ויכוחים מול הדיירים האחרים או להתפרש כמתנשאת בעיני לא מעט צופים בהתנהגות שלה מול גדי ולהקתו.

ולא, רות ממש לא הודחה בגלל שהיא שמאלנית. קודם כל, היא הצהירה שהיא מתה על "ארץ ישראל השלמה" אז יש מי שיערערו על הטייטל, אבל מעבר לזה רות הודחה בגלל שלקחה את תואר השמאלנית (הלא לגמרי אטרקטיבי גם ככה בריאליטי ישראלי) ועשתה כל מה שהייתה אמורה לעשות בו, רק באופן לא מספיק מוצלח, זכיר או מרגש. וכן, אנחנו לוקחים בחשבון את הנאומים על אבא שלה. מי שצריך לדאוג בעיקר כרגע הוא ניר, שלא רק גילה שרוב הבית נגדו בגלל דעותיו במהלך ההעמדה הפומבית להדחה, אלא גם איבד חברה קרובה וכמו שזה נראה כרגע, גם את כל זוגות המכנסיים שלו.


פניני טורנה

* "ערב טוב רונן" - האם זה כל מה שהיה לאח לומר בפרק של יום רביעי, ועוד 14 פעמים ברצף? כן. האם הבת של רונן אומצה במהלך החודש האחרון על ידי אבא של רות? הלוואי.

* "אני יכולה לקבל עוגה ליום הולדת?" - לא תקווה, את לא, ואולי כדאי שתפסיקי עם השקרים (המצחיקים, אין מה לומר) לשאר דיירי הבית אחרי שראית לאן זה יכול להדרדר כשעבדת על גדי שצעקו לו מחוץ לבית.

* "אני הוצאתי לך היום תפוח אדמה מהצלחת שלי ושמתי לך בפה, אתה לא מתבייש?" - אמלי לליאור. מה.

* "מה חלה עם עוף שונה מחלה עם נקניקיה?" - אדם, ההבדל הוא בערך כמו ההבדל שבין הנוכחות על המסך של ליאור ותקווה לזו של לירון וגיא.