נשים בגילאי העשרים והשלושים לחייהן, עיר גדולה, אופנה, סקס ובעיות בלתי פוסקות עם גברים - נשמע מוכר? סקס והעיר הגדולה הייתה החלוצה של השיחרור הנשי על המסך הקטן, אבל אין ספק שמי שהגדירה את הטלוויזיה הנשית של העשור האחרון הייתה בנות של לינה דנהאם, וכשלא בטוחה עלתה - גם היא מיד זכתה להשוואות. כמו בנות, גם כאן מדובר בסדרה של HBO שלקחו סיכון ונתנו הזדמנות ליוצרת צעירה - איסה ריי, כוכבת יוטיוב, כיום בת 34.

כשלא בטוחה (Insecure) עלתה, ריי הבינה שהעובדה שהיא אפרו-אמריקאית תקבל את רוב תשומת הלב, ומהרגע הראשון הצהירה על מטרה כפולה. "הסדרה תבחן את המורכבות של להיות שחור, ואיך זו מציאות שאתה פשוט לא יכול לברוח ממנה", היא אמרה. ומצד שני, חשוב היה לה גם להבהיר: "אנחנו מנסים להראות שאפשר להזדהות גם עם אנשים שאינם לבנים. זה לא סיפור על הגטו. זה סיפור על אנשים רגילים שחיים את החיים שלהם".

גם אם מדובר במטרה מורכבת - לעשות סדרה שתשמור על זהות מאוד שחורה אבל גם תפנה ללבנים - ריי הצליחה לעשות זאת. הנשים הצעירות בסדרה, ובראשן איסה עצמה ומולי, חברתה הטובה ביותר, הן נשים מערביות קלאסיות - מולי היא עורכת דין מצליחה ואישה יפהפייה שכל החיים שלה מסודרים - מלבד זוגיות. הנטייה שלה לשלוט בכל פרט בחיים שלה ולהצליח בהכל רק הופכת את החיפוש הזה למתסכל יותר, ואין רווקה עירונית בעולם שלא תזדהה עם המסע שלה - למצוא אהבה, כשכל מה שהאכילו אותה בילדותה בקומדיות רומנטיות וסרטי דיסני עדיין שם. מולי מחפשת את האחד, היא מחפשת יציבות וחתונה, ומתקשה להסתגל למציאות הפלואידית של עולם אפליקציות הדייטינג ומערכות היחסים הפתוחות.

איסה, מצדה, עוברת מסע אחר: היא בחרה לעבוד בארגון קהילתי, ומגלה שהעבודה פחות מספקת אותה ממה שהיא חשבה. בתחילת הסדרה היא מסיימת יחסים של חמש שנים עם לורנס, אחד הגברים החתיכים והמתוקים שנראו על המסך, כך שבין אם מדובר בזוגיות או בקריירה - הסדרה כולה מלווה את איסה בזמן שהיא עושה מה שכל מילניאל עושה בזמנו הפנוי - מנסה להבין מי היא ומה לעזאזל היא עושה כאן.

אז איך ריי שומרת על הסדרה גם אוניברסלית וגם שחורה? היא נותנת מקום של כבוד לתרבות האפרו-אמריקאית, עובדת עם מוזיקאים מובילים על אחד הפסקולים הכי טובים בטלוויזיה, ומשלבת בסדרה רפרנסים שנוגעים לתרבות השחורה אבל כל מי שבקיא בתרבות הפופולרית יכול לזהות אותם (למשל, כשחברתה קלי אומרת "ביץ׳, למה את מסתכלת עלי כאילו את סטייסי דאש והרגע אמרו לך שאת לבנה?" ומתייחסת לשחקנית מקלולס שהפכה לפני כמה שנים לרפובליקנית, כנגד כל הסיכויים). 

לא בטוחה, עונה 2 פרק 8 ואחרון (צילום: HBO)
צילום: HBO

לא בטוחה גם מאירה את נושא הגזענות האגבית הליברלית - היא מציגה את הלבנים והלבנות שמקיפים את איסה ככאלה שבאמת רואים אותה כשווה אליהם, אבל לפעמים המודעות הפוליטית שלהם והניסיון הנואש להיות מכילים ומכבדים כלפי מיעוטים גורמת להם להיות חסרי טאקט וגזעניים מבלי לשים לב, למשל, כשכל הנשים הלבנות במשרד מבקשות מאיסה לתרגם להן סלנג של צעירים.

כמו בנות, גם לא בטוחה מציגה דמויות שהן קצת מפונקות, פריבילגיות ומעצבנות - אבל גם מורכבות ומעניינות, מרוכזות בעצמן פחות מהאנה וחברותיה - וללא ספק כיפיות יותר. ההימור של HBO על איסה ריי ללא ספק השתלם, כי לא בטוחה רק הולכת ומשתפרת מעונה לעונה, כשהיא מכילה ייצוגים של שחורים אמריקאיים שכל כך חסרים על המסך, וחברות נשית אמיצה שיכולה למלא את החלל שהשאירה מאחוריה ברוד סיטי.

לא בטוחה ותכנים נוספים זמינים לצפייה גם בממיר משולב נטפליקס בסלקום tv