הקודים הסודיים של נטפליקס כבר מזמן אינם סודיים. כלי תקשורת בכל העולם, גם כאן במאקו, עשו עליהם סיבוב מקיף. אבל איכשהו עוד לא עשו מהם את המתבקש: מרתון קולנועי-כיפורי מותאם אישית (ברור, חלק צמים ואינם צופים או אינם צמים ועדיין אינם צופים. כוחה של הכתבה שלפניכם יפה גם לימי חול; זה פשוט שנטפליקס היא בערך הדבר היחיד שפעיל בטלוויזיה ביום כיפור, וחוץ מזה, מתי כבר יש לכם כמעט יומיים להריץ סרטים).

אם טרם שמעתם על הקודים, אז ככה: בעוד שדף הבית שלכם בנטפליקס מלא במה שהאלגוריתם חושב שיעניין אתכם על סמך היסטוריית הצפייה שלכם, פלוס תוכן שדחוף לנטפליקס לקדם, הקודים בעצם מכפיפים את עמוד הבית כולו לז'אנר מסוים, לרבות תת-ז'אנרים סופר-ספציפיים, כמו "סרטי אימה זולים" (קוד 8195), סרטי תעודה צבאיים (4006) ואפילו אמונה ורוחניות לילדים (751423). במילים אחרות, מרתון הכיפור (או החול!) שלכם יכול להיות על טהרת המשהו הספציפי הזה שבא לכם - אם זה סרטים בלגיים (262) או מותחנים ארוטיים (972).

הקודים, יש לציין, שמישים במחשב/טלפון/אייפד אבל *לא* באפליקציה לטלוויזיה. כדי להשתמש בהם, אתם צריכים להזין בדפדפן האינטרנט את הכתובת הבאה:

https://www.netflix.com/browse/genre/

ועכשיו להוסיף אחרי הלוכסן את הקוד הרלוונטי. נגיד, תת-הקטגוריה "סרטים בלשיים" בתוך קטגוריית אקשן והרפתקאות, שהקוד שלה הוא 10702. ככה זה ייראה:

https://www.netflix.com/browse/genre/10702

זהו. תנו אנטר ואתם בפנים. אותו הדבר תופס לגבי כל שאר הקודים, ראו רשימה מלאה בדרום הכתבה. אבל לא אשליך אתכם לבד לתוך הסיפור הזה: בשבוע האחרון שיחקתי בעצמי עם הקודים ואספתי לכם כמה פליי-ליסטים כיפוריים אפשריים (נצא מנקודת הנחה שיש לכם זמן לחמישה סרטים, שניים בערב כיפור ועוד שלושה ביום עצמו), וגם כמה אזהרות.

קטגוריית "קומדיות אקשן" מספקת אפשרות לפתוח בערב אדג'י עם שילוב כמו "לוק סטוק ושני קנים מעשנים" ו"בייבי דרייבר", מצחיק בקטע דבילי כמו "שוטרים לוהטים" ו"רווח וכאב", אדרנליני-טסטוסטרוני כמו שני סרטי "בחורים רעים" הראשונים, או הזיווג שאני הייתי בוחר בו, "מרדף חצות" המופתי ואחריו "החבר'ה האחרים" המצחיק עד זוב, לא יודע, מה שזב כשצוחקים. נגמר הערב ולא נגמר לכם? המשיכו את "החבר'ה האחרים" לדאבל-פיצ'ר וויל פארל עם "ארץ האבודים", הקומדיה המטורללת הפרה-היסטורית שעד היום לא הגיוני שלא הופצה בישראל.

למחרת אפשר להחליף הילוך לצפייה ידידותית למשפחה עם שני סרטי "קונג פו פנדה" הראשונים והמוצלחים ולקינוח "ג'ומנג'י: שורדים בג'ונגל", אחד מהסרטים-לכל-המשפחה הנבונים והמצחיקים של העשור; לחלופין יש לכם אופציה על שלושת סרטי "אושן", שהשנים לא פגמו בהם ובפלואו המגניב ששיווה להם סטיבן סודרברג.

בצד היותר רציני של הקטגוריה, מותחני אקשן, יש לכם הזדמנות להשלים את "חילוץ: טיילר רייק" ולראות ממה כולם כולל הח"מ התלהבו. משם הייתי ממשיך לקלאסה ולקלאסיקה של "הבריחה מאלקטרז" ו/או לאחת מעבודות הבימוי המוצלחות של בן אפלק, "גנב עירוני". לחלופין אתם יכולים ללכת אול-אין על כיפור שכולו הסחבק של אפלק, מט דיימון, עם טרילוגיית "ג'ייסון בורן", "שטח ירוק" הלא מוערך דיו (גם כאן הבמאי הוא פול גרינגראס, מי שביים את פרקים 2-3 בסדרת בורן) ו"השתולים" של מרטין סקורסזה. לחלופין חלופי, נטפליקס מציעה עכשיו בשלמותן שתי סדרות של סרטי אקשן שעשו את הלא ייאמן ו*השתפרו* עם הזמן; אני מדבר כמובן על "משימה בלתי אפשרית" ו"מהיר ועצבני". אתם יכולים להריץ אותן לאורך החג ולגלות שאני צודק בקשר לזה, או לעשות את הדבר הנכון ולהתחיל את שתיהן מהפרק הרביעי - בהתאמה "קוד הצללים" ו - חכו לזה - "מהיר ועצבני 4". מה שלא תעשו, אל תתפתו ל"הפשע האחרון".

במעבר חד לקטגוריית "ארטהאוס", שזה תכלס מה שנקרא פעם "סרטי איכות", כאן בדגש על אינדי: אני מפציר בכם לא לוותר מראש על החדש של צ'רלי קאופמן, "אני חושבת לגמור עם זה", למרות הדיבור (המוצדק כשלעצמו, כן?) על מיינד פאק ביזארי; לא לדלג בשום אופן על "עד קצה העולם", עבודת הבימוי הטובה ביותר ביי פאר של שון פן; אם הוא חמק מכם עד היום, לתת ל"חברים עם כסף" צ'אנס להוכיח לכם שהוא יותר מסרט עם ג'ניפר אניסטון שעושה שימוש חסר בושה בשם המפורש "חברים"; ללכת לראשית הקריירה של ספייק לי עם "לא יכולה בלי זה" האדיר, פשוט אדיר; ולצלול לתוך "ללא עקבות", שמעטים זכו לראות בפסטיבל הסרטים בחיפה לפני שנתיים, עבודה אדירה של הבמאית דברה גרניק ותפקיד ראשי מושלם של בן פוסטר בתור אב שמגדל את בתו ביער.

קטגוריית "סרטי פולחן" נשמעה לי מעט מונפצת, אבל מי שעשה כאן את הלקטורה באמת כיסה את כל טווח ההגדרה, וגם לא חרג ממנה אל ה"זה פולחן כי ככה אמרתי". מצד אחד "תפוז מכאני" ו"עיניים עצומות לרווחה" של סטנלי קובריק, לטעמי ערב כיפור די מדהים, בעיקר אם זאת צפייה ראשונה או ראשונה מאז מזמן; מצד שני "בריאן כוכב עליון" ו"הגביע הקדוש", שני סרטי מונטי פייתון שכנ"ל (פשוט, אתם יודעים, בקטע אחר לגמרי). למחרת הייתי ממשיך עם שלושה מהבאים, תעשו לכם מיקס אנד מאץ': "הניצוץ" כי אם כבר קובריק, "פחד ותיעוב בלאס וגאס" כי פעם כן אפשר היה לסבול את ג'וני דפ, "מועדון ארוחת הבוקר" כי איך לא ו"נחשים על המטוס" כי יש בזה נחשים והם על מטוס (אדם אחר היה מציע גם את "ביטלג'וס", אבל טים ברטון הוא הנמסיס הקולנועי שלי). אהה, ואם אתם מעדיפים את הפולחנים שלכם סטלניים, אז קבלו את זה: "יום שישי", "ביג לבובסקי" ו"חג מולד הרולד וקומר שמח", שלושה סרטים בחמישה גרם.

קטגוריית מערבון היא אכזבה רבתי. זה מסתכם פחות או יותר ב"בלתי נסלח", "בחזרה לעתיד 3" (בקטע כאילו הגיוני אך מוזר), ולצדם "ג'אנגו ללא מעצורים" ו"מיליון דרכים למות במערב" לשוחרי הסרטים הגרועים. לעומת זאת, דווקא "סופר גיבורים וקומיקס" מפתיעה לטובה. נטפליקס החזיקה בעבר את רוב סרטי היקום הקולנועי של "הנוקמים", אבל איבדה אותם לטובת שירות הסטרימינג של המתחרה (ומפיקת "הנוקמים") "דיסני +"; זה כאילו משאיר את נטפליקס עם כלום, אבל תראו מה זה כלום: באטמן? כל הטרילוגיה של כריסטופר נולאן. ספיידרמן? הסרט המקורי של סם ריימי, "השיבה הביתה" החדש ו"מימד העכביש" האדיר שאני אוסר עליכם ללכת לעולמכם לפני שתצפו בו. לצד אלה מסתתרות הברקות כמו "הנקוק" (לאחרונה בדקתי ומצאתי שהשנים עשו לו רק טוב) ו"הלבוי 2".

האם אפשר למלא יום כיפור שלם על טהרת המיוזיקל? לטעמי כן: נפתח בערב לכל המשפחה עם "נסיך מצרים" ו"תזיזו ת'רגליים"; למחרת נמשיך ב"מאמא מיה", "פיץ' פרפקט" ו"תחרות הזמר של האירוויזיון", שאני תוהה כמה ישראלים כבר נתנו לו את הצ'אנס שבהחלט מגיע לו.

עכשיו אני מוכרח לאזן עם סרטי אימה, קטגוריה עם כמה צ'ופרים פשוט אדירים: לכו על ערב שמתחיל עם "המארח" הגאוני של בונג ג'ון-הו (כן כן, ההוא מ"פרזיטים") ומסתיים ב"קלוברפילד", והמשיכו למחרת עם "ההזמנה" (לא שמעתם על האינדי בבימויה של קארין קוסמה? פשוט תסמכו עליי בעניין הזה), "פסיכו" (המקור ולא הרימייק, לא מעניין אותי מה אומר טרנטינו) ו"בית קברות לחיות" (שוב, המקור ולא הרימייק). למחרת חלופי אני מציע טריפל-פיצ'ר של ענייני חושים עם "שקט" (תקציר: היא חירשת, הוא פורץ), "מקום שקט" (המפלצות שומעות הכל, מוות למרעישים) ו"לא לנשום" (למה, למה היינו חייבים לפרוץ דווקא לבית של העיוור?).

 

נורא רציתי להציע לכם חמישיית דוקו-ספורט, אבל בעוד שנטפליקס עשתה חיל בסדרות מהסוגה, בסרטים המצב דל עד כדי כך שלא אטרח אפילו לצרף קישור. נחמה אפשר למצוא בקטגוריית העל "סרטים תיעודיים": דבר ראשון, תראו כבר את "מסכי עשן: המלכודת הדיגיטלית" ("The Social Dilemma"). כולם מדברים עליו בצדק, הסרט הזה *באמת* ישנה את האופן שבו אתם תופסים את גוגל, פייסבוק, אינסטגרם וכיו"ב (הבהרה, לא תופס אם אתם מראש פרנואידים). הלאה: "Team FoxCatcher" מושלם למי שראה את הסרט ההוליוודי המצוין על הטרגדיה המטורללת של נבחרת ארה"ב בהיאבקות, "פוקס-קצ'ר"; "ביקראם" הוא בבחינת צפיית חובה אם טרם הגעתם אליו; "Speed Cubers", על שיאני העולם בפתרון קובייה הונגרית, הוא חתיכת יציאה מרגשת (!); ויש סיבה למה עדן יואל עף על "המקרה המוזר והשערורייתי של פסטיבל FYRE" בשנה שעברה.

 

אם אתם זוגיים מתת-סוגה דביקים - לא שופט, רק שואל - "דרמות רומנטיות" מציעה איכות של ממש עם "מותר לאהוב" החדש שכל כך הפתיע אותי, "כפרה" המבריק של ג'ו רייט (נשבע לכם, זה רק נראה כמו סרט גנרי עם קירה נייטלי) ו"בחזרה ללגונה הכחולה". סתם נו, ו"טיפש, מטורף, מאוהב". עכשיו, זוכרים שהזכרתי את "חברים עם כסף"? אז "הצד שלו, הצד שלה" הוא עוד סרט מהמיטב הפילמוגרפי של ג'ניפר אניסטון. לסיום, "ספנגליש" הבאמת-באמת לא מוערך דיו של ג'יימס אל. ברוקס ("תנאים של חיבה") עם אדם סנדלר באחד התפקידים כי סימפטיים שלו.

בקומדיות רומנטיות אני מציע לנוע פחות או יותר לרוחב הספקטרום, מהלאבי-דאבי אל ה-LOL: "החתונה של החבר שלי", "הדייט שתקע אותי", "בתול בן 40", "50 דייטים ראשונים", "ואז הגיעה פולי".

 

טוב, אעשה שקר בנפשי הגיקית אם לא אאזכר כמה הייליטס מ"מדע בדיוני ופנטזיה": "הורגת הענקים", מעשייה מקסימה-עצובה על בריחה של ילדה אל מציאות פנטסטית; "לוסי", מד"ב חכם בכיכובה של סקרלט ג'והנסון שמעטים ראו, אולי כי מעטים עדיין מאמינים שלוק בסון מסוגל לביים משהו נורמלי; ו"אבק כוכבים" של מתיו ווהן, אולי הסרט לכל המשפחה הכי טוב שרוב המשפחות לא ראו. אוקיי, ואתם לא צריכים אותי בשביל לדעת שמרתון "שר הטבעות" זה תמיד טוב, שלצפות שוב ב"המטריקס" לקראת צאת החלק הרביעי זה הגיוני, ושאת "2001: אודיסאה בחלל" צריך לראות פעם בחיים, ולו כדי שאם שוב ישאלו אתכם אם צפיתם בו תוכלו להחליף את המבט המבויש ב"כן" בוטח.

 

שמרתי לסוף את הקטגוריה המפתיעה ביותר בכל הנוגע ליחס בין הגדרתה לעומק ולרוחב שהיא מציעה. נכון "קומדיות אפלות" נשמע מוגבל לאללה? אז תראו את הטווח: "מכונת הכסף", "הדיקטטור" (סשה ברון כהן, כן? זה לא איזה דוקו חדש על איזה ראש ממשלה), "אוקג'ה" הנהדר של בונג ג'ון-הו, "טד" עם מארק וולברג והדובי, "המצאת השקר" עם ריקי ג'רוייס וג'ונה היל - וגם כמה ממופעי הסטנדאפ החדים ביותר שראיתי בשנים האחרונות, ביניהם הספיישלים של ביל בר, ג'ים ג'פריס, טיילור טומלינסון ושוב ריקי ג'רוייס.


רשימת הקודים המלאה (קטגוריות העל מופיעות בגופן מובלט):

קומדיות - 6548

קומדיות אפלות (869)

קומדיות זרות (4426)

Late Night Comedies (1402)

מוקומנטרי (26)

קומדיות פוליטיות (2700)

קומדיות מטורפות (9702)

קומדיות ספורט (5286)

קומדיית סטנדאפ (11559)

קומדיות נוער (3519)

סאטירה (4922)

קומדיות רומנטיות (5475)

 

דרמות - 5763

דרמות ביוגרפיות (3179)

דרמות קלאסיות (29809)

דרמות פשע (6889)

דרמות מבוססות על ספרים (4961)

דרמות המבוססות על החיים האמיתיים (3653)

דרמות זרות (2150)

דרמות ספורט (7243)

דרמות להט"ב (500)

דרמות עצמאיות (384)

דרמות נוער (9299)

דרמות צבאיות (11)

דרמות תקופתיות (12123)

דרמות פוליטיות (6616)

דרמות רומנטיות (1255)

דרמות מעולם הזוהר (5012)

דרמות בנושאים חברתיים (3947)

 

אקשן והרפתקאות - 1365

אקשן אסייתי (77232)

אקשן קלאסי (46576)

קומדיות אקשן - 43040

הרפתקאות - 7442

אקשן, קומיקס וגיבורי על - 10118

מערבונים - 7700

סרטי בלשים - 10702

סרטי פשע - 9584

סרטי אקשן זרים - 11828

אומנויות לחימה - 8985

אקשן וצבא - 2125

 

מותחנים - 8933

מותחי פעולה (43048)

מותחנים קלאסיים (46588)

מותחי פשע (10499)

מותחנים זרים (10306)

מותחנים עצמאיים (3269

סרטי גנגסטרים (31851)

מותחנים פסיכולוגיים (5505)

מותחנים פוליטיים (10504)

תעלומות (9994)

מותחנים מדעיים (11014)

מותחני ריגול (9147)

מותחנים אירוטיים (972)

מותחנים על טבעיים (11140)

 

סרטי אימה - 8711

סרטי אימה בתקציב נמוך (8195)

סרטי יצורים (6895)

סרטי פולחן (10944)

סרטי אימה ימיים (45028)

סרטי אימה זרים (8654)

קומדיות אימה (89585)

סרטי מפלצות (947)

סרטים רצחניים (8646)

סרטי אימה על טבעיים (42023)

אימת נעורים (52147)

סרטי ערפדים (75804)

סרטי זאב זאב (75930)

סרטי זומבים (75405)

סיפורים שטניים (6998)

 

סרטי ילדים ומשפחה - 783

סרטים לגילאי 0-2 (6796)

סרטים לגילאי 2-4 (6218)

סרטים לגילאי 5-7 (5455)

סרטים לגילאי 8-10 (561)

סרטים לגילאי 11-12 (6962)

חינוך לילדים (10659)

דיסני (67673)

סרטים המבוססים על ספרי ילדים (10056)

סדרות לכל המשפחה (51056)

סדרות מצוירות (11777)

סדרות לילדים (27346)

מוזיקה לילדים (52843)

סיפורי חיות (5507)

 

סרטים קלאסיים - 31574

קומדיות קלאסיות (31694)

דרמות קלאסיות (29809)

מדע בדיוני ופנטזיה (47147)

מותחנים קלאסיים (46588)

סרטי פילם נואר (7687)

סרטי מלחמה קלאסיים (48744)

סרטים אפיים (52858)

 

סרטי פולחן - 7627

 

סרטי אימה זולים (8195)

סרטי קאמפ (1252)

סרטי פולחן (10944)

מד"ב ופנטזיה (4734)

קומדיות פולחן (9434)

סרטי פולחן תיעודיים (6839)

 

סרטים רומנטיים - 8883

הסרטים הגדולים (502675)

סרטים רומנטיים אקסצנטריים (36103)

סרטים עצמאיים רומנטיים (9916)

סרטי חוץ רומנטיים (7153)

דרמות רומנטיות (1255)

סרטים רומנטיים ואירוטיים (35800)

סרטים רומנטיים קלאסיים (31273)

קומדיות רומנטיות (5475)

 

מדע בדיוני ופנטזיה - 1492

אקשן מד"ב (1568)

מד"ב וחייזרים (3327)

מדע בדיוני ופנטזיה קלאסי (47147)

מד"ב פולחן (4734)

סרטי פנטזיה (9744)

הרפתקאות מדע בדיוני (6926)

דרמות מדע בדיוני (3916)

סרטי אימה מדעיים (1694)

מותחנים מדעיים (11014)

מדע בדיוני ופנטזיה זרים (6485)

 

סרטים תיעודיים וביוגרפיים - 3652

תיעודי פשע (9875)

סרטי תעודה זרים (5161)

סרטים תיעודיים היסטוריים (5349)

סרטים תיעודיים צבאיים (4006)

סרטי ספורט תיעודיים (180)

סרטי מוזיקה והופעות תיעודיים (90361)

סרטי נסיעות והרפתקאות תיעודיים(1159)

סרטים תיעודיים פוליטיים (7018)

סרטים תיעודיים דתיים (10005)

מדע וטבע (2595)

סרטים תיעודיים חברתיים ותרבותיים (3675)

 

סרטים זרים - 7462

סרטי ארטהאוס (29764)

פעולה והרפתקאות זרים (11828)

סרטי חוץ קלאסיים (32473)

קומדיות זרות (4426)

סרטי תעודה זרים (5161)

דרמות זרות (2150)

סרטי להט"ב זרים (8243)

סרטי אימה זרים (8654)

מד"ב ופנטזיה זרים (6485)

מותחנים זרים (10306)

סרטים זרים רומנטיים (7153)

סרטי אפריקה (3761)

סרטים אוסטרלים (5230)

סרטים בלגיים (262)

סרטים קוריאניים (5685)

סרטים דרום אמריקניים (1613)

סרטים מזרח תיכוניים (5875)

סרטי ניו זילנד (63782)

רוסית (11567)

סרטים סקנדינביים (9292)

סרטים מדרום מזרח אסיה (9196)

סרטים ספרדים (58741)

סרטים יוונים (61115)

סרטים גרמנים (58886)

סרטים צרפתיים (58807)

סרטי מזרח אירופה (5254)

סרטים הולנדיים (10606)

סרטים איריים (58750)

סרטים יפניים (10398)

סרטים איטלקיים (82)

סרטים הודים (10463)

סרטים סיניים (3960)

סרטים בריטים (10757)

 

אנימה - 7424

מבוגרים (11881)

אקשן - (2653)

קומדיות (9302)

דרמה (452)

סרטי אנימה (3063)

מד"ב (2729)

אימה (10695)

פנטזיה (11146)

סדרות אנימה (6721)

 

סרטי להט"ב - 5977

קומדיות להט"ב (7120)

דרמות להט"ב (500)

סרטי להט"ב רומנטיים (3329)

סרטי להט"ב זרים (8243)

סרטים להט"ב תיעודיים (4720)

תוכניות טלוויזיה להט"ביים (65263)

 

סרטים עצמאיים - 7077

סרטים ניסיוניים (11079)

סרטי פעולה והרפתקה עצמאיים (11804)

מותחנים עצמאיים (3269)

סרטים עצמאיים רומנטיים (9916)

קומדיות עצמאיות (4195)

דרמות עצמאיות (384)

 

מוזיקה - 1701

מוזיקת ילדים (52843)

קאנטרי / פולק (1105)

ג'אז והאזנה קלה (10271)

מוזיקה לטינית (10741)

קונצרטים עירוניים וריקודים (9472)

קונצרטים עולמיים (2856)

הופעות רוק ופופ (3278)

מחזות זמר (13335)

מחזות זמר קלאסיים (32392)

מחזות זמר של דיסני (59433)

מחזות זמר בימתיים (55774)

 

סרטי ספורט - 4370

קומדיות ספורט (5286)

דוקו ספורט (180)

דרמות ספורט (7243)

סרטי בייסבול (12339)

סרטי כדורגל (12803)

סרטי איגרוף (12443)

סרטי כדורגל (12549)

אומנויות לחימה, אגרוף והיאבקות (6695)

סרטי כדורסל (12762)

ספורט וכושר (9327)

 

אמונה ורוחניות - 26835

סרטי אמונה ורוחניות (52804)

סרטים תיעודיים רוחניים (2760)

אמונה ורוחניות לילדים (751423)