בבית ילדותי הייתה עליית גג סגורה, בתוכה הררי אבק, ג'אנק שנצבר עם השנים וצעצועים ישנים ושבורים. כילדים סקרנים ומלאי דמיון, עליית הגג נראתה כמו מקום קסום ואפל, ויצאנו למסעות במעמקיה החשוכים. כל צעצוע שבור שמצאנו היה עולם ומלואו, והחזיר אותנו לתקופה קדומה ותמימה יותר. בדירתי השכורה בתל אביב כבר אין עליות גג, אבל בלילות ללא שינה אני מוצא את עצמי משוטט בעליית הגג המבולגנת של הזיכרון הקולקטיבי שלנו - סרטונים נשכחים ביוטיוב.

באחד משיטוטי היוטיוב הליליים שלי, בעודי צולל למעמקי הנוסטלגיה הטלוויזיונית, נתקלתי בקטע ערוך מכמה תכניות של "בוקר טוב ישראל" משנות התשעים העליזות. בסרטונים נראית ילדה מתוקה ואסרטיבית בשם מורן, שהתארחה בתכנית כמה פעמים, בחלקן לבדה, ובחלקן בליווי סבתה ניצולת השואה.

הדבר הראשון שתפס את תשומת ליבי הייתה העובדה שהילדה התעקשה לקרוא לסבתה בכינוי 'סבתוש', ואף עמדה על כך שכל הנוכחים יקראו לה כך. החידוש הלשוני אכן הקדים את זמנו, אך דבר מה נוסף המשיך להטריד אותי. התלתלים הבלונדיניים העליזים, החיוך הלבבי - ידעתי שהילדה הזאת מוכרת לי, אבל לא הצלחתי לשים את האצבע מאיפה אני מזהה אותה.

מתוך מצוקתי הרבה, התעלמתי מהשעה המאוחרת וצלצלתי למקור הסודי שלי, איש תקשורת מוכר שביקש להישאר בעילום שם, והמומחה הגדול בעולם לטלוויזיה ישראלית אזוטרית. המקור לא הסכים בתחילה לחשוף פרטים, ולאחר שתיקה ארוכה אמר רק שתי מילים: "זאפ לראשון".

באחת נפל האסימון: זאת לא אחרת ממורן שכניק בת ה-15.5, כתבת הנוער הנמרצת מ"זאפ לראשון". אחרי שצפיתי בסרטון עשרים פעם, נשטף בגלי הנוסטלגיה החמימה, צץ מול עיני פרט מוזר - מי שהעלתה את שני הסרטונים היא אותה מורן שכניק, ואלה שני הסרטונים היחידים שהופיעו בחשבון היוטיוב שלה. הסרטונים נטולי ההסבר הציפו שאלה טורדת מנוחה: מה עבר על מורן מאז אותם ימים תמימים של "זאפ לראשון"?

חיפוש מהיר בגוגל גילה כי מורן שכניק עובדת כיום ככתבת חדשות "כאן 11", כשבעבר עבדה ככתבת ברשות השידור, ובתכנית "צינור לילה". כתבת הנוער החיננית הפכה בבגרותה לכתבת רצינית ובוגרת. זה נשמע אולי כמו אגדת ילדים נאיבית, אך לפעמים המציאות מסתדרת לה באופן מושלם, ההבטחות מתממשות והמשאלות מתגשמות, ומורן שכניק היא הדוגמה המושלמת לכך.

דבר אחד מעיב על סיפור ההצלחה המטאורית של שכניק, ואני מדבר כמובן על אובדן התלתלים המלבבים. נראה שלאורך הדרך שכניק החליטה לוותר על התלתלאז' המקסים, ואין לנו אלא להצר על כך. עם זאת, אותו מקור מסתורי לחש לי פרט מידע נוסף, מסתבר שהרעמה הבלונדינית כבר קיבלה את רגע התהילה שלה, כשמורן התמודדה בתחרות מלכת היופי 2011.

כן, אתם שומעים נכון, העיתונאית החוקרת הייתה בעבר מועמדת למלכות יופי, ובסרטון האודישנים של התחרות ניתן לראות את תלתליה הזהובים במלוא הדרם. צפייה מדוקדקת בסרטון חושפת עובדה מפתיעה נוספת - לצד שכניק התמודדה גם זוכת "האח הגדול" טהוניה רובל, שהציגה את עצמה באותה תקופה בשם מיכל רובל. שתי הכוכבות לעתיד נראות מסתודדות ומתלחששות בחיבה, וניתן להניח שמדובר היה בתחילתה של חברות אמיצה (או שלא). 

בין לבין הספיקה שכניק גם לשרת ביחידת 8200 היוקרתית, ולתת את קולה לדובונית הרמוניה מ"דובוני אכפת לי". אנחנו מתמוגגים כמובן מכתבותיה הרגישות והמעמיקות, אך יש לנו רק בקשה קטנה אחת: מורן היקרה, תחזירי בבקשה את האור לחיינו, תשככי את געגועינו, ותשובי לעטות בגאון את התלתלת המרנינה.

סייע בהכנת הכתבה: יונתן קפלן

tvbee בפייסבוק