"חברי הכנסת והשרים", קרא השר מיכאל ביטון מעל בימת הכנסת, "תלכו לתכנית הזאת של פאולה וליאון". ביטון שאל את מיקי זוהר שניהל את הישיבה אם הוא מכיר את התכנית ("מכיר, מכיר") וסיפר על היוזמה "תכנית סיוע - בעזרת הח"כ" במסגרתה מגיעים לתכנית חברי כנסת ושרים וממליצים על עסק קטן שזקוק לדחיפה קלה בצל המשבר. מצווה קטנה וצנועה שאיחדה חברי כנסת מכל קצוות המשכן ומסמלת את השינוי שחל בפאולה וליאון בתקופת הקורונה: הם הפכו לזוג רציני, או יותר נכון, אנחנו התחלנו להתייחס אליהם ברצינות.

פאולה וליאון רוזנברג נשואים כמעט חמש עשרה שנה ומגישים תכנית בוקר משותפת כבר חמש שנים. מי שלא בילה את הבקרים בבית מול הטלוויזיה או בתורים בקופת חולים הכיר אותם בעיקר מחיקויים ב"ארץ נהדרת" וקטעי טרלול טלוויזיוני ב"מה נסגר". הזוג הנשוי לקח את הדינמיקה הזוגית למסך והפך לסמל לתכניות בוקר סהרוריות ולמוקד לבדיחות על הזוגיות שלהם, או יותר נכון בדיחה אחת. אתם יודעים על איזו בדיחה מדובר, אותה בדיחה עליה חזר אייל ברקוביץ' שוב ושוב כשליאון התארח לאחרונה ב"אופירה וברקוביץ'". פאולה דומיננטית ולא נותנת לליאון להוציא מילה והוא מצדו עושה מה שהיא אומרת לו. כמו תמיד, ליאון קיבל את הדאחקה בחיוך, אבל מזגו הנעים לא הסתיר את מה שעיניו שידרו: ברקו ידידי, אתה ממש לא מעודכן.

פאולה וליאון הפכו בשנה האחרונה ממופע של זוגיות קרינג'ית לזוג שכולנו רוצים ללמוד ממנו. המודלים של גבריות, נשיות וזוגיות הולכים ומתפתחים, ופתאום אנחנו מבינים שפאולה וליאון היו שם הרבה לפנינו. מה שרבים תפסו כדומיננטיות נשית חריגה התגלתה כמערכת יחסים מאוזנת ובוגרת שכולנו רוצים לשאוף אליה. לצד התכנית, הם מגישים יחד פודקאסט על יחסים, אהבה ומיניות, ליאון החל להוביל מעגלי גברים ופאולה (נטורופתית מוסמכת) ממשיכה להנחות סדנאות על אורח חיים בריא. הוא מופת לגבריות מודרני, רגישה לעצמה ולסביבה. היא מציגה נשיות מודרנית ובטוחה ולא מתביישת להרים את הדגל הפמיניסטי ולהכניס שיח ביקורתי לכל תחומי החיים.

"פאולה וליאון" הייתה ההגדרה המילונית לתכנית בוקר נשית. תכנית שקהל היעד העיקרי שלה הוא סבתות נמרצות ונשים בחופשת לידה. פאולה הביאה את המתכונים הבריאים ומסיכות הטיפוח הטבעיות וליאון הביא את הנוכחות הנעימה והחיוך השרמנטי. הם הנחו את התכנית הקטנה שלהם, פאולה התקדמה בדרכה להיות גורו בריאות וליאון השתעשע בלהקת מחווה לשירי אייטיז ואפילו הגיע לאודישן ב"כוכב הבא לאירוויזיון". הכל הלך טוב וכולם היו מרוצים בחלקם, ואז הגיעה הקורונה. חצי מדינה נכנסה לסוג של חופשת לידה ומצאנו את עצמנו מבלים את הבקרים מול הטלוויזיה. משבצת השידור של תשע בבוקר התרחקה מהנישה והפכה לחלק משגרת היום של רבים.

פאולה וליאון לא היו אדישים למשקל החדש שקיבלה תכניתם בתקופה המתוחה הזאת ושילבו בתכנית יותר תכנים אקטואליים וכלכליים ויוזמות כמו "תכנית סיוע". חינוך ובריאות עלו לראש סדר היום גם במהדורות המרכזיות, ויותר ויותר צופים גילו שדווקא בתכנית הבוקר הדודתית יודעים לדבר על המציאות החדשה בצורה נבונה ומעמיקה. פתאום ראינו איך פאולה יכולה לשלב בטבעיות שיח חברתי-ביקורתי בתוך דיונים קטנים על אימהות, איך ליאון יודע להאיר אתגרים רגשיים שרבים מתמודדים איתם במהלך המשבר ונדחקו בצל הדיונים התכליתיים הגדולים. קל להגיד שהם עטו על ההזדמנות ועברו שינוי מהותי, אבל האמת היא שמה שהשתנה זה בעיקר המבט שלנו.

View this post on Instagram

A post shared by ❤︎ ❤︎ (@paularosenberg)

נהנינו לצחוק על השתלטנות של פאולה, אבל מי שבאמת צפה בתכנית ידע שהיא מעלה נושאים ותכנים מעודכנים ויודעת לגשת ולהגיב אליהם בצורה הכי מעודכנת שאפשר למצוא בטלוויזיה המסחרית. היא לא זורקת סיסמאות העצמה נשית ריקות, היא מדברת לעניין ויודעת איך להחיל את האג'נדה האידילית על החיים האמיתיים. גם ליאון מדבר לא מאתמול על הקשיים וההתמודדויות של הגבר המודרני, אבל רק לאחרונה התחלנו באמת להקשיב. אני נזכר דווקא בראיונות שעשה סביב להקת שירי האייטיז הקטנה שכולה זועקת משבר גיל ה-40, ואיך הצליח להיות כן ופתוח כשדיבר על החלומות והאכזבות שלו, מודע ונטול אשליות ועדיין כל כך שלם עם עצמו ועם מקומו בעולם. פתאום היה ברור איך הוא הצליח להתמודד עם כל הבדיחות על מעמדו בנישואים. הוא יודע בדיוק מי הוא, והוא בוגר מדי מכדי לתת לבדיחות הילדותיות להזיז לו.

התארחתי פעם לרגע קצר ב"פאולה וליאון", כשהייתי שם חיפשתי את תכנית הקאלט המטורללת ואכן ראיתי שיעור טוורקינג פרוע עם ליאון וד"ר קשישה לאנתרופולגיה, ראיתי איך סמיון הצלם מערבב ביד אחת את המנה של פאולה שלא תישרף, כשהיד השנייה מתוחה אחורה להמשיך להחזיק את המצלמה. ראיתי את השטויות הקטנות שמגיעות ל"מה נסגר" וראיתי את עקיצות הזוג הנשוי שפאולה וליאון מחליפים כל הזמן (כפי שפאולה חשפה בשידור, הם הגיעו אחרי ריב בליל אמש). אבל לצד כל אלה גם שמעתי אותם מדברים על הטרדות מיניות ופגיעה בפרטיות של מטופלות בבתי חולים, שנתיים לפני שהנושא עלה לסדר היום הציבורי. יותר ויותר אנשים מתחילים לראות את מה שראיתי אז: פאולה וליאון הם כבר לא הזוג הדודתי שתקוע בעולמות "החיים הטובים", והם הולכים ומבססים את עצמם כצמד הכי woke על המסך.