שנת 2018 הייתה שנה טובה לחובבי האימה עם כמה מסרטי האימה הטובים ביותר של העשור האחרון, חלקם אפילו בעלי פוטנציאל לתפוס מקום בדפי היסטוריית הז'אנר או לפחות לקבל מעמד של קאלט. אבל כל הטוב הזה לא היה אקסקלוסיבי רק לאולמות הקולנוע. השנה במיוחד, הוכיח המסך הקטן שהוא נותן פייט לאחיו הגדול עם כמה מסדרות האימה הטובות שהיו כאן.

אחרי שהמתים המהלכים שלטה ביד רמה בגזרת סדרות האימה (ולצערנו ירדה מגדולתה בשנים האחרונות) - כעת סדרות נוספות מצטרפות ומוכיחות שסיפור אימה בהמשכים לא פחות טוב, ולעתים הרבה יותר כיף, מסיפור שנפרש על פני שעה וחצי. ובקיצור - הנה חמש סדרות האימה הטובות והמקריפות ביותר שיצאו השנה: 

מפגשים מהסוג המצמרר

מפגשים מהסוג המצמרר מתוארת בנטפליקס כסדרה שמספרת סיפורים אמיתיים: בכל פרק אדם אמיתי יושב ומספר לקרוביו על סיפור מזעזע שבו רוחות או שדים רדפו אותו, לצד שחזור של הסיפור על ידי שחקנים. האנשים מספרים את סיפוריהם בכאב רב כשדמעות זולגות מעיניהם, אבל קשה שלא להיות סקפטיים לגבי זה. צופים רבים מעבר לים הטילו ספק באמינות הסדרה וזה לגמרי מוצדק. הסיפורים אכן נשמעים מופרכים מכדי להיות אמיתיים, וקשה שלא לחשוב שאולי נעשה כאן מהלך דומה לסרט הסוג הרביעי מ-2009, שנטען לגביו שהוא דוקומנטרי - אך מיד עם צאתו נחשף כי כל המשתתפים בו שחקנים והסרט כולו הוא מוקומנטרי, כלומר  מתוסרט כולו. במפגשים מהסוג המצמרר הסיפורים, שאורכם כ-25 דקות כל אחד, הם ברובם אפקטיביים, עשויים היטב ובהחלט יכולים לספק צופים שאוהבים אימה. לכל הסיפורים משותף אלמנט הרדיפה על ידי ישות על טבעית וברבים מהם יש גם התעסקות, במקביל, בדרמות משפחתיות ובהורים לא מתפקדים, מה שמוסיף  אלמנט רגשי מעניין לכל סיפור. 

מי מתגורר בבית היל

אם תשאלו אותנו, לא רק שמדובר באחת מסדרות האימה הטובות שיצאו השנה, אלא באחת מהסדרות הטובות ביותר שיצאו בשנים האחרונות, נקודה. הסדרה מגוללת את סיפורם של בני משפחת קריין, שבעבר התגוררו בבית רדוף רוחות והיום, שנים לאחר מכן, עוד מתמודדים עם ההשלכות של מה שחוו בתקופה שחיו בבית היל. מי מתגורר בבית היל היא דרמה משפחתית שמתובלת באלמנטים של אימה, ובדיוק בגלל זה היא מצליחה להיות מפחידה מאוד, אך במקביל גם נוגעת ללב. מייק פלנגן שמסתמן כאחד מבמאי האימה הטובים בשנים האחרונות מביים את הסדרה, ובשילוב עם משחק מצוין, ליהוק יוצא דופן ובעיקר כתיבה יוצאת מן הכלל, בית היל מסתמנת כאחת הסדרות הייחודיות שיצא לכם לראות, במיוחד בז'אנר האימה.

קאסל רוק

סדרת אנתולוגיה ששואבת השראה מיצירותיו של סטיבן קינג, בהשתתפות שחקנים רבים שלקחו חלק בעיבודים קולנועיים קודמים לספריו של קינג. בשנת 91' הנרי דיוור נעלם בנסיבות מסתוריות ושב לאחר 11 ימים, ללא פגע. היום, 27 שנה לאחר מכן, הנרי הוא עורך דין פלילי שנאלץ לחזור לקאסל רוק, עיירת ילדותו, כדי לייצג נער מוזר שהתגלה בתוך כותלי בית הכלא המקומי. הנער המסתורי והקריפי למדי נמצא בתוך כלוב באגף נידח בכלא, זהותו אינה ידועה, וכל מה שניתן לספר עליו זה שמנהל הכלא לשעבר כלא אותו שם כיוון שהאמין שהוא שטן שזורע הרס וחורבן על העיירה.

מדובר בסדרה שלא רק תעניין מעריצים של סטיבן קינג. זה מותחן אימה מסקרן שמתפתח לאט ובזהירות, אך כמו שאר יצירותיו של קינג - חושף את הצדדים האפלים של אנשי היומיום בעיירה, לצד נגיעות על-טבעיות. חשוב לציין שסדרה סיפקה גם את אחד הפרקים המיוחדים והמרגשים שנראו על מסך הטלוויזיה השנה, כזה שהתברג בצדק לכל דירוג שנתי של הפרקים הטובים ביותר בטלוויזיה ב-2018. אנחנו רק נגיד שמדובר בפרק 7 ושסיסי ספייסק (קארי) חייבת לקבל עליו מועמדות לפרס האמי.

אש נגד כוחות הרשע

הסדרה שעקבה אחר מעלליו של אש וויליאמס, הדמות האגדית מטרילוגיית הקאלט של סם ריימי משנות ה-80, הגיעה השנה לסיומה, בטרם עת. אש נגד כוחות הרשע מתרחשת 30 שנה לאחר האירועים בסרטי מוות אכזרימוות אכזרי 2 ו-צבא האופל ומתחקה אחר אש (ברוס קמפבל), שנאלץ לחזור ולהתמודד עם השדים מהעבר ועם כמויות מסחריות של דם ואיברים. אש נגד כוחות הרשע היא אמנם סדרה נישתית, כזו שפונה לחובבי אימה ולמעריצים של סרטי הקאלט המקוריים מהאייטיז - אבל היא הוכיחה שלצד כל זה, היא פשוט מעולה. המבקרים שיבחו אותה והמעריצים נהנו מכל רגע. למרות זאת, היא בוטלה והעונה השלישית ששודרה השנה הייתה האחרונה. אבל למי שפספס, בהחלט מומלץ לצפות בכל שלוש העונות שלה. אז אם אתם אוהבים הומור משוגע, טונות של דם ושדים שזורקים פאנץ' ליין שנון רגע לפני שהם תוקפים - אל תפספסו את אש נגד כוחות הרשע.

היסטוריית האימה של איליי רות'

סדרה תיעודית מבית AMC בהנחייתו של איליי רות' (במאי סרט האימה הוסטל), שמתחקה אחר תולדותיו של ז'אנר האימה. הסדרה מונה 7 פרקים, כל פרק מתמקד בתת ז'אנר אחר - מזומבים, רוצחים אימתניים ועד לשדים וערפדים. מה שמרשים במיוחד בסדרה, זו כמות ואיכות המרואיינים שהצליחו לגייס עבורה; במאים, כותבים, שחקנים ובגדול המון אנשים שנמצאים בדפי ההיסטוריה של הז'אנר. רוברט אנגלנד (פרדי קרוגר), סופר האימה האגדי סטיבן קינג, ג'ון לנדיס ( שביים את הקליפ ל"ת'רילר" של מייקל ג'קסון), אדגר רייט (מת על המתים), ג'ורדן פיל (תברח), קוונטין טרנטינו, לינדה בלייר (הילדה אחוזת הדיבוק ממגרש השדים) והרשימה עוד ארוכה.

מדובר בסדרה מושלמת לחובבי אימה ולכל מי שרוצה להבין יותר את הז'אנר, את ההיסטוריה שלו ואת האנשים שעזרו להפוך אותו למה שהוא היום (בין הז'אנרים הרווחיים ביותר בהוליווד, מיינד יו). מעבר לכך, הסדרה מתעמקת בחשיבות התרבותית, ההיסטורית והחברתית של הז'אנר ומזכירה לכולנו למה הוא ז'אנר כל כך אהוב.