מותו של ווילי גרסון השבוע העציב גם את מי שלא ידעו את שמו. הוא היה מהשחקנים האלה שזוכים להכרה בעיקר בעקבות תפקיד אחד משמעותי שגילמו במהלך השנים; במקרה של גרסון, הדמות המפורסמת ביותר שגילם הייתה זו של סטנפורד בלאץ' - החבר ההומו של קארי בראדשו, גיבורת "סקס והעיר הגדולה". גרסון מת בגיל 57, אחרי מאבק קצר ואכזרי בסרטן הלבלב, והשאיר מאחוריו בן אחד. כפי שניתן היה לצפות, שחקנים רבים מהסדרה המיתולוגית חלקו לו כבוד אחרון בפלטפורמה היחידה שמשנה בעשור ומשהו האחרונים: הרשת החברתית.

"כולנו אהבנו אותו ונהנינו לעבוד איתו. הוא היה מצחיק עד אין קץ על המסך ובחיים האמיתיים", ספדה לו סינתיה ניקסון (מירנדה) בטוויטר, והוסיפה: "לבי יוצא לבנו, ניית'ן גרסון". קריסטין דיוויס (שרלוט) כתבה עליו באריכות בחשבון האינסטגרם שלה; היא תיארה אותו כחבר יקר עוד מהימים שלפני "סקס והעיר הגדולה", סיפרה שהיה חכם ומצחיק יותר משהיה אפשר לדמיין ושיבחה אותו על האבהות החד-הורית האמיצה שלו (גרסון אימץ את בנו כשזה היה בן שבע). מריו קנטוני - שגילם את אנתוני, בן זוגו על המסך אחרי שנים של יריבות - כתב שגרסון היה "מתנה מהאלים" ופרסם, מאוחר יותר, הזמנה לערב מחווה וירטואלי לכבודו. עוד שחקנים רבים מהקומדיה פורצת הדרך הזו כתבו לזכרו של גרסון, חלקם בהרחבה וחלקם בתמציתיות, אבל משורת המנחמים הארוכה נעדרה אישה אחת ולה שלושה שמות: שרה ג'סיקה פרקר.

האישה שהייתה חברתו הטובה ביותר של גרסון על המסך, ובהתאם מי שחלקה איתו את רוב הפריימים שלו ב"סקס והעיר הגדולה" - לא הואילה בטובה לכתוב "ברוך דיין האמת" ולסגור את הפינה הזאת. עברה למעלה מיממה מאז שגרסון מת, והכוכבת של המותג שהפך אותה ואת גרסון לפרצופים מוכרים לא אמרה מילה אחת על האיש. רק כדי להכניס את העניינים לפרופורציות: קים קטרל (סמנתה), אישה שהבהירה בכל דרך אפשרית שנמאס לה לשמוע על "סקס והעיר הגדולה" ושהיא בגדול לא סובלת את כל מי שהשתתף בה, טרחה להעלות צילום מסך מסצנה בסדרה בה היא הופיעה לצד גרסון ולכתוב "תנחומיי", בשעה שפרקר לא פצתה את פיה הווירטואלי.

 

ווילי גרסון, שרה ג'סיקה פרקר, 2007 (צילום: Marcel Thomas/FilmMagic via GettyImages)
היו החברים הכי טובים על המסך. ווילי גרסון ושרה ג'סיקה פרקר | צילום: Marcel Thomas/FilmMagic via GettyImages

מעריצים רבים - או, לפחות, המעריץ שכותב את שורות אלה - ציפו לשמוע מה יש לאישה היקרה הזו להגיד על מותו של גרסון (רק כדי להבהיר: כשמחפשים את שמו של גרסון בגוגל תמונות, אחת התוצאות הראשונות היא תמונה שלו עם פרקר). מה שכן, תגובה ראשונית אחת כבר יש לנו: כריס נות', הלא הוא מיסטר ביג, פרסם באינסטגרם תמונה של גרסון בדמותו של סטנפורד העליז, הולך לצידה של קארי ברחובות ניו יורק. על התמונה, פרקר הגיבה "תודה רבה לך, כריס היקר. אני עוד לא מוכנה, נשיקות". אפשר לקרוא את זה כדרכה של פרקר לומר למעריצים נודניקים כמוני "הניחו לי, נבלות, מת לי חבר ואני עוד מעכלת". אפשר, כמובן, לטעון שהתגובה הנ"ל לא מספקת כדבר ניחומים; ואפשר גם לקרוא את מילותיה בצורה מחמיאה פחות - כריס נות' מעלה תמונה של שרה ג'סיקה פרקר מימי הזוהר שלה כקארי, ופרקר אומרת לו תודה על כך שהזכיר לעוקביו שהיא קיימת.

מי אנחנו שנגיד לשרה ג'סיקה פרקר מה לעשות? היא כוכבת (כוכבת בינונית - כי בואו, מה היא עשתה מאז שהלכה ברחובות ניו יורק במנולו בלאנק ואכלה למירנדה את הראש - ובכל זאת, כוכבת), ואנחנו יושבים בחדר, אוכלים טוסט עם שוקולד השחר ומלכלכים עליה. ובכל זאת - איש טוב מת בטרם עת, והוא חלק איתך רגעי קסם משותפים לאורך הקריירה. אנחנו לא מתכוונים למשטר את האבל של פרקר, אבל כתיבת פוסט בנושא "חבל שמתת" היא פעולה מאוד פשוטה שהיח"צנים שלה יכולים לעשות עבורה - ומסתכמת בדקה וחצי עבודה, כולל הפסקת סיגריה. פרקר גם יודעת כמה זה קל; היא כתבה פוסט הספד רק לפני כמה ימים עבור ג'ורג' מלקמוס, שעיצב את קולקציית הנעליים שלה SJP ונפטר ממש לפני שבוע. עליו, היא כתבה: "אני לא יכולה לזמן את המילים שיהוו מחווה הולמת. הוא ראוי לפרוזה שעוד אין ביכולתי לכתוב. אני חייבת לאסוף את מחשבותיי".

View this post on Instagram

A post shared by SJP (@sarahjessicaparker)

"סקס והעיר הגדולה" לא עסקה בסטנפורד; למעשה, מכל 94 הפרקים שלה, גרסון הופיע רק ב-27 מתוכם. ובכל זאת, הוא היה דמות אהובה. גרסון היה נציג בולט של ארכיטיפ דומיננטי באותן השנים: "החבר ההומו". בין השאר בזכותו, אף דמות של רווקה שיקית לא הייתה שלמה בלי הומואית שתקרקר סביבה ותדבר בחוצפה אוחצ'ית. גרסון לא גילם את סטנפורד במיניות מוחצנת או אנפוף מציק; סטנפורד שלו היה איש מתוק שהיה שם עבור קארי מתי שהיא נזקקה לו.

עם השנים למדנו לבקר את סטריאוטיפ החבר ההומו, דרשנו לקבל את התפקיד הראשי ולא רק להיות העזר כנגדן של נשים מהממות כמו קארי, וזה עבד - יותר סדרות וסרטים על חברות וחברי הקהילה הגאה היו ללהיטים גם בקרב הסטרייטים. כיום, אפילו בסדרות שעוסקות בגיבורים סטרייטים, החברים ההומואים שלהם זוכים לקווי עלילה בשרניים ומספקים עבור השחקנים שזוכים לגלם אותם - רק תשאלו את אריק מ"חינוך מיני" (שהיה הדבר הכי טוב בעונה השלישית החדשה, אם לא בסדרה כולה). דמויות כמו שלו הולכות בשביל שבו פסע לראשונה ווילי גרסון, גבר סטרייט וחמוד שהלך לעולמו מוקדם מדי. אם שרה ג'סיקה פרקר לא תהיה זו שתשיר לו, אנחנו נעשה זאת בשבילה.