טוב, אנחנו צריכים לדבר על בארני סטינסון. יש עובדה ברורה שנמצאת מתחת לאף הצופים בסדרה איך פגשתי את אמא: בארני סטינסון הוא אנס סדרתי. אם נוסיף לכיבושיו המפוקפקים גם את שלל ההטרדות המיניות, אפשר לתייגו בכינוי הרחב עבריין מין סדרתי. כך או כך, בארני תקף מינית עשרות, אם לא מאות נשים, לאורך תשע העונות של הסדרה הפופולארית.

בתיאורי הסדרה נוטים לכנותו "רודף נשים" (Womanizer), מעין גלגול של דמותו של ג'ואי הפלרטטן מחברים, אבל מבט חטוף בשלל הדרכים היצירות בהן הוא מצליח לגרום לנשים לשכב איתו, מבהיר שכמעט כולן עברו מזמן מאזור הדושיות המוקצנת והגיעו לעולם הפלילי. לבארני יש את ספר המהלכים שחוזר רבות בסדרה, הפלייבוק, בו הוא מתעד את התחבולות המסובכות בעזרתן הוא מכניס נשים למיטה.

נתחיל מהעבירות הקלות, למשל, טריק "האיש העירום": הוא מביא בחורה לביתו, וכשהיא יוצאת לרגע מהחדר, מתפשט במהרה וניצב מולה עירום. השיטה הזאת מוצגת בסדרה כתמימה יחסית לשיטות האחרות, ואכן, גם טד, לילי ורובין מנסים את הטריק (שלמדו מהדייט של רובין). לחשוף את עצמך בלי התרעה כדי ללחוץ על אשה כמעט זרה לשכב איתך זה אולי לא אונס, אבל זה בהחלט מעשה מגונה. בארני גם מתחפש לאשה זקנה כדי להתגנב למעונות של סטודנטיות ולהציץ להן במלתחות - שוב הטרדה ומעשה מגונה. כחלק מהאובססיה שלו לראות את חברתו הטובה לילי בעירום (כן, זה קו עלילה חוזר), הוא מתחזה לרופא מטפל בכוונה להשתמש בבדיקות רפואיות מומצאות כדי להפשיט אותה (חברתו הנשואה לחברו הטוב). זה לא בחור חרמן, זה סוטה מין שצריך לקבל טיפול. 

בסדר, להציץ ולחשוף את עצמך זה נחמד, אבל זה רק קצה הקרחון של רקורד העבירות המפלצתי של בארני סטינסון. החלק הארי של השיטות המתוארות בספר המהלכים כוללות התחזות והונאה של הנשים התמימות (תמימות מדי, כמעט מפגרות לפי איך שהן מוצגות). תחבולה מטופשת להדגמה יכולה להיות "הנוסע בזמן": בארני מתחזה לאיש זקן שחזר בזמן (בעזרת איפור), ואומר לבחורה שהיא צריכה להציל את העולם על ידי כך שהיא תשכב עם בארני הצעיר באותו ערב. "תשכבי עם בארני הלילה, בכל דרך שהוא ירצה, אחרת הוא לא ימצא את הפתרון להתחממות הגלובלית, ולא יציל את המין האנושי". אחרי כמה דקות נכנס בארני בלי איפור ומתיישב לידה, כאילו לא מודע למה שקרה קודם, והבחורה כמובן ממלאת את חלקה למען הישרדות המין האנושי.

תעלול מטופש ולא מזיק? לפי החוק הישראלי מדובר באונס חד משמעי, 'בעילת אישה בהסכמה שהושגה במרמה', זה שווה ערך לבעילה שלא בהסכמה, כלומר אונס. לא בכל המדינות המערביות ההגדרה כל כך קשיחה, ובין השאר היא עשויה ליצור בעייתיות ברדיפה של טרנסג'נדרים (אשה באנגליה תבעה טרנסג'נדר שהסתיר כי ביולוגית הוא נקבה), אבל רבות מההונאות של בארני לא משאירות מקום לספק, זה לא מישהו שמפריז בכמות הכסף שיש לו בבנק או במעמדו בעבודה, אלה הונאות שקשורות באופן ישיר לשידול לקיום יחסי המין במרמה.

בארני לא סתם משקר לבחורות, הוא מבסס את כל חיי המין שלו על הטעיות ורמאות: הוא המציא דמות פיקטיבית בשם לורנזו פון מטרהון, בנה לה רזומה אינטרנטי עשיר ומרשים, וגרם לנשים לחפש אותו בגוגל ולחשוב שהוא אדם מצליח, מפורסם ועשיר; אמר לאשה שיש לו אח תאום ושכב איתה פעמיים בשתי הזהויות; שיקר לאישה שהוא טד (כן, שוב גניבת זהות); התחזה לאסטרונאוט שיוצא מחר למשימה להציל את כדור הארץ מאסטרואיד; הלך לתערוכת אמנות ולספר לאשה שהוא מתעוור במהירות ממחלה נדירה, ורוצה לספוג את היופי בעולם לפני שיאבד את הראייה; הציע לאשה כמעט זרה נישואים; שיקר שנותרו לו רק 12 שעות לחיות, שהוא אירופאי, איש עסקים בינלאומי, נסיך נורווגיה, הבעלים של גוגל, ספורטאי אולימפי, כבאי, אסיר שברח מהכלא כדי לראות את בתו הקטנה ורובוט מחסל שהגיע מהעתיד להגן עליה.

ברור לי שהרשימה החלקית שהבאתי נשמעת פחות נוראית מתיוג "האנס הסדרתי" עמו פתחתי. הונאה של אשה כדי לגרום לה לשכב איתך זה מעשה נתעב ופלילי, אבל המעללים של בארני מטופשים ומופרכים כדי לקחת אותם לחלוטין ברצינות. למשל, בחלק מהפעמים בהן הוא מתחזה לאסטרונאוט, הוא טוען שהוא סוכן של סנאס"ה, נאס"א הסודית, הסוכנות שיוצאת למשימות ב"סמון", הירח הסודי. המופרכות של הטריקים מרככת את הרושם, ולא בגלל שאנחנו אומרים, 'מי שטיפשה מספיק בשביל להאמין, מגיע לה'. ההגזמה הפראית של התחבולות מרגיעה בגלל שהיא מרחיקה את ההתרחשויות מהעולם האמיתי. פעם אחת הוא מספר שננשך על ידי נחש חלל, והבחורה צריכה למצוץ את איבר מינו ולינוק את כל הרעל החללי. אלה לא דברים שהיו יכולים לעבוד בעולם האמיתי, ולכן זה לא מעלה לנו קונוטציות מטרידות, נשאר ברמת הפנטזיה הילדותית (הבחורות, בהתאם, תמיד בלונדיניות צעירות עם מבט מטופש בעיניים).

אבל גם אם התחבולות עצמן מופרכות מספיק כדי שנוכל לצחוק עליהן, דפוס הפעולה המוצג עדיין מעורר חוסר נוחות. הבחורות מוצגות כטרף לכיבוש, ואם נתנו שביב של הסכמה, דמן מותר ואפשר לרמות אותן, להשפיל אותן ואפילו לסכן את חייהן (למשל בפעם ההיא שבה הוא גנב את האוטו והשאיר מישהי בטבע לבדה, באזור שורץ דובים). הוא לא מקיים יחסי מין עם נשים מעולפות, אבל ציין שאחת הבעיות בכך שדירתו רחוקה מהפאב, היא שהנשים נרדמות במהלך הנסיעה הארוכה, עד 20 דקות. אם 20 דקות זה זמן מספיק כדי שיאבדו את ההכרה, כנראה שמראש הן לא היו מאה אחוז. ההעדפה שלו הן נשים על סף אובדן הכרה, גם אם זאת לא חצייה ברורה של הקו האדום, ברור שיש פה דפוס ששוחק ומכופף את עקרון ההסכמה.

אני מבין שאני יכול להיראות כמו נודניק מתחסד. אין לי שום בעיה עם בדיחות גסות או פוגעניות, אני גם לא בא בטענות ליוצרי הסדרה (למרות שאפשר בהחלט לבקר את הבחירות). אבל חשוב להבהיר את מה שעומד לנגד עינינו - בארני הוא לא זיין, הוא אנס סדרתי. הוא לא פורץ לדירות של נשים ואונס אותן בכוח, זה נכון, השיטות שלו יותר מזכירות את דרך הפעולה של מי שחשיפת פשעיו התחילו את תנועת metoo, המפיק הידוע לשמצה הארווי ויינשטיין, שניצל את מעמדו בעולם הקולנוע כדי לאלץ שחקניות צעירות לספק את צרכיו המיניים. בעצם, למה אני אומר מזכירות? אחת התחבולות של בארני היא התחזות למפיק הוליוודי וציד של שחקניות צעירות שבדיוק הגיעו לעיר הגדולה, כפי שהוא מסביר, לאותן קורבנות "אין מושג מה מלהק יכול לבקש ממנה לעשות, להחזיק או ללקק".

הארווי ויינשטיין (צילום: Alberto E. Rodriguez, GettyImages IL)
הארווי ויינשטיין | צילום: Alberto E. Rodriguez, GettyImages IL

נמשיך? בארני נוהג לצלם את יחסי המין שלו, ללא ידיעת הפרטנריות. המנהג הזה מוצג במפורש בסדרה, ואפילו שומעים אותו משקר לבחורה, "אל תדאגי, האור הירוק אומר שזה כבוי". שוב, הבחורה מוצגת כטמבלולה מוחלטת, אבל ראינו בשנים האחרונות יותר מדי מקרים דומים כדי לא לקחת את זה ברצינות. עדיין לא מוטרדים? שובבות לא מזיקה? אולי סחר בבני אדם ישכנע אתכם, או כפי שבארני מספר: "פעם אחת אני די בטוח שמכרתי אישה. לא דיברתי את השפה (במדינה הזרה בה היה עם האשה, א"ר), אבל לחצתי לבחור את היד, הוא נתן לי מפתחות למרצדס, והשארתי אותה שם".

אגב, פשעיו של בארני לא מוגבלים רק לעבירות מין. בחברה בה הוא עובד, שחוצה את גבולות החוק באופן קבוע (למעשה, תפקידו של בארני הוא לקחת אחריות על המעשים הפליליים של החברה), מרשל גילה שהם הרעילו את מי השתייה של העיר ליסבון. חברות ענק אמריקאיות שעוברות על החוק והמוסר בעסקיהן חובקי העולם, טוב אולי זה פחות מופרך. למרות הניסיונות של הסדרה לגאול את דמותו בעונות האחרונות (בעיקר בסיפור האהבה עם רובין), בארני הוא אדם שצריך לבלות את שארית ימי חייו מאחורי הסורגים או במוסד טיפולי.

מעריצי הסדרה פיתחו בעבר תיאוריה שיכולה להרגיע את הנפש ביחס למעשיו של בארני: הסדרה הרי מסופרת מנקודת מבטו של טד, שידוע כמספר לא מהימן. בסיפור המסגרת של הסדרה, טד מספר לילדיו על אמם, רק כדי להודיע להם שהוא יוצא עם רובין, אשתו לשעבר של דוד בארני. כדי שהילדים לא יכעסו עליו, הוא מציג את בארני כאדם נוראי, ספציפית ביחס למין הנשי. אם גנבתי את אהבת חייו של החבר הכי טוב שלי, כדאי לי לגרום להם לחשוב שזה מגיע לו, או לפחות שלא כדאי לרובין להיות איתו. התיאוריה הזאת בהחלט מרככת את המכה, ובעיקר מזכירה לנו שעדיין מדובר ביצירה פיקטיבית ומוגזמת במתכוון.

היום זה כנראה לא היה עובר. המהות של דמותו של בארני נובעת מתפיסת עולם שרואה את יחסי המינים כשדה קרב עם טורפים ונטרפות. העיצוב של דמות הזיין לא שמישהו שנשים נופלות לרגליו, אלא כמישהו שעובר על החוק והמוסר כדי לפתות בחורות, היא מצד אחד ביקורתית (נגד הזיינים הדושים) ומהצד השני תמימה מדי. כל אותם אנשים שפעם לחשו עליהם שהם גסים, מיניים, אוהבים לצוד "פצועות" בסוף הלילה, סליזיים וטיפוסים מפוקפקים, מתגלים אחד אחרי השני כאנסים סדרתיים עם רשימה ארוכה של קורבנות. הארווי ויינשטיין ודומיו (כמו דמויות מקומיות שלא נציין) אינם סתם סוטים, בהמות דוחות או חרמנים חסרי תקנה, הם עברייני מין מסוכנים. בדיוק כמותם, בארני סטינסון הוא פושע נתעב וחלאת המין האנושי, אדם שבימינו היה מוקע ונכלא על מעשיו. האם הוא הדמות הכי נוראית באיך פגשתי את אמא? למרות כל הפשעים, העבירות והקורבנות שהותיר מאחוריו, עדיין הצליחו בסדרה לגרום לנו לחשוב שטד מוסבי הוא הטיפוס הנוראי באמת.