באחד הפרקים של "סקס והעיר הגדולה" קארי, סמנתה ושרלוט מפרגנות אחת לשנייה, כשכל אחת אומרת לאחת שהיא הייתה בוחרת בה להשתתף בשלישייה. מי נשארה בחוץ? מירנדה. בסוף שנות התשעים ותחילת האלפיים - עוד הרבה לפני שהומצאו השאלונים של "באזפיד" שאבחנו את האישיות שלנו והכריעו עם איזו כוכבת פופ הכי מתאים לנו לאכול פיצה ועם אילו תוספות - לא הייתה אישה שלא ידעה לשייך את עצמה למשבצת של אחת מנשות "סקס והעיר". הרומנטיקניות חסרות התקנה עם כישרון הכתיבה חלמו להיות קארי, הילדות הטובות עם השיער המושלם - שרלוט וכל מי שניחנה בקצת יותר אישיות או תאבון מיני משתי אלה הייתה סמנתה. להיות המירנדה של החבורה היה בגדר עלבון.

הטלוויזיה - בעיקר הנשית - הייתה אז שונה. לפני עידן "בנות", רצינו שימכרו לנו פנטזיות. רצינו להיות עיתונאיות שכותבות טור אחד בשבוע ועדיין מצליחות לקנות נעליים בארבע מאות דולר, לקשקש בזמן היוגה עם החברות ועדיין לתחזק קוביות בבטן וכמובן - למצוא אהבה אחת ויחידה. "סקס והעיר", שפרקה הראשון שודר השבוע לפני עשרים שנה, קידשה את רעיון אהבת האמת האחת ועיוותה את המציאות עבור דור שלם של נשים. היא גם עשתה זאת באופן מתוחכם, תוך דיון מודע בנושא ואינספור הסתייגויות ממנו. אבל כשמיסטר ביג, שהוא מיסטר ביג אסהול, התאחד עם קארי בפרק האחרון ברגע לו פיללה במשך שש שנים, המסר התבהר: המונוגמיה הנכספת נמצאת שם בחוץ, ועליך להילחם עליה, גם אם התהליך מאמלל אותך. הבאד בוי שלא רצה אותך? הוא עוד יקח אותך לחופה. שאלוהים ישמור את כולנו.

TEN FANTASY OCCUPATIONS FOR MIRANDA BASED ON THIS OUTFIT 1️⃣ Manager of the Bloomingdale’s scarf department 2️⃣ High school drama teacher with a raging autoerotic asphyxiation fetish 3️⃣ Alice Waters-esque chef 4️⃣ Art historian whose primary passion is obscure Islamic textiles 5️⃣ Hudson Valley-based ceramicist 6️⃣ Full-time mom who is heavily involved with the PTA and her local Alcoholics Anonymous chapter 7️⃣Women’s Studies teacher with a background in feminist video art 8️⃣Santa Fe-based Doula 9️⃣ Veteran NPR producer  Deeply closeted proprietress of a gay conversion therapy center (S2/EP10) #MirandaHobbes #ScarfMoment #FantasyOccupations

A post shared by Every Outfit on Sex & the City (@everyoutfitonsatc) on

היום, אחרי ש"בנות" שברה את התבנית ופרצה דרך להמוני דמויות נשיות ומציאותיות יותר שמציפות את המסך, קשה לדמיין כמה נזקקנו אז לזוהר (המדומה) של "סקס והעיר". הצופות העירוניות בנות השלושים פלוס יכלו להזדהות עם חבורת הנשים ששני עשורים של דייטינג הפכו אותן ציניות לגמרי או מתוסכלות ונואשות, והמעריצות הצעירות יותר רצו להיות כמותן - לחיות במנהטן עם מלתחה מרשימה ואינספור גברים פנויים שרק מחכים להזמין אותן לדייט. אבל כמעט אף אחת מאיתנו לא רצתה להיות מירנדה. ״סקס והעיר״ מכרה חלום, ומירנדה הייתה המציאות. ליד כותבת טור סקס, מנהלת גלריה לאמנות ואשת יחסי ציבור, העבודה שלה כעורכת דין נראתה אפרורית. היא נהגה ללבוש בגדי פנאי משונים ולא סקסיים בעליל ונחשבה - בעיניה, בעיני הקהל וגם בעיני חברותיה לבראנץ׳ - כהכי פחות מושכת מביניהן. לא עוד. היום כולנו רוצות להיות מירנדות.

מתי זה נהיה קול להיות מירנדה

הקרדיט לתחייה המחודשת של מירנדה מגיע כולו לצ׳לסי פיירלס ולורן גארוני, שתי הנשים מאחורי חשבון האינסטגרם המבריק everyoutfitonSATC@ ("כל אאוטפיט מ'סקס והעיר הגדולה'"), שמלא באבחנות שנונות על מראות שונים מהסדרה במבט המפוכח של 2018. עוד מימיו הראשונים של החשבון, השתיים הבינו שיש כאן הזדמנות מחודשת לדון במירנדה, שמייצגת יותר משלוש חברותיה את האישה שכולנו רוצות להיות היום, ועמלו על מיתוג מחדש של הדמות עם האשטגים כמו ImwithMiranda# ("אני עם מירנדה") או #Mirandasolidarity ("סולידריות עם מירנדה"). מה שהתחיל בתור רחמים מהולים בחיבה לאאוטפיטים האיומים שלה המשיך כהבנה חד משמעית שמירנדה היא הגיבורה האמיתית של "סקס והעיר".

עבור מי מאיתנו שצפו בסדרה שוב ושוב לאורך השנים, החשבון הזה רק הוכיח את מה ששמנו לב אליו עוד לפני כן - שמירנדה היא הדמות שהכי דומה לנו. ככל שהקומדיה האסקפיסטית פינתה את מקומה לקומדיה האנושית, כך חיפשנו יותר ויותר דמויות להזדהות איתן, ומירנדה היא היחידה ששורדת את מבחן הזמן ועוברת את מבחן ההזדהות. קארי ושרלוט - כבר לא, וסמנתה עדיין מקדימה את זמנה. העולם עודנו שמרן מדי עבור נשים שחורטות על דגלן את הסקס פוזיטיב, אבל חכו שניים או שלושה עשורים. יכול להיות שכאשר "סקס והעיר" תחגוג חמישים שנה - הטקסט הזה יהיה עליה.

A post shared by Every Outfit on Sex & the City (@everyoutfitonsatc) on

"כולנו צריכות להיות מירנדות" - זו הכתובת שהתנוססה על הטי שירטים שהחליטו למכור פיירלס וגארוני. "קשה להיות אישה בעידן טראמפ וחולצות עם סיסמאות פמיניסטיות ב-700 דולר", הן כתבו, תוך שהן עוקצות את בית האופנה דיור, שהיווה את ההשראה הישירה עם חולצות עליהן נכתב "כולנו צריכות להיות פמיניסטיות". אולי כולנו צריכות, אבל לא כולנו יכולות להרשות לעצמנו פמיניזם יוקרה. זו הייתה יותר מחולצה, זו הייתה דרך להצהיר מי אתן. בעוד קארי בוודאי הייתה רוכשת את החולצה של דיור ועונדת את הפמיניזם כאביזר אופנתי בלבד, מירנדה מיישמת את הכוח הנשי הלכה למעשה.

תוך זמן קצר מרגע עליית חשבון האינסטגרם, המגזינים הכי רלוונטיים הכריזו: הגענו לעידן המירנדה. באתר של "ווג" קראו לה "המודל הפמיניסטי לחיקוי שאנחנו צריכות בעידן טראמפ", בבלוג "מן רפלר" הכריזו עליה כדמות הטובה ביותר בסדרה וטענו שאם הייתה משודרת היום היא הייתה הגיבורה שלה ובמגזין התרבות "דייזד" תהו, מתי זה נהיה קול להיות מירנדה?".

כשסינתיה ניקסון הודיעה על מועמדותה לתפקיד מושלת ניו יורק, נולדה לה עוד טי שירט שחוגגת אותה ואת דמותה. רשת האופנה Weekday הוציאה חולצה שעליה התנוסס הכיתוב "מירנדה לנשיאות", תחת קו החולצות המשתנות מדי שבוע שנקרא, באופן הולם, "צייטגייסט". זהו מקרה נדיר בו טשטוש הקו בין הוליווד לפוליטיקה לא רק שלא הרתיע את הקהל הרחב – אלא שההמונים הם אלה שבחרו לטשטש אותו בעצמם. מבעד לדמות של מירנדה, הפרסונה הפוליטית של ניקסון הפכה לייצוג של כל מה שנשים רוצות להיות היום: אישה חזקה ועצמאית שמסוגלת לדאוג לעצמה ולא סובלת בולשיט מאף אחד, אבל גם יודעת להיות רכה, אמפתית ולדאוג לאחרים.


גברים הם בונוס, לא המטרה

מי שחיה את הייפ "סקס והעיר" בזמן אמת יודעת לספר שהיא היוותה מהפכה של ממש ושינתה את השיח על נשים, סקס ושל נשים על סקס. היא לימדה אותנו שנשים רוצות סקס לא פחות מגברים, מדברות על סקס אפילו יותר מהם, והיא גם הראתה לנו איך לדבר על סקס - כפרקטיקה כיפית ועולם מלא התנסויות חדשות ומרגשות. אבל גם בהקשר הזה מירנדה הייתה השפויה מבין הארבע. שרלוט לקחה כל כישלון מיני קטן ללב, סמנתה הייתה במסע ציד אינסופי (וקידמה תפיסה מעוותת שנשים תמיד גומרות) וקארי - שכתבה פאקינג טור על סקס - קמה באמצע מסיבה ונטשה את הבחור שהיא יוצאת איתו רק כי היא קיבלה נשיקה קטנטנה מאלאניס מוריסט. המבט בעיניים שלה כשהיא הייתה מוקפת ביסקסואלים וביסקסואליות? כך נראה אימה אמיתית.

מירנדה, לעומת זאת, נישקה אישה ביוזמתה, רק כדי לבדוק את הנושא. היחס שלה לסקס ומיניות תמיד היה הבריא והשפוי ביותר, כמו גם רמת הציפיות שלה מגברים. כן, היא הייתה צינית, אבל זה לא מנע ממנה למצוא אהבת אמת, רק שמר עליה שלא להישאב לתוך קשר שלא באמת נכון עבורה, כמו שקרה לקארי עם איידן או לשרלוט עם טריי. גם הפרידות שלה, בהתאמה, היו קלות יותר. היא לא השליכה את עצמה לחלוטין לתוך מערכת יחסים, אלא חוותה את החיים שלה כשלמים והכניסה אליהם גבר רק כבונוס מבורך, לא כגביע הקדוש.

כשצפינו בסקס והעיר לפני עשרים שנה התרגשנו כשאחת מהדמויות התאחדה עם אהבת חייה. היום, הסצנה בה מירנדה קונה דירה משלה במנהטן מחרמנת אותנו הרבה יותר. זהו גם לקח עבור הנשים הרווקות והציניות שם בחוץ - אל תתנו לגברים עוקצניים או לחובבות קארי לעלוב בכן - אתן לא שונאות גברים, אתן פשוט לא תתפשרו על פחות מסטיב, אם אפשר בניחוח הארי. החיים היציבים שלכן לא צריכים להיכנס לסחרור כשנכנס אליהם גבר גבוה ומיסתורי כמו מיסטר ביג שתבנו מסביבו הילה מלאכותית שמצטלמת היטב לאינסטוש, אך גורלה רק לדעוך עם השנים. אתן תעדיפו מישהו פשוט, אמיתי וישיר, שרואה אתכן כפי שאתן ולא נבהל מהשיריון שאתן עוטות על עצמכן כשאתן יוצאות אל העולם בכל בוקר, אלא יודע שהשיריון הזה נחוץ עבור נשים, ושאתן מורידות אותו לפני שאתן נכנסות למיטה (אבל גם זורמות עם להשאיר אותו עליכן, אם זה הקטע שלו).

A post shared by Every Outfit on Sex & the City (@everyoutfitonsatc) on

כיום, קצת מוזר לשאוף להיות קארי - היא הייתה עיתונאית סקס עם גישה שמרנית במפתיע לגבי התנסויות מיניות, לא ידעה להתנהל כלכלית, דיברה בעיקר על עצמה ורדפה במשך שנים אחר דוש חלקלק שהבהיר לה ממש מהרגע הראשון שהוא הולך לשבור לה את הלב שוב ושוב. מירנדה, לעומתה, הייתה עצמאית, מצליחה, חברה טובה, חכמה ושנונה. היא ידעה היטב מי היא, ולא נתנה לאף אחד לערער את האני הפנימי היציב שלה. בפעם האחת שהיא ניסתה להעמיד פני שועלה סקסית עבור גבר, זה התנקם בה, והיא למדה לא לעשות זאת שוב. כולנו צריכות להיות מירנדה.