"המורדת" בכיכובה של שירה האס, שגוללה את סיפורה של צעירה חרדית שחוזרת בשאלה, כבשה את העולם בשנה שעברה. כעת נחתה בנטפליקס סדרה חדשה, גם היא מתארת את חייה של אישה שלא הסכימה להיכנע לתכתיבי הדת, והעדיפה לעזוב הכל ולהגשים את חלומותיה. שלא כמו אסתי ב"המורדת", שנמשכה לתחום המוזיקה, ג'וליה הארט - שמככבת בריאליטי החדש - התאהבה דווקא בעולם האופנה, והפכה מאישה אורתודוכסית מאמינה לאשת עסקים מצליחה בתחומה. הסדרה החדשה, שמה "חיי: מהלכה למעשה" (באנגלית: "My Unorthodox Life"), מלווה אותה ואת ילדיה הבוגרים, שחיים על התפר בין חיי השמרנות אליהם גדלו לבין העולם המודרני.

ב-2019 הארט מונתה למנכ"לית של סוכנות הדוגמנות Elite World Group המייצגת יותר מ-5,000 ידוענים, ואת כמה מהשמות החשובים ביותר בתחום. העשייה שלה בעולם האופנה ממש לא התחילה שם: הארט היא גם מעצבת אופנה שהקימה חברת נעליים, פיתחה ליין אקססוריז ועיצבה הלבשה תחתונה עבור המותג "לה פרלה". ב-2017, בתצוגת האופנה שהציגה את אותם בגדים תחתונים צעדו כמה מהדוגמניות המוכרות בעולם, דוגמת נעמי קמפבל וקנדל ג'נר. באותה שנה הארט שוב גררה תשומת לב ציבורית - בעקבות השמלה שעיצבה עבור ג'נר לאירוע המט גאלה.

אז כן, הארט אמנם אחראית לבגדים התחתונים הסקסיים של כמה מהאושיות הגדולות בעולם (קים קרדשיאן וגווינת' פאלטרו הן חלק מהרשימה) - אבל היא עצמה התוודעה לתשוקה האפשרית בחדר המיטות רק בגיל מאוחר. "חוויתי את האורגזמה הראשונה שלי בגיל 35, עם ויברטור - אחרי 16 שנים של נישואים", הודתה הארט בת ה-50 בריאיון לניו יורק פוסט. "מעולם לא שמעתי (לפני כן, שג"מ) על אורגזמה, ובוודאי שלא על ויברטור".

אפשר להבין למה נכנסה הארט לעניינים רק לקראת הגיעה לגיל 40. היא נולדה בשם טליה לייבוב וחונכה בקהילה חרדית אורתודוכסית במונסי, ניו יורק. היא התחתנה בגיל 19 והביאה לעולם 4 ילדים בקהילה המסוגרת ההיא. אבל לפני שמונה שנים חייה השתנו מקצה אל קצה: היא עזבה את החיים היחידים שהכירה ומאז הוכיחה את עצמה פעם אחר פעם כאישה שעוד תטרוף את העולם. היא אמנם נחשבת לשם מוכר כבר כמה שנים טובות, אבל כעת - החשיפה בתוכנית הריאליטי החדשה - שנחתה בנטפליקס ב-14 ביולי - מאפשרת לרבים נוספים להכיר את סיפורה יוצא הדופן.

*טריגר אובדנות, טריגר תיאורים גרפיים*

הניגוד בין חייה הנוכחיים של הארט לבין עברה לא יכול להיות מובהק יותר. "במקום שבו גרתי, נשים היו נראות לעיתים רחוקות ולעולם לא נשמעות. חיינו נשלטו על ידי רשת של חוקי צניעות שדרשו מאיתנו לא רק לכסות את הגוף שלנו מרגל ועד ראש, אלא גם להתנהג בצניעות בהתאם. את גדלה, וחושבת שכל זה לא משנה בכלל", אמרה בראיון לפוסט. לא פחות מ-42 שנים עברו עד שהחליטה הארט שהגיע הזמן להרים את הכפפה ולהיפרד מבעלה הראשון יוסף, לו הייתה נשואה במשך 23 שנים. לדבריה, היא בקושי הכירה אותו ביום חתונתם. "הגיע היום בו לא יכולתי לסבול את זה יותר. לא יכולתי להישאר שם עוד שנייה אחת. את לכודה בחיים שאינם שלך. אז זה היה להישאר ולמות, או לצאת משם".

לא מדובר בניסוח מופרז - הארט באמת הרגישה שההישארות שם תיגמר במוות. ביומן שלה מאותה תקופה כתבה רשימה שכותרתה "דרכים להתאבד בצורה מנומסת ככל האפשר", כך היא נזכרה, וסיפרה כי היו באותה הרשימה סעיפים כמו התאבדות בתלייה, בליעת כדורים או יריית אקדח. "בסופו של דבר, החלטתי שהדרך הקלה ביותר להרוג את עצמי תהיה להרעיב את עצמי למוות. ככה, אנשים לא היו חושבים שהתאבדתי - הם היו חושבים שיש לי הפרעת אכילה, וככה הילדים שלי עדיין יכולים היו להשיג שידוכים".

בעזרת חיסכון שצברה באמצעות מכירת ביטוחי בריאות בקהילה החרדית, הצליחה הארט לצאת ועברה להתגורר בעיר הגדולה. היא לקחה איתה יחד את בתה מרים, כיום בת 21. בנה הצעיר אהרון, כיום בן 15, נותר בקהילה; בנה שלמה, בן 25, למד בישראל; בתה הבכורה בת-שבע, בת 28, נישאה לפני שנים. התחושה הראשונית של שחרור התחלפה בפחד מצמית מזרות: "זה כלך כך צורם. את מרגישה שאת זרה, את מרגישה שאת לא שייכת", הודתה בריאיון, והשוותה את המעבר שלה למסע בזמן. 

מתוך "חיי: מהלכה למעשה" (צילום: יח"צ באדיבות Netflix)
עזבה את כל מה שהכירה מאחור. ג'וליה הארט ב"חיי: מהלכה למעשה" | צילום: יח"צ באדיבות Netflix

אבל התחושות הקשות לא התקבעו. "תוך שבוע השארתי את חיי הקודמים מאחור ופתחתי מותג נעליים משלי. מעולם לא למדתי אופנה או עיצבתי נעל; לא הכרתי אף אחד בתחום. אבל היה לי יתרון אחד - לא הייתה לי ההבנה עד כמה המשימה הזו היא בלתי אפשרית". ומשם הכל היסטוריה: חבר דירקטוריון ב"לה פרלה" הבחין בעיצובים המסקרנים של הארט וגייס אותה לשיתוף פעולה. שם, היא פגשה את בעל החברה סילביו סקגליה - מי שיהפוך בהמשך לבעלה. ב-2016 הפכה הארט למנהלת האמנותית של המותג ואף עיצבה, כאמור, את שמלת החוטיני המפורסמת של קנדל ג'נר. מאז המשיכה הארט לצמוח ולצמוח, וכיום היא המנכ"לית של אחת מסוכנויות הדוגמניות המרכזיות בעולם. 

אפשר לומר שמדובר בחלום שהתגשם: "הייתי אובססיבית לאופנה מאז שאני זוכרת את עצמי, מה שהיה בעייתי מאוד בעולם שלי. הלבוש נועד לכסות ולהסתיר, בטח שלא להדגיש אישיות וייחודיות, למשוך תשומת לב או להפגין מיניות ונשיות. המטרה היא להיעלם ברקע". ההחלטה לשים את עצמה באור הזרקורים, יחד עם ילדיה, לא הייתה החלטה פשוטה. "אמרתי לעצמי, 'יש לך סיבה'. אולי אני יכולה לעזור לנשים אחרות, לעורר השראה במישהו". ארבעת ילדיה נמצאים ברמות מעורבות שונות בעולם הדתי, ולמרות סלידתה מאותו עולם - הארט הצהירה כי היא תמיד מאפשרת לילדיה לבחור בדרכם שלהם. ובכל זאת, היא מציעה להם ייעוץ בכל הנוגע לסקס ואף קנתה להם צעצועי מין.

"הדבר היחיד שיכולתי לעשות למען ילדי הוא לחשוף אותם לעולם", אמרה, והוסיפה כי רוב החברים ובני המשפחה שלה ניתקו איתה קשר ברגע בו עזבה את הקהילה החרדית. "אני נחשבת לאדם מסוכן - מישהו שאתה לא רוצה שהילדים שלך יהיו בסביבה שלו. כמובן שזה כואב". אבל הארט לא נותנת לכאב לנצח אותה: "אני מאוד גאה להיות יהודיה. אין לי כעס כלפי הקהילה. אני חושבת שכולם שם קורבנות, אנשים רק רוצים להיות טובים".

 

מתמודדים עם מחשבות אובדניות? אל תהססו לפנות לעזרה

ער"ן - עזרה ראשונה נפשית במספר הטלפון 1201
ניתן לפנות גם במייל דרך עמוד האינטרנט
או במסרון (SMS) למספר 0768844400