"עושר מחריד", סדרת הדוקו שעלתה במהלך סוף השבוע האחרון בנטפליקס, סוקרת את חייו של איש העסקים ועבריין המין ג'פרי אפשטיין, וחוזרת אל המאבק המשפטי שניהלו נגדו קורבנותיו, שהיו ברובן נערות צעירות כשפגשו אותו לראשונה. בין העדויות הראשונות על חשד בסחר בנשים, דרך החתימה על עסקת טיעון שנויה במחלוקת ועד התאבדותו של אפשטיין בתא מעצר בשנה שעברה, שזורים בסדרה כמה שמות של שותפים של אפשטיין, מכרים, קולגות ומועסקים לשעבר, שהואשמו בשיתוף פעולה זה או אחר עם פשעיו של אפשטיין.

בין האנשים האלה גם כמה אנשי עסקים מוכרים, פוליטיקאים בינלאומיים ואף בן מלוכה אחד; לא מעט אנשים חזקים פגשו באפשטיין לאורך השנים, והתפוצצות הפרשה אף סיבכה גם אותם באופן כזה או אחר. זה מה שקרה להם מאז מותו של אפשטיין. 

גיליין מקסוול

מה נאמר עליה בסדרה: בת זוגו לשעבר ויד ימינו של אפשטיין הואשמה על ידי רבות מקורבנותיו (כולל בסדרה) על כך שהיוותה "ראש הקנוניה" שסיפקה לו בחורות אותן יוכל לנצל מינית. בחלק מהעדויות, נטען כי מקסוול עצמה אף הייתה פעילה בחלק ממקרי האונס וההתעללות המינית, וכפתה את עצמה על אותן נערות יחד עם אפשטיין.

איפה היא היום: החקירה נגד מעורבותה של מקסוול בפרשה ממשיכה להתנהל בימים אלה על ידי ה-FBI. מקסוול לא נראתה בפומבי מאז אוגוסט 2019, ודיווחים ברחבי העולם מתחילת 2020 אף טענו כי היא מסתתרת בישראל - אם כי הדבר לא הוכח. תביעה אזרחית שהוגשה נגד מקסוול על ידי אחת מקורבנותיו של אפשטיין, אנני פרמר, מוקפאת בימים אלה בכדי לא להתנגש עם חקירת ה-FBI, ומאז פרוץ הפרשה מקסוול אף מכרה את שני הבתים שהיו בבעלותה.

Getty Images (צילום: Laura Cavanaugh; GettyImages IL)
מקסוול ב-2013 | צילום: Laura Cavanaugh; GettyImages IL

אלכס אקוסטה

מה נאמר עליו בסדרה: אקסוטה, שסירב להתראיין לסדרה של נטפליקס, שימש כתובע המחוזי של מיאמי בזמן החתימה על עסקת הטיעון השנויה במחלוקת עם אפשטיין בשנת 2008, במסגרתה הוא וכל שותפיו - כולל העתידיים - יזכו לחסינות מהעמדה לדין. העסקה של אקוסטה נחתמה למרות עדויות וראיות לפיהן אפשטיין תקף מינית יותר מ-400 נערות, דבר אשר על פי רוב ההערכות היה אמור לשלוח אותו למאסר עולם. במקום זאת, אפשטיין נשלח ל-13 חודשי מאסר בלבד, ואף היה רשאי לצאת מהכלא למטרות עבודה במשך 12 שעות ביממה, שישה ימים בשבוע - זמן בו, לפי העדויות, הוא המשיך להתעלל בנערות רבות. 

איפה הוא היום: מעמדו של אקוסטה לא התערער לאחר החתימה על אותה עסקה, ובשנת 2017 הוא אף מונה לשר העבודה בממשלת נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ. לאחר שהחקירה נגד אפשטיין נפתחה מחדש לצד ביקורת ציבורית על אותה עסקה, אקוסטה החליט להתפטר מתפקידו. בשנת 2019, בעת נאום ההתפטרות שלו, אקוסטה הבהיר כי הוא מאמין שהוא ומשרדו פעלו כראוי בעת החתימה על העסקה ואמר כי "עשינו את כל מה שעשינו כי רצינו לראות את אפשטיין נשלח לכלא". מאז התפטרותו, אקוסטה נותר נטול עבודה. 

Getty Images (צילום: Mark Wilson; GettyImages IL)
אקוסטה (מימין) וטראמפ | צילום: Mark Wilson; GettyImages IL

לסלי ווקסנר

מה נאמר עליו בסדרה: המיליארדר בעל השם העולמי נעזר בעבר באפשטיין בתור יועץ עסקי - ובהמשך אף האשים אותו בגניבת 46 מליון דולרים מהחברה בבעלותו. מריה פרמר, אחת מקורבנותיו של אפשטיין (ואחותה של אנני פרמר) העידה כי היא נוצלה על ידי אפשטיין באחד מהבתים שבבעלות וקסנר, ובראיון ל"וושינגטון פוסט" אף ציינה שהיא רואה בווקסנר כאחד האחראים לנזק שנגרם לה. לפי פרמר, במהלך אחד ממפגשיה עם אפשטיין הוא אמר לה "לס אוהב אותי, הוא ייתן לי לעשות כל דבר".

איפה הוא היום: וקסנר ממשיך להכחיש את הטענות לפיהן ידע על פעולות פליליות כלשהן אשר בוצעו בידי אפשטיין בביתו, ובשלב זה לא נתון לחקירה כלשהי על שיתוף פעולה כזה או אחר. מההיבט העסקי, וקסנר מכר מוקדם יותר השנה את מרבית מניותיו בחברת ויקטוריה'ס סיקרט, ופרש מתפקיד מנכ"ל החברה שבבעלותו (אשר מחזיקה במספר רשתות קמעונאות אמריקאיות).

GettyImages (צילום: Nicholas Hunt; Getty Images IL)
ווקסנר ב-2016 | צילום: Nicholas Hunt; Getty Images IL

הנסיך אנדרו

מה נאמר עליו בסדרה: על פי אחת מקורבנותיו של אפשטיין, וירג'יניה רוברטס ג'ופרה, היא "הוענקה" לאנדרו - בנה של המלכה אליזבת' ואחיו הצעיר של הנסיך הבריטי צ'ארלס - כשהייתה בת 17 בלבד. ג'ופרה טענה כי היא והנסיך הבריטי קיימו יחסי מין בשלושה מקרים שונים - פעם אחת בלונדון, פעם בביתו של אפשטיין ופעם באורגיה שנערכה באי הפרטי של עבריין המין. במהלך הסדרה מובאת עדותו של אחד מעובדי האי, שטען כי ראה את השניים במהלך אקט מיני.

איפה הוא היום: הנסיך הבריטי ממשיך להכחיש את ההאשמות שהוטחו נגדו וטוען כי איננו זוכר שפגש את ג'ופרה, למרות שברשותה של המתלוננת תמונה משותפת עם הנסיך, מאחד ממפגשיהם בביתם של אפשטיין ומקסוול. את ההכחשות שלו הציג אנדרו בראיון ל-BBC שנערך בנובמבר האחרון, לאחר שאפשטיין שם קץ לחייו, ואף טען כי הוא מתחרט על הקשר החברי שניהל עמו. שבוע לאחר מכן, אנדרו הודיע כי הוא ביקש להשתחרר מכל מחויבויותיו הציבוריות כבן מלוכה, והשבוע דווח כי אותן מחויבויות לא צפויות לחזור בעתיד הנראה לעין.

הנסיך אנדרו, 2011 (צילום: Dan Kitwood/Getty Images)
הנסיך אנדרו ב-2011 | צילום: Dan Kitwood/Getty Images

אלן דרשוביץ

מה נאמר עליו בסדרה: עורך הדין והסופר, שייצג את אפשטיין בימים בהם חתם על עסקת הטיעון מול מדינת פלורידה, מוכר גם הודות לתמיכתו ארוכת השנים הבטחונית של ישראל ובראש הממשלה נתניהו. דרשוביץ טוען כי עסקת הטיעון של אפשטיין הושגה כחוק, וטוען ב"עושר מחריד" כי לא לקח כל חלק בעברות המין שמיוחסות לאפשטיין. עם זאת, גם הוא על ידי וירג'יניה ג'ופרה, שטענה כי קיים איתה יחסי מין כשהייתה קטינה.

איפה הוא היום: דרשוביץ הוא המקורב היחיד של אפשטיין שהסכים להתראיין לסדרה של נטפליקס. הוא ממשיך להכחיש את ההאשמות נגדו, ובמהלך הסדרה נראה פונה למצלמה ומתרה בג'ופרה שתעז לחזור בפומבי על הטענות לפיהן קיים עמה יחסי מין - דבר שג'ופרה עושה ללא היסוס. דרשוביץ ממשיך לעבוד במשרד היוקרתי שלו בניו יורק, ובתחילת השנה הצטרף לצוות המשפטי של דונלד טראמפ בשימוע ההדחה שנערך לטראמפ בסנאט האמריקאי.

GettyImages (צילום: Drew Angerer; GettyImages IL)
דרשוביץ, בתחילת השנה | צילום: Drew Angerer; GettyImages IL

פוליטיקאים מקורבים

שמות נוספים של פוליטיקאים מוכרים נקשרו עם השנים לשמו של אפשטיין, אך טרם הוגשו נגדם תלונות של ממש. כך למשל, על פי מסמכים שגם הוצגו בסדרה, נשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון טס 26 פעמים ב"לוליטה אקספרס" - מטוסו הפרטי והידוע לשמצה של אפשטיין - אם כי לא נמסרו תלונות על מגע מיני כפוי שנעשה על ידו. קלינטון פרש מהחיים הפוליטיים ומתרכז כיום בניהול ארגוני צדקה, וב-2018 פרסם ספר שמבקר את ממשל טראמפ, והפך לרב מכר. הנשיא הנוכחי, דונלד טראמפ, היה מקורב גם הוא לאפשטיין, אך כיום מבהיר כי ניתק ממנו את הקשר לפני שנים. בנוסף, במהלך מערכת הבחירות של ספטמבר 2019 בישראל, צפו מחדש תמונות של ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק בכניסה לביתו של אפשטיין. בעוד שתלונות מסוימות נגד אפשטיין מתייחסות למקרים שאירעו באותן שנים, שמו של ברק לא מצוין בסדרה, ולא הוגשה נגדו שום תלונה בנושא. ברק עצמו טען כי מעולם לא נכח במסיבה כזו או אחרת בביתו או נפגש עם נשים או נערות צעירות.