החשבון יתייקר (צילום: Dzmitry Held, Shutterstock)
זורמים? גם אנחנו, אבל חשוב לשים לב לכמה דברים | צילום: Dzmitry Held, Shutterstock

פתגם אנגלי עממי אומר ש"כל אחד מאיתנו צריך, מתישהו, אינסטלטור - חוץ מהאינסטלטור עצמו". אין ספק שכולנו נזקקנו (ונזדקק) לשירותי השרברבות הרבה יותר מפעם אחת. נכון, לעתים אנחנו מסוגלים להתמודד איתם לבד, או לפחות כך נדמה לנו, אבל יש מקרים שחייבים להשאיר אותם לבעל מקצוע מיומן, גם כי אנחנו לא מסוגלים, וגם כי לא כדאי שנכניס את הידיים אל מקומות עלומים ולא נדע להוציא אותם מהם, וחמור מכך - שלא נגרום לנזק גדול יותר ממה שכבר קיים.

יש בשוק שפע של אינסטלטורים. הם משאירים עלונים בתיבות הדואר, מגנטים על דלת הבית, ומפרסמים את עצמם באינטרנט ובעיתונים. עדיין יש בתחום רבים המתיימרים להיות מקצועיים, אבל מותירים מאחוריהם אדמה חרוכה וסלולרי לא זמין. מאלו צריך להיזהר כמו מאש. הם מנצלים את העובדה שאתם נמצאים בלחץ בגלל נזילה או צינור שהתפוצץ.

השרלטנים באים

לרוב, אפשר לזהות את האינסטלטורים השרלטנים באמצעות כמה משפטי מפתח שהפכו כבר לקלאסיקה. המשפט הראשון הוא "אני אעשה את כל העבודה תמורת איקס כסף". זה לפעמים אכן נשמע מפתה ולא יקר מדי, אבל כשאותו משפט נאמר בטלפון, לפני שאיש המקצוע עצמו ראה בעיניו את הבעיה, כדאי לכם לקחת צעד אחורה. די ברור שאחרי הגעתו לבית, המחיר יקפוץ לגבהים אסטרונומיים.

עוד משפט קלאסי הוא "אחייב אותך על פי אורך הספירלה". הספירלה היא רכיב המשמש לפתיחת סתימות, ולמעשה האורך שלה לא קשור כלל לעבודה עצמה. היא רק בודקת את מקור הסתימה. משפט נוסף הוא "יש נזילה בצנרת מכמה מקומות". אם אתם שומעים את המשפט הזה, כנראה שהאינסטלטור לא הצליח להבין מה מקור הנזילה, וזו דרכו לייקר את הביקור שלו פלאים. לפי השקפתו, אולי צריך גם לבצע קדיחת חורים ברצפה או בקירות. והרי עבודה זה כסף, זמן זה כסף, ואולי כל דבר זה כסף, אבל מי אמר שאתם צריכים את זה בכלל? אפרופו נזילות, יש אינסטלטורים שעובדים עם מצלמות תרמיות כדי לאתר אותם. אלו, על פי רוב, לא יגידו שלנזילה יש מספר מקורות שונים.

האינסטלטור (תמונת AVI: מתוך הפרלמנט, שידורי קשת)
בואו נגיד ששאולי הוא לא האינסטלטור שיציל אתכם | תמונת AVI: מתוך הפרלמנט, שידורי קשת
קודם נפרק, אחר כך נראה: מזעור נזקים

עוד שיטה מפוקפקת היא קודם כל לפרק אריחים. איש מקצוע מקצועי יקבל את האישור שלכם לפני שירים בלטה. לעומת זאת, שרלטן או מתחזה ירים את הרצפה כבר בהתחלה כאילו היא שטיח, ובדרך גם יאמר לכם שאתם חייבים בוודאות להחליף אי אילו רכיבים. כדי להימנע מכל הדברים האלה, חשוב לפני הכל לבחור אינסטלטור שעובד לפי החוק ומוציא לכם קבלה.

כמו כן, לפני שהוא מתחיל לעבוד ודאו את ההיקף המדויק של העבודה, ושמעו אילו הסתבכויות עלולות לקרות בדרך. כמובן שעל כל סיבוך, הוא חייב להודיע לכם, ולבקש את אישורכם לפני המשך העבודה.

לא כל אינסטלטור מומחה בכל בעיה, לכן אחרי שוידאתם שלא מדובר ברמאי, בִדקו כי האיש אכן מתמחה בסוג הבעיה שלכם. עולם האינסטלציה מלא בבעיות מורכבות ופשוטות, גדולות וקטנות, ולא כל מי שמסוגל לפתוח סתימה בשירותים, מסוגל גם להרכיב צנרת חדשה. אינסטלטורים עוסקים בתיקון והחלפת ברזים, פתיחת סתימות, איתור ותיקון נזילות, החלפת כלים סניטרים, החלפת צנרת, בעיות בדודי שמש וכיוצא בזה. יש כאלו שיודעים לעשות הכל. וכאמור, יש כאלו שלא.

רחוק מהעין, קרוב אל הכיס

עוד פרמטר חשוב הוא לבחור באיש מקצוע שגר ופועל באזור הגיאוגרפי שלכם. כך הוא יוכל להגיע בהקדם האפשרי, אם מדובר כמובן במקרה חירום - ותמיד יהיה נגיש וזמין יותר. יש מי שמגיע ממקום מרוחק ומסיבה זו מרשה לעצמו להוסיף עוד קצת למחיר. אפילו בלי ליידע אתכם. מה שנקרא "תוספת אחזקת רכב".

לא להתנער מאחריות

בשלב הבא עליכם לבדוק בדיוק מה האחריות שאתם מקבלים על העבודה. יש בעיות שיכולות להיפתר לכאורה ואז לצוץ מחדש, ויש דברים שסתם מתקלקלים, לא באשמתו של אף אחד. חשוב להבין איזו אחריות האינסטלטור מספק, ולעגן אותה במסמך.

כמה זה עולה לנו

לאינסטלטורים, כמו לבעלי מקצוע אחרים, יש מעין מחירון קבוע, או לפחות אמור להיות להם אחד כזה. הם לא מסתובבים איתו כמו תפריט, הוא נמצא אצלם בראש. כל מה שצריך הוא רק לשאול. המחירים יכולים לעלות קצת, אולי אפילו לרדת, אבל אם התנודות הן חסרות פרופורציה, כדאי לעשות חושבים ולהגיד תודה רבה, אבל לא תודה.

עבור פתיחת סתימה באמבטיה או בכיור נהוג לגבות 200 שקלים. עבור החלפת ברזים נהוג לגבות 150 שקלים. חשוב לזכור, אם הזעקתם אינסטלטור בשבת או בלילה, התעריף אמור לעלות בהתאם. אבל שוב, אם זה עולה יותר מדי, תבררו קודם לכן טלפונית לפני שהאיש דופק על דלתכם.

מקור הכתבה

"יצאת צדיק", שני, 21:00