"אנחנו כבר בעונה חמישית של התכנית, זה פרוס על 12 שנים, ואתה אומר לעצמך שאנשים בטח למדו. אבל זה לא משתנה, אנשים לא לומדים שזה לא משתלם לשקר, ובתכנית הערב אפשר לראות בבירור איך אנשים לא מתביישים לגנוב 100 שקלים בלי למצמץ ובלי בושה, זה פשוט משגע אותי".

הערב ב-21:00 תצא לדרך העונה החמישית של "יצאת צדיק", וחיים הכט רותח ובצדק. את תכנית פתיחת העונה הקדיש הפעם הכט למתקיני הגז הביתי, אחד הנושאים הפרוצים במדינה, וכזה שיכול להוביל לאובדן חיי אדם. "אין איך לברוח מזה, האסון הבא נמצא מעבר לפינה" מספר הבוקר הכט לגלית גוטמן ויואב לימור. "יצאנו לבדוק סיפור צרכני, לראות איך מוליכים אותנו שולל בענייני בלוני הגז, ומה מתברר? בארץ פרוסים מאות ואלפי חאפרים - אתה מתקשר לחברת הגז אליה אתה מנוי כשהבלונים שלך אזלו, אתה תלוי במענה הקולי שלהם, ואז הם אומרים לך שהם יגיעו במועד לא ברור ואתה תקוע בלי גז. עכשיו מה תעשה?".

אז מה עושים? מתברר שלא מעט ישראלים לא יכולים כמובן לחכות למועד אותו קבעה להם חברת הגז, ובלית ברירה הם פונים לכל אותם חאפרים שמספריהם מתנוססים על מגנטים שונים, ושם, לפי הכט, מתחילה הבעיה האמיתית. "אותם חאפרים מגיעים לבית הלקוח בטנדרים, עם בלונים תחת ברזנטים, באופן הכי לא בטיחותי בעולם. אותו אדם לא מוסמך שמגיע אליכם, מוביל בלוני גז בחוסר אחריות נוראית, וכשפנינו למשרד האנרגיה לבקש את תגובתם, הם ענו לנו שיש להם 12 מפקחים שאמורים לפקח על אלפים של מחלקים, צוברים וחברות, אבל הם לא מצליחים לגעת אפילו בקצה והאסון הבא, כאמור, כבר נמצא מעבר לפינה".

זהירות שיפוצים (תמונת AVI: מתוך יצאת צדיק, שידורי קשת)
פותח עונה בסערה. הכט | תמונת AVI: מתוך יצאת צדיק, שידורי קשת
מי שעוד הגיע להתארח הבוקר באולפן הוא אדיב חלייף, טכנאי גז מורשה ומי שליווה את הכט לאורך צילומי התכנית. "הפחד הכי גדול שלנו הוא שטכנאי מוסמך מהחברה יגיע, יסגור את הבלון, ואחריו יגיע החאפר. חוץ מזה שהוא גונב מהלקוח, הוא גם מזרים גז לבית ואין לו באמת מושג מה מצב המערכת. אולי יש דליפה בכיריים? אולי הקו פגום? אף לא יכול לאתר את זה".

כמה רמאים יש בעולם הגז הביתי?

"המון. זו בדיוק הסיבה שאנחנו פונים לצרכנים כדי שישאלו ויבדקו, יבקשו תעודה, וכמובן יבררו עם מי הוא עובד. אנחנו, הלקוחות, צריכים להיות חכמים יותר. לרוב החברות יש הובלות אקספרס בתשלום נוסף, ולכל חברה שמכבדת את עצמה יש בדיקות. חשוב מאוד לבדוק מי מגיע אליכם - אם לא מדובר בטכנאי מוסמך זה כבר צריך לעורר בכם תהיות וסימני שאלה".

ומה לגבי התשלום הנוסף אם אתה זקוק לשירות באופן מיידי? זה מקומם נורא

"זו בדיוק הסיבה שבגללה יש שני בלונים. קורות לפעמים טעויות, ולעיתים אנחנו משלמים עליהן. הכי חשוב הוא שלבסוף הצרכן לא יסכן את עצמו. ברגע שאנחנו לוקחים בלונים מחאפרים אין שום חברה שתכסה אותנו", מסכם חלייף.

"יצאת צדיק" תכנית פתיחת העונה, הערב ב-21:00