מאז שהיה ילד קטן, השחקן יובל שבח מתמודד בעיקר עם הצלחות. בהתחלה, אלו היו הצלחות על מגרש הטניס. כשהיה תלמיד בבית הספר היסודי, הוא נחשב לאחד מעשרת הטובים בארץ לגילו בענף, וחלם על קריירה בינלאומית, עד שיום אחד השתנו התכניות. "מגיל 7 התאהבתי בטניס", הוא נזכר בפתיחת השיחה שלנו, "כל היום במגרש האימונים, תחרויות בחו"ל, לקחתי את זה מאוד ברצינות. כשהייתי בן 14, במאית תיאטרון 'גשר' לנה קריינדלין פגשה אותי, והציעה תפקיד במחזה 'מדיאה'. מה היא זיהתה בי? אני חושב שהיא בעיקר חיפשה ילד שנראה כמוני והיה נראה לה שאני מתאים. זה היה הדבר הראשון שעשיתי בתחום ופתח לי את הדלת".

אחר כך, הגיעו תפקידים בסדרה "ראש גדול" ובסרט "אילי ובן" לצדו של ליאור אשכנזי, ושבח הפך לסוג של כוכב נוער. ההצלחה תפסה אותו לא מוכן, ובמקרה שלו זה הגיע בגיל צעיר מאוד. "הייתי ילד בכיתה ז' ולא ממש הבנתי מה קורה סביבי. ניסיתי לשלב בין הטניס לצילומים וזה היה יותר מדי אינטנסיבי, במיוחד בגיל הזה. הייתי צריך לבחור, וקריירת המשחק הייתה מאוד זמינה. הלכתי על זה בלי יותר מדי מחשבה, עד שזה התחיל ממש להכביד עליי ולהיות יותר מדי בשבילי".

יובל ממשיך ומספר על ההתמודדות הלא פשוטה שעברה עליו כנער שעושה את צעדיו הראשונים באור הזרקורים: "השתתפתי בדברים שהיו מיועדים לגילאים שלי. באותה תקופה היה קשה לבוא לבית ספר, הפרסום והתגובות היו פשוט דבר מטורף. נבהלתי, בתור ילד אתה עושה ולא חושב על ההשלכות. זה מאוד הכביד עליי והחלטתי להפסיק. סירבתי לאודישנים, עזבתי את בית הספר לאמנויות ועברתי לעירוני ד', המשפחה לחצה שאמשיך, אבל אני פשוט לא הייתי בעניין".

לפני שעלה על מדי החייל ב"כיפת ברזל", הוא עשה זאת במציאות, כשבחר ללכת בעקבות בני הדודים שלו ששירתו ביחידות מובחרות, ולהתגייס לשירות משמעותי ביחידה קרבית. "התגייסתי לנח"ל, למרות שהייתי אחרי שני ניתוחים בבטן. סיימתי מסלול אבל אז עברתי עוד ניתוח. לא ויתרתי והמשכתי בתפקיד קשר מח"ט, עשיתי שירות מאוד משמעותי ומעצים".

לקראת סיום השירות, יובל החל להתגעגע לעולם המשחק, לעבודה על דמויות ולאהבת הקהל. "אחרי חמש שנים שלא נגעתי במשחק, יום אחד החלטתי שאני מתחיל לעשות מהלכים כדי לחזור. הייתי עדיין בצבא, הרגשתי שמשהו חסר ואז עברה לי בראש המחשבה מה אני רוצה מעצמי, והאופציה של המשחק כאילו הופיעה מול העיניים".

"אני מגן עליך ואתה מוכר אותי?" (צילום: מתוך "כיפת ברזל", קשת 12)
יובל על מדים בדמות של יונתן | צילום: מתוך "כיפת ברזל", קשת 12

שבח חזר לגשת לאודישנים, עד שהתקבל ל"כוכב הצפון", סדרת נוער ששודרה בערוץ דיסני. אחר כך נרשם ללימודי משחק בסטודיו של יורם לוינשטיין, וחודשיים בלבד אחרי שהחל את הלימודים, הגיע האודישן ל"כיפת ברזל". "עשיתי בהתחלה אודישן גם לדמות של יעקב, אבל מהר מאוד הבנתי שמשהו ביונתן מאוד מדבר אליי וגם יוצא החוצה. הרגשתי שהוא דומה לי בכמה מובנים".

במה אתה מרגיש שהדמות דומה לך?
"אני חושב שיונתן הוא טיפוס קצת שונה, שרואה את העולם אחרת. הוא כזה לא פה ולא שם, אבא שלו נפטר, העיפו אותו מלימודים בישיבה. זאת דמות עם נפש סוערת, אחד כזה שנמשך כמו מגנט לבעיות והסתבכויות. במקום להפוך לבנאדם בצבא הוא נופל שם בגדול".

>> לפני כולם: צפו בפרק הרביעי של "כיפת ברזל" 2 ב-makoTV

איך נכנסת ב"כיפת ברזל" לדמות של אחד שמסתיר סוד כבד?
"אני רואה אותו בתור דמות ששואלת שאלות ומחפשת את הדרך וזה מה שעבר לי בראש בצילומים. בהתחלה יונתן מדחיק את מה שקרה עם החטיפה של יעקב, לוקח זמן עד שנופל לו האסימון ואז, הוא מנסה להציל את עצמו בכל מחיר. הוא מבין את האשמה שלו אבל קשה לו להתמודד עם זה".

חרדי תפס אותי ברחוב ואמר לי: "מה עשיתם ליעקב, דואגים לו אצלנו"

שבח מספר שהחזרה למסך בסדרה לא הייתה קלה לעיכול עבורו. "אני מאוד ביקורתי וקשוח עם עצמי, לראות אותי בתפקיד על המסך זה משהו שדורש ממני המון אנרגיה. אני עובד על זה ופעם המצב היה חמור יותר, יש אצלי שיפור בקטע הזה".

קיבלת תגובות מעניינות לתפקיד הזה?
"בחור חרדי תפס אותי ברחוב ואמר לי: "מה עשיתם ליעקב, מאוד דואגים לו אצלנו". אני לא אומר לאנשים איך לקבל את הדמות שלי, שכל אחד ייקח את זה למקום שלו. מה שבטוח, צריך לחכות עד סוף הסדרה כדי לגלות מה קורה עם יונתן".

אחת הסצינות החביבות בעונה השנייה של "כיפת ברזל", היא האתנחתא הקומית, בה דמותו של יונתן חוגגת יום הולדת עם החברים לטירונות. "אני זוכר שבצבא היה בפריסות רק ממרח "חומי" כזה ופתאום בצילומים קיבלנו עוגה שווה", נזכר יובל באווירה מאחורי הקלעים, "היינו הרבה שחקנים, כולם בערך באותו גיל וזה היה כיף גדול. בין הסצינות היינו יושבים כל פעם איזה עשרה אנשים ביחד, צחוקים, הרבה הווי. עד היום אנחנו חברים גם מחוץ לצילומים".

וכשתסתיים העונה, מה התכניות שלך להמשך הדרך?
"הייתי צריך לקחת קצת את הזמן ועכשיו אני מתרכז בלימודי המשחק. מרגיש לי שעשיתי תיקון, היום אני בא ממקום יותר בוגר ופחות מבוהל. למדתי לקבל את עצמי בגרסה קצת אחרת".

 

עוד ב"כיפת ברזל":

"כיפת ברזל", העונה השנייה. שבת אחרי "מאסטר שף" בערוץ 12