אם תשאלו את אור שפיץ, הגיל שלה בכלל לא רלוונטי. המתמודדת הכי צעירה בתחרות של "בייק אוף ישראל" אמנם רק בת 21 אבל ממשימה למשימה אפשר לראות שהיא עמוק בתוך המשחק. את הבגרות, שאבה שפיץ מהחינוך של ההורים, שלאורך כל הדרך לימדו אותה עצמאות מהי. "תמיד לימדו אותי בבית, בצורה מאוד יפה ונבונה, איך להשיג דברים בעצמי", היא מספרת בריאיון ל-mako, "כל החיים אמא שלי אמרה לי: 'מה שאת רוצה, אם רק תאמיני בזה, יהיה שלך'".

>> לייק לעמוד הפייסבוק של "בייק אוף ישראל" כבר עשיתם?

עוד לפני ההשתתפות בתוכנית, שמשודרת בימי שני ב-21:00 (ערוץ 12), שפיץ מטפחת חשבון אינסטגרם עסקי עם למעלה מ-40 אלף עוקבים, מחזיקה ברכב משלה ולא ויתרה על עבודה קשה כבר מגיל 14. "זה לא כי חלילה היה חסר לי משהו בבית, זה באמת כי אהבתי את העצמאות הזאת, אהבתי להשיג בעצמי, אהבתי שיש לי. ההורים שלי חינכו אותי על 'את תשיגי ותעשי את זה בזכות עצמך'. גם כשרציתי קורקינט חשמלי נגיד, הם לא הסכימו לקנות לי כי זה היה מסוכן, אז אמרתי 'אין בעיה' וקניתי לעצמי".

לא כל בני הנוער יכולים להעיד על עצמאות כזאת, הרגשת שייכת?
"אני חושבת שיש שני סוגים של בני נוער היום, יש המון שהם כמוני – מאוד רוצים לקדם את עצמם, להצליח וחושבים רחוק, יש גם אנשים שעשו אקזיט בגיל הזה. מצד שני יש אנשים שלוקחים בפנאן, הולכים לאיבוד בחו"ל וזה בסדר, כל אחד והבחירות שלו, אני פשוט קצת בלחץ. בא לי בגיל 30 כבר להיות מסודרת, בלי דאגות. שתהיה לי את האופציה כשבא לי לטוס לחו"ל, בא לי להשיג דברים בכוחות עצמי, ואני חושבת שאם מישהו באמת רוצה להצליח הוא לא יכול להיות שאנן".

אור שפיץ (צילום: עומר שפירא)
"אם מישהו באמת רוצה להצליח הוא לא יכול להיות שאנן" | צילום: עומר שפירא

עם ההצלחה יכולה לבוא גם הקנאה של הסביבה. נתקלת בזה?
"אני בסביבה שהיא מאוד מאוד מפרגנת. אם זה החברות שלי, השכנים שלי או המשפחה משני הצדדים, באמת מפרגנים לי. אני גם דואגת להקיף את עצמי בסביבה טובה, אם אני רואה מישהו שקצת פותח עליי עיניים, אז סבבה לוקחת צעד אחורה. אבל מעבר לזה אני זוכה להמון פרגון, באינסטגרם גם מבנות אחרות שאופות עוגות".

איזה תגובות את מקבלת ברשת?
"התגובות כולן מפרגנות, אבל הייתי בהלם מתגובה אחת. איזה מישהי יצאה עליי באינסטגרם. אימל'ה. את ילדותית, מפונקת, מתנהגת כמו תינוקת ואני לא יכולה לשמוע אותך ואת הקול הילדותי שלך. תגידי לי, אם הייתי כזאת מפונקת, קטנה ותינוקת הייתי איפה שאני? מה זה השטויות האלה? אמא שלי ענתה לה, לקוחות ענו לה, בנות שאני לא מכירה מהאינסטגרם ענו לה. זה היה בלאגן. המון פעמים בנות שולחות לי הודעה, ילדות בנות 14 שכותבות לי 'כשנהיה גדולות אנחנו רוצות להיות כמוך'. זה ממש מחמיא, באמת, ברמה שלפעמים יורדות לי דמעות מהודעות שהן שולחות לי. ותמיד אני מסבירה להן, תמיד נכונה לעזור, אומרת להן 'בנות, אם תשקיעו, אם תעבדו מספיק קשה, אם תתרגלו ותדעו לנהל נכון – אתן תגיעו לתוצאות יפות'. פשוט להאמין בעצמך, לעבוד קשה ובסוף זה משתלם".

אור שפיץ (צילום: עומר שפירא)
"לפעמים יורדות לי דמעות מהודעות שבנות שולחות לי" | צילום: עומר שפירא

"אני מדמיינת איך בעלי יראה בצורה מאוד מדויקת"

גל ההודעות העיקרי הגיע אחרי התכנית האחרונה של "בייק אוף ישראל", שם הייתה מועמדת להדחה יחד עם הקולגה הקרובה, שני קידר כהן, שלבסוף הודחה מהתחרות. "הייתי בטוחה שאני הולכת הביתה. העובדה שזה היה אני או שני עוד יותר הלחיצה וביאסה אותי, כי אני ושני היינו שם חברות טובות. זה היה מאוד לא נעים, כל הסיטואציה הזאת. כמו שתמיד אומרים בפרידה, אני מעדיפה להיות הפגועה כדי לא לפגוע במישהו אחר, אז לא רציתי ששני תפגע או תתבאס עליי".

האווירה החברית הזו הייתה גם מאחורי הקלעים?
"הכרתי שם המון חברים, ואני בקשר היום כמעט עם כולם, אם זה שיחות טלפון, אם זה התייעצויות, החלפת מתכונים, פרגונים באינסטגרם, אפילו בקשר יום יומי עם סמדר ושני, אבל בפן המקצועי הרגשתי שפחות סומכים עליי".

הרגשת את הפער בגלל הגיל?
"אני חושבת שמן הסתם יהיה פער, תראי, אני אגיד לך מה, עם כמה שאני יוצאת תינוקת בתוכנית, אני מאוד בוגרת לגילי. לא סתם גם הגעתי לאן שהגעתי. אבל בגלל שנגיד מתמודדים רוצים להתייעץ אחד עם השני, גם אם אני יודעת את התשובה או אומרת משהו, הם יוודאו את זה עם עוד מישהו שיש לו יותר ניסיון ממני, וכביכול יודע יותר טוב כי הוא יותר גדול ממני. יש לי המון ידע, אבל קצת קשה לאחרים לסמוך על זה, כי הם אומרים 'מה היא יותר קטנה מאיתנו'. אבל באינסטגרם נגיד, אימהות, סבתות ובנות 50 גם, מתייעצות, שולחות הודעות, משתמשות במתכונים שלי, שולחות לי דברים שהם הכינו מהמתכונים שלי, פשוט בתכנית זה היה קצת אחרת".

אור שפיץ (צילום: מתוך "בייק אוף ישראל", שידורי קשת)
"גם אם אני יודעת, מתמודדים יוודאו עם עוד מישהו שיש לו יותר ניסיון" | צילום: מתוך "בייק אוף ישראל", שידורי קשת

את בכלל מוצאת זמן לזוגיות בין כל הלחץ עם העסק?
"אין לי זוגיות. אני אגיד לך מה, אני מדמיינת איך בעלי יראה בצורה מאוד מדויקת, וכשזה לא זה, אז לא בא לי לבזבז את הזמן שלי על שטויות. כי באמת שאני מאוד עסוקה, אפילו בשביל לצאת מהבית עכשיו אני ממש צריכה לסדר את הלו"ז ביומן שלי, הוא מסודר כבר מיום שבת עד יום שבת שאחרי. אז מה שאני מחפשת בגבר זה משהו מאוד מאוד מדויק".

מה את מחפשת?
"שיהיה בדיוק כמוני, רק פחות באינסטגרם. מישהו עם שאיפות, שמסתכל קדימה. שלא יהיה ילד, נסכם את זה ככה".

"כשנגמרה המשימה הבנתי שעשיתי טעות"

משימת הרולדה, לכאורה לא משימה מורכבת, הצליחה להפתיע אותה. הנסיון שלה להמציא מחדש את המלבי בשילוב עם המאפה המגולגל לא צלח והיא מצאה את עצמה על סף הדחה. "מאוד קשה לי עם הלחץ, אני לא במגרש הביתי שלי", היא מסבירה, "זה לא מקום בטוח כמו החברות וההורים, שלא משנה מה אני אביא להם זה הכי טעים בעולם. זה לא הלקוחות שלי, שאלה העוגות שאני מכינה בבית ואני בטוחה בהן, ולקוחות חוזרים מבסוטים עליהן. פתאום זה קצת יותר מהקונדיטוריה הצרפתית, דברים שאני לא רגילה להכין בבית ביום יום. קצת חוששת".

הרגשת שאת באמת יכולה להביא את עצמך לתחרות?
"זה מאתגר אותי מאוד, אבל זה גם נותן לי להביא את עצמי בפן אחר. כל פעם באמת ניסיתי להוכיח את עצמי, ניסיתי להביא משהו אחר, זה לא במאה אחוז אני, כי אני זה מה שיש באינסטגרם, אבל זה מאתגר ללא ספק".

עוד ב"בייק אוף ישראל":

זה גובה את המחיר שלו, לא? כמו למשל בתוכנית האחרונה
"בתוכנית האחרונה באמת עשיתי טעות, באמת הרגשתי שעשיתי טעות אמיתית עם כל הקטע הזה של המלבי. כשנגמרה המשימה ישבתי רגע, ואמרתי איך עשיתי את זה בכלל. אז עשיתי טעות עם זה, ודווקא מאוד הייתי בטוחה בטארט שלי, אמרתי 'יאללה, זה משהו שהוא מגניב ומשהו שהוא יותר מסובך ולא ילדותי עם פקאנים וכאלה. הם פחות אהבו את זה וזה בסדר, כל אחד והטעם שלו, סומכת עליהם".

"בייק אוף ישראל": ימי שני ב-21:00, קשת, ערוץ 12