כשצופי הסדרה "בשבילה גיבורים עפים" נחשפו לדמותו של העבריין וסוחר הסמים, מושיקו בוארון, היה ברור לרבים מהם שמדובר בשחקן מוכר, למרות שהתקשו לקשר בין שם לפנים. את בוארון, מגלם השחקן הישראלי עודד פהר, שמצליח להעביר את הכוחוניות של הדמות מסט הצילומים שבקולומביה ועד למסך של ערוץ 12 בישראל. בכל זאת, מדובר בשחקן שברזומה שלו אפשר למצוא תפקידים בהפקות הוליוודיות כמו סרטי "המומיה" ו-"הג'יגולו מת מצחוק".

האיש הרע, אותו הוא מגלם בסדרה המדוברת, מנהל מעבדת סמים ומעסיק בה חברי כת שמפיקים עבורו סם יקר והרסני. בשבת הקרובה (21:15, ערוץ 12), "בשבילה גיבורים עפים" תגיע לסיום העונה הראשונה בפרק שאתם חייבים לראות בזמן אמת ולא תאמינו איך יסתיים.

את הראיון אנחנו מקיימים בשיחת סקייפ מגינת הבית שלו בעיירה קטנה שבקליפורניה, עם עצי אלון ונביחות של כלב המשפחה ברקע. פהר (47) מתגורר בשנים האחרונות בארה"ב ומשחק בהפקות בהוליווד. "בחרתי לגור כאן כי זה הזכיר לי מושב בישראל", מספר פהר, שגדל בתל אביב, על שכונת המגורים הפסטורלית. "את לימודי המשחק שלי עשיתי בלונדון ומאז שלוהקתי ל'מומיה' הבנתי שרוב העבודה נמצאת כאן בארה"ב. אחרי כמה חודשים הכרתי את אשתי ומאז אנחנו כאן מגדלים את שלושת ילדינו והחיים די נוחים ונעימים".

"יותר קל להיות פקיסטני מאמריקני בהוליווד"

למרות שהוא חי שנים רבות באמריקה פהר הבהיר שהוא קשור למולדת, אוהב את הארץ וגאה בזהות הישראלית שלו. "זה משהו שאף פעם לא הפריע לי ואני לא חושב שיש איזשהו מחסום לשחקנים או להפקות ישראליות בגלל פוליטיקה", השיב כשנשאל איך נראים הדברים משם. "יש כל הזמן הפקות שמצליחות וזוכות בפרסים, הרבה תוכניות מהארץ מקבלות גרסה אמריקאית, אני מרגיש שיש כבוד לישראל בתעשייה". הפופולריות הזו של תכני מקור מישראל בשוק הבינלאומי, באה לידי ביטוי גם בסדרת הדרמה הישראלית בה פהר מככב כעת, "בשבילה גיבורים עפים" שנמכרה לעיבוד אמריקאי עוד לפני שסיימה את עונת השידור הראשונה שלה בישראל.

בעבר לא מעט שחקנים ישראלים לוהקו בהוליווד רק לתפקידים עם טייפקאסט מזרח-תיכוני, למשל טרוריסטים. מה שונה היום?
"טייפקאסט זה משהו נורמלי, אם אוהבים תפקיד מסוים שעשית ישר מחפשים ללהק אותך למשהו דומה, אני לא רואה עם זה בעיה. התפקיד של המצרי ב'מומיה' הפך אותי לשחקן עובד אז אני לא יכול להתלונן. פעם אם היית נראה שונה היו רק כמה תפקידים ספציפיים שהיית יכול לעשות אבל היום זה ההיפך, אם אתה סתם אמריקאי לבן קשה לך למצוא תפקידים. יש לי חבר טוב ממוצא פקיסטני וכל התפקידים פתוחים בפניו, הוא משחק עורך דין ומה לא. היום אני כבר לא כהה כמו שהייתי כשבאתי מישראל אז גם אני בבעיה (צוחק)".

פהר כמושיקו בוארון (צילום: מתוך "בשבילה גיבורים עפים", קשת 12)
"יש כבוד לישראל בתעשייה" פהר. | צילום: מתוך "בשבילה גיבורים עפים", קשת 12

פהר היה בהוליווד גם כשהחל גל ה-metoo#, שחולל את תחילתה של מהפכה בכל העולם ביחס לסביבת עבודה בטוחה לנשים וגברים, ןעורר הדים שהורגשו היטב גם כאן בישראל. "בעיניי כל מה שקורה משמח כי יותר מדי שנים אנשים ניצלו את המעמד שלהם. יש לי שתי בנות ואני רוצה לדעת שהן אף פעם לא יצטרכו לבחור בין לשכב עם מישהו לבין הקריירה שלהן. זה מצב נוראי ואסור שזה יקרה".

משהו מרגיש אחרת על סטים בהוליווד עכשיו?
"באופן אישי צילמתי עכשיו סדרה בניו אורלינס ובתחילת הצילומים הייתה לנו פגישה עם עורכת דין שהסבירה על אתיקה מקצועית. טוב מאוד שעושים את זה, מי שאידיוט מספיק כדי לעשות דברים כאלה שיקבל את מה שמגיע לו". 

"הצילומים היו כמו טיול אחרי צבא"

בשנים האחרונות מחלק פהר את זמנו בין צילומים לסדרות כמו Once upon a time לבין חיי המשפחה. "אני לא חי את השואו ביזנס ביום-יום, יש לי שלושה ילדים וכשאני לא מצלם סדרה אני משפץ את הבית. בשנים האחרונות אני עושה בעיקר טלוויזיה. היום לצלם סדרה זה ממש כמו לצלם סרט, נותנים המון זמן לכל צילום של פרק, יש כסף והשקעה גדולה".

מה הביא אותך לקחת את התפקיד בסדרה הישראלית בין ההפקות ההוליוודיות בהן אתה משתתף?
"כבר הרבה שנים שאני רוצה לעשות תפקיד בארץ כדי להיות קצת ליד אמא שלי והאחים שלי שחיים בישראל. כיוונתי רק לתפקידים רציניים ואיכותיים אבל העניין שלא עשיתי יותר מדי תפקידים בישראל אז אני לא איזה מישהו מוכר וידוע שמביא קהל". 

ב"בשבילה גיבורים עפים" הדמות שלך, בוארון, מופיעה רק בחלק שצולם בקולומביה
"עשיתי אודישן וידאו לתפקיד של בוארון, כשהתקבלתי התלהבתי ואמרתי לאמא שלי 'אני בא', ואז שמעתי שזה מצטלם בכלל בקולומביה. אבל לא שאני מתלונן. בצילומים היינו כמו חבר'ה שעושים טיול אחרי צבא ביחד. כל ערב אחרי שמסיימים היינו יושבים כולם יחד במעגל, שותים קצת יין, זאת הייתה חוויה מדהימה".

את הסצינה בישראל הוא לא ממש חי ואת השחקנים שהפכו לחבריו החדשים הוא לא הכיר קודם, אבל כאמור, זה לא הפריע לו ליצור קליק מהיר עם חברי הקאסט, שצעירים ממנו בעשור ויותר. "את תומר (קאפון) זיהיתי מפאודה שראיתי ומאוד אהבתי, את יתר השחקנים לא הכרתי אבל הם כולם מקצוענים ובאיכות אדירה. כל אחד שם יכול לפתח קריירה בחו"ל אם ירצה".

איך התרשמת מנינט? ייעצת לה קצת מהנסיון שלך בארה"ב?
"אני די רחוק היום מהוליווד, איש משפחה שמגדל שלושה ילדים ככה שאין לי יותר מדי טיפים, אבל אני מאמין שנינט תצליח בגדול גם כאן. בעיניי ההופעה שלה בסדרה הזו היא פשוט גדולה מהחיים, התרשמתי ממנה".

"אני כנראה טוב בלשחק רעים, אין לי בעיה עם זה"

למרות שברזומה של השחקן מופיעות לא מעט הפקות יוקרתיות, הוא סיפר שהתפקיד בסדרת הדרמה שייצר וביים עמרי גבעון, עשה אותו מאושר. "אני עוקב אחרי הפרקים מהבית ומאוד אוהב את התוצאה הסופית, גאה להיות חלק מהסדרה. עמרי גבעון עשה עבודה יוצאת מהכלל בכתיבה ובבימוי וגם הקולומביאנים שעבדו איתנו היו מדהימים".

יצא לך לקבל תגובות על הסדרה שמעוררת עניין רב בישראל ותצולם גם לגרסה בארצות הברית?
"לא נחשפתי יותר מדי למה שקורה עם הסדרה כי אני לא חי ברשתות החברתיות. התגובה העיקרית שקיבלתי הייתה של אמא שלי שאמרה: 'אפילו שאתה האיש הרע בסדרה אני שמחה לראות אותך בערוץ ישראלי'. אתה אומר ש"ארץ נהדרת" עשו מערכון על הסדרה? מטורף, אני חייב לראות את זה".

תגיד, איך אחרי כל השנים באמריקה נראית ונשמעת בסדרה כמו בחור מנתניה?
"נכון שאני שנים לא בארץ והעברית לא משהו אבל התרבות הישראלית עדיין בתוכי. אמרתי איזו שורה וכולם על הסט צחקו, אז הבמאי אמר שאגיד את זה אחרת, לא היה נעים לו להודות שיש לי מבטא אמריקאי. הייתי צריך לעבוד מחדש על המבטא הישראלי אבל כנראה שזה הסתדר אם התפקיד יצא אותנטי. מעבר לזה לא יודע למה, אבל כנראה שאני טוב בלשחק רעים ואין לי בעיה עם זה".

"בשבילה גיבורים עפים": את פרק הסיום אסור לכם להפסיד. בסוף הזה צופים בזמן אמת - שבת ב-21:15 בערוץ 12