צופי הסדרה "כיפת ברזל" המשודרת בערוץ 12, מכירים אותו בתור אח של הקצינה אלישבע וכסמל המחלקה הקשוח. מי שמגלם את דמותו של בנג'י הוא השחקן עופרי ביטרמן (28), שהקשיים איתם התמודד כנער הובילו אותו לעולם המשחק כבר שהיה תלמיד כיתה ח'. "כשההורים התגרשו מצאתי מפלט במשחק", הוא חושף את הסיפור המשפחתי שעיצב את אישיותו, "הייתה חסרה לי מסגרת תומכת ואז התחלתי להתעניין בתחום. הגעתי ללהקת 'על הבמה' בתיאטרון הרצליה והיכרתי שם בין היתר גם את רועי ניק, שמגלם את עמרם בסדרה. היינו מאוד מגובשים והרגשתי בדיוק את הסביבה המחבקת שהייתה חסרה לי. אני חושב שכמו שהצבא מחבק כל מיני חיילים שבאים מרקע קשה, ככה התיאטרון חיבק אותי".

כאמור, הפנייה לעולם המשחק עזרה לעופרי להשתלב חברתית באותם ימים. אחר כך הגיע הגיוס לצבא וגם שם, כמו ב"כיפת ברזל" הוא מצא את עצמו מפקד על חיילים. "באתי לקצין מיון וביקשתי תפקיד בתחום המשחק. קצין המיון אמר לי: 'יש לך פרופיל גבוה, אבל מ"כ טירונים זה הכי קרוב לשחקן'. ככה הגעתי להיות מפקד טירונים במחנה 80".

כיפת ברזל (צילום: כיפת ברזל, קשת 12)
שוב על מדים. עופרי ביטרמן. | צילום: כיפת ברזל, קשת 12

באותה תקופה הוא עמד לקבל תפקיד בסרט "התגנבות יחידים" של הבמאי דובר קוסאשווילי, אבל אז שוב גילה שלחיים יש תכניות אחרות עבורו. "התקבלתי לתפקיד בסרט, הכל היה סגור ואז התגייסתי. ביקשתי לצאת לצילומים ולדחות את השחרור מהצבא, כדי להשלים את הימים האלו. הבעיה שבאותו זמן בדיוק התחיל מבצע "עופרת יצוקה" בעזה. רצו שכולם יישארו בבסיס וככה הפסדתי את התפקיד. זה ערער אותי לגביי השירות, הרגשתי שני נותן את הנשמה וזו הפעם הראשונה שהצבא ממש בגד בי".

"בנג'י הוא דתי-לייט"

"אני זוכר שהמפקד שלי בצבא אמר לי שהחיילים לא צריכים לאהוב אותי אלא להעריך אותי", הוא מספר על חוויה מהשירות, שקצת מזכירה את הדילמות שמביאה "כיפת ברזל" למסך. "בתור מפקד הרבה פעמים הלכתי עם הלב ונדפקתי בגלל זה, אבל אני שלם עם הדרך שעשיתי. במציאות הייתי נוהג בדיוק כמו המ"מ ב"כיפת ברזל". אמנם הוא מפסיד קידום לתפקיד חדש, אבל מי שהולך עם האמת שלו יגיע בסוף לאן שצריך". 

>> היכנסו לעמוד הפייסבוק של "כיפת ברזל" וקבלו את כל העדכונים על הסדרה

אחרי שהשתחרר מצה"ל, חזר עופרי להתמקד בתחום המשחק. הוא למד בסטודיו של יורם לוינשטיין, כשבין יתר חבריו ללימודים הייתה גם יעל פולמן, שמגלמת בסדרה את דמותה של אחותו אלישבע. "איך ששמעתי שהתקבלתי לתפקיד בסדרה, ישר התקשרתי ליעל ולרועי ניק, שהוא כאמור חבר שלי מהבית. מאוד התרגשנו. אנחנו גם נפגשים לראות ביחד פרקים של הסדרה".

עופרי ביטרמן (צילום: כיפת ברזל, קשת 12)
"הוא אחד שבא ממקום טוב". | צילום: כיפת ברזל, קשת 12

אתה מתחבר לדמות שאתה מגלם בסדרה, של הסמל הקשוח?
"הדמות קשוחה מאוד ואחרי הפרקים הבאים בכלל אנשים לא יאהבו אותי, אבל לדעתי בנג'י הוא אחד שבא ממקום טוב. הקטע שלו הוא שהצורך המבצעי בצבא יותר חשוב מהמנהגים הדתיים. הוא בעצמו דתי "לייט" יותר מהחיילים שהוא מפקד עליהם וככה הוא רואה את זה".

הסדרה גרמה לך להתקרב יותר לדת?
"באופן אישי, פעם לא התחברתי לדת והיום אני הרבה יותר מכבד דתיים. למדתי שכל אחד בא מבית אחר עם מנהגים משלו ואסור לשפוט. מה שכן, אני מאמין שחרדים צריכים להתגייס או לפחות לעשות שירות לאומי". 

"הייתי חוזר לפקד על טירונים"

מאז שעלתה הסדרה לאוויר עופרי מקבל הרבה מאוד תגובות, והוא מספר על פידבק חיובי מכיוון לא צפוי. "הרבה דתיים הוסיפו אותי לפייסבוק וכתבו שהם אוהבים את הסדרה. הבנתי מיעל פולמן שגם לה זה קרה. אני חושב שהסדרה מראה צד אחר של הדתיים שלא רואים בחדשות. זה מעודד יותר סבלנות כלפיהם ומוכיח שלא הכל שחור ולבן".

בין בגדי השבת למדי צה"ל, בהפקת הסדרה הדפיסו במיוחד חולצת סוף מסלול עבור בנג'י. השחקן עצמו ממש התלהב מהרעיון וביקש את החולצה כמזכרת. "זה מגניב בעייני כי ככה רואים איזו גאוות יחידה יש לו, שגם בבית הוא עם חולצה של היחידה. מורעל אמיתי", הוא מתייחס לדמות על המסך של קשת 12.

עופרי ביטרמן (צילום: כיפת ברזל, קשת 12)
עם החולצה שהודפסה במיוחד עבור הדמות של בנג'י. | צילום: כיפת ברזל, קשת 12

"בסט הצילומים של הסדרה האווירה היא של טירונות אמיתית", מוסיף השחקן על החוויות מאחורי הקלעים. "אני זוכר שהייתי עובר ומדגם את החיילים, אומר לבמאי שהם צריכים לעמוד ב-ח'. רוב המחלקה מורכבת מניצבים שבאמת היו חיילים בנח"ל החרדי וגרמו לנו להרגיש שכל הדבר הזה אמיתי".

לא הפריע לך לעלות שוב על מדים ונשק לצורך התפקיד?
"ממש לא, אם היו אומרים לי עכשיו לחזור לפקד על טירונים הייתי עף על זה. זה תפקיד שנותן לך להשפיע על אנשים תוך חודש ולהשאיר להם חותם לכל החיים. מה שרואים בסדרה זה לא סתם, השינוי שעמרם עובר זה דבר שקורה במציאות".

אחד הקטעים הבולטים עד כה בדמות שמגלם עופרי ב"כיפת ברזל", קורה כשעמרם מופיע יחד עם אחותו אלישבע בבית שלהם, ונשאר לעשות אצלם שבת. "מה שחירפן את בנג'י, זה שעמרם בא אליו הביתה ושבר לו את דמות המפקד", מביא עופרי את הזווית שלו. "פתאום הוא רואה אותו בבית עם המשפחה שלו, איך אותו מפקד יוכל להריץ אותו אחר כך בבסיס? ברור שהוא גם רוצה לשמור על אחותו מפני עמרם, שלא בא לו בטוב. לכן בנג'י לא רוצה שהיא תצא עם מישהו כזה".

בימים אלו, עופרי מצטלם לעונה חדשה של סדרת הנוער "כדברא" המשודרת ב-yes, ומשתתף גם בשלוש הצגות שונות בתיאטרון "בית ליסין": "ההצגה חייבת להיגמר", "אילוף הסוררת" ו-"מלך הכלבים", שאחד המחזאים שלה הוא יואב שוטן-גושן, מהיוצרים של "כיפת ברזל". "אני לא נח, הולך לאודישנים, משתדל ללמוד מלראות את עצמי על המסך ובכלל, מחפש כל הזמן אתגרים חדשים", מסכם עופרי.

עוד ב"כיפת ברזל":