מגיל קטן לטיגיסט הנוק (17) לא היה אמון באחרים. היא העדיפה להציב חומות בינה לבין הסובבים אותה - גם הקרובים אליה ביותר, בני המשפחה שלה. "לא קיבלתי את עצמי, וזה גרר חוסר אמונה באחר. הייתי מרחיקה את עצמי מאנשים כי לא בטחתי בהם, פחדתי להיפגע, הם הפחידו אותי. אני לא יודעת אם אפשר להגיד שהרגשתי לא שייכת, אולי לא מקובלת, הייתי פשוט יושבת בצד ולא מדברת. יש אנשים שלא קיבלו אותי כל כך בחברה, ככה לפחות חשבתי פעם, אז שמתי להם חומה בפנים".

בתוך הבית המצב לא היה שונה. הנוק אמנם גדלה במשפחה גדולה, אחות חמישית מבין שמונה, שחלקם הגיעו לתמוך בה באודישן לריאליטי המוזיקה "אביב או אייל – מי ימצא את תגלית השנה" (קשת 12), אבל במשך תקופה ארוכה דווקא החדר הפרטי היה המרחב המוגן שלה. שם, בין ארבעת הקירות היא הסתגרה עם עצמה, המוזיקה תפסה את מקום החברים. "הבית התרגל לזה שאני די בצד ובפינה שלי. רק אני, שלושת האחים הקטנים ויובל, שהוא יותר גדול, היינו מחוברים. עם השלושה הגדולים די הייתי בפינה, לא דיברתי איתם, לא הייתי מחוברת אליהם כמו שאני היום".

מתי הורדת את החומות?
"כשקיבלתי את עצמי. הייתי מסתכלת במראה ואומרת: 'למה אני יושבת לבד בבית, למה אני לא מקבלת את היופי שלי?'. לא ידעתי שאני יכולה לפתח את עצמי, לא הבנתי מי אני, לא ידעתי מה מתאים לי, מה לא מתאים לי. לא ידעתי לבחון את הגבולות שלי ולא הכרתי את עצמי, אז לא הסכמתי שאנשים אחרים יכירו בי גם. עם השנים הבנתי שאני פשוט יכולה לשבת עם אחרים ולדבר איתם, שזה בסדר לדבר על רגשות".

>> רוצים עוד? בואו לעקוב אחרי "אביב או אייל - מי ימצא את תגלית השנה" גם בפייסבוק ובאינסטגרם

מה עם ההורים, איתם דיברת על רגשות?
"לא, עם אמא גם הייתי בנתק. לא נתק לחלוטין, פשוט כשהיא הייתה מדברת איתי והיה לי קשה לענות, הייתי מתעלמת. משהו שם עדיין היה כבוי בבית. היום זה לא נפתח עד הסוף, אבל רואים שינוי גדול. זה די מתפוצץ בבית בריבים ואז עושים סולחה. אלה הדרכים שלנו להשלים".

ואבא?
"אחרי שההורים שלי הביאו את שלושת הקטנים, היה ניתוק. אבא שלי התנתק מאמא, הוא לא היה בבית, עשה מה שהוא רוצה, אז די כעסתי עליו. התנתקתי ממנו לכמה שנים, לא שמעתי ממנו. הוא היה בא הביתה ולא הייתי מסתכלת עליו בכלל, לא פונה אליו, בקטע של למחוק בן אדם. זה לא היה קשה כי מבחינתי מי שפגע באמא שלי מחוק. אבל הבנתי שגם אם אני ארצה וגם אם לא זה אבא שלי. אני לא אשכח בחיים דברים שהוא עשה, אבל למדתי לסלוח לו".

טיגיסט הנוק – "Man Down" (צילום: מתוך "אביב או אייל", שידורי קשת)
"עם השנים הבנתי שאני יכולה לדבר על רגשות" | צילום: מתוך "אביב או אייל", שידורי קשת

אז איך המצב בבית נראה בתקופה הזאת?
"רוב הזמן הייתי קמה מהבוקר מחתלת, מאכילה, מנקה, מבשלת אם צריך, הולכת לקניות כשאמא חוזרת הביתה. נהניתי מזה, זה די סיפק אותי לדעת שאני עושה משהו בשביל אמא שלי, כי הרגשתי שאני איכשהו מבקשת סליחה על כל השנים שהתעלמתי ממנה. היא כאילו הביאה לי שלוש מתנות, ואני החזרתי לה, היה שם משהו מאוד הדדי. היום לשלושה אחים האלה יש לי אהבה שהיא אימהית, מאוד דואגת, מלטפת, מטפחת, אני מרגישה אמא שלהם, האמא השנייה".

מתי מצליחים לחוות ילדות כשאת בעצמך מגדלת שלושה ילדים בבית?
"די איבדתי את הילדות שלי. אבל בסדר, הכל לטובה, אני לא מצטערת על זה, זאת לא תקופה שאני מתחרטת עליה. כל תקופה שהייתה לי, בין אם טובה או רעה, חישלה אותי, גרמה לי להבין מעבר וביגרה אותי, בין אם בדיבור, הנפשי או השכלי. אני מרגישה שאם בעזרת השם יותר מאוחר אני ארצה להביא ילדים, אני אהיה מוכנה לזה".

>> רוצים לראות את כל הביצועים שלא שודרו על המסך? לחצו כאן

מנעמי שמר לג'סטין ביבר

את הקשר הכמעט אימהי עם האחים הקטנים אפשר היה לראות מיד באודישן ל"אביב או אייל – מי ימצא את תגלית השנה", שם היא הצליחה להרשים לא רק את אביב גפן, מירי מסיקה ואייל גולן, אלא גם את הקהל באולפן ובבית. "הגעתי לתוכנית כדי לנסות את עצמי, לא הייתי בעד תוכניות טלוויזיה, אבל אמרתי יאללה נזרום. עכשיו התגובות טובות, עדיין לא נתקלתי בתגובה אחת שהיא רעה, כולם רשמו לי שאני טובה ואלופה, כל הטלפון קרס לי אחרי השידור".

מתי ידעת שמוזיקה היא הכיוון שלך?
"תמיד אהבתי לשמוע מוזיקה ושרתי. כשהייתי ילדה שמעתי שירי ילדים ישראליים. הייתי שומעת נעמי שמר, שטוזים עם קסטות והייתי חולה על זה. אמא שלי הייתה קמה עם שירים באמהרית והולכת לישון עם שירים באמהרית. היינו רואים אותה עומדת מול המראה ומתחילה לרקוד עם עצמה, אני ואחי היינו מצטרפים. היא קורעת אמא שלי. אז כשהגעתי לכיתה א' והבנתי שיש מקהלות בבית הספר, זה היה הדבר הראשון שקפצתי עליו".

עוד ב"אביב או אייל - מי ימצא את תגלית השנה?":

איך מנעמי שמר הגעת לפופ?
"זה התחיל מג'סטין ביבר. אז הבנתי שאני יודעת אנגלית, משם זה התפתח לוויטני יוסטון, ביונסה, ככה גיליתי את מוזיקת הסול והבלוז".

נשמע ממך גם שירים באמהרית בהמשך?
"אני צריכה ללמוד אמהרית. כרגע אני מבינה אבל אני לא דוברת את השפה. כשאלמד אז בכיף ובאהבה אני אעשה זה".

תמונת יחצ (צילום: אוהד רומנו)
"אביב או אייל - מי ימצא את תגלית השנה" | צילום: אוהד רומנו

"אביב או אייל - מי ימצא את תגלית השנה" משודרת בקשת, ערוץ 12