שירז אדרי (19) לא הייתה זקוקה להכנה מיוחדת לקראת התפקיד שלה ב"להעיר את הדב", סדרת הדרמה שיצרה וביימה קרן מרגלית ומשודרת בקשת 12 מדי יום חמישי. את המצבים שאיתם מתמודדת הדמות שלה בסדרה היא מכירה היטב מחייה האישיים. בסדרה היא מגלמת את ליטל, תלמידה בכיתה של הדס (נועה קולר) שמגיעה מבית קשה יום ועומדת במרכז המאבק בין משפחתה המפורקת להנהלת בית הספר וגורמי הרווחה.

"אני מגיעה לדמות עם מטען מהחיים שלי. הייתי מסתובבת ברחובות וראיתי דברים מזעזעים", מספרת שירז, שבעקבות גירושיי הוריה כשהיתה בת עשר בלבד, נאלצה לצאת ולעבוד כדי לעזור בפרנסת הבית. "אני עצמאית מגיל קטן. הגירושים של ההורים היו לא פשוטים, האחים שלי היו כבר גדולים כשזה קרה ולא גרו בבית. מצאתי את עצמי נודדת בין בתים, לא הולכת לבית ספר".

 נועה קולר ושירז אדרי    (צילום: מסך, קשת 12)
קליק מהיר. עם נועה קולר | צילום: מסך, קשת 12

לעולם המשחק היא נכנסה בגיל 13. "התחלתי לחפש מידע באינטרנט והגעתי לסוכנויות השחקנים לבד ובלי שום גב. הרגשתי שבעיקר רוצים ממני כסף שם ולא אהבתי את זה". רגע לפני שעמדה לצאת לחיים הבוגרים, שירז קיבלה הזדמנות ראשונה. מנהלת בית הספר התיכון "דנמרק" בירושלים לקחה אותה תחת חסותה ומכאן היא נכנסה למסלול מזורז, שבסיומו יצאה עם תעודת בגרות מלאה.

"אני לא בנאדם שמתחבר מהר אבל עם נועה קולר היה לי קליק"

בדרכה להגשים את החלום כשחקנית, שירז אותרה לעמותת "רואים רחוק" של שידורי קשת - עמותה המכשירה ללימודים גבוהים בני נוער מוכשרים בתחומי האמנות, הטלוויזיה והקולנוע שמגיעים מפריפרייה גיאוגרפית וחברתית. מטרת העמותה לתת להם כרטיס כניסה לתעשייה והזדמנות להפוך ליוצרים ישראלים פעילים. את ההזדמנות הזו קיבלה שירז בדמותה של ליטל ב"להעיר את הדב", התפקיד שבעצם הפך לצעד המשמעותי הראשון שלה בתחום. "יוצרת הסדרה קרן מרגלית קיבלה המלצה עליי, היא ידעה שאני לא מנוסה אבל לא נרתעה מזה".

מה מיוחד בעבודה עם קרן מרגלית?
"במילה אחת לעבוד איתה זה פשוט וואו. ההפקה הזו זה אחד הדברים הכי טובים שקרו לי, למדתי ממנה המון לחיים, לא מובן מאליו שככה אני מתחילה את הדרך שלי. היה לי גם קליק מהיר עם נועה קולר. אני לא בנאדם שמתחבר מהר אבל נועה מלאה ברגש והיה לי פשוט תענוג לשחק לצידה".

הסצינות בסדרה צולמו בבית ספר אמיתי ולא בסט צילומים סטרילי. איך הרגשת שם?

"אני לא למדתי בצורה מסודרת בבית ספר, ולגלם ילדה שרוצה לבוא ללימודים ולא נותנים לה זה משהו שמאוד התחברתי אליו. לבוא לבית ספר בשביל הצילומים זה היה מרתק מבחינתי. היו לי פרפרים בבטן וממש התרגשתי מכל הסיטואציה".

"מבחינתי במשחק יש המון אמת, שחקן טוב גורם לסצינה מבוימת להיראות כמו משהו אמיתי מהחיים", היא מוסיפה. "לפני הצילומים ב-4 בבוקר הייתי קוראת את הטקסט של הסצינה כדי להיות טבעית. בחרתי לא לקרוא את כל התסריט במלואו כי לא רציתי לגלות מראש את כל הסיפור של הדמות שלי".

בסדרה ליטל מתמודדת עם האח הצעיר במשפחה, שאומר לה מה לעשות. איך הרגשת עם זה?

"בוא נגיד שבמציאות אין מצב שאתן לדבר כזה לקרות. היה לי קשה עם הסצינות האלה אבל שמחתי להתמודד עם משהו שונה מאיך שאני בחיים".

שירז אדרי (צילום: מסך, קשת 12)
שירז אדרי ב"להעיר את הדב" | צילום: מסך, קשת 12

"רזיתי 12 קילו ככה, מהחיים"

ב"להעיר את הדב" היא עדיין לא משחקת בתפקיד ראשי, אבל שירז מספרת שלא מעט מזהים אותה מהסדרה ומגיבים אליה. "לא ציפיתי לקבל כאלה תגובות מחמיאות על התפקיד שלי ובכללי על הסדרה. אומרים שזה תפקיד שמתאים מאוד לי ולסיפור החיים שלי".

מה קורה איתך מאז הצילומים?
"זכיתי במלגה ששינתה לי את החיים והיום אני לומדת בסטודיו 'ניסן נתיב'. עברתי מירושלים לתל אביב, הכל יותר יקר פה, אני כל היום בהתרוצצויות ורזיתי כבר 12 קילו ככה, מהחיים. אני חולמת על התפקיד הבא ופתוחה להצעות, לא רוצה למתג את עצמי בתור הילדה הבעייתית. אני יכולה לשחק גם תפקידים שונים לגמרי"._OBJ

הסיפור המורכב שלה, הוביל את שירז גם לשאוף למנף את השינוי שעברה בחיים שלה לכזה שישפיע גם על נערים ונערות אחרים. "המטרה שלי היא לגרום לילדים שהחיים שלהם חושך, לראות את האור. הרבה ילדי רחוב הולכים לאיבוד ולא יודעים שיש מי שייתן להם גב ויאפשר להם להצליח. במקרה שלי, המשחק מאוד מאזן אותי.  אני רוצה מאוד לעשות משהו עם זה, להקים מקום שיהיה בית לילדים כאלה, אולי משהו שישלב לימודי משחק. הלוואי שאצליח".

"להעיר את הדב": חמישי אחרי "בייקאוף ישראל" בקשת, ערוץ 12