לפני 41 שנה, במשרד עורכי דין ירושלמי קטן, פגשה המזכירה שולמית זקן בסטאז'ר צעיר ונמרץ, אהוד אולמרט שמו. מאותו רגע הלכו השניים יד ביד, עברו דרך ההצלחות, ושרדו גם את הנפילות, עד שבחודשים האחרונים החלו השניים להתרחק, עד שהגיעו לתהום בלתי נמנעת.

זקן, 57, הגיעה להסכם טיעון עם הפרקליטות בנוגע לפרשת הולילנד, שלפיו תעיד נגד אולמרט, תודה בקבלת שוחד ותרצה עונש מאסר של 11 חודשים. בכך הגיעה לסופה הפרשה שמסעירה את המדינה בשנים האחרונות, וכך גם הידידות האמיצה וארוכת השנים בין מי שהייתה יד ימינו ואשת סודו של ראש הממשלה לשעבר. כעת מחכים במשטרה לקבל את פרטי ההסכם, שעל פי הפרקליטות כולל פרטים חדשים שמסרה זקן, שמהם עולה לכאורה כי אולמרט ניסה לשבש הליכי משפט. הפרקליטות מבקשת לדחות את הכרעת הדין בפרשה, לאור הגילויים החדשים. 

בסביבתו של אולמרט טענו היום כי "ההסכם נחתם על ידי אותם אנשים בפרקליטות, שרק לפני ימים בודדים תקפו את אמינותה הרעועה של שולה זקן, על אותה עדות ממש ולמעשה קבעו שעדותה נגד אולמרט ראוי לה שתיזרק לפח". "כנראה שבדרך למטרה - רדיפתו של אולמרט מתוך כוונה שיישבר, מותר לרמוס ברגל גסה את האמת, את הצדק, את זכויותיו הבסיסיות ביותר של אדם ואף לזהם לבלי היכר את ההליך המשפטי", נכתב בהודעה של יועץ התקשורת של אולמרט, אמיר דן.

במשך שנים שמרה זקן על שפתיים חתומות בנוגע למעלליו של אולמרט, ושתיקתה בחקירות המשטרה היא שסייעה, לדעת רבים, לזיכויו. אותה שתיקה גם תרמה להרשעתה. הרל"שית הנאמנה העדיפה לשכב על הגדר למען הבוס, גם כשידעה שתשלם על כך מחיר אישי כבד. לכן גם איש לא יכול היה לשער שהחברות הקרובה והאמיצה תתרסק לרסיסים' ושדווקא זקן תסבך את אולמרט בפרשה נוספת ובחשד חדש וחמור לשיבוש הליכי משפט.

יחד בעליות, יחד בנפילות

היא נולדה ב-1957 לחכם ומרוסה קארשי, שעלו לישראל ב-1951. גדלה בשכונת ממילא בירושלים. כשהייתה בת 16 עזבה את הלימודים והחלה לעבוד במשרד עורכי דין בעיר, שם הכירה לימים את אולמרט. כשהוא פתח משרד עצמאי, זקן הצטרפה אליו, וכשהוא נבחר ב-1993 לראש עיריית ירושלים היא מילאה תפקיד מפתח בקמפיין.

"אני איש הקשר של אהוד עם כל מה שמסביב...הקטע שלי איתו הוא קטע משפחתי", אמרה אז בראיון אחרי הניצחון בבחירות, "אשתו עליזה היא בשבילי אימא שנייה. הוא בשבילי אבא שני...".  

במשך שנים זקן נחשבה לאישה החזקה בעירייה של אולמרט, כבר מזמן לא הייתה מזכירה. כשאולמרט נבחר לראש ממשלת ישראל במרץ 2006, זה היה רגע השיא בקריירה הארוכה שלו, ואחד הרגעים המאושרים בחייה של זקן. בשעתו פורסם שכשחברים התקשרו אז לשאול מה היא עושה,  היא ענתה: "אני ממנה שרים".

אבל האידיליה לא נמשכה זמן רב. בתחילת 2007, כשאולמרט ניסה להשתקם ממלחמת לבנון השנייה, זקן זומנה לראשונה לחקירה תחת אזהרה במשטרה. החשד: הפרת אמונים. המשטרה חקרה אפשרות שזקן סייעה לאחיה, איש העסקים יורם קארשי, להשפיע באופן פסול על מינויים בכירים בצמרת מס הכנסה, בפרשה שנודעה בשם "פרשת רשות המיסים". היא הושעתה מתפקידה כראש לשכתו, ונשלחה למעצר בית, ואולמרט התייצב מיד לימינה במהלך המשפט. אז מתברר לו למעשה שזקן פעלה מאחורי גבו למען האינטרסים הפרטיים שלה ושל אחיה.

אין תמונה
שולה זקן. שמרה על שתיקה במשך שנים

אבל הפרשות לא הפסיקו להגיע. בפרשת "ראשונטורס" אולמרט נאשם שגייס במרמה בעזרת זקן מימון כפול ומשולש לטיסותיו לחו"ל. בפרשת "טלנסקי" הוא הואשם בקבלת מעטפות כסף מהמיליונר היהודי-אמריקאי מוריס טלנסקי,  לעתים בתיווכה של זקן. לכל אורך החקירות זקן שתקה, שומרת על נאמנות טוטלית, מחמירה את מצבה המשפטי שלה. בסופו של יום, אולמרט – שנהנה מטיסות חינם לחו"ל בפרשת "ראשונטורס" – זוכה, ואילו זקן הורשעה. 

עורך הדין הוותיק מיכה פטמן, מודה באוזנינו בפעם הראשונה כי אולמרט דאג לסייע במימון חלק, אמנם חלק קטן, משכר הטרחה שלו כסניגורה של זקן. מדובר בדברים דרמטיים במיוחד לאור העובדה שזהו אחד החשדות המרכזיים שבוחנת כעת המשטרה: האם אולמרט סייע לזקן כדי להשפיע על גרסתה?

בינואר 2012 נאלצים אולמרט וזקן להתמודד עם כתב אישום חדש בפרשה חדשה-ישנה: פרשת הולילנד. הם מואשמים – ביחד ולחוד – בקבלת שוחד בתמורה לכך שקידמו את מיזם הנדל"ן היומרני שהוקם בירושלים יותר מעשור לפני כן. וזאת גם הפרשה ששברה לראשונה את קשר השתיקה. זקן התקשתה לשאת במימון ההוצאות היקרות על סניגורים מהשורה הראשונה, והפעם אולמרט כבר לא נחלץ לעזרתה. זקן פנתה לסנגוריה הציבורית, והלחץ בין השניים החל לצבור תאוצה.

"אני מושחתת? כל מה שעשיתי אתה ביקשת"

בתחילת אוקטובר 2013 הגיע הפיצוץ. במהלך עדותו של אולמרט בפרשת הולילנד שאל השופט דוד רוזן האם היה לדעתו קשר מושחת בין זקן לבין עד המדינה שמואל דכנר. אולמרט ניסה להתחמק, ולא גיבה את זקן באופן נחרץ. זה, יש לשער, היה הרגע שטרף את כל הקלפים. זקן קמה ממקומה נסערת, עזבה את האולם בהפגנתיות, פרצה בבכי ושאלה את יועץ התקשורת של אולמרט: "למה הוא לא הגן עליי למה הוא נתן להגיד שאני מושחתת?".

למרות המשבר ביחסים, זקן עדיין סירבה לומר דברים שיפגעו בפטרונה כשעלתה על דוכן העדים. בעקבות מותו של עד המדינה שמואל דכנר, זקן שיתנה את גרסתה – לא בפעם הראשונה – וטענה שדכנר נתן לה כספים ומתנות רק בגלל מה שהגדירה כ"יחסי אהבה", ולא כדמי שוחד לה או לאולמרט.  

המשבר צובר תאוצה כשעורכי דינו של אולמרט מבקשים להטיל חיסיון זמני על הסיכומים שלהם, ולהסתיר את תכנם מסניגוריה של זקן. שולה נעלבה עוד יותר כשגילתה שהאסטרטגיה המשפטית הייתה להפיל עליה את התיק.

הקרע בין השניים עלה מדרגה כשסנגורו של אולמרט, עורך הדין רועי בלכר, התראיין לפני שבועות אחדים לתכנית "עובדה" ושבר את הכלים. זקן ובני משפחתה רתחו מזעם, והקרע הופך לבלתי הפיך. במסיבת יום ההולדת של הקבלן הירושלמי כושי בראשי,  שאליה מוזמנים גם זקן וגם אולמרט, נרשם רגע חסר תקדים: אולמרט הגיע לאירוע, זקן פנתה אליו וביקשה לנהל שיחה, אך הוא התעלם ממנה ומילדיה באופן מופגן.

מושפלת, היא התפרצה בפומבי ואמרה: "לאן אתה הולך? אתה לא מכיר את הילדים האלה? היית אצלי בבית. אני מושחתת? כל מה שעשיתי אתה ביקשת ממני ואתה לימדת אותי".

שולה זקן ואהוד אולמרט (צילום: Pool, GettyImages IL)
עם הפטרון. האסטרטגיה הייתה לזרוק עליה את האשמה | צילום: Pool, GettyImages IL

בנה האהוב של שולה, נדב, 27, מפרסם למחרת סטטוס בפייסבוק ובו הוא כותב: "אני לא בחרתי לשמור על זכות השתיקה... Shame on you  מיסטר רה"מ לשעבר אהוד אולמרט", ובעצם רומז לראשונה לקיומן של הקלטה או הקלטות של שיחות בין זקן לבין אולמרט – הקלטות שברגעים אלה ממש מעסיקות את חוקרי המשטרה.  

זקן פנתה לרב וביקשה להתיר נדר שנדרה לאביה על ערש דווי. זמן קצר אחר כך היא מציעה להפוך לעדת מדינה. היא פנתה למשטרה ומסרה לראשונה עדות נגד אולמרט. בפרקליטות דחו את ההצעה בנימוק של העדר ראיות חדשות ומוצקות, אבל זקן הגיעה למשטרה שוב, כשהפעם, ככל הנראה, האקדח המעשן שעליו רמז בנה נדב. היא העידה שאולמרט ניסה להשפיע עליה שלא להפליל אותו, מה שמוביל לחקירה חדשה כאמור, בחשד לשיבוש הליכי משפט. 

אם לא יהיו שינויים בעקבות ההתפתחויות המטלטלות האחרונות, צפוי רגע שיא בטלנובלה ביום שני הקרוב. השופט המחוזי דוד רוזן יקריא את הכרעת דינה של זקן, והפרקליטות עשויה לבקש להקל בעונשה בשל המידע שמסרה ברגע האחרון נגד האיש שהעריצה ושעליו שמרה במשך עשרות שנים.

"חששה של הפרקליטות מתוצאות משפט הולילנד גרמו לה להיגרר לעסקה עם נאשמת שהודתה בקבלת שוחד של מאות אלפי דולרים, תכשיטים, רהיטים וחסכונות לילדיה - רק כדי שתפליל את אולמרט, וזאת בטענות כזב לעבירות פחותות בהרבה שאין להן שחר", נמסר מסביבת ראש הממשלה לשעבר.

את השעות הקשות והימים המתוחים עוברת כעת זקן בחיק משפחתה המלוכדת. כשהיא חוזרת מהמפגשים עם החוקרים והפרקליטים, היא ממהרת לסייע בטיפול בנכדה החדש שזה עתה נולד מבנה הבכור רועי. לפני עשרה ימים חגגה את הברית באולמי ויו בירושלים. הפעם האירוע היה משפחתי יותר. בלי פוליטיקאים. אולמרט לא כיבד בנוכחותו, לא נשא נאום חגיגי ובטח שלא הוזמן להיות הסנדק של הרך נולד. 

>> מי בישראל משלם 170 מיליון שקל על דירה?