הוא היה אפון קשה לפיצוח, השאיר את חברי הפאנל וגם אותנו מבולבלים לחלוטין, אבל הערב (שני) ב"הזמר במסכה" זהותו נחשפה ובאמת שלא יכולנו להיות יותר מופתעים מזה. האפון הודח הערב מהתחרות ומי שהתגלה מאחורי המסכה הוא, וכדאי שתחזיקו חזק: פרופ' איתמר גרוטו, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות לשעבר.

האפון נחשף (צילום: מתוך "הזמר במסכה", קשת 12)
הפתיע אותנו בענק. פרופ' איתמר גרוטו | צילום: מתוך "הזמר במסכה", קשת 12

פרופ' גרוטו נכנס לחיינו בסערה עם פרוץ מגפת הקורונה. במשך שנתיים עמד בחזית והמליץ, הזהיר והרגיע אותנו כשהיה צריך, ובחיים לא היינו מנחשים שהוא מסוגל לשיר ולקרוע את הבמה בצורה כזאת מרשימה. הרמזים לזהותו של האפון היו ממש מתחת לאף שלנו מהרגע הראשון - רוצים להבין איך? זה הפיצוח המלא.

הרמז הראשון

 1. ברמז הראשון, האפון נכנס לסוכנות נסיעות בשם "האפון המעופף" והגיש לסוכן הנסיעות את הדרכון שלו. באמצעות הדרכון גילינו ששמו הפרטי הוא "האפונה". איך האפון הפך לאפונה? בתעודת הזהות הראשונה שהונפקה לפרופ' גרוטו בגיל 16 הוא נרשם בטעות כנקבה והיה צריך לפעול מול משרד הפנים כדי שיישנו את זה לזכר. ואם זה לא רמז מספיק עבה, אז זה הרגע להזכיר שפרופ' גרוטו היה האחראי במשרד הבריאות על פרויקט הדרכון הירוק שאיפשר לישראלים שהתחסנו לטוס לחוץ לארץ, גם בשיא הקורונה.
 2. בסוכנות הנסיעות הייתה תלויה על הקיר מודעה שבה נכתב: "בדרכי סבא: טיול שורשים בעקבות שואת יהודי אירופה". פרופ' גרוטו נולד להורים ניצולי שואה, ולגבי השורשים - הוא הלך בדרכו של סבו הרופא כשבחר במקצוע הרפואה.
  דרכון האפון (צילום: מתוך "הזמר במסכה", קשת 12)
  האפונה שהיא בעצם אפון. הדרכון המפליל | צילום: מתוך "הזמר במסכה", קשת 12
 3. סוכן הנסיעות הגיש לאפון ברושור שכותרתו: "טיול אחרי הצבא בפנמה". במודעה, האפון מצולם עם צ'ימידן מטיילים שעליו ציור של עלה מריחואנה. בתקופת כהונות במשרד הבריאות פרופ' גרוטו פעל וקידם את הסדרת הלגליזציה לקנאביס רפואי בישראל וכינה זאת לא פעם "עניין ערכי ואתי". באשר לטיולים אחרי צבא, פרופ' גרוטו עמד בראש המערך לחיסוני מטיילים במשרד אותו הקים במו ידיו.
 4. הברושור הבא שהאפון עיין בו הוא ל"חבילת כדורגל מטריפה לגמר המונדיאל". במודעה, האפון החזיק את גביע המונדיאל. לא סתם האפון כל כך התלהב דווקא מחבילת הנופש הזאת - פרופ' גרוטו שלנו מכור לכדורגל, נסע למונדיאל 2018 ברוסיה ואף קנה חיקוי של גביע העולם אותו הוא מציג לראווה בביתו.
  ברושור האפון (צילום: מתוך "הזמר במסכה", קשת 12)
  איך פספסנו את עלה הקנאביס? | צילום: מתוך "הזמר במסכה", קשת 12
 5. לסיום, סוכן הנסיעות הגיש לאפון ברושור לטיול יוקרה בלאס וגאס. מה הטיול הזה כולל? לינה בסוויטות פאר ומעברים ברכבי פאר. גרוטו הוא חובב רכבים מושבע: הוא נוהג במכונית יגואר יחידה מסוגה בארץ. חדי העין שביניכם בוודאי הבחינו גם ביהלום שהופיע בברושור - זאת משום שגרוטו למד בבית הספר יהלום.

הרמז השני

 1. בזירת הדו-קרב הייתה פרסומת גדולה ברקע: "זירת הנסיכה, היהלום של השכונה". ממש בימים הראשונים אחרי פרוץ הקורונה, מספר משפחות ישראליות היו תקועות במשך ימים ארוכים בספינת תענוגות מול חופי יפן. בעקבות התפרצות הקורונה בספינה, הרשויות לא הרשו להן להיכנס למדינה. פרופ' גרוטו, כנציג משרד הבריאות, טס ליפן וסייע בחילוץ שלהם. הספינה נקראה "דיימונד פרינסס".
 2. כהכנה לדו-קרב עם הבבושקה, המאבטחים הראו לאפון דף מהלכים על קליפבורד שבו היה מצויר סמל העיר כפר סבא. את ההתמחות שלו ברפואה עשה פרופ' גרוטו בבית החולים מאיר שנמצא כמובן בעיר כפר סבא.
  הרמז השני: האפון (צילום: מתוך "הזמר במסכה", קשת 12)
  עשה התמחות בבית החולים מאיר בכפר סבא. פרופ' איתמר גרוטו | צילום: מתוך "הזמר במסכה", קשת 12
 3. רגע לפני הדו-קרב האפון התאמן בזירה עם מאבטחיו, כשאחד מהם לבש מסכה של בר רפאלי. זה אולי יישמע לכם מטורף, אבל מה שאנחנו הולכים לספר לכם עכשיו אמיתי לגמרי: הדוגמנית בר רפאלי הייתה בעבר הבייביסיטר של ילדיו של גרוטו.
 4. האפון הודה כי, "לאורך כל הקריירה שלי נקלעתי לעימותים שיצרו כותרות. כזה אני, פתיל קצר. לא לכולם זה נוח, אבל אני תמיד חייב להגיד את מה שאני חושב". לאורך השנים הסתבך פרופ' גרוטו במספר שערוריות כיוון שסירב ללכת אחרי העדר. בתקופת כהונתו כמשנה למנכ"ל משרד הבריאות, גרוטו התעמת לא פעם עם פרופ' סיגל סצדקי ועם מי שכיהן אז כמנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב.
  הרמז השני: האפון (צילום: מתוך "הזמר במסכה", קשת 12)
  עשתה בייביסיטר על הילדים של גרוטו. בר רפאלי | צילום: מתוך "הזמר במסכה", קשת 12
 5. המאבטחת הגישה לאפון בובת דובי, או באנגלית: Teddy Bear. אנחנו באמת צריכים להסביר את זה? אחת הפרשיות שבהן גרוטו היה מעורב בתקופת הקורונה, פרשייה שעוררה בזמנו מהומה גדולה, הייתה כשאישר למיליארדר טדי שגיא, לפנים משורת הדין, כניסה חריגה לישראל - ללא צורך בבידוד. מאוחר יותר התנצל גרוטו והסביר כי הטעו אותו.
 6. השופט בזירת הדו-קרב חבש מסכה של עמוס לוזון, הבעלים של קבוצת מכבי פתח תקווה. גרוטו הוא לא רק אוהד מושבע של מכבי פתח תקווה, אלא גם מיודד מאוד עם לוזון עצמו. איך לא עלינו על זה? סחתיין עלייך, גרוטו.