אף אחד לא חסין מפני מתחזים: בכיר במערכת הביטחון נרשם לאתר היכרויות כדי למצוא זוגיות לאחר שאיבד את אשתו. הוא מכיר בחורה צעירה ממנו בשני עשורים בשם אורית שנהב, מתאהב ומנהל איתה מערכת יחסים של חמש שנים. באף תרחיש הוא לא דמיין לעצמו שהאישה שהכיר, הולכת להפוך לסיוט הכי גדול שלו ושל משפחתו. חיים אתגר יצא הערב (ה') ב"המתחזים" למסע בעקבות האישה שהצליחה (שוב) להונות אנשים במיליונים - אחרי שעשתה זאת בעבר לפני עשרים שנה.

את זהותו של הקורבן הפעם, לא התאפשר לחשוף. כנראה שבימים אלו הוא עסוק במיוחד בביטחון המדינה, תוך כדי שבעל כורחו נאלץ לפתוח חזית מול האישה שבמשך חמש שנים ידעה עליו כל פרט קטן. "מדובר באישה מופקרת, מרושעת וסדיסטית. היא ידעה בדיוק את נקודות החולשה, היתרונות והחסרונות שלי והיא לא בוחלת בשום אמצעים. מדובר פה ממש במכונת רמאות, היא מרמה כל הזמן בלי שום ייסורי מצפון, אז עכשיו אני שם לזה סוף", הוא משתף על אורית.

"המתחזים" - המתחזה שהפילה את איש הצללים (צילום: מתוך "המתחזים", קשת 12)
צילום: מתוך "המתחזים", קשת 12

>> "המתחזים" - המתחזה שהפילה את איש הצללים זמינה גם ב+12

איך הסיפור הזה מתחיל?
"שנה לאחר פטירת אשתי פניתי לאתר היכרויות של אקדמאים. היא הציגה את עצמה כד"ר לפסיכולוגיה והביעה התלהבות למרות הפרש הגילאים".

מה היא מספרת על עצמה?
"היא גרושה, יש לה שישה ילדים. משפחה של הורים רופאים, בגיל 26 קיבלה דוקטורט בפסיכולוגיה, אחרי שעשתה גם תואר שני במתמטיקה. היא מציגה את עצמה כאחת שעובדת באקי"ם, מומחית לאוטיזם וכמובן שהיא מכירה את יושב ראש מועצת המנהלים שם וכל הקצינים הבכירים שמסתובבים. מידי פעם היא נוקבת בשמות של אלופים שמבקרים, כמו עמי איילון, יורם יאיר, ראש המוסד לשעבר תמיר פרדו. מכירה את אהוד ברק, הרימה טלפון לנפתלי בנט וטוענת שהוא התייעץ איתה".

וזה לא נראה לך מוזר שהיא משוחחת עם האנשים האלה?
"אתה יכול לשבת איתה ופתאום היא מקבלת שיחה. היא ידעה פרטי אמת שאף אחד לא יודע אותם, אז לא הייתה לי שום סיבה לפקפק בזה".

צעד אחר צעד התפתח הקשר בין הבכיר לאישה שהכיר באפליקציית ההיכרויות. הם מוצאים עניין בבילויים משותפים ומסעדות, חוש ההומור שלהם דומה ויש להם בדיחות משותפות, הוא אפילו מזמין אותה לאירועים משפחתיים. הם מנהלים זוגיות לכל דבר, עד הרגע שבו הדברים מקבלים תפנית והיא משתפת אותו באבחנה רפואית שקיבלה: "אני מודאגת מאוד. הציטולוגיה לא נקייה ויש ממצאים, זה סרטן בהתהוות. בקושי קמתי מהמיטה, אני כל כך חלשה, עלה נידף ברוח".

איך אתה מקבל את זה כשהיא מספרת לך?
"פניתי מיד לחברים שאני מכיר. שלחתי להם את הבדיקות הרפואיות אפילו נתתי לה שמות של רופאים שאני מכיר שטיפלו באשתי זיכרונה לברכה. אז היא מתחילה לבקש פתאום כסף, זה מתחיל מסכומים קטנים שחסר לה 3-4 אלף שקל. עד שההעברות הקטנות האלה, הופכות לאט לאט לגדולות, כי פתאום התגלתה מעילה באקי"ם, אז עצרו לכולם את המשכורות. היא מספרת שאין לה משכורת והיא צריכה לחיות, לפרנס שישה ילדים. לקחתי הלוואה פה והלוואה שם והסכומים הצטברו עד שהם מגיעים ל460 אלף שקל. היא אמרה שלא צריך לדאוג, כי את הכל אקבל בחזרה".

שנתיים אחרי שאשתו נפטרה מסרטן, בת הזוג הנוכחית שלו נכנסת לכאורה לניתוח, לקרב על חייה. היא לא מעוניינת שהוא יראה אותה ככה, אז הבכיר ממתין במתח לעדכונים שלה בהודעות. היא יוצאת מהניתוח בהצלחה וכששבה לעמוד על הרגליים, היא מציעה לו הצעה שתעזור לו להחזיר את הכסף שהלווה לה: "היא מספרת שלאבא שלה יש בית במגדליU , הדירה הזאת שווה בערך שישה מיליון שקלים. לה הוא נותן מתנה, אבל במקום שאשלם לו 3 מיליון, נוריד מזה חצי מיליון ואני אתן לו רק 2 וחצי".

"המתחזים" - המתחזה שהפילה את איש הצללים (צילום: מתוך "המתחזים", קשת 12)
צילום: מתוך "המתחזים", קשת 12

מאיפה אתה מביא את הסכום העצום הזה?
"מתחיל לשבור חסכונות".

קיבלת מסמך אחרי שאתה מעביר לה כסף?
"לא מקבל שום דבר בשלב הזה, אבל הכל נמצא אצל עורך דין משה מטלון, הכל אצלו".

באיזה שהוא שלב אתה מדבר איתו?
"לא מדבר איתו בכלל, אבל מקבל ממנו המון מיילים ודיווחים. אקסלים עם חלוקת כספים ושהכסף לא עובר אליה ישירות, אלא דרך רואה החשבון שלה. הכל נראה בסדר".

על פניו העסקה הפכה לסיפור הצלחה, הדירה מניבה שכר דירה גבוה והבכיר הבטחוני מקבל אל חשבונו את החלק שמגיע לו. אלא שאורית כבר מדברת איתו על השקעות נוספות ומכניסה לתמונה את לא אחר מאשר ראש המוסד לשעבר, תמיר פרדו. "היא מספרת שהיא קיבלה קידום ל'רואים רחוק', ארגון שמטפל בנערים על הרצף האוטיסטי ומגייס אותם לצבא. אז היא עובדת איתו ישירות", מספר הבכיר ומוסיף: " אתה מקבל מיילים לכאורה מראש המוסד לשעבר שאומר לך שאין מה לדאוג בנוגע להשקעה. הוא כותב שהוא משקיע את הכסף ומתחייב לתת תשואות".

בשלב הזה, הבכיר העביר לבת זוגו אורית לא פחות מ-4 מיליון שקלים. נוסף על כך, הוא העביר לה גישה חופשית לחשבון הבנק שלו, שמאחורי גבו הופך למכבסת כספים של משקיעים נוספים. סכומים גבוהים מאוד נכנסים ויוצאים מהחשבון הזה, כסף של אנשים שונים זורם לשם ואז נעלם. אחד מהמשקיעים האלה היה טל גורלי, שנתקל באורית והחליט גם הוא להשקיע את כספו בעקבות חבר טוב שהכיר אותו לאישה, אותה הציג בתור מישהי ש"יכולה להפוך אותך לאיש עשיר מאוד".

איך אתה מתרשם ממנה?
"היא עשתה רושם של אישה רצינית. היא מספרת על עצמה, על האנשים שאיתה ועל ההשקעות והמספרים. היא מדברת בבהירות ובפשטות, מזכירה שמות כאילו הם החברים הכי טובים שלה וגרים איתה בבניין. היא גרה בבניין יוקרה מטורף ברחוב השופטים, נוף מטורף לים ולכל תל אביב, זה לא נראה כמו מישהי שמחרטטת".

עיקר ההתרשמות של טל מאורית, הוא בכלל מבן הזוג שלה, הבכיר במשרד הביטחון, אותו היא מחשיבה לשותף עסקי. "אותה דמות ביטחונית היא דמות מאוד רצינית. בימים אלה אני מאמין שהוא לא ישן בלילה מרוב הדברים שהוא עושה. קוראים עליו, רואים מה הוא עשה ואיזה פרסים קיבל, אז אתה חושב שזה מהטובים של הטובים. אם הוא חלק מההשקעה שאני הולך להשקיע בה, אז אני יכול לישון בשקט. היא מראה לי חוזה שגם הבכיר וגם תמיר פרדו רשומים בו, והיא מיוצגת על ידי משה מטלון".

"המתחזים" - המתחזה שהפילה את איש הצללים (צילום: מתוך "המתחזים", קשת 12)
צילום: מתוך "המתחזים", קשת 12

שהוא אחד מעורכי הדין הבכירים במדינת ישראל, שזה גם נותן גושפנקא.
"אחת מיני רבות, היא יוצרת אמינות ברמה מאוד גבוהה. אחרי הפגישה עשיתי העברה מיידית לאישיות הבכירה, לחשבון שלו".

למה אליו?
"כי הוא שותף והוא מנהל את הפן הזה".

פגשת אותו?
"לא".

על מה אתה חותם איתה?
"האמת שעל כלום, חבר שלי הראה לי את החוזה שהוא חתם איתה. הוא כבר קיבל ממנה כסף. היא אומרת לי שהיא תשלח לי את החוזה למחרת".

טל שהעביר רבע מיליון שקלים לחשבון הבנק של הבכיר, מבין שהימים עוברים וכלום לא קורה. הוא לא מקבל חוזה והמייל מעורך הדין של אורית נראה לו חשוד: "אני מקבל מייל ממשה מטלון שהכסף התקבל, בלי חתימה בסוף, עם שגיאות כתיב, הכל קצת חובבני. עם החוזה שמתעכב אני אומר לעצמי שזו לא התנהגות של חברה תקינה. כל הזמן יש לה פגישה עם תמיר פרדו לכאורה ומשהו מתבטל".

מה היא עונה לך?
"עוד שבוע, עוד יום. התכתבויות שזה מתעכב כי עורך הדין מעכב וזה צריך להיות רשום, אין ספור תירוצים. אני לא היחיד שהשקיע. מסתבר שהשקיעו עוד איזה 8 חבר'ה צעירים יחסית. כל אחד השקיע בין 50 ל-100 אלף. יש פה חברים טובים שלי וכולנו די בהלם".

נפגעי אורית שנהב מקימים עכשיו קבוצת ווטסאפ. הם לוחצים עליה לקבל את כספם חזרה וברגע שהיא משנה את סגנון הדיבור, הם מתחילים להיות מודאגים ופונים לחוקר פרטי שחוזר עם דו"ח בעל תוצאות מדאיגות במיוחד: "יש לה שלושה שמות משפחה. היא נודדת בין דירות לעיתים תכופות ודואגת לשנות את הכתובת שלה באופן מכוון. אין דיווח על הכנסות או עיסוק, לא אותרו נכסים בבעלותה או רכבים. לא ניתן לחדש רישיון נהיגה עקב צבירת חובות, נמצאו נתונים כלכליים שליליים, בעבר הייתה בתהליכי פשיטת רגל. יש לה תיק פלילי של מדינת ישראל נגד אורית".

אני מניח כשמקבלים דו"ח כזה, זה מאיר עיניים ומלחיץ.
"פתאום אחרי טלטלה כזאת, הכל על השולחן. השגתי את המספר של תמיר פרדו ובשלב הזה, אני אומר לעצמי בלב שהלוואי שהוא יגיד שהוא מכיר אותה והוא חלק מזה. כמה היא סיפרה עליו, שהיא איתו בחברה ובהתנדבויות. אני מתקשר ואומר: 'אתה מכיר בחורה בשם אורית?' עם כל שמות המשפחה. והוא אומר לי: 'לא'. שלחתי לו גם את החוזה שהוא חתום עליו והוא אמר: 'אין לי שום יד בדבר הזה'. זה עוקץ, אני כבר בטוח בזה ויש לי אחריות מסוימת שלא יפגעו מזה עוד אנשים".

אז מה עושים עכשיו?
"פונים למשה מטלון, העורך דין שכביכול מייצג את אורית ואת החברה. אני מתקשר אליו ומתחיל בשאלה של: 'אתה מכיר את הבחורה הזאת?', הוא אומר לי שלא ואני אומר לו שזה סיפור ארוך ומתי אני יכול לבוא. לקראת הערב נכנסנו לחדר ישיבות, הוא הגיע עם שני השותפים שלו, סיפרנו את הסיפור והם היו בהלם מוחלט".

כשהם מצוידים במכשיר הקלטה, טל ומשקיע נוסף מחליטים להתעמת עם אורית, אך זאת משקרת להם בפנים בלי למצמץ. ככל שהיא נדחקת לפינה, היא מודה שהתחזתה לעורך הדין משה מטלון ושהיא זו שעומדת מאחורי המיילים המזויפים ממנו. לדבריה, בן הזוג שלה, הבכיר הביטחוני הוא זה שעומד מאחורי הכל. בשיחת טלפון נואשת היא מנסה להפיל את האשמה עליו ומבקשת שיחזיר את הכסף למשקיעים. "לא מוכנה לשלם על זה מחיר אישי, יש לי שישה ילדים. לא מוכנה להיכנס לבית סוהר ולבייש את המשפחה", היא טוענת בפניו והוא משיב לה באותו המטבע: "אני לא מוכן להיכנס לחשבון מוגבל בגלל שנכנסת למינוס 200 אלף שקל בבנק. אני גם רוצה את הכסף שלי".

טל שעד לשיחה בין אורית לבין בן זוגה הבכיר הביטחוני, מבין מהר מאוד שהיא הוציאה מיליונים לא רק ממנו, אלא הצליחה לשאוב גם את ילדיו של הבכיר אל המערבולת הזו: "המון סימני שאלה מתעוררים פה. הילדים שלו השקיעו שם, אז למה שמישהו שחלק מזה ייתן לילדים שלו להשקיע? באותו רגע הבנתי שמדובר בה לבד".

אישה נוספת שנגררה אל תוך ההונאה של אורית היא בתו של הבכיר. "הדבר שהכי קשה לי בסיפור הזה, זה שהיא שינתה את היחס שלי כלפיי אבא שלי. אני עדיין מעריכה אותו מאוד, אבל קשה לי עם הדברים שהוא עשה", היא משתפת וחושפת את ההונאה שעברה: "אני פוגשת אותה לראשונה במאי 2018, שזה 9 חודשים בערך אחרי שהם התחילו לצאת. התרשמתי לחיוב, היא נראתה אישה חכמה, אינטליגנטית, זורמת ומצחיקה. היא מציעה לי להיכנס גם לאיזה שהיא השקעה, לא הבנתי עד הסוף אבל היא בת הזוג של אבא שלי, סמכתי עליה. היא חיברה אותנו לעורך דין בשם משה מטלון, שכתב לנו הסבר על העסקה הזאת. אחרי חודשיים-שלושה קיבלנו מייל שהעסקה הושלמה בהצלחה והרווחנו על זה כמה אלפים. היא הציעה לנו להמשיך לעסקה הבאה והחלטנו ללכת על זה. אחד הבנים שלי גם רצה. התחלנו מסכום קטן ואז הוספנו עוד קצת, סך הכל 275 אלף שקל והבן שלי עוד 35 אלף שקל. מחמי היא הוציאה עוד 600 אלף שקל".

איך היא הוציאה מחמך?
"דרכי".

האחים שלך השקיעו גם?
"אחי הקטן הוא בחור על הרצף האוטיסטי וגם הוא היה מושקע".

והיא יודעת?
"ברור. היא יזמה את זה. יותר מזה, היא יודעת שהוא עבר תאונה קשה וקיבל כספי פיצויים, ואת הכספים האלה היא משכנעת את אחי ואבא שלי להעביר אליה".

"המתחזים" - המתחזה שהפילה את איש הצללים (צילום: מתוך "המתחזים", קשת 12)
צילום: מתוך "המתחזים", קשת 12

מתי את מבינה שמשהו לא בסדר?
"זה הפך להיות עניין מדאיג בבום. לאורך תקופה ארוכה היו לנו תהיות על ההתנהלות. יום אחד אחי מתקשר אליי ואומר לי: 'תקשיבי, אני לא אוהב את ההתנהלות של משה מטלון, ככה לא מתנהל עורך דין אמיתי'. ואז אמרתי לו חצי בצחוק: 'אם אתה שואל אותי, עורך הדין - זו היא'. הכנסנו את השם שלה בגוגל, שזה משהו שעשינו הרבה פעמים בעבר, זו לא הייתה הפעם הראשונה. אבל באותו יום קרה לנו נס וקפצו לנו שתי תמונות של סרטוני כלבוטק שנעשו עליה לפני 20 שנה בערך".

תחקיר של רפי גינת מלפני עשרים שנה ב"כלבוטק", חושף חשדות להונאות משקיעים ממי שאז נקראה אורית בן נפתלי. לכאורה, אשת עסקים מהעשירון העליון. "פשוט לא מאמינה שזה קורה לי. חוץ מההלם הראשוני, אני בעיקר מאוד דואגת לאבא שלי. התחלנו תקופה קשה מאוד שבה ניסינו להבין איך מתחילים לפעול. גם כדי למנוע מאבא שלי להמשיך להעביר לה כסף, גם לקבל בחזרה את הכסף וגם להתחיל לפעול מולה במישור הפלילי", מסבירה בתו של הבכיר.

ילדיו של הבכיר הביטחוני, מחליטים גם הם לערב חוקר פרטי כשהם מבינים שהסיפור של אורית מורכב הרבה יותר ממה שחשבו, ואז בדו"ח מתגלה הפתעה גדולה ממה שציפו לה: "היא הציגה את עצמה כאורית שנהב והשם הקודם שלה היה אורית בן נפתלי. אחרי שהגיע הדו"ח של החוקר, גילינו שהשם שלה הוא בכלל אורית אברהם והיא הייתה נשואה בזמן שהיא יצאה עם אבא שלי, שחשב שהיא פנויה".

איזה תחושה יש באותו רגע?
"לא מאמינה שזה מה שאני קוראת. ידעתי שהוא בעצם רואה חשבון, איש עסקים, שמעתי את השם שלו מאבא שלי כל הזמן. הוא בעצם היה בן הזוג שלה והבנו שאנחנו צריכים להתחיל לספר לאבא שלי לאט לאט ובעדינות עם מי יש לו עסק".

איך עושים את זה?
"מאוד פחדנו. הוא היה אחרי אירוע לבבי ופחדנו שזה יגמור אותו. היינו בטוחים שהוא יחטוף התקף לב אחרי שהוא ישמע את הדבר הזה".

איך הוא קיבל את זה?
"היה לו מאוד מאוד קשה. היא הייתה עם אבא שלי חמש שנים עד שגילינו את זה. היא הייתה מוכנה להשקיע את הזמן הזה בלצוד".

הבכיר הביטחוני עבר הונאה קשה מאורית גם בפן הכלכלי וגם בפן הרגשי. כשילדיו קראו לו וסיפרו לו את האמת הוא קיבל את הבשורה בצורה מאוד קשה. במשך 5 שנים היא ניהלה איתו זוגיות תוך כדי שהיא נשואה לגבר אחר, והצליחה להוציא ממנו, מבני משפחתו ומשקיעים נוספים מעל 5 מיליון שקלים. "לא העליתי על דעתי שהיא מסוגלת לרמות את הבן זוג שלה בצורה כל כך אכזרית, וכמובן לא דמיינתי שהיא נשואה".

"המתחזים" - המתחזה שהפילה את איש הצללים (צילום: מתוך "המתחזים", קשת 12)
צילום: מתוך "המתחזים", קשת 12

בשלב זה הבכיר מרוסק, הוא לא יכול להסתכל בעיניים לאהובתו ומחליט לכתוב לה את הדברים הבאים: "אורית היקרה, כשתקבלי מכתב זה תדעי שחיי ואולי גם חייך ישתנו לנצח. הכל בגלל הרמאות השקר הנוכלות והניאוף. למה הסתרת ממני דבר שכזה? למה גזלת ממני שנים מיותרת? עם חובות אני יודע להתמודד בקלות, הבעיה שלי נעוצה בהולכת השולל. בגללך איבדתי את האמונה בבני אדם. במעשייך גרמת לכולנו נזק כספי ונפשי עצום. לא עבר רטט בליבך כשגנבת את כספו הדל של בני? את הכסף האחרון של ביתי? את הירושה שהשאירה אשתי לילדים בפטירתה?".

זה דבר שקשה לתפוס.
"בהחלט. זה סדיזם בהתגלמותו, היא עשתה עבודה מקדימה וידעה לפגוע בדיוק בנקודות הרגישות. אני לא נותן יותר צ'ק פתוח לאף אחד יותר. כל דבר אבדוק ואהיה ספקן, כל אמירה שאומרים לי מצריכה בדיקה".

אתה יכול לצאת לפנסיה?
"אני ממשיך לעבוד כדי להשלים חלק גדול מהאובדן".

האם בכלל תהיה לך?
"היא תהיה מאוד מצומצמת".

זה מחיר מאוד כבד. אדם שעבד כל החיים ועשה הרבה לבטחון המדינה.
"בהחלט".

במשך חצי שנה ניסה חיים אתגר לתפוס את המתחזה אורית שנהב, שעקבותיה נעלמו כמעט לחלוטין, עד לרגע בו הגיעה לפגישה בדרום תל אביב. במהלך חילופי הדברים דבקה שנהב בטענה כי היא אינה אשמה באף אחד מהדברים שהוטחו כנגדה, וכי בן זוגה ידע על הכל. גם כשאתגר העמיד אותה מול הקלטות בהן היא משקרת באופן ברור, ניסתה אורית להפוך את הדברים והשתמשה בתירוצים מגוונים.

 

תגובת פרקליטה של אורית שנהב:

לצערנו "המתחזים" בחרה שלא לתת משקל לטענות משמעותיות שעלו בבית המשפט ומפריכות את התחקיר. טענותיו המניפולטיביות של הבכיר, למשל התחזות מרשתנו לאחרים, והוצאת מיילים בשמם של אחרים, מבוססות על נקמנות ואובססיביות שפיתח כלפיה. בימים אלו מתברר הסכסוך בין השניים בהליך משפטי, שסביר כי במסגרתו בית המשפט יקבע שטענות הבכיר משוללות כל יסוד. בהתייחס לטענות שעלו מגורמים נוספים, מדובר במשקיעים שהעבירו כספים לחשבון בנק על שמו של הבכיר לצרכי השקעה בחברה שהוקמה באמצעותו ותחת שמו. מרגע שהתברר שהחברה לא הצליחה לעמוד בהתחייבויותיה, הושבו הכספים במלואם. למיטב ידיעתנו, לא הוגשה אף תלונה במשטרה כנגד גב' שנהב על-ידי מי מהמשקיעים.