במבט ראשון דרור ענבל הוא רואה חשבון ויועץ השקעות מרשים, כזה שמציע סיוע למי שנקלעו למצוקה כלכלית. כיאה לאדם במעמדו, הוא נוסע ברכב מפואר, עונד שעון יוקרתי ומפרסם את שירותיו ברדיו בעזרתו של קריין נודע. אלא שמתחת לפני השטח, יש בעיה: דרור ענבל מעולם לא היה קיים, ולמעשה מדובר בדרור גלר, עבריין מורשע שכבר בשנת 2002 נחשף בתוכנית "כלבוטק" עם רפי גינת, כמי שמוליך שולל לקוחות ועוקץ אותם במיליונים. הערב ב"המתחזים", נחשף הסיפור של המתחזה הסדרתי שהצליח לעשוק לקוחות תמימים, בין היתר גם את ארוסתו שראתה בו כפרטנר לחיים, עד שגילתה עם מי היא ישנה בלילות.

מירב דהן היא אחת מהלקוחות אותם הונה גלר. הוא הציג את עצמו בפניה כדרור ענבל, רואה חשבון ויועץ פיננסי, לאחר שפנתה אליו דרך הפרסומים ברשת בבקשה לסיוע עם חוב של 200 אלף שקלים. "חיפשתי יועץ עסקי, והוא קבע איתי פגישה תוך כמה שעות כבר באותו יום. הוא הגיע לשם ברכב מרצדס, היה מאוד נחמד, מראה בקיאות של בנקים, מציג לי תעודה ואומר שבדיוק במקרים שלי הוא מטפל. אמרתי שמצאתי את המושיע שלי. הוא ביקש את כל חשבונות הבנק, את כל הפרטים והוא מדבר לעניין. מפוקס, אתה רואה בן אדם אמין". 

המתחזה שגרם לאור תורג'מן לאבד הכל (צילום: מתוך "המתחזים", קשת 12)
הנוכל השאיר אותו חסר כל. אור תורג'מן | צילום: מתוך "המתחזים", קשת 12

במהלך ארבעת החודשים הבאים המצב הפיננסי של דהן משתפר. היא רואה תוצאות בשטח, המפגשים עם "דרור ענבל" תכופים ומסתכמים בכמה דקות בכל פעם. בדרך כלל, הוא לוקח ממנה צ'קים לחוב כזה או אחר, כשהרבה מהפעמים דהן לא רושמת לפקודת מי הצ'ק או מה הסכום. בהמשך, גלר מציע לה לפתוח אשראי חדש, ומארגן פגישה עם מנהל בנק שלטענת דהן הוא מכיר. כך למעשה האשראי החדש מאפשר לה לשמור על רמת חיים גבוהה. "זה בעצם כרטיס שהוא יכול לראות מה אני עושה, איזה פעולות, הוא יכול להעביר כספים והוא גם יכול למשוך כסף. סמכתי עליו, ללא חשש נתתי", היא מספרת.

גם שלומית (שם בדוי), מנהלת גן ילדים באזור השרון ואור תורג'מן, נהג אוטובוס מראשון לציון, הגיעו לגלר בעקבות מצוקה כלכלית. הוא הציג עצמו בתור דרור ענבל והרעיף עליהם הבטחות שייצאו בתוך פרק זמן קצר מהחובות. גלר הצליח לרכוש את אמונם במהירות, והשיטה היא אותה שיטה. בחודשים הראשונים הכול מתנהל על מי מנוחות, הוא דואג להשקיט את הלקוחות שבטוחים שחשבון הבנק בידיים בטוחות, ואז משהו משתנה. "קיבלתי טלפון ממישהו שטען שאני חייבת לו המון כסף", מספרת שלומית, "הוא אמר לי 'חבל, פשוט החוב שלך פה גדל וצובר ריבית של 30 אלף שקל בכל חודש'". 

היועץ שלקח לי הכל (צילום: מתוך "המתחזים", קשת 12)
לקח לה הכל. מירב דהן | צילום: מתוך "המתחזים", קשת 12

גם דהן, שמה לב פתאום לתנועות משונות בחשבון. "אחרי ארבעה חודשים אני רואה הרבה צ'קים עם סכומים גבוהים, החזר המשכנתא שלי פתאום גדל פי שניים, אבל דרור אמר לי 'עזבי, כנראה מחייבים על פיגורים'". בנקודה זו גלר מבין שהלקוחות שלו חוששים, וכדי להרגיע אותם מפקיד בכל פעם סכומי כסף בחשבונות שלהם, לעתים אלה סכומים של נפגעים אחרים שלו. "הוא שיחק איתנו", טוענת דהן, "הפקיד לי כסף של ההיא, הוא שיחק עם כולם. הוא גם זייף חתימות שלי".

כשהלקוחות מבינים שמשהו לא תקין בהתנהלות, הם פונים לגלר בדרישה לתשובות. כאן מתגלה פרצופו האמיתי. האדיבות והנימוסים מתחלפים בשיח אלים ואגרסיבי. במקרה של דהן, תחושת הבטן מובילה אותה לברר עם עורך דינה, האם כדאי לה לחתום על עסקה נוספת מול גלר. העו"ד מבין שמשהו לא תקין, והיא מחליטה לפנות למשטרה. שם דהן מגלה את האמת על היועץ הפיננסי, ששמו האמיתי הוא בכלל דרור גלר. "אמרתי, מה? הוא לא רואה חשבון, הוא לא עורך דין, הוא מתחזה. נפלתי על הכי גרוע שיש, חרב עליי עולמי. שכבתי במיטה שבוע, הייתי לוקחת כדורי הרגעה, לא יכולתי לתפקד. אמרתי איך אני יוצאת מכל זה?". 

היועץ שלקח לי הכל (צילום: מתוך "המתחזים", קשת 12)
"הכי גרוע שיש". דרור גלר | צילום: מתוך "המתחזים", קשת 12

דרור ענבל לא קיים

גלר הוא אכן עבריין ומתחזה שמנצל באופן שיטתי את מצוקתם של אנשים, ומרגע שנפלו במלכודת, הדרך החוצה קשה. בעקבות פנייתה האמיצה של מירב דהן, מערכת "המתחזים" החלה לחקור על אודותיו של גלר, והחיפוש לקח אותם 20 שנה אחורה, כשכבר אז "כלבוטק" עם רפי גינת חשפה את מעלליו. השיטה מתברר, היא אותה שיטה, אבל אז עוד השתמש בשם האמיתי שלו. אחרי שסיפורו של גלר שודר על המסך, המשטרה נכנסה לפעולה אבל לקח כמעט שנתיים עד שהתיק על זיוף וקבלת דבר במרמה הבשיל לכדי כתב אישום. גלר נידון לחצי שנת שירות, אליה בכלל לא טרח להתייצב. מכאן, הוא מבין שזהותו נחשפה בפני כל המדינה ומחליט לבנות לעצמו זהות חדשה.

הוא ממשיך להפיל בפח קורבנות נוספים, ומגיע לצפון בסוף שנת 2008. "מגיע בחור בשם יניב אסולין לקרוב משפחה שלי בצפון, ואומר שהוא רוצה להשכיר את הקרוואן בחצר", מספר אמיר, שם בדוי. "הוא מספר שהוא גרוש, זאב בודד, יוצא שייטת, ובמשך הזמן מתחילה להיווצר איזושהי מערכת יחסים, והוא מספר להם שהוא מתעסק בעיקר בעניינים של השקעות בבורסה. בנה לעצמו איזושהי תדמית של איש שמבין מאוד במספרים. מערכת היחסים מתחילה להתהדק והוא ממש הופך שם סוג של בן בית. בא מתי שהוא רוצה, משחק עם הילדים, מפגין נוכחות של איש על הכיפאק ולאט לאט הוא רוכש את אמונם של בני המשפחה". 

היועץ שלקח לי הכל (צילום: מתוך "המתחזים", קשת 12)
לא מפסיק לעקוץ עוד משנת 2002. דרור גלר | צילום: מתוך "המתחזים", קשת 12

אחרי שרכש את אמונם, הוא משכנע אותם להעביר לו את כספי החסכונות שלהם בטענה שהרווחים יהיו מרשימים. בני הזוג מסכימים ואף מציעים לקרובי המשפחה להשקיע גם. אלא שכעבור כמה חודשים, הם מבחינים שחשבון הבנק שלהם הולך ומתרוקן, בשלב הזה הם מתחילים לבדוק מי הוא יועץ ההשקעות שנכנס לחייהם ולכיסם. הם מוצאים ארגז בו אפסן את דבריו ושם מתגלה תעודת זהות של יניב אסולין האמיתי, הבחור אליו התחזה. גלר גנב את זהותו של אזרח שומר חוק, שאותו הכיר כשעבד בחוות סוסים באזור.

גלר נעלם מהקרוואן, ומתחיל לשלוח מסרים מאיימים לבני הזוג שחשפו אותו. אלא שהם לא מוותרים ומחליטים לאתר אותו דרך מרדף מתועד, שמגיע לידיו של עמנואל רוזן מ"אולפן שישי". בסופו של דבר, יחד עם המשטרה, הם מצליחים לעצור אותו, ובשנת 2011 גוזר עליו בית המשפט מאסר של שש וחצי שנים. כתב האישום כולל קרוב ל-40 קורבנות ועשרות סעיפים, ביניהם מרמה, זיוף, גניבה, איומים והתחזות. גלר מודה בעסקת טיעון שעקץ סכום בלתי נתפס של 5.5 מיליון שקלים, מביע חרטה ואפילו מבטיח לפצות את הקורבנות כשישתחרר ממאסר. 

היועץ שלקח לי הכל (צילום: מתוך "המתחזים", קשת 12)
גם עקץ וגם איים. גלר | צילום: מתוך "המתחזים", קשת 12

"מישהו זר ישן לידי במיטה"

במאי 2016 גלר יוצא מהמאסר, ולא רק שלא מפצה את קורבנותיו, הוא ממשיך להתחזות ולעקוץ לקוחות נוספים בסכומי עתק. הפעם, הוא רואה חשבון ויועץ פיננסי בשם דרור ענבל. במהלך התחקיר, מערכת "המתחזים" מתחקה אחר עקבותיו ומארגנת מפגש בינו לבין לקוחה פוטנציאלית לכאורה, לעיני המצלמות הנסתרות. אתגר יוצא להתעמת עימו, אבל גלר בורח מהמקום. בשיחת טלפון הוא קובע פגישה עם אתגר, אליה הוא לא מגיע ונעלם מהרדאר. צוות "המתחזים" מנסה לעלות על עקבותיו ומאתר את עורכת הדין שנקשרה בשמו, ולמעשה גם כן נפלה קורבן להונאה שלו.

מסתבר שבין עורכת הדין לגלר התפתחה מערכת יחסים רומנטית, והשניים אף היו מאורסים זה לזו. "ראיתי מודעה ביד 2 שמחפשים יועץ משפטי" היא מספרת על תחילת ההיכרות, לעיני המצלמות ותחת השם הבדוי רעות, "העבודה בעצם הייתה לקחת תיקים של פשיטות רגל ולטפל בהם. הקשר האישי התפתח תוך חודש וקצת. הוא מציג את עצמו בתור דרור ענבל, סיפר לי שהוא בן 47, גרוש שיש לו שתי בנות, שהוא היה לוחם בשייטת, שיש לו דירה בזיכרון יעקב. זה מתחיל מאוד מהר להתפתח, תוך חודש-חודש וחצי הוא כמעט עבר לחיות אצלי בבית, הוא ממש נכנס למשפחה, מגיע אלינו לארוחות שישי. כל הזמן הוא אומר לי שהוא אוהב אותי, הוא אמר לי שהוא התאהב בי מהרגע הראשון שראה אותי". 

המתחזים (צילום: מתוך המתחזים, קשת 12)
כמעט נישאה לו. "רעות" (שם בדוי) | צילום: מתוך המתחזים, קשת 12

זמן קצר לאחר מכן גלר מציע ל"רעות" נישואים. היא נענית בחיוב, וההכנות לקראת החתונה מתחילות. אלא שאז משהו מתחיל להשתנות. הוא מבקש ממנה כספים, בטענה שאין לו חשבון בנק וההתנהלות שלו היא במזומן בלבד. בתחילה רעות נענית לבקשותיו ואף נותנת לו את האשראי שלה, אבל כשהבקשות הופכות לתכופות יותר ויותר היא מסרבת. כשזה קורה, גלר מקצין את תגובותיו. "פעמיים הוא ניסה לתלות את עצמו במשרד, היה לו מעין מתח שהוא קשר עליו את החבל, ממש תלה את עצמו. אני מחזיקה לו את הרגליים והוא אומר שהוא לא רוצה לחיות", היא משחזרת, "תשאל אותי למה? כי הוא היה צריך 4,500 שקלים ואני לא הסכמתי להביא לו".

לילה אחד, רעות מחליטה לעשות מעשה שלבסוף מוביל אותה לגילוי האמת. "אני רואה שהוא ישן, אז אני פותחת את הפאוץ' כולי רועדת, פותחת את הארנק ואני רואה רישיון נהיגה שלו, רשום 'דרור גלר' עם התמונה של דרור ענבל, בן הזוג שלי. אני גם רואה שם ארבעה או חמישה כרטיסי אשראי, אבל רגע, שנייה מי זה דרור גלר? אני לא מכירה דרור גלר. אני מתיישבת על הספה ופותחת גוגל, ואומרת אין מצב שזה בן הזוג שלי. היה לי לילה שלא עצמתי עין באמת לדקה, אני לא יודעת מי זה הבן אדם הזה. מישהו זר ישן לידי, הלכתי לישון עם בחור בשם דרור ענבל והתעוררתי ליד בחור בשם דרור גלר. פחדתי מאוד, כבר ראיתי אותו במצבי קיצון. התקפלתי בצד וחיכיתי שיגיע הבוקר. הבן אדם הזה הרס לי את החיים, הוא מכר לי חלום שהתפוצץ לי בשנייה".

"רעות" נפרדת מגלר ומנסה להשאיר אותו מאחוריה. אלא שאז היא מגלה את הנזק שהותיר בחייה ובחשבון הבנק שלה. "סגרו לי את החשבון בגלל העברות כספים שהוא עשה, התחלתי לקבל טלפונים מאנשים. לדוגמה מישהי התקשרה אליי ואמרה שדרור אמר לה שגנבתי לו את הצ'ק מהארנק והעברתי אותו הלאה. התקשר אליי מישהו מהשוק האפור ואמר לי שדרור אמר שאני הבעלים וחזר צ'ק. אמרתי לו: 'אני? אני הבעלים של החברה?'. אז אמרתי לדרור שאם זה ממשיך אני פשוט אלך למשטרה, ואספר את כל מה שאני יודעת. אז הוא אומר לי: 'תזהרי כשאת הולכת ברחוב, תסתכלי אחורה'. אני ממש פחדתי, ברמה של אני מסתכלת מתחת לרכב, הוא מעורבב עם עבריינים, אני לא יכולה לדעת מה הוא יעשה לי. אני מאחל לך שלא יהיו לך ילדים, זה סגנון הדיבור, שתהיי לבד. הוא קרא לי הרבה פעמים עקרה. זה פוצע שמישהו שהיה איתך ורצה לבנות איתך משפחה אומר לך שלא תלדי ילדים". 

היועץ שלקח לי הכל (צילום: מתוך "המתחזים", קשת 12)
ממשיך להכחיש את הטענות נגדו. דרור גלר | צילום: מתוך "המתחזים", קשת 12

התמונה המדאיגה, שולחת את מערכת "המתחזים" לנסות ולהתעמת פעם נוספת עם גלר, במטרה לקבל ממנו תשובות. אבל גם המפגש הזה נגמר במרדף, שבמהלכו גלר מכחיש את הטענות נגדו ובורח מהמקום. "אני מציע לך להישאר רגע ולדבר איתי על ההתחזות שלך, על ההתנהלות שלך", מבהיר אתגר בעוד גלר מתחיל לרוץ, "אתה יכול לרוץ עד מחר, אני ארוץ איתך ואני לא אעזוב אותך, ואני אבוא שוב אליך, אתה תפסיק לעשות את מה שאתה עושה. אתה פוגע באנשים ואתה יודע את זה, אתה יכול לרוץ עד חדרה, אני איתך. אתה יכול לעמוד עכשיו מול המצלמה ולהתנצל מול כל האנשים שהתחזית ועקצת והרסת להם את החיים. אין לך בושה לעקוץ אנשים ולנסוע באוטו כזה? תתבייש לך דרור".

תגובתו של דרור גלר: "אם התחקיר שלך היה רציני, היית מזמין אותי לעימות עם הלקוחות. כולם לקחו ממני כסף בערימות אבל כשצריך להחזיר – עולות טענות על זיופים. אתה איש שומר חוק אבל מציג בכול התחקירים שלך צד אחד של המטבע. אני יכול לסתור הכול ולהוכיח אחרת, פשוט אין עם מי לדבר. לתשומת ליבך: אני לא מוטרד מהתחקיר, הכול בסדר".