סרט אימה. אין מילים אחרות לתאר את הסיוט שעבר על משפחת בטאט בשבע השנים האחרונות. דמות מסתורית גנבה את זהות בני המשפחה, התחזתה אליהם ברשתות החברתיות והפילה ברשתה נשים צעירות. תוך כדי, אותה דמות הטילה אימה על בני המשפחה וגרמה להם להרגיש לא בטוחים אפילו בין קירות ביתם.

שנים ש"המתחזים" הייתה במרדף אחרי האיש שמתחזה ל"נדב לוי". התלונות עליו נערמו במערכת. הוא תמיד דאג להיות צעד אחד לפני כולם, גם המשטרה לא הצליחה לאתר את זהותו האמיתית. הכל השתנה ביום שנועם מאיר, שהתכתבה עם אותו מתחזה מתוחכם וערמומי, פנתה לחיים אתגר במטרה לשים לזה סוף.

כשנדב פנה לנועם באינסטגרם, הוא הציג את עצמו כחייל קרבי המשרת ביחידת יהל"ם ומתגורר בקיסריה, לבדו. לדבריו, הוריו "לא בתמונה" אך הוא נמצא בקשר קרוב עם שני אחיו - לי ומיקה. בין נועם ונדב התפתחו שיחות נפש עמוקות, במהלכן נדב חשף את סיפורו האישי. "הוא סיפר שעבר ילדות מאוד קשה, הטרדות מיניות עד כדי אונס ממש מאבא שלו", תיארה נועם, "הוא סיפר גם שאמו חולת סרטן". את הפרטים הללו נועם אימתה באמצעות אחיו של נדב, שמחזיקים בעצמם בחשבונות אינסטגרם פעילים מאוד.

>> הפרק המלא של "המתחזים" זמין עכשיו ב+12

לאחר שפגישה ראשונה בין השניים התמסמסה, נדב הכועס הודיע לנועם כי הוא יוצא לפעולה ברצועת עזה. אחרי שלא שמעה ממנו יומיים, אחיו פרסם סטורי מטלטל שבו חשף כי נדב נפצע בפעולה ומאושפז בבית חולים. נועם המודאגת קיבלה עדכונים שוטפים ממיקה ולי, שלדבריהם לא עזבו את מיטתו בבית החולים. בשלב זה, החלה להבין שמשהו אינו כשורה: "איך יכול להיות שחייל צה"ל נפגע ולא פרסמו את זה בחדשות? התחלתי לחשוד". נועם גילתה כי סרטונים שנדב שלח לה שבהם הוא שר ומנגן, שייכים בכלל לזמר יקיר לנקרי. היא חיברה את הנקודות והבינה שכמו עשרות צעירות לפניה, גם היא התכתבה עם מתחזה: "יכול להיות שיושב גבר בן 50-60 ומדבר איתי. הוא יודע עליי הכל, כולל איפה אני גרה ואיפה אני עובדת". נועם החליטה שהיא יוצאת לחשוף את המתחזה.

מערכת "המתחזים" פנתה למומחה הסייבר מתן בנרויו אשר מצא כי הפרופילים המזויפים של משפחת "לוי" קשורים זה לזה, כמו גם פרופילים נוספים שיצר המתחזה על מנת שיעקבו אחרי בני המשפחה ויצדיקו את האמינות שלו, מה שנקרא בעגה המקצועית "מלכודת דבש". אולם, זהות המתחזה טרם פוצחה בשלב הזה: "הבן אדם משתמש ברשת וירטואלית פרטית, ממנה הוא גולש לאינטרנט הכללי. אין לנו שום אפשרות לדעת מי הבן אדם עצמו. הוא יודע בדיוק מה הוא עושה על מנת לטשטש את העקבות שלו - טכנולוג, ערמומי, יודע לעשות חיים קשים לאנשים כמוני, שמנסים לעלות עליו".

איך השיג אותו מתחזה מתוחכם את התמונות והסרטונים של משפחת בטאט: האב איציק, האם קרינה ושלושת ילדיהם - שיר, לי ומיקה? שנים שהיה הצל שלהם: עקב אחריהם, תיעד אותם וגנב את זהותם. "מישהו עוקב אחרי החיים האישיים שלנו ומתעד את זה", סיפר שיר, שהסטוקר אף תיעד אותו בתוך הבסיס הצבאי שבו משרת.

נועם (צילום: מתוך "המתחזים", קשת 12)
"יודע עליי הכל, כולל איפה אני גרה ואיפה אני עובדת" | צילום: מתוך "המתחזים", קשת 12

קרינה סיפרה כי, "לפני כמה שנים חליתי בסרטן. העליתי לרשת תמונה עם הלוק החדש. המתחזה עשה סטוקינג ושילב את זה בתוך הסיפור שלו. הילדים עברו תקופה קשה בגלל זה כשהיו קטנים, ופתאום בא בן אדם והוציא את זה בחזרה החוצה. נהיינו נורא חשופים פתאום". לדברי לי, "הוא השתמש בכל מיני נקודות שחורות שקרו לנו בחיים, וניצל את זה בשביל להתמסכן ולקבל מה שהוא רוצה".

חיי המשפחה אינם חיים מאז שהמתחזה פלש לחייהם. "אני מסתכל ימינה ושמאלה, חושב שאולי הוא מצלם אותי עכשיו", תיאר לי, "זה מפחיד, הוא מגיע לכל מקום. יכול להיות שאפילו בבית הוא שומע אותנו. בכל פעם הוא פורץ גבול אחר ואומר לך: 'אני יכול יותר מזה, אני יכול להפתיע אותך. אני יותר ממה שאתה חושב'. אי אפשר לעצור אותו, הוא לא מפחד מאף אחד". מיקה הוסיפה, "אני כל הזמן חושדת בחברים חדשים וישנים. יש תחושה שמישהו מאחורייך תמיד, מסתכל. זה מלחיץ. מי יכול לעשות דבר כזה?". בני המשפחה פנו למשטרה שפתחה בבדיקה, אך החקירה הסתיימה ללא תוצאות והתיק נסגר.

לבקשת "המתחזים", נועם קבעה פגישה עם המתחזה במטרה לתפוס אותו על חם. אלא שהפגישה לא התקיימה בסוף, לטענת נדב הכועס באשמת נועם - והמערכת שינתה כיוון. בשיתוף רוני הקונדיטורית, הכינו למתחזה פיתיון - קופון למארז עוגיות מפנק כ"פיצוי" על הפגישה שלא הייתה. נדב קפץ על המציאה והזין את הקופון באתר. רוני ביקשה שיצרף מספר טלפון לתיאום משלוח. המערכת פתחה "חברת שליחויות" וביקשה מנדב את כתובתו. הוא מסר כתובת בפתח תקווה, לא רחוק מאיפה שמתגוררת משפחת בטאט. שליח מצויד במצלמה נסתרת פגש בכתובת הזו את מי שנחשפה כמתחזה - נעם קקון, בת 20 מפתח תקווה.

משפחת בטאט (צילום: מתוך "המתחזים", קשת 12)
"זה מפחיד, הוא בכל מקום. יכול להיות שאפילו בבית שומע אותנו" | צילום: מתוך "המתחזים", קשת 12

נועם לא זיהתה את קקון, אך כשיצרה קשר עם הקורבנות האחרות התמונה החלה להתבהר. בספר המחזור של שיר בטאט, התגלה כי קקון למדה איתו בשכבה. ראיית הזהב הייתה תמונה שנדב העלה לאינסטגרם במהלך חופשה בקפריסין, בדיוק באותו הזמן שקקון הייתה במקום והעלתה תמונה שצולמה באותו חדר בדיוק.

דנה, מהנשים שנפגעו על ידי קקון, התנדבה לפגוש אותו ולהתעמת איתו מול המצלמות. קקון זומנה לחדר ישיבות, כשהיא בטוחה שמדובר בריאיון עבודה תמים. היא לא ידעה שהחדר מרושת במצלמות, שהמראיינת זו דנה ושחיים ממתין בחדר הסמוך. כשקקון נכנסה לחדר הישיבות ונשאלה על עצמה, בחרה להציג את עצמה כך: "אני מאוד ממוקדת מטרה. אם ארצה משהו, ככל הנראה אעשה הכל בשביל להשיג אותו. אני ממש לא רואה בעיניים".

דנה הטיחה בקקון כי היא יודעת שהתחזתה לנדב ופגעה בה ובנשים נוספות. קקון הכחישה בתוקף: "אני לא קשורה לדבר הזה. לפני שנתיים הייתה חקירה במשטרה. ישבתי עם החוקר, הוא דיבר איתי על הכל. בכיתי לו שם את החיים. אחרי שלושה שבועות החזירו לי את הטלפון ואמרו: 'וואלה, נשמה, אין לך כלום. לא מצאנו כלום'. שחררו אותי ולא פנו אליי עם הנושא הזה יותר לעולם. אני לא בקשר עם שני האחים האלה. אני רואה אותם לפעמים ברחוב כי הם שכנים שלי, אבל התעלמות מוחלטת. אין לי שום דבר איתם. הם חסומים אצלי בטלפון, באינסטגרם - בכל פלטפורמה אפשרית", טענה.

קקון המשיכה להכחיש, גם כשדנה הראתה לה את התמונה הזהה מקפריסין ואת תיעוד קבלת העוגיות. "לא הזמנתי שום עוגיות, את יכולה להסתכל בעובר ושב שלי", הציעה, "אין לי מה להתוודות, אני הכי אמיתית. לא משקרת. לא עשיתי שום דבר. חוץ ממך, אף אחד לא פנה אליי בשנים האחרונות בנושא הזה. את הראשונה שזה קורה לי איתה. אם קרה לך משהו איתו, אני באמת לא קשורה לדבר הזה".

שיר בטאט ונעם קקון (צילום: מתוך "המתחזים", קשת 12)
למדו יחד באותה השכבה. שיר בטאט והמתחזה נעם קקון | צילום: מתוך "המתחזים", קשת 12

תוך כדי שהיא נמצאת בחדר עם דנה, קקון מחקה את הפרופיל של נדב לוי. בשלב זה חיים נכנס לחדר והתעמת איתה גם כן. הוא דרש לדעת האם נשלחו אליה תמונות אינטימיות מנשים צעירות שהייתה איתן בקשר: "יואו, אמא'לה, מאיפה נפלתם עליי? לא הגיע אליי שום דבר. בחיים לא הייתי קשורה לדברים כאלה". קקון ביקשה לעשות שיחת טלפון, יצאה מהחדר ולא חזרה. דנה הרגישה שסגרה סוף סוף מעגל: "היא עבדה עליי כל השנים האלה. לא חשבתי שהיא תהיה ככה. היא נורא נלחמה, שיקרה בפנים. הייתה בהכחשה. זה שהיא הייתה בכוח, זה רק הוכיח לי שזאת היא. זו סגירת מעגל בשבילי ובשביל הבנות האחרות שנפגעו. מישהו היה צריך להפסיק את המגפה הזאת שלה".

חיים חשף בפני משפחת בטאט את זהות המתחזה. שיר נזכר בקקון, שלמדה איתו בשכבה. "לא מבין מה יצא לה מזה, למה דווקא אני. מה היא חיפשה? מה זה תרם לה, למרר ככה לאנשים את החיים, להמציא שקרים, לרדוף אחרי אנשים? בחיים לא דיברתי איתה, לא פניתי אליה. לא היה בינינו כלום. למה היא הייתה נחושה לעשות לי רע?". נועם, שיצאה למסע הזה עם חיים, סיכמה: "אני מסופקת, ירדה לי אבן מהלב. משפחת בטאט קיבלה את החיים שלה בחזרה, ומעבר לזה נשים ילמדו להיזהר ברשת - וזה מה שחשוב. זה לא בשבילי, זה בשביל הבנות. החשבון של נדב לוי מחוק, לא יהיו יותר קורבנות בסיפור הזה".

תגובת נעם קקון: "הנני שבה ומכחישה את הטענות המפורטות כלפי. אכן נחקרתי בתחנת המשטרה, אך משטרת ישראל סגרה את התיק כנגדי. מדובר אפוא בתחקיר שנועד לפגוע בשמי הטוב, בעתידי, במשפחתי ולהשחיר את פני. לא אתן יד לניהול משפט שדה בתקשורת ובמדיה החברתית".