כשאהבה היא עיוורת - מידי: רגשות חזקים, בעיקר כאלה של אהבה רומנטית, הופכים אנשים להיות לפעמים בלתי מודעים לפגמים רבים של בני הזוג שלהם. כשאל המשוואה הזאת נכנס אדם לא ישר, שמנצל את הפרט הזה לטובתו, הסיטואציה עלולה מהר מאוד להפוך בעייתית ואף מסוכנת. בפרק חדש של "המתחזים", חיים אתגר הציג את סיפורה של חגית צור, שקיוותה למצוא את האחד שאהבה נפשה, אבל נפלה אל ידיו של נוכל מיומן שהביא אותה אל שברון מוחלט שאף הוביל לניסיון התאבדות מצמרר.

כשהיא התייצבה מול המצלמות לראשונה, ניתן לראות על חגית שעל אף הזמן שעבר, היא זזה באי נוחות ומרגישה מפוחדת. "הרבה אנשים שישמעו אותי יופתעו, הם מכירים אותי ולא יודעים. היו לי איומים שיבואו לפגוע בי ובילדים. הפחד ממנו הוא מהותי וטמון בי", מתארת צור את החשש מהאיש שהרס את חייה וכמעט הביא אל מותה.

חגית צור (צילום: מתוך "המתחזים", קשת 12)
צילום: מתוך "המתחזים", קשת 12

למה את מרגישה שחשוב לך להגיע ולספר את זה?
"כמוני יש עוד הרבה שנפלו במקום שבו הן היו מאוהבות, בנקודות החלשות שלהן. היום אני מבינה שאסור להתבייש ואין ממה גם, כי מי שצריך להתבייש זה הנוכל".

כמו לא מעט אנשים, צור ביקשה לעצמה אהבה חדשה. אחרי ארבע שנים לבד ושלושה ילדים, היא החליטה שהיא בשלה לזוגיות סוף סוף ומוכנה לחזור לשוק הפנויים פנויות של המגזר הדתי. "פנה אליי שדכן שראה את הכרטיס שלי והמליץ מאוד על אפרים אברהם. אמר שהוא מכיר אותו, שהוא בעל חברה, אדם ישר ומחפש קשר רציני. בחור שיודע לכבד את בת הזוג שלו. היו לו את כל הקריטריונים שחיפשתי ואת האמת שמבחינתי זה היה קליק ממבט ראשון. צחקנו, השיח זרם, הוא סיפר על הילדים שלו שלומדים במוסדות חרדיים, הראה לי תמונות שלהם. שידר חביבות, חום, שמחת חיים והכל הלך לפי הספר".

ואת מתחילה לחשוב שיכול להיות שזה האדם שחיפשת?
"כן".

את עושה בדיקה על השם הזה?
"תמיד אני עושה בגוגל, אבל אני לא חוקרת. לא היה כלום".

הפגשת אותו עם הילדים שלך?
"כן. הוא ידע לדבר עם כל אחד מהם בשפה שלו. הילדים שלי אהבו אותו, הם אמרו: 'קיווינו שנהיה משפחה'. הם מאוד רצו שנעשה יחד ערב קידוש. בשבילם זה היה משמעותי".

אפרים אברהם הציג את עצמו לחגית כאיש עסקים מצליח, שהקים חברה גדולה להשכרת מכוניות, עם צי מרשים של כלי רכב. מהר מאוד היא מבינה שהתאהבה באדם שמכור לגמרי לעבודה שלו. "הוא היה מספר לי איזה מכוניות הוא קנה, באיזה מחירים. אני זוכרת שפעם אחת דיברנו עד השעות הקטנות של הלילה, הוא הסתכל בטלפון ואמר שיש משהו דחוף והוא צריך לצאת. הוא רץ במהירות כאילו יש אזעקה או משהו כזה", היא משתפת.

את מתוסכלת מזה שהוא עוזב?
"אני דואגת, חוששת לו, מתבאסת. גם שואלת את עצמי אם אלו החיים שאני רוצה לנהל, כי זה התחיל להפריע לי באיזה שהוא שלב. אז הוא אמר: 'אסור לי להגיד לך את זה, אני רוצה לספר לך דברים'. אמרתי לו שזה יכול להפיל את הקשר, כי באיזה שהוא שלב זה הוציא לי את הסבלנות".

אחרי כמה מקרים כאלה בהם הוא נעלם ללא הסברים, אפרים התקשר לחגית כדי להזמין אותה לפגישה דרמטית, בה יחשוף את הסיבה האמיתית שמאחורי ההיעלמויות המסתוריות שלו. "הוא אמר שבגלל שהוא רוצה להיות איתי בקשר רציני, הוא רוצה לשתף אותי יותר בדברים שקורים איתו, ואז הוא מספר לי שהוא עובד במוסד", שיתפה בפרטי השיחה.

אפרים קניאס (צילום: מתוך "המתחזים", קשת 12)
צילום: מתוך "המתחזים", קשת 12


לצפייה בפרק המלא ב+12

כשהוא מספר את זה, על מה את חושבת?
"זה היה נשמע לי מוזר. אני זוכרת שאמרתי לו שיראה לי תעודה. אז הוא אמר שהוא יראה לי ואני אחתום על ויתור סודיות. הוא אמר שיש לו מפקדת שקוראים לה דנה גולן, הוא רוצה שאני אפגוש אותה, שהם עובדים יחד הרבה שנים והם חברים טובים. אם היה פיגוע, או חייל היה נהרג, הוא היה מתקשר אליי בוכה. זה ריגש אותי, חשבתי לעצמי שמדובר באדם רגיש. אדם שבגיל 44 עוד מקריב את החיים שלו וגם עובד קשה בחברה של השכירות רכב. ברור שאני מעריכה, זה כמו להעריך חייל שמגן עלייך".

כמו בכל סיפור אהבה קלאסי, החיבור בין חגית לאפרים מידי והרגשות לא מאחרים לבוא: "הוא היה בן זוג מושלם. היה לנו קשר שהייתי מגדירה אותו כקשר בריא. הייתה לי המון תקווה לקשר, לחיים, לדברים טובים שהולכים לקרות, חלומות שהולכים להתגשם. אני עובדת סוציאלית, המשכורת לא 'וואו', אז חיפשתי עבודה נוספת. הוא אמר: 'בואי תעבדי איתי. נהיה שותפים ואת תעזרי לי, כי אני עומד בפני הזדמנות פז ואם מישהו לא יעזור לי, אני לא אוכל לעשות את זה. מה שאת צריכה לעשות זה רק לפתוח חברה ואני אשלם לך משכורת'. אני זוכרת שיצאתי משם ממש מאושרת, לא ידעתי שהכל הולך להתנפץ בצורה הכי אכזרית בפנים".

בשלב הזה חגית המאוהבת הלכה בעקבות ההצעה של אפרים, והחליטה להיכנס למים העמוקים של עולם העסקים. היא משתכנעת לפתוח חברה שתהיה רשומה על שמה ובן זוגה יהיה ערב לכל ההלוואות. כך החוזה ביניהם נחתם. הוא הציע לחגית לקחת הלוואות שיושקעו בעסק ומבטיח בתמורה להעביר לה שכר חודשי ואת החזרי ההלוואות.

בחודשיים הראשונים הכספים מוחזרים והכל רץ, אבל חגית בכל זאת הרגישה לא רגועה: "אני לא אדם שלקח הלוואות עד עכשיו. אני אישה פשוטה, מה שיש לי, מזה אני חיה. אם הייתי רוצה לטוס לחו"ל אבל לא היה לי כסף, פשוט לא טסתי. בשבילי תוך שבוע לקחת סכום כזה של הלוואות, זה הכניס אותי ללחצים נפשיים".

כמה הלוואות לקחת?
"קשה לי לדבר על זה. בהתחלה לקחנו חצי מיליון וזה היה הרגע שבו נמחקה לי המחשבה לחלוטין. נכנסתי להכחשה מוחלטת של כל מה שקורה איתי, אמון של מאה אחוז שהכל יסתדר, ואז דברים התחילו להשתבש. פתאום התחלתי לקבל טלפונים שלצ'קים שלי אין כיסוי והיו גם איומים".

איזה איומים?
"שאם אני לא אעביר להם כסף, הם יבואו לפגוע בי ובילדים. אני זוכרת שהייתי מתקשרת לאפרים והוא היה אומר לי שאני סתם מפחדת והוא רק מאיים".

באיזה סכומים מדובר?
"מעל מיליון שקל. אחד העבריינים המוכרים אמר לי שיש אצלו 700 אלף".

כמה זה מלחיץ שעבריין בסדר גודל כזה, דורש את פרעון הצ'קים כך או אחרת?
"מאוד. כשנגמר הכסף בבנק, אז נגמר. אם צריך חלב אי אפשר לקנות. הסתובבתי כמו זומבי, עושה מה שאני יכולה, לא מצליחה לאכול או לשתות, אפילו להתייחס לילדים. מפחדת לספר לחברות שלי מה קורה. התביישתי, הבנתי שאני מסובכת אבל לא הבנתי כמה".

סיפרת לילדים?
"כשהסיפור התפוצץ כן. סיפרתי בקטנה בהתחלה שאפרים גנב ממני כסף, עשה עוקץ".

איך הם לקחו את זה?
"קשה. הם אהבו אותו. הוא הבטיח להם שהם יעשו טיולים יחד. גם להם התנפצה התקווה".

בנקודה שבה הכל התפוצץ, חגית החליטה לחזור אל ההתחלה. היא פנתה אל השדכן שרק לפני כמה חודשים הציג לה את הבחור שעקץ אותה במיליון שקלים, בתור מציאה של פעם בחיים. "אמרתי לו שזאת חגית החברה של אפרים. התחלתי לבכות, אמרתי לו שאני לא יודעת מה קורה והוא השאיר אותי בלי שקל בבנק. החלטתי להתקשר גם לרב שלו, שלאורך כל התקופה שהיינו ביחד, כל ציוץ הוא היה מתקשר אליו. הרב לקח נשימה עמוקה ואמר: 'את יודעת שיש לו עבר? הוא ישב בכלא על הונאות'. אבל בדקתי בגוגל ולא ראיתי כלום עליו".

בעקבות השיחה עם הרב, זהותו האמיתית של אפרים נחשפה סוף סוף לראשונה בפני חגית. שם המשפחה שלו הוא אינו אברהם, אלא קניאס. יחד עם השם מתגלה גם התואר המפוקפק בו הוא מחזיק: שיאן ההופעות של "כלבוטק" בזמנו. כשהוא שומע שאחד הנוכלים הגדולים ביותר שפגש ממשיך לפעול, רפי גינת בכבודו ובעצמו מגיע לדבר עם חיים אתגר.

מוכר לך השם אפרים קניאס?
"הוא היה אביר ההופעת של 'כלבוטק'. עשינו נדמה לי 3 או 4 תחקירים עליו. ההתחלה שלו הייתה בינואר 2005, אז היה אפי קניאס הבעלים של חברת מחשבים שמכרה ציוד באינטרנט. עשרות לקוחות, ספקים ונותני שירות נעקצו אצלו בעשרות אלפי שקלים. בפעם השנייה הוא נחשף בתרגילי נוכלות של קניית דירה, מכירת רכבים ופיזור צ'קים. חולפות כמעט שנתיים ובפעם השלישית הוא מציג את עצמו כיזם שעסקיו חובקים עולם".

רפי גינת (צילום: מתוך "המתחזים", קשת 12)
צילום: מתוך "המתחזים", קשת 12

מפתיע אותך שהאיש מגיע אלייך שוב ושוב?
"בהתחלה כן. היו משפטים והוא היה תקופה במאסר, אבל כל פעם צץ מחדש בעניינים אחרים לגמרי. יש כאלו שכנראה לא נגמלים ואם הוא מופיע גם אצלך, זה כנראה בדמו. הוא היה מגיע לאולפן ומחרטט אותנו. אחרי 3 פעמים הוא שינה את השם שלו והפך לחרדי, כי הם לא צופים בטלוויזיה ולא ראו כל מה שעשה בעבר. יש לו מקצוע חדש, חזות חדשה ופראיירים חדשים. עלינו עליו גם בחזות החדשה".

אצלנו הוא הפך להיות גיבור ביחידה סודית, שנלחם למען המדינה.
"מגיע איזה שלב שיש גבול. ברגע שהוא מערב את העניין הכי רגיש שיש, זה מגעיל".

המתחזה אפרים קניאס, השאיר את חגית לא רק עם חובות קשים ללא מענה ועזרה, אלא במצב נפשי בלתי אפשרי שהוביל אותה להחלטה קשה מנשוא: "אין דבר בעולם שאדם עובר, שיכול להכין אותו אל הרגע הזה. זה אובדן לכל דבר, כמו שיתקשרו להגיד לך שמישהו קרוב אלייך נפטר, זה לגלות שהאדם שהיית איתו הוא לא האדם הזה, זה מחרפן את הנפש. מה אני עושה עם הגעגוע הזה? למי אני מתגעגעת? זה משהו שקשה לתפוס אותו, כי הייתה שם אהבה. הייתי מאוהבת בעבריין מורשע. אני מתחילה לשחזר סיטואציות אמיתיות, שהיינו כנים אחד עם השני ואחד המשפטים שהוא תמיד היה אומר לי: 'אני בחיים לא אפגע בך'. לא הבנתי למה הוא היה אומר את זה, הוא מחבק אותי ותוך כדי שם לי סכין בגב".

מה עושים?
"רוצים למות. זה הפתרון הכי טוב, להיעלם".

המשפט שתיארה חגית, היה לחלוטין אמיתי מבחינתה. חצי שנה אחרי שהוא חסום אצלה, אפרים מקבל הקלטה מצמררת: "אני פשוט חייבת לסגור מעגל לפני שאני הולכת. שתדע שמאוד אהבתי אותך, אפילו אם אתה נוכל ורמאי. תדע לך, לא סתם גנבת ממני, אתה ריסקת לי את הנפש. מה אני אמורה לעשות עם החובות האלה? למכור את הבית ולגור ברחוב? אין לי מה להגיד לך, כל הכבוד אתה גאון. לקחת לשלושה ילדים אמא, אני לא רוצה את החיים האלה יותר. זהו, כמה כדורים ואני מגיעה למנוחה ולנחלה. להתראות".

למרבה המזל, ניסיון ההתאבדות שלה נכשל. בני משפחתה של חגית גילו אותה בדירתה כשהיא ללא הכרה והזמינו למקום אמבולנס. בבית החולים כשהיא מבריאה מהאירוע, היא קיבלה החלטה לשקם את החיים שניצלו: "זו הנקודה בה אני מבינה שאני צריכה לקבל שליטה על החיים שלי ולא להיות בחוסר אונים. הבנתי שלהילחם ולהחזיר את החיים שלי למסלול נורמטיבי, זה לא משהו שאני יכולה לעשות לבד".

אודטה שוורץ (צילום: מתוך "המתחזים", קשת 12)
צילום: מתוך "המתחזים", קשת 12

כדי לא לעבור את השיקום הזה לבד, החליטה חגית לפנות למי שלפני כמעט עשור הופיעה בפרק הראשון של "המתחזים", וחשפה איך בן זוגה התחזה לאיש מוסד ורימה אותה במיליונים: אודטה. היא מקבלת הודעה מחגית שעברה בדיוק את אותו הדבר, והקשר המיוחד שמתפתח בין שתיהן, הצליח להוציא את חגית מהמצב הנפשי הקשה שנקלעה אליו.

ההתכתבות איתה עזרה לך?
"מאוד. הייתי נכנסת אליה כל פעם וקוראת מחדש".

השתיים נפגשו מול המצלמות, וחגית ניצלה את ההזדמנות כדי להודות לאודטה שוב באופן אישי: "אני רוצה לשתף אותך שכתבת לי דברים שהייתי צריכה לשמוע. זה מה שהייתי צריכה כדי לעמוד על הרגליים, לפעמים אדם נותן דבר קטן למישהו אחר אבל בשביל הצד השני זה דבר מאוד גדול. כל כך איבדתי את האמון והביטחון בעצמי". אודטה השיבה לה: "כי את משחזרת לאחור. האימון שלי לעצמי השתקם ביום שהחזרתי על זה כתאונה. תאונות קורות וזה לא מעיד על השכל שלי, זה שיעור וזה הכל".

אודטה המשיכה ושיתפה את חגית על התקופה בה הבינה כי היא חיה עם נוכל: "בהתחלה הרבצתי לעצמי. איך יכולתי להיות כזאת סתומה? אבל אז לא הסכמתי להיות בזה יותר. כי זה היה שיעור. הבושה עוברת צד, זה סיפור עליו ולא עלייך. את אדם, רק אלוהים לא טועה. צריך לקבל את זה בהשלמה, אבל עם רעיון איך יוצאים מפה, כי אי אפשר להיתקע בזה. במקרה שלי, הדבר הטוב שקרה לי בעקבות הנוכל שלי, זה שנבטה בי אהבה עצמי ללא פשרות. לשים את עצמי בסדר עדיפות ראשון, כי אם היה לי את זה אז, הוא לא היה קורה לי. הייתי יודעת לשמור על עצמי ושזה לא מתאים וטוב. אני רק אגיד דבר אחד, מעכשיו החיים שלך הולכים להיות רק יותר טובים. כשאנחנו יודעים יותר, אנחנו פועלים יותר טוב".

השיחה עם אודטה חיזקה את חגית והפיחה בה רוח חדשה. "זה המקום שאני רוצה להיות בו, להילחם ולא להרגיש קורבן. מה שחשוב לי זה שאנשים ידעו להיזהר ממנו. הלוואי שכשאני הייתי איתו, היו עושים עליו תוכנית, כי גם לפניי הוא עקץ", היא מסבירה ומחליטה לכתוב פוסט כדי למצוא נפגעים נוספים של אפרים.

הקורבנות של אפרים (צילום: מתוך "המתחזים", קשת 12)
צילום: מתוך "המתחזים", קשת 12

בחדר אחד היא הצליחה לאגד כמעט עשרה נפגעים נוספים של האיש בו התאהבה והרס את חייה. מכולם יחד הוא הוציא לא פחות מ-6 מיליון שקלים, כל אחד בדרך אחרת. החל מפתיחת עמותות תרומה מזויפות, לקניית רכב והבטחות עבודה שקריות. הוא נעצר ומשוחרר, אך מאז הוא מסתובב חופשי כשאף אחד לא מפריע לו לאתר קורבנות חדשים. "בעיניי הוא לא גנב. הוא רוצח נפשות ואני רוצה שהוא יפסיק לעשות את זה. היום החוב שלי סביב מיליון והפחד הגדול שמלווה אותי כל השנה זה שאני אשאר בלי קורת גג לילדים", מסכמת חגית את התרמית.

חיים אתגר החליט למצוא את המתחזה אפרים קניאס, על מנת להתעמת איתו ולנסות להשיג תשובות על הסיבה שבגללה הוא ממשיך לרמות ולנצל אנשים במשך שנים. המפגש בין השניים לא הולך חלק ואף נגמר באלימות כשקניאס מקלל ודוחף את אתגר ממנו וסוגר את הדלת. הוא לא מכחיש את האירועים, אך גם לא מודה באשמה או מתנצל.

תגובת פרקליטו של אפרים קניאס, עו"ד ליאור כספי:

"אין אלא להצטער על הטענות המשונות והמופרכות אשר מועלות כלפי מרשי. בהתנהלות בין מרשי לבין הגב' צור לא נפל רבב, וניכר כי אותה גב' מנסה להפוך את היוצרות ולהצטייר כ'גוזק הנגזל' מסיבותיה שלה וזאת באופן 'מוזר' רק כאשר מרשי החליט לנתק עימה קשר. מיד עם היוודע הדבר, החלה גב' צור במסע הכפשות והשמצות כלפיו, כאשר אף משטרת ישראל סברה כי אין ממש בטענותיה וסגרה את התיק בעקבות תלונת שווא שהגישה נגדו. כעת, הגב' צור מוליכה שולל גם אתכם בטענות סרק על ניסיונות התאבדות כביכול והכל על מנת להקצין את מצבה באופן מדומה, ובניסיון להתחמק מחובותיה. משכך הם פני הדברים, מצער כי תוכניתכם אשר, כביכול, מתיימרת להציג מצג לצופים שהינה פועלת בשם הצדק עושה בדיוק את ההפך, דורסת ופוגעת בזכויות האזרח תוך ניצול ציני של כוחכם.

גם הטענות בקשר לתוכנית "כלבוטק" מתבססת על נתונים שקריים ומסולפים. מיותר לציין כי מדובר על טענות מלפני 24 שנים, אבל מה מפריע לתוכנית מכובדת כשלכם לכבס אותן שוב. לגבי האדונים פסטונוביץ, דובינסקי וקובוביץ הרי שהינם נחקרים בתיק משטרתי, שתוצאות החקירה טרם התפרסמו, ולכן מרשי מנוע מלשבש הליכי חקירה ומוטב אילו גם אתם הייתם נמנעים מלסלף עובדות שנמצאות תחת חקירה. באשר למר ווינברג ומר קרייזמן מדובר באירועים מלפני 4-5 שנים שלא היה בהם דבר וחצי דבר".