תחקיר "המתחזים" ששודר ביום חמישי האחרון בערוץ 12 אודות המתחזה נעם קקון, עורר תגובות רבות. כפי שנחשף ב"האויב מבפנים", סרטו של חיים אתגר, במשך שבע שנים קקון גנבה את זהות בני משפחת בטאט, עקבה אחריהם, התחזתה אליהם ברשתות החברתיות והפילה ברשתה נשים צעירות. לפני שנים הוגשה תלונה במשטרה במסגרתה נחקרה קקון, אך החקירה לא הניבה דבר.

כעת נודע ל-mako כי משפחת בטאט החליטה להגיש תלונה חדשה במשטרה נגד קקון וכי תפעל נגדה גם בהליכים אזרחיים. אם המשפחה, קרינה בטאט, מסרה בשיחה עם mako: "אנחנו מגישים תלונה וניקח גם תביעה אזרחית, זה המסע החדש שלנו. אנחנו למודי ניסיון ולא לגמרי חושבים שזהו זה. אנחנו לא בטוחים שזה נגמר".

"ככה היה גם פעם קודמת, אבל המשטרה חקרה אותה ושלחה אותה הביתה. היא (קקון) אומרת שזה נסגר מחוסר ראיות, מה שלא נכון. אחרי חודשיים-שלושה היא פתחה עוד הפעם (את הפרופילים המזויפים). אנחנו לא רוצים להיות שם שוב, אנחנו באמת רוצים לשים את זה מאחורינו".

איך התחושות בעקבות שידור הסרט?
"יש הקלה כזאת. זה הגיע להרבה אנשים, לא חשבנו שיהיה לזה כזה הד. יש המון תמיכה וחיזוק בכל מיני מקומות, כמו בדף הפייסבוק של השכונה. אתמול הייתי בקניון, אנשים ניגשים ואומרים: 'רוצים לחבק אותך ולחזק אותך'. ההדים מאוד טובים. השגנו את המטרות שלנו ועכשיו אנחנו יוצאים למסע ההמשך, להביא את המשטרה להתערב".


במשך שנים מערכת "המתחזים" הייתה במרדף אחרי מי שהתחזתה ל"נדב לוי", אך המתחזה תמיד דאגה להיות צעד אחד לפני כולם. אפילו המשטרה לא הצליחה לאתר את זהותה האמיתית. הכל השתנה ביום שנועם מאיר, אחת הנפגעות, פנתה לחיים אתגר ו"המתחזים" במטרה לשים לזה סוף ולתפוס אותה.

נדב הציג את עצמו כחייל קרבי המשרת ביחידת יהל"ם ומתגורר בקיסריה, לבדו. לדבריו, הוריו "לא בתמונה" אך הוא נמצא בקשר קרוב עם שני אחיו - לי ומיקה. בין נועם ונדב התפתחו שיחות נפש עמוקות, במהלכן נדב חשף את סיפורו האישי: "הוא סיפר שעבר ילדות מאוד קשה, הטרדות מיניות עד כדי אונס ממש מאבא שלו. הוא סיפר גם שאמו חולה בסרטן", תיארה נועם. את הפרטים הללו אימתה נועם באמצעות אחיו של נדב, שבעצמם החזיקו בחשבונות אינסטגרם פעילים מאוד - אותם ניהלה המתחזה.

שנים שהמתחזה הייתה הצל של בני משפחת בטאט: האב איציק, האם קרינה ושלושת ילדיהם - שיר, לי ומיקה: עקבה אחריהם, תיעדה אותם וגנבה את זהותם. בני המשפחה פנו למשטרה שפתחה בבדיקה, אך החקירה הסתיימה ללא תוצאות והתיק נסגר. בזכות תרגיל מתוחכם שערכה מערכת "המתחזים" בשיתוף נועם מאיר, באמצעות משלוח עוגיות שנשלח ל"נדב לוי", נחשפה זהות המתחזה: נעם קקון, בת 20 מפתח תקווה.

בספר המחזור של שיר בטאט, התגלה כי קקון למדה איתו בשכבה. ראיית הזהב הייתה תמונה שנדב העלה לאינסטגרם במהלך חופשה בקפריסין, בדיוק באותו הזמן שקקון הייתה במקום והעלתה תמונה שצולמה באותו חדר בדיוק. דנה, מהנשים שנפגעו על ידי קקון, התנדבה לפגוש את קקון ולהתעמת איתה מול המצלמות.

"אני לא קשורה לדבר הזה", טענה קקון בעימות מול דנה, "לפני שנתיים הייתה חקירה במשטרה. ישבתי עם החוקר, הוא דיבר איתי על הכל. בכיתי לו שם את החיים. אחרי שלושה שבועות החזירו לי את הטלפון ואמרו: 'וואלה, נשמה, אין לך כלום. לא מצאנו כלום'. שחררו אותי ולא פנו אליי עם הנושא הזה יותר לעולם. אני לא בקשר עם שני האחים האלה. אני רואה אותם לפעמים ברחוב כי הם שכנים שלי, אבל התעלמות מוחלטת. אין לי שום דבר איתם. הם חסומים אצלי בטלפון, באינסטגרם - בכל פלטפורמה אפשרית".

משפחת בטאט (צילום: מתוך "המתחזים", קשת 12)
בני משפחת בטאט | צילום: מתוך "המתחזים", קשת 12

קקון המשיכה להכחיש, גם כשדנה הראתה לה את התמונה הזהה מקפריסין ואת תיעוד קבלת העוגיות על ידה. "לא הזמנתי שום עוגיות, את יכולה להסתכל בעובר ושב שלי", הציעה קקון, "אין לי מה להתוודות, אני הכי אמיתית. לא משקרת. לא עשיתי שום דבר. חוץ ממך, אף אחד לא פנה אליי בשנים האחרונות בנושא הזה. את הראשונה שזה קורה לי איתה. אם קרה לך משהו איתו, אני באמת לא קשורה לדבר הזה".

תוך כדי שהיא נמצאת בחדר עם דנה, קקון מחקה את הפרופיל של נדב לוי. בשלב זה חיים נכנס לחדר והתעמת איתה. הוא דרש לדעת האם נשלחו אליה תמונות אינטימיות מנשים צעירות שהייתה בקשר עימן: "יואו, אמא'לה, מאיפה נפלתם עליי? לא הגיע אליי שום דבר. בחיים לא הייתי קשורה לדברים כאלה", הכחישה.

תגובת נעם קקון: "הנני שבה ומכחישה את הטענות המפורטות כלפי. אכן נחקרתי בתחנת המשטרה, אך משטרת ישראל סגרה את התיק כנגדי. מדובר אפוא בתחקיר שנועד לפגוע בשמי הטוב, בעתידי, במשפחתי ולהשחיר את פני. לא אתן יד לניהול משפט שדה בתקשורת ובמדיה החברתית".