הוא פועל מתחת לראדר כבר שנים ארוכות. מתחזה נועז שמסמן את הדמויות הבכירות במדינה, מצליח לקבל לידיו מאות אלפי שקלים ואז נעלם. אבל המתחזה מיכאל זרגרוב לא הביא בחשבון אישה אחת, יוליה יאקוטובה, שנשבעה לחשוף אותו ויצאה למסע מטורף שבסופו היא הצליחה במקום שבו האנשים החזקים בישראל כשלו.

כבר שנתיים שיאקוטובה מאחורי זרגרוב. עוקבת אחרי כל צעד של האדם שבגד בה, המתחזה שהיה פעם חברה הטוב אבל ריסק את חייה. הוא היה השכן החביב מעבר לכביש, הכיר את כל משפחתה, וסיפר להם על הצלחותיו בעולם הנדל"ן. הם, מנגד, החליטו לשתף אותו בקשיים שלהם לשלם את שכר הדירה הגבוה ולפתע זרגרוב שלף הצעה ששינתה את חייהם.

>> צפו בפרק המלא של "המתחזים" ב+12

"הוא אמר שבוריס (בעלה) הוא אדם נכה ולכן אנחנו צריכים לקבל דירה מעמידר", מספרת יאקוטובה מול מצלמות "המתחזים", "הוא שאל אותי 'למה את לא פונה אלי? את כמו אחותי והילדים שלכם כמו הילדים שלי. הוא בא לבית שלנו עם מסמכים, ראיתי את הסמל של עמידר עם הפרטים שלי ושל בעלי, תעודות זהות והכל".

העברת לו כסף?
"35 אלף דולר, את כל הכסף שלנו".

על פי דבריה של יאקוטובה, באותם ימים זרגרוב היה נוהג להגיע עם מסמכים על מנת שהיא ובן זוגה יחתמו עליהם, וכשהגיע הרגע הוא הציג בפניהם את מה שאמור היה להיות ביתם. "הוא עצר ליד איזה בניין, אמר שזאת קומה רביעית עם מעלית ומרפסת. עוד יותר התרגשנו, כבר חשבתי על השיפוצים, על איזה רהיטים אני אקנה. הייתי כבר בתוך הדירה".

בשבועות הבאים, זרגרוב לחץ על יוליה להעביר לו עוד עשרות אלפי דולרים, כל פעם בגלל סיבה אחרת. היא, לא חשדה בדבר. "התחלתי לפתוח את הפיקדון של הילדים, את כל החסכונות שהיו לי בבנק", היא מספרת, "לקחנו גם מחברים".

אלא שאז הגיעה השיחה ששינתה את התמונה מקצה לקצה. "הוא התקשר ואמר שזה לא מסתדר. ישר אמרתי: 'מה עם הכסף?', הוא אמר 'אני עוד מעט נפגש עם הבן אדם, הוא צריך להחזיר לי את הכסף. הבן אדם פשוט נעלם".

יוליה יאקוטובה (צילום: מתוך "המתחזים", קשת 12)
צילום: מתוך "המתחזים", קשת 12

זרגרוב עזב את השכונה עם משפחתו, אבל יוליה לא וויתרה. היא הצליחה לאתר את אימו והגיעה למקום העבודה שלה. אמו, מנגד, לא ממש הופתעה מהמעשים של בנה ואף החליטה להתקשר אליו בנוכחותה ולפתור את העניין. "הוא לקח 420 אלף שקל, הכניס אותנו לחובות", נשמעת יוליה אומרת לאם בדמעות והיא מגיבה: "הוא עושה לכולם את זה, אני רועדת, משתגעת כשמספרים לי את זה".

בשיחה נשמעת האם מטיחה בבנה כי היא זו שתפנה לבסוף למשטרה. "אני הולכת להגיש עליך תלונה, אני הולכת יחד איתה", היא אומרת, "אני מצטערת אני לא יכולה יותר, הרגת אותי ואת אבא שלך. אני מבקשת שתביא את הכסף".

הלכת למשטרה?
"פנינו למשטרה. סיפרו שהוא עקץ המון אנשים, שאני לא היחידה. אמרו לי: 'אנחנו לא מבטיחים כלום, יש עוד אנשים לפנייך'. אם משטרת ישראל לא יכולה למצוא את הבן אדם, אז אני אמצא אותו".

יוליה התחילה לחקור את עברו של זרגרוב, וגילתה מהר מאוד שהשכן שנעלם הוא למעשה מתחזה שפועל כ-15 שנים עם רקורד ארוך של עבירות הונאה. ככל שהיא התעמקה, היא גילתה עוד ועוד אירועים שאליהם נקשר שמו - ויותר מכל מקרה התחזות אכזרי במיוחד שטלטל אפילו את חוקרי המשטרה.

שמו של מיכאל זרגרוב עלה לראשונה לפני 14 שנים, בשנת 2009. אז הוא יצר קשר עם אמה של שקד שלחוב ז"ל, נערה שנורתה למוות בניסיון חיסול שהשתבש. שני החשודים ברצח נשלחו למאסר, אך לאחר שש שנים הם שוחררו לפתע מפאת חוסר ראיות. "20 דקות לאחר שידור הכתבה של שחרור החשודים ברצח, מקבלת אילנה שלחוב שיחת טלפון מאדם שהתחזה לקצין משטרה. הוא אומר לה שהוא מזועזע מכל המקרה, איך שהם שיחררו את הרוצחים, ומספר כי: 'יש בידי חומרים שלא הגיעו לידיעת הפרקליטות ואם היו מעבירים את החומרים האלו, זה היה משנה את כל התמונה והחשודים ברצח לא היו משתחררים", אומר רס"ב יצחק חאלאויה ימ"ר לכיש. 

וזה עולה כסף?
"בשלב הראשוני הוא לא דיבר איתה על כסף. הוא דיבר איתה על כך שהוא צריך דיסקים ומחשב על מנת להעתיק את כל החומרים שנמצאים במשטרה. למחרת בבוקר הוא הרים אליה טלפון, אמר שקיבל את ההסכמה משני השותפים שלו וכי היום בערב הם רוצים להתחיל את החומרים שקיימים. אז הוא אומר כי זה אמור לעלות סכום כסף שאין באפשרותם להוציא, וכי הוא מאוד מתבייש שהוא צריך לבקש ממנה כסף לטובת העניין הזה".

אילנה שלחוב נפגשה עם זרגרוב והעבירה לו אלפי שקלים. אבל כשהוא רצה יותר, אילנה ביקשה להתייעץ עם בעלה וזרגרוב נעלם. האם הבינה כי היא נפלה קורבן למתחזה והתלוננה במשטרה. "ההתקשרות שלהם התבצעה דרך מספר טלפון והצלחנו לאתר את מי שמחזיק אותו", מספר רס"ב חאלאויה.

איך זרגרוב התנהל בחדר החקירות?
"בצורה טבעית לחלוטין. הוא היה מאוד רגוע, נינוח ודיבר בצורה שלווה. לרגע הוא לא נרתע מעצם המעצר".

שאלת אותו למה הוא עשה את זה?
"'עזרה'. לאורך כל הדרך הוא טען שהוא נחשף לחומרים האלו, שהאנשים שחשפו בפניו אותם הם אנשים מהמשטרה. מהרגע שהטחנו בו את הדברים ברזולוציות נמוכות יותר, הוא התחיל להתחמק ונתן תשובות מעורפלות. הוא לא הביע חרטה על המעשים שלו, על הפנייה לאילנה שלחוב ועל ניצול המצב למשוך ממנה כספים - הוא לא הביע חרטה לאורך כל הדרך".

יצחק חאלאויה (צילום: מתוך "המתחזים", קשת 12)
צילום: מתוך "המתחזים", קשת 12

למרות שזרגרוב הורשע בהתחזות, הוא לא ריצה עונש מאסר והמשיך בשנים לאחר מכן להתחזות לקצין המעמיד למכירה חומרי חקירה רגישים. קורבן נוסף של זרגרוב, הוא אחד מאנשים העסקים הכי מוכרים בישראל ששמר את הסוד במשך שנים ארוכות. "זה אחד מהשיעורים הגדולים שלמדתי בחיים", מספר איש העסקים, "אם זה קרה לי - זה בוודאי יכול לקרות לכל אחד. קשה לי להאמין שזה היה קורה לי בעולם העסקי, זה קשה לי בעולם האישי, הפרטי שלי".

אז איש העסקים המפורסם היה בעיצומו של משבר קשה. הוא המתין להכרעת דין באחד ממשפטי השחיתות המתוקשרים בתולדות המדינה, הפך בין לילה לנאשם ומעל ראשו רחף עונש מאסר ממושך. אלא שאז דמות מסתורית, זרגרוב, הפיחה בו תקווה. "קיבלתי שיחת טלפון חסויה", הוא מספר, "גבר ענה ואמר לי: 'אנחנו לא מכירים, אבל חשוב שניפגש לכמה דקות. יש לי מידע שיכול לעזור במשפט שלך".

איך הוא הציג את עצמו?
"מיקי, בלי שם משפחה. משהו בנימת הקול שלו, בסמכותיות או בחשאיות הרגיש לי ששווה להשקיע כמה דקות ולהיפגש איתו. למחרת קבענו שעה והוא הגיע אלי למשרד".

מה קרה במפגש?
"הוא אמר לי 'אני יודע שכל התהליך הזה מזוהם, יש לי ההוכחות לכך'. הוא לא פירט מה בדיוק יש לו, איזה הוכחות, אבל הוא כן חי את החומר מעבר לדיווחים בתקשורת. הפיתיון נבלע".

במשך כחמישה חודשים, השניים יצרו קשר לעיתים קרובות. "היו המון שיחות, כל שבוע שיחה או פגישה. הרוב נערכו אצלי במשרד, חלק היו ברכב, הכל היה מתנהל בסוג של חשאיות כי הוא לא רצה להיחשף", הוא מספר ומשחזר את הרגע בו מיקי הרגיש מספיק בטוח כדי לחשוף כיצד הוא יכול לחלץ אותו מהתסבוכת ולהשאיר אותו מחוץ לכותלי בית הכלא: "הוא סיפר שלאחר אחת החקירות האחרונות שהיו לי, ההקלטה המשיכה והחוקרים דיברו ביניהם. מהשיח עלה שתופרים לי תיק ואם ההקלטה הזאת תגיע אלי - די בנתון הזה לפסול את כל ההליך המשפטי".

איש עסקים מסווה (צילום: מתוך "המתחזים", קשת 12)
צילום: מתוך "המתחזים", קשת 12

אלא שהייתה בעיה אחת. הקלטת שעשויה לשנות את הכל, נשמרה בכספת במקום בטוח מעבר לים. זרגרוב, אמנם הצליח לאתר את האדם שהיה מוכן לסתכן ולהבריח אותה לישראל, אבל לשם כך נדרש כסף. "כמובן שאמרתי לו 'אין בעיה, אני אשלם'", הוא אומר, "התשלום הראשון היה 70-80 אלף שקל במזומן".

הקלטת הגיעה?
"כל הזמן היה איזה סיפור. הוא אמר לי 'זה מטופל, בתהליך. אל תדאג, ככל שאנחנו נתקרב להכרעת הדין, ככה הדברים יסתדרו".

בזמן שהמבצע להשבת הקלטת לישראל המשיך להתגלגל, זרגרוב נפתח בפני איש העסקים המיליונר ושיתף אותו בסיפור חייו. "הוא סיפר לי כי הם קיבלו צו פינוי מהדירה השכורה ושיש לו חוב של 150 אלף שקלים", הוא מספר, "אז באחת מהפעמים תרמתי לו 150 אלף שקלים. האמנתי לסיפור שלו, גם ברור שרציתי את העזרה שלו. בכל זאת, אתה מוקיר לו תודה, אולי הוא המושיע שלך. מבחינתי סוגיית הכסף הייתה זניחה, בפרט שהיא הולכת לכאורה למטרה טובה".

באותה עת, הדיון שיקבע את גורלו של איש העסקים החל וקרב. זרגרוב הרגיע את איש העסקים ואמר כי בקרוב הקלטת המדוברת תגיע לידיו והוסיף: "'דיברתי עם שופט בכיר שרק לאחרונה פרש מכס השיפוט, סיפרתי לו הכל והוא מוכן לכתוב עבורך חוות דעת משפטית. הוא אמר לי שחוות הדעת הזאת, עם הראיה שהוא ישיג יובילו לפסילת ההליך כולו", שחזר איש העסקים את השיחה בין השניים.

נדרש עוד כסף?
"כן, לחוות הדעת המשפטית, לעבודת השופט על הזמן שלו. אלו כבר היו מספרים גבוהים בהרבה, 250-300 אלף שקלים, כ-700 אלף שקלים בסופו של התהליך. אם הוא היה מדבר איתי בפגישה הראשונה על כסף אין ספק שהייתי מנומס, מסיים את השיחה ויותר לא מדבר איתו. אבל הוא בנה את זה בצורה כזאת שהוא הצליח לטעת בי את התקווה שאולי יש פה משהו אחר, שגם כשהיו במהלך הדרך כל מיני תמרורי אזהרה העדפתי להתעלם מהם".

יומיים לפני פסק הדין, זרגרוב נעלם לגמרי. "הוא לא ענה לשיחות טלפון והודעות, נתק מוחלט", הוא מספר, "החיים שלך עומדים על הפרק, העתיד שלך, העתיד של המשפחה שלך - הכל עומד על הפרק. ביום הדיון הגעתי לבית המשפט שעה לפני, ישבתי בקפיטריה ושתיתי כוס קפה, אמרתי שאעשה ניסיון אחרון. הוא ענה לי חצי שעה לפני הדיון, הסביר שהוא היה בפעילות מבצעית ושהוא מצטער שהוא לא יכול היה לענות לי ביומיים האלה. אז הבנתי את כל התמונה, את כל הסיפור".

מה היו התחושות שלך כשהבנת שנפלת קורבן למתחזה?
"אכזבה עצומה מעצמי, מאיך הצליחו להוליך אותי שולל כל כך הרבה זמן. הסיטואציה הכי קשה היא שאתה יכול לדמיין את זה, בוודאי אחת כמה וכמה שאתה הולך עם שביב של תקווה שברגע האחרון יקרה משהו טוב וגם זה לא מתקיים, התחושות הן מאוד קשות".

כשדלת אולם בית המשפט נסגרה מאחוריו, איש העסקים הבין כי אין לו ביד לא הקלטה ולא חוות דעת. השופט שלח אותו לעונש מאסר ממושך ואת הימים האחרונים שלו לפני כניסתו לכלא, הוא הקדיש לדבר אחד. "היה לי ברור שאני לא אתלונן עליו במשטרה, זה לא סיפור שרציתי שכולם יכירו. אבל היה לי חשוב לדעת במי מדובר, רק לדעת מי האיש. פניתי לחברת חקירות נתתי להם מספר הטלפון שלו", הוא מספר ומשחזר את התחושות: "זה שם שאני בחיים לא אשכח".

איש העסקים אמנם חשף את זהותו של האדם שהפיל אותו בפח, אבל הוא לא עירב את המשטרה. מיכאל זרגרוב המשיך הלאה למטרה הבאה - המטרה הבכירה ביותר שאפשר לדמיין. "הייתה שעת לילה די מאוחרת", מספר עורך הדין ירון לונדון, לשעבר בכיר בלהב 433, "קיבלתי פנייה מצוות ההגנה של ראש הממשלה. ביקשו ממני להגיע למעון ראש הממשלה בירושלים להתייעצות. במקום אני פוגש את יוסי כהן וגם את הקולגה שלי אייל כהן. ישבנו כולנו ביחד עם ראש הממשלה".

עורך הדין ירון לונדון (צילום: מתוך "המתחזים", קשת 12)
צילום: מתוך "המתחזים", קשת 12

האירוע מתרחש בעיצומן של חקירות בנימין נתניהו. ראש הממשלה מכנס בבלפור דיון לילי דחוף. "מישהו שהציג את עצמו כקצין בלהב פנה ליוסי כהן ואמר שהוא מחזיק חומרים שחשובים לצוות ההגנה", הוא משחזר, "אירוע כזה, בתיק כזה, עם פיגורות כאלה, זה אירוע משמעותי. עצם זה שפונים לצוות ההגנה של ראש הממשלה, זה חומר נפץ שצריך להתייחס אליו בעדינות ובזהירות".

"נתקלתי לא מעט בפרשיות סבוכות, אי אפשר לדעת מה באמת הסיפור מאחורי הסיפור", הוא ממשיך, "לצערי הרב כבר היו מקרים שנתקלנו בשוטרים ובקצינים שלקחו חומרי חקירה כדי להשתמש בהם בחוץ. מיד עבר לי בראש שיכול להיות שזה קורה שוב. הגעתי למסקנה שהדבר הכי נכון לעשות הוא להעביר בהקדם האפשרי חומרים למח"ש".

השעה הייתה לפנות בוקר, פרקליטי נתניהו הגיעו לבית של משה סעדה, בכיר במח"ש, הוא שמע מהם את כל הפרטים - והפעיל את מח"ש כדי לאתר את הקצין המדליף. בתוך זמן קצר התברר כי אין אדם כזה. "הוא היה מספיק מתוחכם כדי לדעת שאם הוא יספר שהוא קצין משטרה לא יהיה אפשר לעבור לסדר היום מבלי לעשות כלום", אומר לונדון.

אתה זוכר עוד מקרה כזה?
"לא".

גם מהסיפור הזה מיכאל זרגרוב הצליח לחמוק, אך בפני חיים אתגר, זרגרוב נתן את הדין. "עשיתי שטויות בחיים שלי, לוקח את האחריות על מה שעשיתי, נשפטתי על מה שעשיתי", אמר זרגרוב במהלך שיחת הטלפון עם אתגר, "אני מדבר איתך על שנת 2009. מעבר לזה זהו".

השיחה המשיכה, ובסופה זרגרוב התחייב כי ביום שישי הוא ייפגש עם אתגר וימסור לידיו את המסמכים הקשורים לעניין נתניהו לדבריו. אך היום הגיע, זרגרוב לא הגיע למקום המפגש, לא שלח את המסמכים המדוברים ושוב נעלם.

אלא שאז, יוליה יאקוטובה שבזכותה נחשף זרגרוב, מצאה קצה חוט נוסף - תמונה שהעלתה אחותו והסגירה את מקום הימצאותו. במשך שבועות היא סרקה את האזור, עד שהצליחה לעלות על עקבותיו ולמסור את המידע למשטרה. זרגרוב נעצר, אך למחרת שוחרר. "רתחתי, איך יכול שאחרי כל העבודה שעשיתי יום למחרת הוא משוחרר", אומרת יוליה בדמעות, "פה בעצם הבנתי שאין לי למי לפנות עוד". אבל המאבק של יוליה לא נכשל. בימים אלו מתנהל נגדו משפט על עבירות של קבלת דבר ומרמה בזיוף.

תגובת מיכאל זרגרוב למערכת "המתחזים": יש לי מסמכים ב-Apple ID שלי. אם אתם יכולים להמתין, יופי. אם לא, אני אפרסם אותם במקום אחר".