אורטל בן שושן אולי לא יכולה לשחק עם הזמן, לפחות לא כמו בדרמת המתח של קשת 12, ביום שהאדמה רעדה (הערב ב-21:15, קשת 12), בה היא מגלמת את קרן. אבל אם נעבור לרגע למציאות מקבילה שבה מסעות בזמן הם עניין של מה בכך, בן שושן יודעת בדיוק מה הייתה רוצה לשנות בעבר. "הלוואי שהיו לי כוחות על לחזור ולבטל כל חרם שאי פעם נעשה על כל ילד או ילדה", היא מודה ומסבירה מה עומד מאחורי הדברים, "זו תופעה קשוחה שזכורה לי עד היום. אז יותר אהבת חינם, פחות חרמות. בסופו של דבר, כמו שיואל אמר לנוח – גם אני הייתי ילד".

למקרה שפספסתם, יואל הוא פקח בשמורת טבע, אב לילד בן תשע (נוח) ואחד משלושת האנשים, שפרופיל הדנ"א שלהם נמצא תואם לזה של שלושה שלדים שנחשפו בבור בצפון הארץ. מכאן, העלילה מעלה כמה סימני שאלה תמוהים, כשהמרכזי מביניהם הוא – איך יכול להיות שאדם גם חי וגם מת? עד שיגיעו הספוילרים, חזרנו לנו אחורה בזמן אל לפני רעידת האדמה, ישירות אל האודישן של בן שושן לסדרה.

חשבת שתתקבלי?
"האודישן לדמות של קרן היה מאוד מסקרן. מהרגע שקראתי על הדמות, ניתחתי לזה את הצורה הכי טוב שאני יכולה ואז נכנסתי לחדר ועפתי על זה. באותו הרגע ניסיתי להיות כאן ועכשיו כמה שאני יכולה, ולהשאיר את אורטל מחוץ לדלת לכמה רגעים. זה כבר לא בידיים שלי אם התקבלתי או לא, לכן אני משתדלת לשחרר לחופשי כל אודישן, להאמין ולקוות לטוב. התרגשתי מאוד כשעמרי התקשר לבשר לי שהתקבלתי, שאני חלק מהפרויקט הזה ועכשיו לעבודה".

ביום שהאדמה רעדה
"ניתחתי וחקרתי את קרן מכל כיוון כדי לגלות אותה". אורטל בן שושן על הדמות | צילום: מתוך "ביום שהאדמה רעדה", קשת 12

איך התכוננת לקראת הדמות?
"עבודת דמות זה החלק המרתק בעיניי, אני מאוד אוהבת את זה. זה זמן היצירה הפרטית שלי לחקור, לחפש, לשאול שאלות. ניתחתי וחקרתי את קרן מכל כיוון כדי לגלות אותה – מאיפה היא גדלה, דרך מה מאפיין אותה, ועד לאיך היא זזה ומה הסממנים החיצוניים שלה. כחלק מעבודת הדמות על קרן, נסעתי למשרדי חברות הייטק וביליתי שם הרבה, כדי לספוג את האווירה כמה שיותר. אה, וגם הסתפרתי. זה אף פעם לא מסתיים ותמיד יש עוד ועוד, זה מדהים. סופגים את זמן ההכנה כמה שיותר, ובצילומים הכל כבר טבוע בנו, ככה שאפשר ורצוי לשחרר את כל ההכנה ופשוט ליהנות".

יש משהו שאת עושה לפני כל יום צילום?
"מנסה לשמור על שגרה שמפקסת אותי. בין אם זה להתאמן – אני אוהבת לרקוד, לזוז, קצת מוזיקה לנשמה, עושה מדיטציה, עוברת על טקסטים ומנסה לישון מוקדם כי קמים בחושך. חשוב גם לשחרר ולנקות את הראש עם משהו אחר, בשבילי פרק של Between Two Ferns יבוא טיל ויעשה את העבודה".


מה חייב להיות איתך על הסט?
"מים, מוזיקה, אוזניות, אגוזים ותמרים וכמובן המחברת שלי. כל הטריקים שלי שם".

מי ההפתעה הכי גדולה שגילית מהקאסט?
"כשבחרו אותי לשחק את קרן, עוד לא היה ניקו. כשגיליתי שזה שלום מיכאלשווילי, שמחתי מאוד וידעתי שהולך להיות מצחיק, אבל לא ידעתי שיהיה מבהיל. בואו נגיד שהוא נהנה להוסיף את אלמנט הבהלה וכמובן לתעד את זה". 

מה את זונחת כשאת בצילומים?
"מניחה ששעות שינה".

מה היית לוקחת מקרן ומה משאירה?
"הייתי לוקחת השראה מהתעוזה שלה, ומחבקת אותה על הילדות שעברה".

לאן היית חוזרת בזמן?
"הייתי בכיף נוסעת ל-1964 ל-Newport Folk Festival, וצופה בבוב דילן האגדי מבצע את Mr. Tambourine Man ממרחק אפס".
תמונת יחצ ביום שהאדמה רעדה
ביום שהאדמה רעדה | צילום: ניתאי נצר, יח"צ