כבר יותר מ-30 שנה שריטה שוקרון נמצאת על המסך והבמה, אין ספור תפקידים על מסך הטלוויזיה, הקולנוע ובמות התיאטרון. בימים אלה, היא מככבת ב"השוטרים" (שני אחרי החדשות בקשת 12) בתפקיד שולה שרעבי, אמו הדעתנית של אלון (צחי הלוי), פנסיונרית במשטרת נהריה בעצמה, שלא חושבת שלבנה יש מה לחזור לביצה המקומית שעוד עלולה להטביע אותו. "הדמות של שולה מיד דיברה אליי. אני לא צריכה לספר על הקשר שלי לדמות האם, כולם יודעים שיש לי 200 אלף ילדים פזורים בהיסטוריה של הטלוויזיה והקולנוע הישראלי, אבל הדמות של שולה הייתה שונה".

מה מייחד את הדמות מול אימהות אחרות ששיחקת במהלך הקריירה שלך?
"האימהות האחרות שגילמתי היו אימהות של שניצלים, כאלה שדי משרתות את הילד וצרכיו, שהכל אצלן סובב סביב הסיפור של הילד. פה לדמות יש סיפור משלה, יש לה דעה על המהלכים של בנה. היא לא מקבלת ומכילה בצורה עיוורת אלא נכנסת לקונפליקט איתו עם אמירה ברורה. זה מוצא חן בעיני, אני אוהבת להיות קאובוית - אפילו בפנסיה".

ריטה שוקרון (צילום: באדיבות המצולמת)
"גם אני נכנסת לוורידים של הבנות שלי" | צילום: באדיבות המצולמת

" נכנסתי לאימהות ולא עניין אותי שום דבר בעולם. לא ידעתי שהעולם ממשיך להתקיים"

על המסך ב"השוטרים", שולה האם לא מפחדת להיכנס עמוק לתוך חיי בנה ולהתערב בהם. בחיים האמיתיים, שוקרון לא רחוקה מהדמות ומעידה על עצמה ששם היא מרגישה הכי בנוח, "זה קל בשבילי כי גם אני נכנסת לוורידים של הבנות שלי". 

לפני שלושה חודשים הפכה לראשונה לסבתא, אבל שוקרון לא חוששת להודות שלצד השמחה הגדולה יש גם אתגרים. "ברור שיש אושר גדול, אבל בתוך זה יש מורכבות לא פשוטה. דבר ראשון חטפתי פלאשבק אדיר לרגע שבו אני ילדתי. מעבר לזה, זו עבודה אין סופית בלהבין את המקום שלי כסבתא, מה מותר להגיד, מה אסור להגיד ואיך לממש את האהבה האינסופית הזו. מצד שני, אני מסתכלת על הבת שלי ורואה אימהות אחרת משלי".

במה מתבטאים ההבדלים?
"הבת שלי יודעת לשמור על עצמה, היא לא נבלעת לתוך זה. אני הייתי צריכה שנורקל, נכנסתי לאימהות ולא עניין אותי שום דבר בעולם. לא ידעתי שהעולם ממשיך להתקיים".

אבל כן הצלחת להחזיק קריירה כאמא.
"הכל היה לצד האימהות, אני מודה. רק כשהבנות גדלו זה השתחרר לי".

מי שמגלם את בן זוגה בסדרה הוא השחקן אורי גבריאל. שוקרון מספרת כי הזוגיות של השניים על המסך הולכת שנים אחורה. "היחסים שלנו מקסימים כי אנחנו מזדקנים ביחד. אנחנו מגלמים בעל ואישה לאורך הקריירה בשלבים שונים בחיים שלנו וזה מקסים. סיכמנו שעד שלא יצלמו סצנת סקס ביני לבינו בבית אבות אנחנו לא סוגרים את הבסטה".

ריטה שוקרון ומיטל גל סויסה בסרט "אנשים כתומים" (צילום: ויקיפדיה)
"הכאב הכי גדול בשבילי זה שאין קולנוע" | צילום: ויקיפדיה

"הלוואי ויהיה איחוד, אבל בלי נינט זה לא יקרה"

לאורך השנים גילמה שוקרון לא מעט דמויות, אבל המזוהה מכולן היא דמותה של רחל לוי, אמה של נינט ב"השיר שלנו". גם היום, 17 שנים אחרי, היא עדיין מקבלת תגובות חמות ממעריצי הסדרה. בחודשים האחרונים, עלו לא מעט שמועות על איחוד ושוקרון מספרת שהיא לגמרי בעניין. "הלוואי וזה יקרה, אבל אני לא מאמינה שנינט תצטרף".

ובלי נינט זה לא יקרה?
"מה פתאום, 'השיר שלנו' זה נינט ונינט זה השיר שלנו. היא מקסימה".

משבר הקורונה ששיתק גם את עולם התרבות בשנה האחרונה הצליח להפתיע אפילו שחקנית ותיקה כמוה, אבל היו גם נקודות אור. "ברמה האישית כשחקנית פחות הרגשתי את הפגיעה בקריירה כי הצטלמתי ל'השוטרים' ויש לי תפקיד מרכזי בסרט נוסף שמצטלם כרגע. אז למרות המשבר, אני לא מרגישה שאני בריק אלא בנחת".

השיר שלנו, עונה ראשונה (צילום: יחסי ציבור)
"איחוד 'השיר שלנו'? זה לא יקרה בלי נינט" | צילום: יחסי ציבור

מה הכי חסר לך?
"הכאב הכי גדול בשבילי זה שאין קולנוע. אבל בתוך כל הכאוס הזה אין ממש מה לעשות, לשאול למה זה קורה זה לא רלוונטי. זה משהו שנפל על כולנו ביחד ואף אחד באמת לא יודע איך להשיט את הספינה הזו, באמת לא יודעים. כולם יודעים להגיד שיש להם תשובות, מעטים אלה שיש להם אומץ להגיד 'אני לא יודע מה לעשות'".

איך את מתמודדת בזה באופן אישי?
"אני נכנעת, הכניעה יותר קלה. זה כאילו אני בתוך ים במערבולת. בהתחלה לא רציתי להתחסן, הייתי בכל ענייני הקונספירציות אבל הצלחתי להתנתק ולבחור בחיים. קרו לי בשנה האחרונה הזו דברים ומשמעותיים – אשר בן זוגי נכנס לבית אבות עם דמנציה קשה, במקביל חיתנתי את בתי הבכורה ואחרי זה את הילדה השנייה וגם נולד לי נכד. בכל זה אני עדיין מצליחה להחזיק קריירה – זה כיף נורא".