אודי נאור ומתן עובד בני ה-25, חברי ילדות מרמת השרון, רחוקים מאוד מתדמית ילדי השמנת המפונקים. מגיל צעיר הקדישו את חייהם למען המשפחות שלהם, לפעמים גם על חשבון עצמם. "המירוץ למיליון 2024" זאת הפעם הראשונה שהם שמים את עצמם בראש סדר העדיפויות ויוצאים לחוויה הכי גדולה וחזקה שאפשר לדמיין בתקווה לטרוף את העולם ואולי לחזור עם המיליון שיסדר אותם ואת משפחותיהם.

"היינו בגן, שירתנו בצבא ביחד. זה החבר הכי טוב מהחברים", מספר אודי ליהודה לוי ב"רצים למירוץ" ב-+12, "אם לא מתן, לא הייתי בא למירוץ הזה עם אף אחד אחר". מתן אומר: "אני המתנה של אודי והוא המתנה שלי. אנחנו שותפים לדרך, לחיים, לעבודות, לרצונות שלנו, לנגינה, לתחביבים, לטיולים. הכל".

את השנים האחרונות הקדיש אודי לעבודה קשה, כדי לפרנס את עצמו ואת אמו. "עבדתי הרבה. אני משכיר דירה עם אמא שלי, אז תמיד צריך את האיזון הזה שנכנסת לי משכורת", הוא מסביר, "אמא שלי ואני שותפים. אבא שלי גרוש מאמא שלי. אני צריך לעבוד, להרוויח כסף, ובין לבין ליהנות. כל חמישי עד מוצאי שבת אני מטייל במקום אחר, בין אם זה במדבר או בצפון. אני קורא לזה 'הרמת אמברקס', כשאתה מרים שנייה ועוצר לרגע מהלו"ז. יש לי גם רצונות אחרים, כמו לחסוך את הכסף שאני עושה ולהתקדם בחיים".

מה בתוכניות שלך?
"לפתוח חברה גדולה ולהצליח. יש תחום ישן שאבא שלי פעם נפל בו, תחום טוב ממש, ענייני בנייה וקידוחים. חברת קידוחים, כלונסאות. זה הרבה כסף".

זה מעניין אותך? זה החלום?
אודי: "זה מעניין אותי מבחינת זה שזה יביא לי כסף. אם זה יכניס לי כסף, אני אוהב את זה. השביל שלי עד גיל 30 זה להסתדר, להתקיים ולהגיע לקרקע יציבה".
מתן: "אני לא חושב שזה מעניין אותו, הוא חושב על הכסף. בינינו, רוב האנשים קמים בבוקר ולא עושים את מה שהם אוהבים. זו בעיה. אני רוצה לקום בבוקר ולחייך, לדעת שאני עושה משהו שאני אוהב - וגם להתפרנס ממנו".

לדברי מתן, "לפעמים אודי שוכח את עצמו. אני נותן לו שתי כאפות ואומר לו: הלו, תתעורר, יש גם אותך. יש את אודי שגם לו יש רצונות וחלומות. זו אחת הסיבות שאנחנו פה. לא בכל יום נופלת ההזדמנות ללכת למירוץ. אני קורא לזה פתיחת דלת. תמיד אמרתי לאודי שאני מחכה לפתיחת דלת. אני מאמין שכל בן אדם בחיים שדלתות נפתחות אליו, צריך להיכנס".

מה אתם רוצים לגלות מאחורי הדלת הזו?
מתן: "זו דלת שהיא הזדמנות בשביל שנינו לעבור את החוויות האלה, לאתגר את עצמנו, להביא מיליון שקלים".
אודי: "זו הזדמנות ללמוד על עצמנו. אם לא היה את 'המירוץ למיליון' לא הייתי מטייל. הייתי עובד, מייצב את המשפחה ומסדר הכל. אני אומר לעצמי - עכשיו זה הזמן שלי. לא של אמא, לא של אבא, לא של אף אחד. זה נטו שלי".

>> צפו במפגש המלא בין יהודה לוי לאודי ומתן ב-+12

אודי, איך תתרחק מהבית כשהמצב לחוץ?
"זה לא שדופקים לנו בדלת, זה לא שחסר לנו משהו. אמא שלי ואני מייצבים את המצב טוב טוב. עבדתי מאוד קשה במשך תקופה שלמה בשביל לחסוך, להתאזן, לעשות הכל מסודר. הגעתי למצב עכשיו שאני יכול לקחת סטופ מכל החיים האלה שאני חי ולעשות את זה בשבילי".

מתן סוחב גם כן לא מעט על הגב. "אני גר בשטח גדול, פרימיטיבי, של פעם - הסבתא גרה פה, הדודים פה ולנו יש בית משלנו. היה הרבה אלימות, אלכוהול וסמים בבית שלי. סבא היה אלכוהוליסט, היה מכה את סבתא שלי. יצא לי לראות סיטואציות שאני לא אמור לראות בתור ילד צעיר. זה גם הוביל אותי להיות קצת ברחוב, לשתות אלכוהול, לא ללכת לבית ספר, לזלזל. זה השפיע עליי. לא הייתי לומד כמו שצריך, לא הייתי ישן בבית. הייתי מאוד רגיש כלפי סבתא שלי. היום אני זה שמטפל בה, מכין לה כדורים, לוקח אותה לבדיקות".

יש לכם גורל משותף.
אודי: "נכון - וגם המחשבות שלנו על איך להתקדם, איך לראות את החיים, משותפות. אנחנו באותו קו מחשבה על זה. יש לי משפטי חוכמה על הקיר: 'תחשוב טוב יהיה טוב', 'מחשבה יוצרת מציאות', 'אלו החיים שלך - תהיה מאושר', 'תעשו מה שאתם אוהבים', 'תחייכו תמיד, תצחקו בגדול'".
מתן: "אנחנו מאמינים באנרגיות ובתדרים. יש פה תדרים מסביבנו, בכל מקום. צריך לחשוב טוב ויהיה טוב. אני מאמין שאנחנו לא סתם פה, בעולם הזה. לכל אחד יש את הייעוד שלו, את התפקיד שלו, החוזקות שלו, החולשות שלו. זה הרגע שלי וגם של אודי לבחון את כל האופציות ואת כל הדברים לפני שנגיע לגיל מסוים. אנחנו עוד צעירים".

אתם רבים לפעמים?
אודי: "יוצא לנו טיפה להתווכח, אבל לא לריב. אין לנו אגו, יש לנו הרבה כבוד אחד לשני. גם כשאני מתווכח עם מתן, תמיד אמצא את האיזון הזה שיחבר אותנו ביחד".