כשיונתן בלנק, תלמיד ישיבה מאפרת, הגיע לאודישן בכוכב הבא, הוא לא תיאר לעצמו איזו סערה הוא יעורר בשולחן השופטים. הוא עלה לבמה, ובמסגרת השיחה המקדימה עם השופטים נשאל האם הוא מופיע מול נשים: "כן, יש מורות לפעמים", ענה יונתן, "זה לא בעייתי להופיע מול בנות. עם בנות זו כבר בעיה". "אני לא אוהב את הדבר הזה. זו הדרת נשים בעיניי", התקומם מוקי וביטל את אטדגי שטען שזה עניין של אמונה, "ברגע שאתה פוסל, שאתה אומר למישהי 'אל תעמדי לידי רק בגלל שאת אישה', זה לא בסדר. אני לא מאשים אותו אני אומר שחבל שזה ככה".

ובזמן ששולחן השופטים געש, בקהל ישבה משפחתו של יונתן שהתעצבנה על עצם הדיון: "אפשר לשמוע את השיר שלו? על מה מדברים? הדיון לא קשור לשיר שלו", צעקה אמו לעבר השופטים וגרמה לקרן לסיים את הסאגה: "יש הדרת נשים בשולחן הזה ספציפית", היא צחקה רגע לפני שקטעה את הדיון ואפשרה ליונתן להתחיל את מבחן המסך שלו.

עוד בכוכב הבא:

זו לא הפעם הראשונה שסוגיה זו עולה במסגרת "הכוכב הבא". בשנה שעברה, הקפידו האחים גת לצאת מהאולפן בכל פעם שאחת מהמתמודדות עלתה לבמה וביצעה שיר. עם עלייתם לגמר הגדול התפוצץ הדיון כשמצד אחד נטען: "זה באמת נעים ואפילו מרגש לראות חרדים בפריים טיים, רק חבל שזה מגיע עם מנת צד של מתן לגיטימציה להדרת נשים", ומנגד נאמר שההקפדה שלהם על ההלכה גם בפריים טיים, כולל היציאה מהאולפן כדי לא לשמוע נשים שרות, מוכיחה שהם נאמנים למי שהם, וגם חילונים אמורים להעריך את זה.

האחים גת: "Perfect Day" (תמונת AVI: mako)
במידה ואם היו זוכים, הם לא היו יודעים זאת | תמונת AVI: mako

אז מי צודק במקרה הזה, מוקי או אטדגי? רגע לפני שאתם מכריעים - קבלו כמה עובדות על שירת נשים בפני גברים:

1. משמעות "קול באשה ערווה" - אין הכוונה לדיבור אלא לזימרה, משום שקול זימרה חושף את מעמקי הנפש יותר מאשר קול הדיבור, ולכן מגדרי צניעות שאשה לא תחשוף את קול שירתה בפני גברים. אין הכוונה לומר שיש גנאי בקול האשה, אלא להיפך, דווקא מתוך הצד העמוק שקול זמרתה חושף, ישנו חשש שאם תזמר בנוכחות גברים זרים, תווצר קרבה מוגזמת שעלולה ליצור קשר לא רצוי.

2. על מי האיסור? האיסור הוא על הגבר ששומע. האשה מחויבת אף היא בשמירה על דין קול באשה מהסיבות הבאות: האשה מחויבת גם בדרכי הצניעות, וכן כי חובתו של כל אחד ואחד לא להכשיל אחרים.

3. לפני מי מותר ולפני מי אסור? מותר לאב לשמוע את קול בתו ואת קול נכדתו, ומותר לבן לשמוע את קול אחותו, אמו וסבתו. כל שאר הקרבות אסור (דוד, גיס, בן דוד, חברים...)

4. האם שמיעת שירה של נשים ברדיו אסורה? בהמשך לשאלתה של השופטת קרן פלס לגבי האזנה לזמרות, מסתבר שהדעות בנושא חלוקות: שורש הספק תלוי בשאלה מהו מהות האיסור של שמיעת קול אשה, האם עצם שמיעת קול שירת אשה אסור מפני שהוא עלול לגרום להרהורי עבירה, ואז גם דרך הרדיו יתכן שיש איסור. או שהחשש הוא שמא מתוך שמיעת קול שירתה תיווצר בין האשה ששרה לזו ששומעה קירבה שעלולה לגרום להרהורי עבירה וגילוי עריות, ואם כן במקרה שהשומע אינו רואה ואינו מכיר את האשה ששרה, אין שום חשש כזה, ומותר להאזין לשירת נשים דרך הרדיו.

 >> לדף הפייסבוק של הכוכב הבא לחצו כאן

"הכוכב הבא"- האודישנים החדשים: הערב ב-21:00