כמו אומנים רבים בשעה קשה זו, הזמר ושופט "הכוכב הבא - מהדורה מיוחדת" עדן חסון מסתובב ברחבי הארץ ופוגש חיילים ומשפחות מעוטף עזה. באמצעות המוזיקה, הוא מבקש להפיץ מעט אור. "אני מרגיש מכלול רחב מאוד של תחושות. יש הכל מהכל", הוא מתאר, "הרבה צער, הרבה כאב, הזדהות, הבנה שאנחנו עם אחד והמון רצון לקרב. יש גם פחד, לא אשקר, אבל גם המון תקווה, אמונה וידיעה שאנחנו פה לתמיד, ושום דבר לא ישנה ויערער את זה".

"יש כל כך הרבה רגעים, מהמשמח ביותר לעצוב ביותר. לראות חייל שהרגע חזר משדה הקרב נישא לבחירת ליבו בטקס הכי מצומצם שיכול להיות, רק בני המשפחה, כשיש חשש לאזעקות שיפריעו ברקע, עד לעצוב ביותר שבו אני שר לאמא של חיילת שרק עכשיו קברה את בתה. אני שר, מחבק אותה ושנינו בוכים. צילמתי תמונה כשאני מחזיק חולצה אחת לבנה וחולצה אחת שחורה, ואת שתיהן לבשתי באותו היום".

View this post on Instagram

A post shared by עדן חסון | Eden hason (@edennhason)

כמוזיקאי, מה המקום של מוזיקה בימים האלה?
"עם כמה שקשה, עצוב ולא רגיל, למוזיקה תמיד יש מקום - בשמח ביותר ובעצוב ביותר. הסקאלה שמוזיקה יכולה להכיל בלתי ניתנת לעצירה ולהגדרה. דווקא עכשיו יש המון מקום למוזיקה ואנחנו כאן כדי לתת את זה".

יש שיר שעושה לך טוב על הלב בתקופה הזאת?
"אני לא נוהג להשוויץ בשיריי, אבל יש לי שיר שמאוד רלוונטי לעכשיו, 'שקיעות אדומות'. יוצא לי לשיר אותו המון בתקופה האחרונה. הוא שלי, אבל אף פעם לא ייחסתי משמעות וחשיבות כל כך עמוקה לטקסט שלו. דווקא היום אני מצליח למצוא המון היגיון ועוצמות בטקסט, אותו כתבתי ביחד עם דולי ופן ויעקב למאי. אני מקווה שכל אחד יישם את הטקסט הזה, שאומר: לראות את הטוב, אסור לעצור את השמש עכשיו".

סיפרת שכתבת שיר עצוב על המלחמה ובחרת לא לפרסם אותו.
"כתבתי טקסט מדמם יומיים לאחר המקרה. הייתי בשוק, הייתה הרבה אי ודאות, זה גרם לי לכתוב טקסט מאוד קשה שמדבר על האדמה, על מה שהיא ראתה ומה שחלחל לתוכה. קשה לי לדבר על זה. שמתי את השיר באיזשהו מקום והצפנתי אותו, כדי שלא תהיה לי גישה מהירה אליו. לפעמים אתה מחפש משהו וזה מקפיץ לך חלק מהטקסט, וכל הקפצה כזאת מורידה אותי למטה. כרגע אנחנו עסוקים בלהרים, בלייצר מורל ורוח גבית לעם. יש לנו צבא מטורף, חזק ועוצמתי שנמצא בשדה הקרב וצריך אותנו שם. אנחנו מגבים אותו עם רוח ואנרגיות טובות. השיר הזה יקבל את המקום שלו כשנמצא יום לאומי שבו נזכיר את מה שקרה".

מה עוד עוזר לך לשמור על מורל גבוה?
"מינונים, לדעת למנן את התוכן שאתה צורך. הרשת מפוצצת בתכנים שהנפש לא יכולה להכיל אותם. עברנו מקרה נורא קשה, אבל אם אצפה בזה כל היום, זה יעשה לי מאוד רע. המוזיקה, והרבה ממנה, גורמת לרוח שלי ולמורל שלי להישאר. אני מנסה לכתוב ומדבר עם הקהל שלי באופן יום-יומי, גם עושה לייבים וגם פתחתי מספר טלפון ייעודי שהשארתי להם כדי שייצרו איתי קשר. הביחד הזה, אחרי תקופה כל כך ארוכה של פילוג בעם, כל כך חזק. לצערי זה קרה בנסיבות לא הכי טובות, אבל עדיף מאוחר מאף פעם".

הערב (מוצאי שבת) בפרק חדש ב"הכוכב הבא - מהדורה מיוחדת", ישתתף הזמר אריק סיני כמתמודד. חסון, שזו עונתו הראשונה כשופט, יתבקש לתת ביקורת על אחד הזמרים הישראלים הכי אהובים. על הצטרפותו לפאנל השופטים אומר חסון: "אם לא התקופה הזאת, הייתי עכשיו כולי קורן ומפורפר. ובכל זאת, גם עכשיו אני מתרגש ויש פרפרים. מקווה שאוכל להשקיט את המחשבות ולהיות כל כולי בפאנל, כי עם ישראל הוא אני ואני לא יכול להתעלם מזה".

מה המסר שלך לעם ישראל בימים אלה?
"אשתמש בכל הקלישאות המוכרות, אבל קלישאה לא הייתה קלישאה אם היא לא הייתה עובדת: עם ישראל היקר, הביחד שלנו זה מה שהופך אותנו לבלתי מנוצחים. תראו את הטוב, כי אפילו שלא תמיד רואים אותו, אלה עננים שחולפים ומתחתיהם יש שמיים בהירים".