האחים גת מקדישים שיר לאריק איינשטיין (תמונת AVI: mako)
כשהם שרים "צלילי השקט", למה הם מתכוונים? | תמונת AVI: mako
איזה כיף זה דו קיום! כולם סובלניים, קשובים, פתוחים לדיאלוג וגם יש ג'ימבורי. לא בכל פעם אני ששה להצטרף להמון אחוז הקלשונים הוירטואליים בעקבות המגזר החרדי – מטרה שהפכה לקלה, נגישה וחביבה על הקהל החילוני עד דתי לייט שנהנה להצטופף סביב מדורת השנאה ולטפוח לעצמו על השכם בשביעות רצון במקום להביט בבעיות הקיימות אצלו.

>> האחים גת לא מכרו את האמונה שלהם בשביל רייטינג

הרי לא רק החרדים חיים על חפצון של נשים, יו נואו. אבל לכל הדרה יש עת, וכשהגיג האירוני התורן הופך למעיק ומר צריך לקום ולקרוא לילד בשמו, או במקרה הזה לרבנים ההיפים שהמירו אהבה חופשית בעשירי למניין.

האחים גת הם פיינליסטים בתחרות השירה "הכוכב הבא". כבר זמן מה שהעולם עף על השילוב הלא סביר בין דוסים לגיטרות (מה קרה, לא ראיתם ברסלב?) והבאזז סביבם, בשילוב עבודתם המוזיקלית דחפו אותם להכרה ציבורית רחבה כמעט בן לילה – יש אפילו סיכוי לא רע שהם יזכו.


כל זה כמובן חיובי במידה ויש הסכמה על סוג מדורת השבט האמורה; בני מגזרים, מגדרים וגילאים שונים מתקבצים בשביל לשיר וזה אמור להעביר – תחרות ופרסים בצד – מסר הומניסטי של מכנה משותף שהוא אפילו לא נמוך, מוזיקה.

רק מה, בתוך תפרחת הרוקנ'רול האחים גת כנראה לא קיבלו את הממו שכל המורשת התרבותית המוזיקלית שהם נשענים עליה, של בלוז ורוק, שאבה וממשיכה לשאוב גם ממלחינות, נגניות וזמרות – לפעמים אפילו כולן יחד.

רגע, להתעטש לידכם מותר?

האחים גת לא יכולים לקבל את זה, כי כחלק מאמונתם, הם אסורים בשמיעת אישה מזמרת. זה כמובן מתוך הסכימה "קול באישה ערווה", לפיה אישה שנותנת קולה בשיר כאילו הרימה את החצאית ופצחה בריצה קלה ברחבי העיר בשישי בבוקר, חושפת את האזרחים הישרים למרכיב המחריד, המבעית והמערער ביותר שידעה האנושות, הקוצ'י-פו שלה.

האיסור על זמרת נשים אהוב עליי במיוחד כי הוא בולשיט כל כך פרטיקולרי. האובססיה לכיסוי או גילוי הגוף הנשי היא לפחות תולדה של הפיכת הגוף הנשי לאובייקט מתוך ניסיון לאכוף עליו שליטה מוחלטת, מיתוס האימהות הנהוג ברוב התרבויות לפחות מעניש נשים שלא רוצות או יכולות לקחת חלק בהמשך ייצור השושלת הגברית, אבל... לשיר?

הרי ברור שהניסיון להגביל את השירה נובע בעצם מהרצון להגביל את יכולת הביטוי. אינני יודעת מדוע התקבע האיסור ולא התרחב למה שאמור היה להיות, כי קולה של אישה, בלחישה, דיבור, או אפילו עיטוש, אסור בתכלית האיסור.

רצה הגורל וההגבלה התקבעה (רק) על שירה, אבל זה לא עוזר לאחים גת. בגמר היום, בכל פעם שאחת משתי הנשים שהגיעו עד הלום יעלו לנאמבר, האחים כבר לא יתספקו בלרדת לחדר צידי נסתר (מקלט אטומי?), כפי שעשו עד כה, אלא יגדילו ויצאו ממש מהאולפן בנווה אילן אל הקור של דצמבר. נקווה שמישהו בהפקה ידאג להם לז'קט שימתין בכניסה.

כי קל נורא לתקוף אותם, אבל האמת היא שהאחים גת לא אשמים. הם קיבלו על עצמם מרות דתית שמבטיחה קשר לגורמים שמיימים שאין לי שום הסמכה לקבוע או לשלול את קיומם, אבל אני די בטוחה שאינם מזועזעים מעצם קיומן של נשים כמו חסידיהם עלי אדמות. הם ייצאו, יחזרו, ייצאו ויחזרו שוב, בלי לדעת אם קראו להם או לא, וכל זה מתוך איום מיני עמום, די משפיל ולגמרי לא רלוונטי, שאין להם את הכוח או הרצון לקרוא עליו תיגר.

חבל, מי יודע מה היה יכול לקרות אם פעם אחת מישהו היה מחליט לעשות זאת, דווקא בפריים-טיים טי-וי.