כולנו מכירים את הלהיטים של להקת אתניקס, אבל לא רבים יודעים שאת דרכה המוזיקלית היא החלה בכלל בתור להקת מחאה בשם "מוסקבה" אשר הוקמה בשנת 1985. רק ארבע שנים לאחר מכן החליפו מקימי הלהקה זאב נחמה ותמיר קליסקי את השם לאתניקס, כאשר כבר בשנות ה-90 זכתה אתניקס להצלחה רבה והוכתרה 5 פעמים בתואר "להקת השנה".

אין תמונה
אתניקס. מקבלים פרגון בעונת העשור של כוכב נולד

"הקשר שלנו עם צביקה הדר ויואב צפיר הולך הרבה אחורה", נזכר הבוקר קליסקי בביצוע המפורסם ל"שיר הטרטע" מתוך התכנית "קומדי סטור". "עשינו יחד קליפ היסטורי ואני לא אתפלא אפילו אם ישדרו קטע ממנו הערב. המתמודדים יראו את זה ויכולים לחטוף שוק. זה קשר ארוך שנים של פרגון הדדי ואני שמח שבעונת העשור מצאו לנכון לפרגן ולהזמין אותנו להופיע".

איך היה המפגש עם המתמודדים?
"העונה מתאפיינת בחבר'ה צעירים אפילו יותר מהרגיל, אבל זה בכל העולם ככה. הגיל הולך ויורד. הם מגיעים מאוד בוגרים בגישה שלהם, מאוד כשרוניים ומאוד מבינים את השפה הבימתית ואת העניין הזה של מוזיקה. רובם שומעים הרבה מוזיקה ומכירים הרבה סגנונות. זו כבר מגמה שמתרחשת הרבה זמן".

רן שפיר ואתניקס
רן שפיר עם זאב נחמה, תמיר קליסקי ומיטלמן

יצא לכם לעבוד עם אנשים בגיל הזה?
"האמת שלא יצא לנו לעבוד עם זמרים כל כך צעירים. זה משהו שהוא ממש מאפיין את ארבע או חמש השנים האחרונות".

יש לך כבר פייבוריט מהעונה?
"קשה מאוד להצביע על מישהו בולט בעיניי. כולם כישרוניים ולכל אחד יש את הקטע שלו. זה לא אולימפיאדה, שם מי שמגיע ראשון זוכה. דרך אגב, הוכח גם בעונות הקודמות שלא הזכייה במקום הראשון היא המדד להמשך הקריירה. מה שעושים עם זה אחר כך זה כבר סיפור אחר. הם יצטרכו ללמוד שהחיים רק מתחילים אחרי שהטלוויזיה כבה".

"אני חושב שבסופו של דבר תמיד היה כוכב נולד", מסכם הקלידן שכבר נמצא בתחום המוזיקה הישראלית עשרות שנים,"רק שפעם קראו לזה פסטיבל הזמר. השאלה היא מה עושים עם זה. כל אחד בקטע שלו צריך לחזור אחורה, לאסוף חומר, לעבוד עם מפיק מוזיקלי, להוציא אלבום ולהיכנס לשוק. לפעמים הזכייה יכולה להיות חיסרון כי יש ציפיות. זו במה יפה מאוד וההמלצה שלי היא לחזור לבסיס. אין קיצורי דרך וזה מה שיפה".

מפופ, דרך רוק ועד אלקטרוניקה

אז מה כל כך מיוחד באחת הלהקות המצליחות בהיסטורית המוזיקה הישראלית? כנראה שהסיבה נעוצה בעיקר במגוון הסגנונות המוזיקליים. בנוסף, צריך לזכור שלאורך השנים כתבו נחמה וקליסקי עשרות להיטים לזמרים שונים וביניהם אייל גולן, זהבה בן, שרית חדד, ישי לוי ועוד.

בתקופה הראשונה שלה ביצעה אתניקס בעיקר שירי רוק ופופ, מגמה אשר השתנתה לקראת סוף שנות ה-90 אז עברה אתניקס לגוון הים-תיכוני. בתחילת שנת 2001 ביצעה אתניקס מיני קאמבק עם האלבום "בדרך שלך" שהיה כולו על טהרת הרוק ואפילו עם נגיעות של אלקטרוניקה.

גם בכוכב נולד בוצעו לא מעט להיטים עליהם חתומה אתניקס: בעונה הרביעית למשל ביצע דוד סלם את "ציפור מדבר", בעונה השביעית ביצע לירן דנינו את "שיר ישן" ואפילו העונה הספיק המודח סהר טוויטו לבצע את "שיר ישן" במהלך ההופעה בבית השיטה.

החודש, אוגוסט 2012, ייצא האלבום מספר 17 של להקת אתניקס - "אהבת חינם". הערב על הבמה יבצעו מתמודדי כוכב נולד שירים מכל התקופות של אתניקס, במטרה להתברג לשמונת הגדולים של עונת העשור. איך זה יישמע ומי יודח בסוף הערב? הצטרפו אלינו בשעה 21:00.