לקראת עונת העשור של "כוכב נולד" קיים בית הספר לתקשורת במכללת נתניה יום עיון אקדמי ייחודי שעסק בסוד הקסם של התכנית, האבולוציה של כוכב נולד כפי שבאה לידי ביטוי ב-9 העונות שחלפו, ההשפעה  שלה על המוזיקה הישראלית במהלך השנים, ייצוג מגזרים שונים, יחסי מרכז-פריפריה ועוד.

דיקן בית הספר לתקשורת, פרופ' דב שנער פתח את הכנס ואמר כי "מבנה התכנית והנימה הייחודית של צביקה הדר שמחבק את המתמודדים, אלו הם דברים שלא כתובים באף תסריט".

"עשיתי קצת שיעורי בית ובדקתי את המקומות שמהם מגיעים הזוכים: קריית גת, מעלה אדומים, שדרות, נתניה ועוד, ומאוד מעניין לגלות שאין עוד תכנית עם מגוון כזה בטלוויזיה המסחרית של ימינו", הוסיף שנער.

גם ד"ר מוטי נייגר, מרצה בכיר בבית הספר לתקשורת, הסכים: "כוכב נולד היא אחת מתכניות הטלוויזיה הבולטות ביותר בעשור האחרון, והשפעתה חורגת מהמסך כשהיא מביאה אל עולם המוסיקה הישראלי כמה מהכוכבים הגדולים ביותר שלו. התוכנית מצליחה לייצר את תמצית 'הישראליות' תוך שהיא מספקת חוויה טלוויזיונית מתחדשת בכל עונה. התוכנית מצליחה כל פעם מחדש לספר סיפור סינדרלה על אנשים עם סיפור אישי שקל להתחבר אליו".

צביקה הדר: "כוכב נולד היא יותר מתכנית טלוויזיה"

בנוסף, הוצגו בכנס נתוני סקר שנערך על ידי מכון שילוב Millward Brown באפריל 2012, בקרב מדגם ארצי, אקראי ומייצג של כ-500 איש, מהאוכלוסייה היהודית בגילאי 18+. מן הסקר עולה כי 81% מתוך המשיבים שנקטו עמדה טענו כי לולא התכנית "כוכב נולד", כישרונות צעירים היו מתקשים להשתלב בתעשיית המוסיקה בישראל.
 
82% מהמשיבים הסכימו כי התכנית "כוכב נולד" מייצרת עבור צעירים רבים מהפריפריה הזדמנות שווה להשתלב בתעשיית המוסיקה בישראל, שלא היו מקבלים אילולא התכנית ולא פחות מ-84%  מהמשיבים מכירים בתרומתה של התכנית לחשיפה ולהיכרות של צופים צעירים עם מוסיקה וקלאסיקות ישראליות מכל הזמנים.

"הבנו שיש דבר שהרבה יותר חזק מתכנית טלוויזיה", נזכר המנחה צביקה הדר. "אנחנו לא גאונים, פשוט קראנו נכון את המפה. זה הנרטיב שקיים בתכנית, וזה התפקיד שלנו בכל המערך המשומן הזה".

"אנחנו כל הזמן מחדשים ומשנים", נזכרת בעלת חברת ההפקות "טדי", טמירה ירדני. "במשך חודשים אנחנו יושבים וחושבים על איך לעשות את הדברים אחרת. אבל ישנם דברים שלא משתנים כמו הישראליות והמורשת התרבותית והישראלית. בסופו של דבר, זה מה שעושה לנו נחת", סיכמה.

>> אוהבים את כוכב נולד? צלמו את עצמכם בדואט ואולי תזכו באייפד החדש