יש סיכוי של 100\100 שבמצעדי "כוכב נולד" תמצאו רק (או בעיקר) ביצועים של הפיינליסטים שהגיעו לאורך השנים לגמר: ביצוע מרגש כלשהו של יהודה סעדו, את ההראלים במלוא תפארתם או נינט והכפפה המיתולוגית (ביצוע שאמורים להכיר גם מתוך שינה). אז אם כבר "כוכב נולד" ומצעדים, הפעם משהו קצת אחר: אלו שאמנם לא הצליחו להגיע לגמר, אבל לגמרי טבעו חותם ונכתבו בדברי הימים של אחת מהתופעות התרבותיות הכי גדולות שהיו פה. ים של דמעות לפניכם: 

מקום 10: "מרלן" - עומר אדם (עונה 7)

איזה קטע, דיברנו על בני תמותה ופתחנו בעומר אדם. כשהוא עוד היה פעוט מוכשר ובוסרי ואחרי כמה קאברים לא רעים לקלאסיקות ישראליות, הגיע הביצוע הים תיכוני הראשון של אדם בתוכנית, שהתעלה בהרבה על קודמיו ומיצב אותו כמועמד בטוח בגמר. לא הרבה אחר כך הגיעה הפרישה המאולצת, שהפכה להיות אחת מהשערוריות הגדולות בתולדות התוכנית, אבל הוא השאיר לנו מזכרת לא רעה ובעיקר הוכיח איפה הוא מרגיש הכי בבית.

>> הפרק בו גילינו את עומר אדם 

עומר אדם - "מרלן" (צילום: מתוך "כוכב נולד", קשת 12)
צילום: מתוך "כוכב נולד", קשת 12

מקום 9: "קפטן ג'ק" - תמר יהלומי, אסף שלם ונדב הופמן (עונה 9)

הביצוע המשולש הזה היה קרן אור בעונה מעט מנומנמת, הכל הודות לשידוך בין נערה סופר מוכשרת וצמד מרענן שכמותו לא היה בתולדות התוכנית. לכאורה זה נראה כמו שילוב מסוכן בשלב הדואטים - אבל השילוב הזה ניפק תוצאה מרהיבה. השלושה הצליחו להרים את האולפן והיו מדויקים ומקצועיים, עם הרמוניה מדהימה ופאן טהור. אגב, כמו עומר אדם, גם יהלומי שהייתה מועמדת לזכייה, נאלצה לפרוש בגלל שערוריית אבא והסמסים ולא העפילה לגמר, אבל היא זכתה בשרית חדד, הרבה יותר שווה לכל הדעות.

>> הפרק עם הביצוע המשולש 

תמר יהלומי, אסף שלם ונדב הופמן - "קפטן ג'ק" (צילום: מתוך "כוכב נולד", קשת 12)
צילום: מתוך "כוכב נולד", קשת 12

מקום 8: ואולי - מורן אהרוני (עונה 4)

מורן אהרוני ממוקמת גבוה בטופ זמרות בכוכב לדורותיו ובריאיליטים המוזיקליים בכלל (עם הבלחה כיפית וקצרה מדי ב"כוכב הבא"). בעונה הרביעית, אחת העונות שהנפיקה ארסנל כישרונות סופר מרשים, היא הטביעה חותם עם שורת ביצועים מעולים, כשהשיא היה בביצוע המרגש והבלתי נשכח לבלדה של עברי לידר. כמובן שהאווירה הכוכב נולדית, באולפן הקטן והאינטימי עם הקהל שמנופף בידיים בקצב מצד לצד, תרמה כה רבות לאירוע. התעלפנו.

>> הפרק בו מורן אהרוני הטביעה חותם 

מורן אהרוני - ואולי (צילום: מתוך "כוכב נולד", קשת 12)
צילום: מתוך "כוכב נולד", קשת 12

מקום 7: "כל אחד רוצה" - איה זהבי פייגלין (עונה 7)

נתחיל מהסוף: זה היה הנאמבר האולפני הראשון והאחרון של אז"פ, שהחל משלב האודישנים היה ברור שהיא לא דומה לאף מתמודד שהגיע לתוכנית. אחרי שנכנסה בצדק רב לנבחרת, עם הטייטל המחייב - סולנית להקת "כל החתיכים אצלי", אז"פ נתנה את הכל בעיבוד מרענן ורוקיסטי משלה, שהיה שונה לגמרי מהמקור ונתן לו צבע אחר ופרשנות חדשה. כמו נבואה שמגשימה את עצמה, כל השופטים החמיאו אך תהו "אם הקהל בבית יתחבר" ועשו לה נאחס. אבל תודה לאל ולאמביציה, הרווחנו זמרת ויוצרת מוכשרת מאין כמותה.

>> הפרק עם העיבוד הרוקיסטי לשיר של שלום חנוך  

איה זהבי פייגלין - "כל אחד רוצה" (צילום: מתוך "כוכב נולד", קשת 12)
צילום: מתוך "כוכב נולד", קשת 12

מקום 6: "עץ ירוק מפלסטיק" - אדר גולד ואוהד שרגאי (עונה 8)

אוקיי, ממש ממש סליחה, אבל מה שווה הדירוג הזה אם אני לא יכולה לשלוט בו? בדואט כזה שווה להפעיל את פסקת ההתגברות וקצת להתעלם מזה שאוהד שרגאי היה פיינליסט ולהתמקד בדואט המופלא הזה, שהפך להיות תחילת הרומן המקצועי בינו לבין אדר גולד. עם חיבור מדויק של הקולות שלהם לשיר, השניים הביאו ביצוע מעולה עם הרמוניה קסומה, שגרף המון מחמאות וייזכר בעיקר בזכות הפתיחה האייקונית עם המבט החודר של גולד על מסך ענק מאחורי שרגאי. ותודה לביבי ובוז'י על ההומאז' בבחירות 2015.

>> הפרק בו אדר גולד ואוהד שרגאי הפתיעו בהרמוניה קסומה

אדר גולד ואוהד שרגאי - "עץ ירוק מפלסטיק" (צילום: מתוך "כוכב נולד", קשת 12)
צילום: מתוך "כוכב נולד", קשת 12

מקום 5: "שיר של יום חולין" - זהבית פסי ומאור פינייה (עונה 4)

מתוך כל המוני הביצועים בקטגוריית גבר-אישה-כסאות בר-מבטים חודרים-שירים נוגים-תאורה אפלולית, זכינו באחד ממש מוצלח, שקצת נשכח. קולות הפעמונים של חיילי צה"ל האהובים זהבית פסי ומאור פינייה, שני סיפורי הסינדרלות של העונה (איפה אתם, תגידו??), היו שידוך מתוק ונטול ציניות, שעשה חסד עם השיר המהמם הזה ויצר נאמבר יפה ומרגש. אוף טופיק: לנצח ננצור בליבנו את הוסטים מבליטי השרירים של מאור וכובעי המצחייה של זהבית. 

>> הפרק עם הדואט המתוק והמרגש  

זהבית פסי ומאור פינייה - "שיר של יום חולין" (צילום: מתוך "כוכב נולד", קשת 12)
צילום: מתוך "כוכב נולד", קשת 12

מקום 4: "עץ השדה" - מרים טוקאן (עונה 5)

לא עוד ביצוע, אלא רגע מכונן בתולדות התוכנית. המתמודדת הערבייה הראשונה בתחרות, עם הנוכחות המרשימה והקול המלאכי, בוחרת באחת מהקלאסיקות הישראליות הכי גדולות, כזו שכל מתמודד בדרך כלל חושב פעמיים או יותר אם לקחת את הסיכון ולבצע אותה. השירה היפיפייה, ביחד עם המשמעות שניתנה לטקסט, הופכים את הביצוע להכי מזוהה עמה והיא אף זכתה לבצע אותו בפלטפורמות ואירועים שונים גם הרבה אחרי השתתפותה בתוכנית.

>> הפרק עם המתמודדת בעלת הקול המלאכי  

מרים טוקאן - "עץ השדה" (צילום: מתוך "כוכב נולד", קשת 12)
צילום: מתוך "כוכב נולד", קשת 12

מקום 3: "לך איתה" - שירלי לילו (עונה 2)

מעטים המתמודדים ב"כוכב נולד" שהצליחו לקחת שיר ולהפוך אותו ל*שלהם*. אחת מהן היא שירלי לילו היקרה, שבלי למצמץ לקחה בלדה שקטה שכבר זכתה לכמה קאברים, הפכה אותה לבלדת כוח עוצמתית ונתנה את הכל בביצוע חזק ומרגש. מישהו מכיר עוצמות כאלה?? לחלוטין מקום של כבוד בכל פלייליסט צרחות באוטו, מקווה שסגרתם חלונות.

>> הפרק בו שירלי לילו הפכה את השיר לשלה  

שירלי לילו - "לך איתה" (צילום: מתוך "כוכב נולד", קשת 12)
צילום: מתוך "כוכב נולד", קשת 12

מקום 2: "זודיאק" - גיא שרפי (עונה 1)

חוץ מביצועי שירי-נינט-גבסו, העונה הראשונה והדי ניסיונית קברה את רוב הביצועים שהיו בה. הרי מי מאיתנו לא נצר בליבו לנצח את "גשם אחרון" של טל לופסקו או את "ספק ילדה ספק אישה" של לירז רחמין (טוב, מכירה כאלו שכן רמז אני). אז מה גורם לביצוע אנדרדוג קלאסי אחד להפוך לאייקון? כנראה הכל שם היה במקום: נינט כזמרת מלווה, מיקרופון המדונה (מה לעזאזל עושים עם הידיים?), קטע המעבר הקרחניסטי, סטיילינג הדגמ"ח שזועק "קיץ 2003" ובראשם – הקול המטורף והכריזמה של שרפי. הם אלו שהפכו את זודיאק לאחד הביצועים הכי כיפיים ונוסטלגיים בתולדות התוכנית.

>> הפרק בו האנדרדוג הפך לאייקון 

גיא שרפי - "זודיאק" (צילום: מתוך "כוכב נולד", קשת 12)
צילום: מתוך "כוכב נולד", קשת 12

מקום 1: "נבראתי לך" - לירון לב (עונה 2)

אם במתמודדים שלוקחים שיר והופכים אותו לגמרי לשלהם עסקינן, אז קבלו אותו: "נבראתי לך" של לירון לב. בעונה של גלדיאטורים, לב הצנוע כמעט נחבא אל הכלים עד שהגיע תורו, והוא, מה שנקרא, לא בא לעבודה, אלא בא לעבוד. זו גם הייתה נקודת המפנה של לב בתחרות, שמאז סומן כפייבוריט והגיע עד למקום הרביעי והמכובד, כשבדרך הוא עוקף מפלצות דוגמת סשה גרישקוב. בנאמבר פצצתי עם עיבוד מעולה, הוא הצליח לברוא (חחח הבנתם?) מחדש את השיר הרגוע והמאופק של שלמה ארצי במקור וליצוק בו משמעות חדשה ודרמטית ונראה שזה בא לו הכי טבעי שיש. אה, וכאילו שזה לא מספיק, תוסיפו לזה את הראל סקעת ושירלי לילו כזמרי ליווי (עם שלט "לירון כוכב עולה" מאחורה) ואת הצטרפותה של הגיטרה בשיאו של השיר וקיבלתם את הקאבר מהטובים בתולדות התחרות, אם לא ה-.

>> הפרק בו הצנוע התעלה על הגלדיאטורים  

לירון לב - "נבראתי לך" (צילום: מתוך "כוכב נולד", קשת 12)
צילום: מתוך "כוכב נולד", קשת 12