הבוקר (שישי) המשדר החגיגי של "גדולים במדים" יצא לדרך, ועסק בעולמם של צעירים עם מוגבלויות הכמהים לקחת חלק במערך הצבאי. אותם צעירים, חייבים להיות עד גיל 21 במסגרת חינוכית, דבר אשר מבודד אותם ומונע מהם לרכוש כלים בדרך ליציאה לעצמאות. כאשר תוכנית "גדולים במדים", מעניקה להם ליווי צמוד של אנשי מקצוע והדרכות המקנות להם כישורי חיים - כשהחלק המהותי ביותר הוא השילוב בבסיסים שגורם להם להפסיק להיות שקופים בעיני החברה.

במשדר העוצמתי, לקחה חלק אשת החינוך וכלת פרס ישראל, מרים פרץ, ושיתפה כי היא סבתא לשני נכדים שנמצאים על הרצף האוטיסטי. "כסבתא אני מתמודדת עם ילדים עם צרכים מיוחדים – ואין אחד שיכול לתרום את חלקו ואחד שלא", שיתפה פרץ, "אבל אני לא רק סבתא – אני גם אחות לאח שנפטר. גדלתי לצד אח עם תסמונת דאון, אבל באותה תקופה קראו לו מפגר – כשהיינו הולכים ברחוב אנשים היו עוברים לצד השני. כאשר אין אדם טהור ונקי כמוהו".

השנים עברו, ומרים הפכה לסבתא גאה, כאשר באחד מין הימים היא שמה לב שנכדה הקטן לא הביט בה בזמן שהיא חיתלה אותו. עובדה זו, הדליקה אצל פרץ נורה אדומה – והיא דרשה מבנה ומכלתה לקחת אותו לבדיקה. "בטיפת חלב אמרו שהכל בסדר, חשבו שאני נודניקית", סיפרה פרץ, "ולפני שנתיים התגלה באבחון שהוא על הרצף - ישבנו באבל".

 השתמשת במילה מאוד חזקה

"הייתה תחושה של חורבן ובכי. נכנסנו לעולם שאנחנו לא מכירים והיינו צריכים ללמוד אותו. האבחון קרה בראש השנה ובני עלה לקריאת תורה – ולפתע הוא קרא 'לנער הזה התפללתי'. הוא התחיל לבכות ואנשים לא הבינו – כשחזרנו הביתה אמרתי להם שיהיה בסדר ואנחנו נתגבר ונאהב אותם".

"אני יכולה להבין למה החברה זקוקה להם - הם חכמים, יפיפיים וגאונים. מדובר על ילד בן חמש שיודע לדבר אנגלית רהוטה ולהוציא שורשים", שיתפה פרץ על נכדיה הקטנים, "העולם בחר את ההורים הראויים ביותר לילדים עם צרכים מיוחדים".