ניסים בן לולו ואביו יחיאל הקימו מיזם חדש שמבקש לשים סוף לאחת התופעות הנפוצות והמרגיזות, גניבות הרכבים. הם הקימו את חברת B-Lock ופיתחו מוצר חכם שיחליף את מוט נעילת ההגה או סינדול הגלגל. מדובר במנגנון שנועל את הגלגלים באופן אוטומטי, באמצעות טכנולוגיה שמחברת אותו בצורה פשוטה ויעילה לטלפון החכם.

הערב ב"הכרישים" (שני, אחרי החדשות, ערוץ 12), יציגו השניים את המיזם ויבקשו השקעה. אמיר איל, חובב מכוניות מושבע שמכיר את התחום מאלף ועד תו, הציע ליזמים לפנות אל חברות הביטוח - ולא לצרכנים פרטיים או ליצרני המכוניות.

"מתקן שאמור למנוע גניבת מכוניות מעניין בסופו של דבר רק גורם אחד - את חברת הביטוח. נקודה", אמר איל, "רכבים זה החיים שלי, אני חי את הרכבים מגיל שלוש. מבחינת היצרנים זו תוספת משקל לרכב ואולי סיכון פוטנציאלי למקרה שזה יינעל לך, גם אם אתה אומר שאין סיכוי בעולם. זה לא מעניין את היצרן בכלל".

"אם גנבו את האוטו לבן אדם מבוטח, הוא יקבל את השווי מחדש. גם אותו זה לא צריך לעניין כל כך", הסביר איל, "לכן, אני מדבר על חברות הביטוח".

היזמים שהמציאו מתקן למניעת גניבת מכוניות (צילום: מתוך "הכרישים", קשת12)
"רכבים זה החיים שלי, אני חי את הרכבים מגיל שלוש". אמיר איל | צילום: מתוך "הכרישים", קשת12

אלא שגם הדרך לחברות הביטוח מורכבת מאוד, לדברי איל: "בשביל שחברות הביטוח יסכימו להכניס מכשיר כזה אתה צריך לעבור תקינה ואישור. זה עניין של זמן. עולם הרכב מאוד שמרני. מה עשיתם עם השוק הרלוונטי היחיד?".

יחיאל חשף כי פנה לשתי חברות ביטוח - והופתע מאוד מהתגובות שלהן. "אחרי שהסברתי לאיש מחברת הביטוח הוא אמר לי, 'מאיפה נכנסת? תצא חזרה'", סיפר יחיאל, "שאלתי למה והוא אמר, 'אני רוצה שיגנבו לי רכבים'". מה הכרישים חשבו על זה והאם זיהו את הפוטנציאל העסקי במיזם? התשובות הערב.