מערכת הבחירות מתקרבת בצעדי ענק לסיומה ואל אולפן "אופירה וברקוביץ'" הגיע לראיון הרמטכ"ל ה-19 של מדינת ישראל ומספר ארבע ברשימת "כחול לבן" לכנסת, גבי אשכנזי. בראיון תקף אשכנזי את ראש הממשלה בנימין נתניהו בנוגע לעסקת הצוללות ואמר "צר לי לקבוע שראש הממשלה שיקר. אנחנו יודעים מה הוא אמר לפני כן ואנחנו יודעים הוא אמר לאומה בשידור".

"נראה לכם נורמלי ששר הביטחון מגלה מהמודיעין שהולכת להיות עסקה בין הגרמנים למצרים?" תהה אשכנזי וסיפר ששר הביטחון דאז, בוגי יעלון, שאל את ראש הממשלה בנוגע לעסקה וזה הכחיש את הסיפור. בנוגע לסוד המדינה עליו דיבר בנימין נתניהו אמר: "פקיד מצרי, פקיד גרמני, יכול לדעת מה שהרמטכ"ל לא יודע?", והוסיף שראש הממשלה טען שהיועץ המשפטי ושני היועצים לביטחון לאומי היו שותפים לסוד, אך אלה הודיעו לאחר מכן שהם לא מכירים את הסוד.

לשאלה האם הוא חושב שנתניהו גזען או מושחת  הגיב "שבית המשפט יחליט על הדברים האלה. יש לו שלושה כתבי אישום, שיש שם עבירות מהחמורות בספר החוקים של מדינת ישראל. שיעמוד לגורלו, אני מאחל לו שיצא חף מפשע. אני יכול להגיד שהסביבה שלו נגועה בשחיתות".

כשהעלה ברקוביץ' את נושא עזה לשולחן השווה אשכנזי את החמאס לחיזבאללה, ושאל האם הגזרה הצפונית שקטה יותר בגלל שלנסראללה אין טילים או בגלל שהוא יותר חלש מהחמאס. "הוא יודע שאם יעיז לעשות משהו, אנחנו מחריבים את לבנון" אמר, והזכיר את תקופת השקט היחסי בשנים הראשונות שאחרי צוק איתן: "אני אגיד לך מה אנחנו לא היינו עושים. אנחנו אחרי 500 טילים לא היינו שולחים מזוודות עם דולרים, היינו שולחים משהו אחר, אבל לא כסף. אפשר להרתיע את סינוואר, הוא מזהה שישראל מהססת, ולכן הוא מתנהג כמו שהוא מתנהג".

גבי אשכנזי מועמדים
צילום: שריה דיאמנט

לשאלה של אייל ברקוביץ' האם המדינה באמת נמצאת במצב קטסטרופלי ענה "מה סוד הכוח של מדינת ישראל? זו האחדות, הערבות ההדדית, הסולידריות, ואני חושב שזה מתפורר. אני רואה את הפלגנות, השיסוע, ההסתה. ביבי אחראי על המדינה בעשר השנים האחרונות, מי עשה את זה. הקדוש ברוך הוא?"

"אנחנו מדברים עם אנשי ימין בחדרי חדרים ובחדרי חרדים. אין לאף אחד מהחרדים בעיה לשבת איתנו" אמר אשכנזי בתגובה לטענות לפיהן לגנץ לא תהיה אפשרות להרכיב ממשלה, "בשום בחירות לא היו כל כך הרבה מפלגות בימין קרובות כל כך לאחוז החסימה. אם ביבי זוכה, פחות משנה אחרי זה יש בחירות נוספות. ראש ממשלה לא יכול להיות גם שר ביטחון גם שר החוץ וגם להתמודד בבתי משפט עם כתבי אישום. ביום שלמחרת הבחירות ראשי המפלגות יגלו אחריות".

בנוסף, בחר אשכנזי להתייחס לתחקיר ה"פייק ניוז": "ראיתי גם את קפטן ג'ורג' וקראתי חלק מהטקסטים שלו, אני בדרך כלל לא מדבר חנה בבלי וגם אני בגולני למדתי שפה, ואני אפילו מתבייש להגיד בקול רם מה הוא אמר. ראש ממשלה לא צריך לתמוך בפייק ניוז, בספינים או באמירות גזעניות. קפטן ג'ורג' כתב על הרמטכ"ל 'כלב מסריח'".

אשכנזי התייחס לפועלו של נתניהו בעשר שנות כהונתו ואמר "אני משרת ציבור, גם ראש הממשלה הוא משרת ציבור, הוא לפעמים שוכח את זה. זה סיפור כזה גדול לחלץ אותנו מהפקקים, לסדר את החינוך, לטפל בבריאות?". כשנשאל מה דעתו האמיתית על בנימין נתניהו אמר "בעשור האחרון המון נושאים לא קיבלו את הפתרון שלהם ואני חושב שצריך להחליף, מספיק. בכל מדינה בעולם אחרי שתי קדנציות ראש הממשלה מתחלף". אשכנזי התחייב שאם יבחרו החוק הראשון שיעבירו בכנסת יהיה החוק להגבלת כהונת ראש הממשלה. "לא במקרה מגבילים כהונה של כל אחד, רמטכ"ל, ראש מוסד, לכוח יש נטייה בסופו של דבר להשחית" אמר.  

מהליכוד נמסר בתגובה לדברי גבי אשכנזי:
"כל עניין הצוללות נבדק, והיועצים לביטחון לאומי יעקב נגל ויעקב עמידרור הצדיקו את החלטותיו של ראש הממשלה. היועץ המשפטי לממשלה כבר קבע שהחלטותיו בעניין היו מקצועיות ורק מתוך דאגה ואחריות לביטחון המדינה. ראש הממשלה נתניהו כבר הצהיר בכל ראיון שלא יקדם ולא יעסוק בחוק הצרפתי. אין בו טעם מכיוון שכל הטענות נגד ראש הממשלה נתניהו יתרסקו בשימוע".

אופירה וברקוביץ', שישי ב-18:05, קשת 12