בקרוב ימסור היועץ המשפטי לממשלה את החלטתו בנוגע לעסקת הטיעון עם הרב פינטו, אם יפליל את הניצב בדימוס מנשה ארביב בקבלת טובות הנאה. בפרק סיום העונה של "עובדה" (הערב ב-21:20), מתראיין ארביב ועונה לראשונה על כל השאלות הקשות בנוגע ליחסים בין השניים. אילנה דיין פגשה אותו כדי להבין איך הפך פינטו לדמות שבקרבתה אפשר למצוא גם שרים, חברי כנסת ואנשי עסקים: "היה לי חשוב לשאול את ארביב מה קורה לו כשהוא ממשיך להיות בקשר עם הרב למרות שהוא יודע שמתנהלת חקירה נגדו", היא מסבירה.

"זו עבודת אלילים"

הורשע במתן שוחד ונכלא. פינטו (צילום: יוסי זליגר, פלאש 90)
"החיבור בין כסף לכוח ומידע בעייתי". פינטו | צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

אחד הדברים שחושף ארביב הוא ניסיון של הרב לשלוח זרועות לצמרת המשטרה: במהלך הראיון הוא מספר על מפגש בו פינטו אומר שצריך לסלק בכירים המכהנים בצמרת המשטרה ואף מציע לו טובות הנאה, ומודה שהוא לא דיווח על השיחה אבל לא שיתף איתו פעולה. "הסיפור מורכב", אומרת דיין, "לצד הדברים האלה יש לו מפעלי צדק, אלפי אלמנות יתומים ובתי תמחוי, והכסף מתגלגל גם לשם. אבל החיבור של כסף גדול כוח ומידע הוא בעייתי".

כדי להבין את הכוח של הרב מדברים אנשי "עובדה" עם חסידים נוספים שלו, אחד מהם הוא ניסים ביטון שבדיעבד מודה שהוא מתחרט על הקשר שנוצר ביניהם: "הוא היה בשבילי טיפה מתחת לבורא עולם. זאת הייתה טעות להתחבר איתו. כל הלנשק ידיים וההתייעצויות זה עבודת אלילים מוחלטת אין בזה כלום", אומר ניסים ביטון, אחד מחסידיו הראשונים של פינטו.

תגובות

מטעמו של ניצב ארביב נמסר שהוא העביר כבר באמצעות עורך דינו גדעון פישר את כל החומרים הרלוונטיים לגורמי החקירה והוא מחכה להזדמנות שתינתן לו למסור את גרסתו באופן מלא.

עמותת שובה ישראל, מסרה את התגובה הבאה בשמו של הרב פינטו ואנשיו: "מנשה ארביב וחבריו מנסים להפיץ כזבים נגד הרב וחסידיו במטרה לסכל את חקירת ארביב. צר לנו שבעיתוי זה אין לנו את מלוא היכולת להגיב, מבלי שייחשב הדבר כשיבוש הליכי החקירה. בסיום החקירה יתברר לכל מי המאשים ומי הנאשם. אנו דוחים את הניסיון הציני לערב את הרב והקהילה בסכסוכים עסקיים במטרה להשפיע על תוצאותיהם. הזירה המשפטית היא המקום היחיד שבו יש ללבן מחלוקות אלו. הרב פינטו פעל ויפעל בכדי להשכין שלום בין הצדדים. בסביבתו של הרב אומרים כי לא ידוע להם על חלוקת שטרות במזומן. לגבי תכשיטים, הסבירו בחצר, יש חסידים שמביאים לרב שעונים, ואז הוא נוהג לפעמים לתת אותם לאחרים, כברכה".

עוד בעובדה: 

הראיון המלא עם ניצב בדימוס מנשה ארביב ישודר הערב ב"עובדה", 21:20, ערוץ 2