רק לפני שבוע זכתה מיקה משה (12) כמצטיינת של ערב הדו קרבים הראשון בבית ספר למוסיקה, בו התחרתה הכיתה של מירי מסיקה מול זו של משה פרץ. רגע לפני הביצוע היא עלתה יחפה לבמה, והצליחה לרגש את חברי הוועדה, המורים, הקהל באולפן וכן, גם אותנו בבית, עם הגשה בוגרת של הטקסט בשירו של אביתר בנאי, "יפה כלבנה". חברי הוועדה יסכימו איתנו שהבגרות בקול שלה היא לא דבר מובן מאליו, במיוחד בשל גילה הצעיר, וכהוכחה לכך זיכו את מיקה בדואט זכייה עם מירי, המורה שלה, לבלדה "שיר לשירה".

אפשר להודות שהסתקרנו מה בדיוק עומד מאחורי התלמידה המוכשרת, אז שמענו ממנה איך היו התגובות שקיבלה לאחר הביצוע. "וואו, התגובות מטורפות", מודה מיקה, "אנשים וילדים מבקשים להכיר אותי, רוצים לדעת איפה הבית שלי וגם יש הרבה בקשות לברכות מצולמות. ברשתות החברתיות גם חגיגות ומחמאות אין ספור, כמו למשל: 'מיקה משה מסתמנת כמאמי הלאומית החדשה', 'תודיעו לי מתי ההופעה הראשונה שלה כי אני קונה כרטיסים ומגיע עם כל המשפחה', 'שמישהו יעשה לה כבר אלבום'. אלה תגובות שמשמחות אותי במיוחד".

>> רוצים להשתתף באתגר הטיק טוק של בית ספר למוסיקה? לחצו כאן ותתחילו לרקוד

ואיך הקרובים אלייך הגיבו כששמעו שהתקבלת לבית ספר למוסיקה?
"החברים ובעיקר החברות הטובות שלי, חבו צחי – אני לא אכנס להסברים לגבי השם – מאוד תומכות ומפרגנות, ואפילו הגיעו לעודד אותי במהלך הצילומים וישבו בקהל".

ומעבר לתוכנית, מה את אוהבת לעשות עם חבו צחי?
"אני אוהבת להיפגש עם החברים בערב על הספסלים, לרכוב על אופניים בשבילי כפר בלום, לשחות בירדן, וגם לצאת לבילוי בקלומפוס, ההמבורגריה המקומית".

אבל עכשיו תקופת קורונה, איך זה משפיע עלייך?
"יש חוויה אחת שחקוקה בזיכרון שלי – ארוחות שישי בימי הקורונה. לרוב אנחנו נפגשים עם המשפחה המורחבת, ופתאום בקורונה מצאנו את עצמנו עושים קידוש לבד וסועדים לבד. ההורים שלי, אחי הבכור, אני ואחותי הצעירה. זה היה מאוד מיוחד להתקרב למשפחה הגרעינית שלי, אני אוהבת אותם מאוד". 

את עוזרת בארוחות שישי?
"במשפחה המורחבת שלי יודעים שבכל ארוחה משפחתית אני אחראית על הקינוח, יוצאים לי דברים ממש טעימים ומפנקים. אני מאוד אוהבת לאפות. מעבר לתחום השירה ואומנויות הבמה שאני מתעסקת בהם".

ואם נדבר על תחום השירה ואומנויות הבמה, מי מודל ההערצה שלך?
"מודל ההערצה שלי הן כל הזמרות בזמר העברי, ההורים שלי ואני כל הזמן תוהים בעניין כמות הזמרות הישראליות שמצליחות לעומת כמות הזמרים הישראלים. אני מאוד מעריכה ואוהבת את הזמרים הישראלים על שלל הגוונים שלהם, אבל למה יש הרבה יותר זמרים מוכרים ומצליחים ופחות זמרות? מבחינתי, כל זמרת מצליחה היא דמות להערצה והלוואי שיהיו יותר ויותר כאלו".

"כיף לצחוק על עצמי"

אל בית ספר למוסיקה שמשודרת מדי שבת (אחרי החדשות, קשת 12), הגיעה מיקה עם התרגשות גדולה. כבר בגיל חמש החלה להופיע על במות בקיבוץ כפר בלום שבצפון, והרגישה שזה המקום בו יכולה להתנהג בטבעיות. עוד לפני זה, כשהייתה רק תינוקת, מיקה מעידה על עצמה שהכירה ושרה הרבה שירי ילדים, כך שהשלב הבא די התבקש. אבל כשהגיעה לאודישן, בינה לבין עצמה, מיקה בעיקר השתדלה להנמיך ציפיות, ואמרה שגם אם לא תתקבל, עצם העובדה שהופיעה מול מירי, משה, הראל סקעת ונועה קירל, זו בפני עצמה זכות גדולה.

"זה מעמד שרק מעטים זוכים להגיע אליו", היא משחזרת את רגעי האודישן בו ביצעה את "היי תום" של דיאנה גולבי. "לא האמנתי שאני נמצאת בסיטואציה המרגשת הזאת. הרגשתי בתוך חלום, פתאום עומדת פנים מול פנים ומנהלת שיחה עם האנשים המפורסמים האלו. הרגשתי שאני מקבלת הכרה מאנשי מקצוע וחותמת שאני בכיוון הנכון".

איך באמת היה לעבוד עם זמרת כמו מירי?
"זה כבוד גדול, היה מעניין ומאתגר. גיליתי שהיא ממש מצחיקה, חמה, אוהבת וגם מאוד כיבדה אותנו, הילדים. היא השרתה בי הרבה ביטחון, האמינה בי וחיזקה בי את הרצון להצליח".

ועכשיו כשאת צופה בעצמך בטלוויזיה, מה התחושות?
"בהתחלה היה מוזר, אבל אני מאוד נהנית מזה, כיף לצחוק על עצמי".

ועם מי כיף לך לצחוק בתוכנית, למי מהילדים הכי התחברת?
"אני מחוברת לכמה ילדים, יש לי חיבור טוב עם בני הכיתה האהובים שלי, יאיר רפאל ומיכאלה שר, שבנוסף לקשר בינינו, גם ההורים שלנו בקשר טוב מאז הצילומים. זה עוזר לנו בשמירה על קשר כי נפגשים ומבקרים אחד את השני כל הזמן. גם נעמה אדרי מהכיתה של משה חברה שלי, האימהות שלנו גם חברות והקשר בתוכנית התהדק במהלך הצילומים כי מצאנו את עצמנו שוהות יחד בבית מלון. שתינו גרות רחוק, אז דאגו לנו והשאירו אותנו במרכז. לאחרונה גם יש לי קשר ממש טוב עם זוהר זכרוב והילי משייב מהכיתות האחרות, אני מוצאת איתם מכנה משותף ויש לנו שיחות לתוך הלילה, אז אני מאוד אוהבת ומחוברת אליהם".

אז מיקה, מה החלום שלך?
"החלום שלי הוא די בנאלי וצפוי למישהי שמשתתפת בתוכנית מוסיקה. אז ברור שאני חולמת להיות זמרת מוכרת ומוערכת, רוצה לרגש ולשמח אנשים, שהשירים שלי יעשו לכולם טוב בנשמה".