בעידן שבו התרגלנו לכך שבישול בתוכניות טלוויזיה מגיע בדרך כלל עם תוספת של סיפור משפחתי סבוך, אי אפשר שלא להעריך את מתמודדת MKR המטבח המנצח דפנה מורל שחשפה השבוע את היותה אל-הורית, כלומר, נמנעת מבחירה מהבאת ילדים לעולם. דפנה, שהתמודדה השבוע בסבב הבתים השני בתחרות לצד חברה אורי מלמד, שיתפה את יתר המתמודדים בעובדה הזאת – וספגה על כך לא מעט ביקורת.

"הבנתי שאת לא אוהבת ילדים", אמר לדנה המתמודד דורון רווה במהלך אחד הפרקים. "אל-הורית זה מושג שפעם ראשונה בחיים אני שומע". דפנה מיהרה להסביר: "רוב האנשים שהם אל-הוריים עוברים כמה שנים שבהן הם לא מדברים על זה, כי זה גם עוד לא הגיל שמתחילים לשאול אותך אם אתה רוצה לעשות ילדים. אני תמיד אמרתי את זה, ובכל פעם זה היה מלווה ב'את תתחרטי על זה', 'את טועה', 'מה קרה לך בילדות' ו'מה אמא שלך עשתה לך'. זו החלטה שנוגעת אך ורק לחיים שלי".

"אני רואה הורים שעושים ילדים למרות שהם לא רצו ואחרי זה הילדים האלה גדלים, וילד מרגיש הכל. הוא יודע שהוא לא רצוי", היא הוסיפה. "עדיף להתחרט על זה שלא עשיתי ילדים מאשר להתחרט על זה שכן עשיתי ילדים, להתחרט על משהו שלא פגע באף אדם אחר מאשר להתחרט על משהו שכן פגע".

בימים אלו שוהה מורל בארצות הברית, ככה שאת הסערה הציבורית שנוצרה בעקבות דבריה היא חווה רק בשלט רחוק. "בגלל פערי השעות אני קמה בבוקר ל-9,000 הודעות שחלקן חיוביות וחלקן בסגנון 'טוב שאת לא עושה ילדים', אבל פה לפחות אני יודעת שאני לא צריכה להתמודד עם זה גם ברחוב", אומרת דפנה בשיחה שמתקיימת מקליפורניה. "למזלי אני לא לוקחת את זה קשה. לקבל הודעות מפרגנות זה כיף, לקבל הודעות לא מפרגנות זה לא כיף, אבל כבר לפני שנה בערך התראיינתי לטלוויזיה בנושא של הפלות וקיבלתי הודעות בנוסח של 'רצחת תינוק' ככה שזה לא הפתיע אותי, אבל זה עדיין לא נעים".

"יש המון אל-הוריים בארון, רציתי שהם ישמעו מישהו שמדבר על זה בפריים טיים"

מורל הגיעה לתוכנית יחד עם אורי מלמד, חוזר בתשובה ואב לשבעה ילדים, מה שרק הדגיש את היותה אל-הורית. מלמד הוא בעל רשת ההמבורגריות הכשרה "ממפיס" בה משמשת דפנה כמנהלת. "מגיל 16 אני עובדת במסעדות, אמא שלי הייתה מארחת אנשים לארוחות שף ומגיל אפס אני עוזרת לה לחתוך את הירקות ולנקות את הבשר. בכל פעם שהיא הייתה מארחת הייתי הסו-שף שלה. ניסיתי לעשות דברים אחרים בחיים, בצבא לדוגמה הייתי מנהלת רשתות מחשוב ועבדתי בחברה כלשהי בתחום אחר כך, אבל הבנתי שלא כיף לי".

למרות הניגודים הרבים ביניהם, דפנה מספרת שממש כמו במטבח, היא ואורי מצליחים לחיות יחד במרחב מקבל ומכבד. "החברות שלי ושל אורי מבוססת על הבנה מוחלטת שאורח החיים שונה ואנחנו מקבלים את זה", אומרת דפנה. "הוא אומר שחבל שאני לא עושה ילדים כי אני בן אדם טוב, אבל הוא לא נכנס לזה. בדיוק כמו שיסתכלו עליו וישאלו למה הוא עשה שבעה ילדים, יכולים להסתכל עליי ולשאול למה אני לא עושה בכלל. הביקורת הזאת לא עניינית".

דפנה ואורי בהכנת הקינוח
דפנה ואורי במהלך הכנת הסרוויס. "החברות שלי ושל אורי מבוססת על הבנה מוחלטת שאורח החיים שונה" | צילום: מתוך "המטבח המנצח", קשת 12

היציאה הטלוויזיונית של דפנה מארון האל-הורות, אם בכלל יש כזה, לא הפתיעה איש מהמעגל הסובב אותה. לדבריה, בני משפחתה וחבריה מודעים להיותה אל-הורית מזה שנים. "יש לי בסיס תמיכה טוב. זה לא שמישהו שאני מכירה גילה על זה בטלוויזיה, אולי העובדים שלי, אבל לא מעבר לזה. מצחיק לספר, אבל מסתבר שהמאפרת של התוכנית גם אל-הורית וגילינו על זה רק עכשיו. היא כתבה לי: 'אני לא מאמינה שלא דיברנו על זה'".

מאיזה גיל ידעת שאת אל-הורית?

"תמיד ידעתי, אבל עד גיל 25 לא העזתי להגיד את זה בצורה נחרצת. כשהייתי נערה והיה לי חבר רציני בפעם הראשונה, כל הזמן אמרו לי 'אתם תתחתנו ותעשו ילדים', אבל ידעתי שזה לא נכון. אמרו לי 'כשתגדלי תביני', ועובדה, זה לא קרה. אגב, יש לי חברים שהתערבו איתי שעד גיל 35 אביא ילדים לעולם. אני בת 32 היום, אז עוד שלוש שנים אני ארוויח מלא כסף".

"כל אחד מהאל-הוריים שפגשתי מגיע לזה ממקום אחר. יש אנשים כמוני, שאין להם שום חיבור לילדים וזה לא מעניין אותם"

איך ההורים שלך מקבלים את זה?

"לאבא שלי יש עוד ילד אז הוא לא מודאג מנכדים. ההורים שלי מאוד ליברליים, בכל זאת תל אביביים, וחוץ מזה, הם מבינים שאני ילדה גדולה ואני אחליט מה שאני רוצה. מעולם לא היה דיון או משבר על זה, אבא שלי באסכולת 'אם את שמחה אני שמח. זה לא שאמרת לי עכשיו שאת עושה סמים קשים'".

לדבריה של דפנה, קהילת האל-הוריים מגוונת וכוללת אנשים בגילאים שונים ומרקעים שונים. "כל אחד מהאל-ההוריים שפגשתי מגיע לזה ממקום אחר. יש אנשים כמוני, שאין להם שום חיבור לילדים, זה לא מעניין אותם והם לא מרגישים את הרצון להביא ילדים לעולם ויש כאלה שתוהים למה להביא עוד ילד לעולם כשיש כל כך הרבה ילדים שלא רוצים אותם. יש כאלה שחושבים שזה יותר מדי אחריות בשבילם ויש כאלה שמגיעים לזה ממניע אקולוגי בכלל", מסבירה דפנה. "זו קהילה מאוד מגוונת גם מבחינת הגיל שלה. אפשר למצוא אל-הוריים מגיל 19 ועד 60".

מאיפה אוזרים אומץ להגיד דבר כל כך שנוי במחלוקת בטלוויזיה, בטח בחברה שמעודדת ילודה כמו החברה הישראלית?

"אמא שלי לימדה אותי להגיד את מה שאני חושבת ואת מה שאני מרגישה. היא הייתה אם חד הורית וגדלתי בדרך מאוד פמיניסטית. כבר מהבית הרגילו אותי לזה שאני לא צריכה להתבייש במי שאני. זה משהו שידעתי שיעלה בתוכנית, אני בת 32 ויש לידי בחור דתי עם שבעה ילדים, אז אני לא אשקר ולא אסתיר את זה. מעבר לזה, יש המון אל-הוריים בארון, אז רציתי שהם ישמעו מישהו שמדבר על זה בפריים טיים. תייגו אותי בקבוצת פייסבוק של אל-הוריים בפוסט שבו מישהו כתב שבזכות זה שהנושא עלה בפרק, הוא החליט לדבר על זה עם אבא שלו בשולחן שבת. זה חימם לי את הלב".