בתום סרוויס מותח, ספיר אביסרור וסתיו עוזר הודחו אמש מהתחרות של MKR המטבח המנצח ובכך חתמו את שלב הבתים. דרכן של סתיו וספיר בתחרות הסתיימה בטעם חמוץ-מתוק כשכל מה שיכול היה להשתבש במהלך הערב, השתבש: מקערה מלאה בעגבניות חתוכות שנשפכה על השיש, דרך יין שנשכח במקרר ועד ניוקי שנהרס, הערב של סתיו וספיר היה רווי בתקלות וטעויות שבסופו של דבר גם שלחו אותן הביתה.

"אף אחד לא מכין אותך לרגע שבו הדברים מתפקששים והשעון ממשיך לרוץ. הלחץ הוציא אותנו מפוקוס, היינו בסערת רגשות מטורפת", מסבירה סתיו את מה שהתרחש באותו ערב. "זה שילוב של התרגשות ורצון לעמוד בציפיות. היינו אחרי המסעדה של אבי וליאור, שאנחנו הכי מפרגנות להם בעולם, אבל הם הציבו לנו רף גבוה. היה קשה לבשל אחרונות, ידענו שזה בעוכרינו". גם ספיר מצליחה להצביע על נקודת התורפה שלהן: חוסר הניסיון. "אני פשוט סוגדת למי שעוסק כיום באוכל, מנהל מסעדה ועושה סרוויסים כל יום, זאת העבודה הכי קשה שיש. בלי ניסיון של שנים אין אפשרות לצלוח את הדבר הזה. אני כן מארחת אצלי בבית הרבה, אבל לעשות את זה ככה? זה היה פשוט מטורף".

בניגוד לרוב המתחרים שלהן, ספיר וסתיו הגיעו לתחרות כשתחום הקולינריה כמעט זר להן. ספיר היא מעצבת אופנה מצליחה, אושיית רשת שמחזיקה ב-93 אלף עוקבים בחשבון האינסטגרם שלה. בעבר היא התפרסמה בתוכנית "איט גירלז", וכיום היא נמצאת בעיצומו של הריון מתקדם ופוטוגני במיוחד. סתיו עוסקת בתחום הרכב והחברות ביניהן, שהחלה בגיל 17 כששתיהן נפלטו מהתיכון, הביאה אותן יחד למטבח.

ספיר וסתיו בהכנת המנה העיקרית 1
מתוך "MKR המטבח המנצח" | צילום: MKR המטבח המנצח, קשת 12

בתום הארוחה הגורלית, התברר שספיר וסתיו הגיעו למקום החמישי בסבב עם 60 נקודות בלבד, נקודה אחת מתחת למתחרות שלהן, כוכי והדר שניצבו במקום הרביעי. ולמרות זאת, הן זכו ללא מעט מחמאות במהלכה, כולל מאבי וליאור, השפים המנוסים שבישלו גם לראש הממשלה נתניהו. "אני לא אשתחצן, אבל אני יודעת שהאוכל שאנחנו מכינות הוא אוכל טעים", מבקשת סתיו להבהיר, "זה אוכל שמחמם את הלב, אז ברור שהבסיס היה טוב. זה לא יצא ברמה שרצינו, אבל ידענו שאנחנו יכולות להביא את זה". גם ספיר לא מצטנעת: "הטעם של העיקרית שלנו אלוהי. זו מנה טעימה ברמות".

"אני מכירה את ספיר האמיתית, לא מעניין אותי כמה עוקבים יש לה באינסטגרם"

התאכזבתן להיות מודחות בשלב כל כך מוקדם?

ספיר: "קיבלתי את זה בהבנה. קוראים לזה MKR המטבח המנצח, תחרות הבישול הקשה ביותר בעולם וזה בדיוק מה שזה. אני חושבת שיש שם אנשים עם ניסיון שיכולים לצלוח את זה יותר טוב מאיתנו, להגיש סרוויס בלי ניסיון זה קשה על גבול הבלתי אפשרי".

סתיו: "אני לא אגיד שזה לא מבאס, אבל אני לא בן אדם של אגו ויש בתחרות אנשים מוכשרים מאוד שמגיע להם להיות שם ועברו דרך ארוכה כדי להגיע לנקודה שבה הם נמצאים היום. אנחנו לקחנו את זה כחוויה, כעוד משהו לדרך. אנחנו מאוד צעירות וזה לא המקצוע שאנחנו רוצות להתעסק בו, לכל אחת יש את הקריירה שלה. אולי באיזשהו מקום גם רציתי שזה ייגמר כבר, הרגשתי שאני בקרוסלה מטורפת שהוציאה ממני הרבה אמוציות. הכל קורה לטובה".

הרוח החיובית של סתיו ליוותה אותה לאורך כל התחרות, וגם בחייה האישיים. במהלך אחת הארוחות, חשפה סתיו שהיא מגדלת את אחיה הקטנים לאחר שאמה נפטרה במפתיע ממחלה. "זה נפל עלינו כרעם ביום בהיר. משם זה רק הלך והידרדר, 8 חודשים מאוד אינטנסיביים, 24 שעות של בתי חולים", סיפרה בתוכנית על התקופה הקשה. "כשנגמרה הלוויה, אספתי את עצמי וקמתי למציאות חדשה. זו הייתה בחירה לחיות עם כל האחים יחד, כי ידעתי שאני אדאג הכי טוב למה שהם צריכים".

"היה לי חשוב להציג את הסיפור שלי באור אופטימי ולהראות שמכל דבר אפשר להפיק דברים טובים", מספרת סתיו על החשיפה האינטימית. "גם כשעברנו משהו קשה בבית, למדנו איך לנתב אותו למקום טוב. החשיפה לא הייתה פשוטה בשבילי, הייתי בן אדם אנונימי לגמרי ופתאום אנשים מזהים אותי, אבל אני חושבת שזה מוצג בתוכנית בדיוק כמו שאני, ממקום של חוזק וממקום שמשמש דוגמה לאחרים. קיבלתי המון הודעות מאנשים שעברו מקרים דומים וזה נתן להם כוחות. אני חושבת שמי שלא היה שם ולא איבד בן אדם קרוב לא יכול להבין את החור שנשאר לך בלב. המון אנשים לוקחים את זה למקום דיכאון והסתגרות, אבל היה לי חשוב להציג את זה באור אחר, להוכיח שהחיים ממשיכים ואפשר גם לבחור אחרת".

אם כבר חשיפה, איך היה לך להגיע לתחרות עם ספיר, שכבר התפרסמה בטלוויזיה ובעולם האופנה? הרגשת שאת עומדת בצל שלה לפעמים?

סתיו: "מבחינתי ספיר היא לא מפורסמת, היא קודם כל החברה הכי טובה שלי. אני מכירה אותה עוד מאז שהיא הייתה אנונימית והעולם הזה תפור עליה. היא מהממת מבפנים ומבחוץ וזה מדהים שכולם רואים את זה עכשיו. יש בינינו מאה אחוז פירגון כי אני מכירה את ספיר האמיתית, לא מעניין אותי כמה עוקבים יש לה באינסטגרם. הייתי איתה שם מתחילת הדרך ואני מאחלת לה שזה רק ילך ויתחזק".

עבור ספיר, התחרות של MKR המטבח המנצח הייתה הדרך להציג לעולם צד שטרם נחשף בה. "אני חושבת שבתוכנית הבאתי לידי ביטוי צד יותר בוגר שלי. הראיתי שאם לא מנסים לא יודעים, ואני מאוד מאמינה בזה. אם יש משהו שאתה אוהב לעשות, תעשה אותו. ולמרות זאת, אני אוהבת לבשל ואני עושה את זה מאוד טוב בבית, אבל הבנתי בתהליך הזה שמסעדה, עם כל הלחץ, זה לא בשבילי".

בימים אלו ספיר נמצאת בעיצומו של הריון מתקדם, ובקרוב היא תביא לעולם בן שלדבריה, יגדל על בישולים ביתיים, למרות שיש לו אמא פאשניסטה. "אני אהיה אמא במשרה מלאה, ואמא במשרה מלאה היא גם מבשלת. הוא יגדל על הבישולים שלי, בדיוק כמו שבעלי אוכל את הבישולים שלי", היא מסכמת בגאווה.