את הדמויות של רותם, אנאלי ועופר הכרנו כבר בעונות הקודמות של צומת מילר, אבל בפרקי העונה הנוכחית (היום, שני, 21:15 בקשת 12) בוודאי שמתם לב לשינוי החיצוני המשמעותי שחל בהן. נכון, הם לא היו "מאה אחוז" מהרגע שפגשנו אותם לראשונה, אבל בפרקים האחרונים כבר אי אפשר להתעלם מהעובדה שהסטיילינג שלהם השתדרג והגיע לרמות חדשות של, איך נאמר, טירוף מוחלט.

בכל פרק אנאלי מפזזת על עקבים כסופים ונוצצים כשהיא לבושה בשמלה צמודה עם הדפס של בן גוריון, משה דיין או מפת ישראל. אצל עופר האובססיה היא לגולפים בצבעים בוהקים עם הדפסים קורעים מצחוק של הפרצוף שלו, ורותם הלכה על חולצות טי-שירט צבעוניות בהדפס של קללות בעברית, שמשום מה רשומות דווקא באנגלית. כפי שאתם בוודאי משערים, אלו לא ממש בגדים שאפשר למצוא בקניון הקרוב או באסוס, ועל כל חולצה או שמלה כזאת מופקדת הלנה מרואני לוי (43), מעצבת התלבושות הראשית של צומת מילר.

"לפני כ-15 שנה הכרתי את אדיר מילר והתחלתי לעבוד איתו על רמזור", מספרת מרואני לוי. "עשיתי איתו את העונה השלישית של הסדרה ומאוד התחברתי אליו. הוא סוג של גאון בעיניי, הוא יודע מה מצחיק אנשים ואיך הדברים צריכים להיראות. הדמויות שהוא מייצר הן ברובן קומיות, והבגדים צריכים להתחבר לזה באופן מושלם".

התלבושות של צומת מילר (צילום: מתוך "צומת מילר", קשת 12)
"בכל דמות שהוא כותב, אדיר יודע כבר איך היא צריכה להיות לבושה". עופר שפיץ בחולצה אופיינית | צילום: מתוך "צומת מילר", קשת 12

ההכנות של הלנה מתחילות הרבה לפני שהמצלמה הראשונה בכלל נדלקת. "אני מתחילה לעבוד על הפרויקטים של אדיר חודשיים-שלושה לפני תחילת הצילומים, כי ההכנות שלי ארוכות מאוד. בכל דמות שהוא כותב, אדיר יודע כבר איך היא צריכה להיות לבושה", היא מספרת. "אנחנו יושבים לפגישות ארוכות ומנסים להבין איך אני מייצרת את מה שהוא רואה בדמיון שלו. בדרך כלל אני מצליחה לעשות אחד-לאחד מה שהוא רוצה, גם אם זה אומר למצוא לו גולפים צבעוניים באמצע אוגוסט, משהו שאי אפשר לרכוש באף חנות בארץ".

הלנה מרואני לוי (צילום: צילום פרטי)
הלנה מרואני לוי. מתרגמת את הדמיון שלה ושל אדיר למציאות | צילום: צילום פרטי

הדמות של עופר שפיץ (בגילומו של גל זייד) מצליחה לשבור את הסטיגמות שנראו עד כה בטלוויזיה על סוכנים: עופר, המנהל האישי של אדיר ואבא של רותם, הוא דמות שהמילה צבעונית קטנה עליו, והלבוש שלו בהתאם. "אם הדמות מוקצנת, אז הבגדים שלה צריכים להיות מוקצנים בהתאם. אם עופר היה לבוש בחליפה או בכל בגד אחר של סוכן רגיל, אני לא בטוחה שזה היה מצחיק כמו שזה מצחיק עכשיו", אומרת מרואני לוי. "בעונה הראשונה והשנייה היו לו פשוט גולפים, אבל בעונה השלישית המשכנו את זה להדפסים. הגולפים תמיד מותאמים גם למשקפיים שלו. זו דמות מאוד משוגעת מבחינת הלבוש שלה".

התלבושות של צומת מילר (צילום: מתוך "צומת מילר", קשת 12)
"אם עופר היה לבוש בחליפה או בכל בגד אחר של סוכן רגיל, אני לא בטוחה שזה היה מצחיק" | צילום: מתוך "צומת מילר", קשת 12

שיק פריזאי

אבל עם כל הכבוד לעופר, הטירוף האמיתי בכל הקשור ללבוש וסגנון בעונה הזאת שייך ללא ספק לאנאלי. דמות הצרפתייה התמימה שנופלת בכל פעם קורבן לעוקץ ישראלי אחר הפכה למרכזית בעונה הנוכחית, והסטייל שלה השתדרג בהתאם. בניגוד למה שקל אולי לחשוב, מרואני לוי והצוות שתחתיה לא פשוט זורקים על אנאלי איזו שמלה או חולצה, אלא כל אאוטפיט שלה נבחר בקפידה ואחרי תהליך ארוך של מחשבה, איסוף בדים, תפירה והתאמה אישית לגיה באר גורביץ', השחקנית שמגלמת את דמותה. "כל הבגדים של אנאלי, כולל האביזרים, תפורים ביד", מספרת מרואני לוי. "זה לא משהו שאתה יכול לקנות באיזה חנות. לפעמים אני מעלה לסט את השחקנית עם הלבוש ואדיר לא מת על זה, אז עושים את זה שוב, מאפס".

לדבריה של הלנה, הקסם הגדול בדמותה של אנאלי טמון בעובדה שבמבט ראשון, שום דבר בה לא נראה מטורלל או יוצא דופן, אבל במבט עמוק יותר, פתאום מבינים שמדובר פה בבחורה נאה בעקבים, חצאית וטי-שירט עם הדפס של הרצל. "הדמות של אנאלי היא דמות מדהימה. כשאתה רואה את הסדרה, זה נראה לך מאוד נורמלי שמישהי שמאוד אוהבת את ישראל תלבש משהו כזה. זה מתחבר ומעצים את ההומור בדמות שלה", טוענת מרואני לוי.

התלבושות של צומת מילר (צילום: מתוך "צומת מילר", קשת 12)
שמלה עם הדפס של מפת ישראל? אנאלי מסוגלת להכל | צילום: מתוך "צומת מילר", קשת 12

אז מאיפה משיגים עגילי מגן דוד ושמלה עם הדפס של משה דיין עם פאייטים במקום רטייה? ובכן, לא משיגים. "הסתובבתי בשווקים כמו שוק הכרמל, שוק בצלאל, שוק רמלה לוד ואפילו הגעתי לנצרת. מצאתי שם אביזרים שהיו סוג של מחזיקי מפתחות ומהם הכנתי תכשיטים, עגילים, שרשראות ותיקים. קנינו 50 מטר מבד של דגל ליום העצמאות ועיצבנו לאנאלי קולקציה שלמה: יש לה חליפה של ג'קט ומכנסיים ואפילו בייבי דול של דגלי ישראל. האמת שאני רציתי ללכת עם זה רחוק יותר, אבל אדיר איזן אותי".

מעבר לעבודה הטכנית של העיצוב והתפירה, חלק בלתי נפרד מהעיסוק של הלנה הוא להתאים את הלבוש לשחקן. "אני מאוד מעריכה את גיה, אנחנו יושבות המון ביחד. גם אם אדיר אומר 'אני רוצה שהיא תלבש מחר בן גוריון', אני וגיה יושבות ומדברות שעות על איך בדיוק זה צריך להיראות. היה לנו חשוב לשמור גם על השיק הפריזאי של אנאלי. עם כל הטירוף של הבגד, תמיד תראו אותה עם חצאית קטנה ועקבים שמתאימים בדיוק לתיק שלה. גיה זרמה איתי לאורך כל הדרך ונתנה גם את הזווית שלה בתוך כל הסיפור".

התלבושות של צומת מילר (צילום: מתוך "צומת מילר", קשת 12)
"היה לנו חשוב לשמור גם על השיק הפריזאי של אנאלי" | צילום: מתוך "צומת מילר", קשת 12

בזמן שאצל אנאלי ועופר המוטיבים המרכזיים בלבוש נקבעו יחסית בקלות, אצל רותם הסיפור היה לגמרי אחרת. "זו דמות שהיה לנו מאוד קשה לאפיין אותה", מודה מרואני לוי, "לקראת הצילומים מצאתי איזו חולצה שהיה כתוב עליה בעברית, אבל באותיות באנגלית 'יאללה ביי' וזה מאוד הצחיק אותי. מעבר לכיתוב, החולצה הייתה גם משובצת ביהלומים. חשבנו שנלך על זה ונייצר לרותם חולצות עם קללות בעברית, אבל שיודפסו באנגלית".

התלבושות של צומת מילר (צילום: מתוך "צומת מילר", קשת 12)
בחולצת חי ומשקפי שמש. אנאלי | צילום: מתוך "צומת מילר", קשת 12

בעקבות אותה מציאה, לרותם נוצרה קולקציה שלמה של חולצות עם כיתובים כמו "אחושילינג", "קפוץ לי" ו"כושלירבאק". "כשראינו את עדי חבשוש שמשחקת את רותם עם זה בפעם הראשונה, כולם נקרעו מצחוק. היא העלתה תמונה של עצמה לבושה ככה לאינסטגרם ובתוך שניות קיבלה ערמות של לייקים ותגובות".

התלבושות של צומת מילר (צילום: מתוך "צומת מילר", קשת 12)
שמתם לב? רותם באחת מחולצות הקללות | צילום: מתוך "צומת מילר", קשת 12

אז איך בכלל מגיעים לעיסוק מרתק כמו של מרואני לוי? ובכן, הדרך שלה לשם לא הייתה ממש טריוויאלית. "לא למדתי עיצוב אופנה, למדתי עיצוב גרפי ככה שכל האלמנט הגרפי מאוד חשוב לי במה שאני עושה. הגעתי לעולם הזה במקרה כשהתחלתי לעבוד כאסיסטנטית של מעצבת תלבושות. זה מרגיש נוצץ ומרגש, אבל העבודה הזאת קשה וסיזיפית ואם אתה פרפקציוניסט, ואי אפשר שלא להיות בתפקיד הזה, הדברים צריכים להיות להיראות בדיוק כפי שהרוח שלך רואה את זה. יש לי בדמיון עולם שלם וגדול, אבל לפעמים כשבאים לעשות את זה ולייצר את הדברים, זה לא בול עד הסוף. היו המון פעמים שעיצבתי את אותו הדבר כמה פעמים עד שהחלטתי שזהו, זה מושלם. צריך דמיון מאוד גדול ורחב במקצוע הזה ולדעת לא לוותר עד שזה יוצא בדיוק כמו שאתה רוצה".

מעל לעיצוב, התפירה והנבירה בשווקים, הדבר החשוב ביותר בעבודה של הלנה לדבריה, הוא יחסי אנוש. "נכון שבדמיון שלי אני רוצה שהדמות תהיה עם שמלה מופרעת, אבל אני צריכה גם שהשחקן או השחקנית שעומדים מולי יזרמו עם מה שאני רוצה, שזה יהיה להם נוח ושזה יחמיא להם, כי אחרת הם לא יסכימו בכלל לעלות על הסט".

התלבושות של צומת מילר (צילום: מתוך "צומת מילר", קשת 12)
"אני צריכה גם שהשחקן או השחקנית שעומדים מולי יזרמו עם מה שאני רוצה" | צילום: מתוך "צומת מילר", קשת 12

אז מה התכניות שלה לעתיד? כמו שזה נראה כרגע, בעיקר להמשיך לעבוד עם אדיר. "אני מאוד נהנית לייצר קומדיה. עם השנים הבנתי שמה שמרגש אותי זה לייצר יש מאין. לקנות בחנויות בגדים דברים מוכנים ולשלב ביניהם קצת פחות מעניין אותי. בסוף מרגיש לי שזה נראה תמיד אותו הדבר. אדיר לעומת זאת מייצר דמויות מיוחדות, מצחיקות ומעניינות. אני מרגישה שאני מביאה את עצמי לידי ביטוי בזכותו, ככה שאני מתעסקת בדיוק במה שאני אוהבת".