אחרי שהצטרפה לסדרה בעונה הקודמת, אנאלי הפכה לאחת מהדמויות האהובות ביותר בצומת מילר, והאמת, לגמרי בצדק. העולה החדשה מצרפת בגילומה של גיה באר גרוביץ' לומדת בכל פרק עוד משהו על המנטליות הישראלית, וזאת בהדרכת גולן בעלה (אורי עטיה), חברתה רותם (עדי חבשוש) וגיסתה מאיה (דקלה הדר).

רק בעונה הנוכחית הספיקה אנאלי להיות קורבן של עוקץ ישראלי טיפוסי וללמוד שמתנות בישראל אף פעם לא מגיעות בחינם, לנסות לקנות אוטו חדש ולגלות ממי כדאי לקנות (ובעיקר ממי לא) ולהבין למה התור לביטוח לאומי תמיד כל כך ארוך. כיאה לקומדיה, החוויות של אנאלי הן אולי מוגזמות ומטורללות, אבל יש בהן גרעין של אמת שכל עולה חדש מכיר מקרוב. רגע לפני הפרק החדש בעונה השלישית של צומת מילר (הערב, ב', 22:00 בקשת 12), שאלנו שלושה עולים מצרפת מה הם באמת חושבים על אנאלי.

"אני כמעט עשרים שנה בארץ, ובעיניי זה קורע מצחוק", אומר סימון בלאיש בן ה-26 מתל אביב, שעלה לארץ בגיל 8. "אנאלי היא דמות מאוד סאטירית ומצחיקה, אבל אפשר להתחבר אליה בקלות. אני מדמיין את בת דודה שלי או אמא שלי בסיטואציה כזאת שמתקשרים אליהן מכל מיני חברות שמנסות לנצל אותן, והן לא מבינות מילה. זה לא מנותק מהמציאות. ברור שזה סטריאוטיפ, אבל זה מוצג בצורה מאוד טובה בסדרה. גם כילד, כשעליתי חוויתי את זה ואני עדיין חווה את זה, למרות שאני פה כבר 18 שנה".

איך זה בא לידי ביטוי?

"יש לי מבטא כמו של אנאלי ותמיד חוזרים אחריי, לוקחים את המבטא הזה ועושים ממנו משהו מצחיק. למרות שהגעתי לארץ בגיל צעיר, לקח לי חצי שנה עד שהצלחתי לדבר עברית כמו שצריך. בכלל, לוקח זמן להתחבר למנטליות הישראלית, היא מאוד שונה מהמנטליות הצרפתית. כל מי שרואה את אנאלי מזדהה איתה בסוף, כי הוא חווה את החוויה הזאת של הזרות ברמה כזאת או אחרת".

סימון בלאיש (צילום: צילום פרטי)
סימון בלאיש | צילום: צילום פרטי

אפשר להגיד שהסיפור האישי של מריון אזולאי בת ה-30 חופף כמעט לחלוטין לדמותה של אנאלי. בצרפת התגוררה מריון במרסיי שבדרום המדינה וכיום היא נשואה לישראלי אותו הכירה במהלך ביקור בארץ. מריון עשתה עלייה בעקבות בעלה לפני כשלוש שנים וכיום הם חיים באושר יחד בתל אביב. "ברור שזה משהו שצריך להיות מצחיק, אבל אני חושבת שהיא בכלל לא דומה לצרפתייה", מסתייגת מריון, על אף הדמיון התיאורטי בינה לבין אנאלי. "לפני שהיא צרפתייה, היא דמות של אישה נאיבית. עבדתי במשרד עורכי דין והיה מישהו שכל הזמן היה צוחק עליי, ואני חושבת שלאנאלי יש חלק בזה".

אנאלי מצומת מילר (צילום: מתוך "צומת מילר", קשת 12)
צילום: מתוך "צומת מילר", קשת 12
אנאלי ומאיה בדיבור צפוף על שופינג (צילום: מתוך "צומת מילר עונה 2" , קשת 12)
צילום: מתוך "צומת מילר עונה 2" , קשת 12

בכל זאת, את לא מרגישה שאת יכולה להזדהות איתה בחלק מהדברים שהיא עוברת? ההתמודדות עם הבירוקרטיה הישראלית לדוגמה, היא לא קלה בלשון המעטה.

"הבירוקרטיה פה מאוד קשה. בשביל משהו פשוט צריך להתווכח ולצעוק. הבנתי שפה אם את יותר מדי נחמדה, אוכלים אותך. משהו שבצרפת פשוט וטבעי לעשות, פה שולחים אותך 'מפה לשם' וזה לא סימפטי. למרות זאת, יש דברים מאוד טובים בארץ: האווירה חמה, ובעבודה לדוגמה אני מרגישה שאני מכירה את כולם. התחושה הזאת של להגיד למישהו 'שבת שלום', זה משהו שבצרפת לא היה יכול לקרות. למרות שיש בלגן, אנחנו עם של אנשים חמים ותמיד מנסים לעזור לי".

אחד מהפרקים הזכורים ביותר בעונה הקודמת של צומת מילר, היה זה שבו אנאלי פגשה לראשונה את המשפחה של גולן, את מאיה אחותו ואת אדיר בעלה. אם פספסתם, אנאלי מקבלת את פניו של אדיר בנשיקה על השפתיים, מה שגורם לו לחשוב שהיא מתחילה איתו. הפגישה של מריון עם המשפחה של בעלה הישראלי לעומת זאת עברה הרבה יותר חלק. "בעלי אומר לי שאני יותר ישראלית מישראלית. אני לא ביישנית ככה שישר התחברתי למשפחה שלו, למרות שבהתחלה בכלל לא דיברתי עברית והתקשורת בינינו הייתה רק באנגלית", מספרת מריון. "אולי אני לא מזהה את עצמי באנאלי כי יש לי אופי יותר ישראלי, אני לא פראיירית, אבל אני יודעת שיש לי חברה צרפתייה שהיא בדיוק כמו אנאלי. כל הזמן מנסים לעבוד עליה והיא לא רואה את זה, היא סומכת על אנשים יותר מדי".

הצצה: השיימינג של אנאלי (צילום: קשת 12, "צומת מילר")
צילום: קשת 12, "צומת מילר"

גם נטלי עמר, אם לארבעה מרעננה שעלתה ארצה לפני כ-30 שנה, פחות מצליחה להזדהות עם אנאלי. "זה לא קשור לעולים חדשים או לצרפת, היא פשוט מאוד תמימה. אפשר לעבוד עליה בקלות", היא אומרת. "ברור לי שלעולים לא קל, אבל פה זה לא הסיפור. עד כמה את יכולה לא להבין? את לא מבינה פעם אחת, בסדר, בפעם השנייה היא כבר הייתה אמורה להבין, אבל ברור לי שזה מה שעושה את הדמות למצחיקה כל כך".